W. 8T. GOESSCIIE COURANT/ Maandag I November X NI E U WSTIJ DING RN De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,~5; Franco per Post f .1,90. J Gewone Adverlentiën worden d 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I \van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt, 1 ENGELAND. Londen, den 24 October. Koningin Victoria ont vangt dagelijks zooveel geschenkendat zij besloten heeft voortaan geene meer aan te nemen, evenmin als eenig ander lid der Koninklijke familie. Dit besluit is officieel bekend gemaakt. Onder de steden, welke in de laatste jaren zeer zijn toegenomenbehoort vooral ook Liverpool. In 1831 beliep de bevolking van die handelsplaats even 200,000 zielen, in 1846 reeds ruim 350,000. De stadsbelastingen bedroegen in 1831 49,000 p. st, in 1847 bijkans het dubbeld. De havenregten beliepen in 1831 183,000 p. st., en ofschoon die in 1836 met 33* pCt. verminderd werden bedroegen zij dit jaar 244,000 p. st. In 1S31 telde de haven 12,500 sche pen, tnans ruim 20,000. De tonnen-inhoud in 1831 was 1,590,000, in 18473,350,000. In 1831 werden 793,000 b. katoen ingevoerd, in 1846 1,134.000. In 1831 was het spoorwegsstelsel in zijne kindschheid; de weg van Liverpool naar Manchester is titans een der meest bezochte dts rijks. In 1847 bedraaat het gezamentlijk bedrag van het kapitaaldat in spoorwe gen belegd is, bij de 290 ntillioenen ponden sterling. Bij de laatste bijeenkomst der vereenisting van het repealgenootschap, heeft de heer John O' Conncll uit naam daarvan een verslag ingediend over den nood van Ierland en de middelen, om dien te lenigen. Na eene menigte daadzaken opgesomd :e hebben betref fende de verschrikkelijke ellendedie in het er.otsre gedeelte van het land heerscht, verklaarde de heer O'Con tielldat het noodzakelijk ware, dat Engeland, tot tegemoetkoming in deze ongelukkige omstandigheden nog eene som van p. st. 12,000,000 verleende. Het verslag doet opmerken, dat Engeland in 1813 meer dan p. st. 147,000,000 en in 1815 meer dan p. st. 174,000,000 in onnutte oorlogen verspild heeft, zoodat het thans wel p. st. 12,000,000 zal kunnen vinden, om aan Ierland voor te schieten: een voorschot, dat duizenden menschel) aan den dood ontrukken zal. FRANKRIJK. Parijs den 28 October. Er is op dit oogenblik sprake om met verschillende staten van Europa tracta tes te sluiten wegens het letterkundig eigendom. De minister van Landbouw en koophandel heeft een concours geopend voor het beste werk over de een voudigste en beste wijze om paarden te dresseren. De prijs zal bestaan uit eene gouden medaille ter waarde van duizend francs. Eene nieuwe maandc-lijksche revue zal binnen kort alhier uitkomenonder den titel van La liberti de penter (dp vrijheid van denken.} - Mejufvrouw de Luzy, welke in de zaak van den hertog de Praslin betrokken was, bevindt zich nog altijd in de conciergerie. De heer Niepse St. Victor heeft aan de acade mie van wetenschappen proeven aangebo len van daguer- reotypen op papier en naar eene door hem uitgevondene wijze. Deze heer vervangt het jodium van kwikzilver door eene laag van srijfselmee), en kin zijne bewerking zoowel op glas en koper, als on papier volbrengen. In weinige uren heeft hij aan de academie eene reeks van afbeeldingen van al de leden van dit genootschap geleverd. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 27 October. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is de beraadslaging voortgezet over het adres van antwoord op de troonrede. Na het wijzigen van fenige a> tilulen in hetzelve, is het aer.s in deszelfs geheel met 48 tegen 2 stemmendie van de heeren Luzac en de Kcmpe- naeraangenomen. Botterdam, den 31 October, Men leest heden het volgende in de Arnhemsche Courant, dd. 30 Ocober: Heden nacht is, na een slepende ongesteldheid, onze uitgever, de heer C. A. Thiemein den ouderdom van 54 jaren overleden. Zijn dood is een slag niet alleen voor zijne familieThieme kon zich beroemen, de eerste in het land geweest te zijn, die, door zijne courant, den constitutionelen zin onzer natie heeft wakker gemaakt en ontwikkeld. Thieme was geen gewoon courantier; hij beschouwde züne courant niet enkel a's eene kost winning, maar in de eerste plaats, als een middel om verlichting te verspreiden en vooruitgang te bevorderen. En dat hij, waar de nood aan den man kwam, er niet voor terugdeinsde, de lasten en kwellingen op zicli te nemen, welke aan dergelijke ondernemingen verknocht zijn, heeft hij meer dan eens bewezen. Want Thieme was in rie eerste plaats liberaal,hij gevoelde volkomen, hetgeen bij ons zoo weinigen gevoelenwat men als burger van den staat vei pligt is te doen. Die voldoening heeft hij gesmaakt, dat men, tenminste in de laatste tijdende cordaatheid van zijn gedrag heeft leeren waarderen. Wij uieenen ons niet re vergissen, wan neer wij gelooven, dat het herige van zijnen dood, ook bij hen die hem niet in liet huiselijk leven kenden met leedwezen zal worden vernomen. Leyden den 30 October. Gisteren is door de arrondissements-regtbaiik alnier veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 3 maarden en eene boete van 25, een verwers-leerling die in een gebouw geplaatst als evenwigt op het eind van een ladderop welks ander einde een verwersknecht aan de buitenzijde van dat ge bouw werkzaam was, door onvoorzigug op terijzen, waardoor de ladder met den knecht van de hoogte der 3de verdieping naar beneden is gestortde onwillige oorzaak van diens dood is geweest. LeydsCt.) Utrecht, den 28 October. In een tijdstip, dat de chokra voor de tweede maal Europa bedreigt, is het niet onbelangrijk bet volgende te vermelden De chirurgijn-majoor van bet Ottomanische leger de heer Brano-Caronoud inspecteur van gezondheid in Bolgarie en Sijrieenz., was is 1837 medicus te Marseilletoen de cholera aldaar voor de tweede maal zich openbaarde. Geheel en al vervuld met de gedachte aan die ziekte, welke hem eene menigte lijders inliet hospitaal ter behandeling schonkwerd ook hij zelve op zekeren nacht door dezelve aangetast. Tegen mid dernacht, toen hij bijna een uur te bed gelegen had, werd hij op eenmaal door eene verbazende koude door al zijne leden bevangenen weldra ontwikkelden zich braking en ontlasting van eene witachtige stof, verge zeld van koud zweet. Een uur later kreeg hij de lie vigste kramp in de ingewanden. Geheel alleen in zijn huis zich bevindende want zijn familie was de ziekte eit dus ook hem ontvlugtkon hij aan niemand om bijstand roepen. In zijne slaapkamer zag hij rond, of hij ook iets kon bemerken, dat hij tot lafenis kon ge bruiketi. doch niets trof zijn oog tot hij eindelijk een flcsclije met aether sulfuriquewelke zich bij toeval in zijne kamer bevond, ontwaarde. Geen ander middel vindende, nam hij de fleschen ademde met kracht de aettr naar binnen. Oogenblikkelijk werd de hem be moei.jeli.jkte ademhaling gemakkelijker, en een gevoel van heistelling openbaarde zich door zijn gansche lig chaam. Het koude zweet werd daarop warmer en zach ter. De bewegingen der ligchaamsdeelen werden lang zamerhand moeijelijkertot dat hij eindelijk in een die pen slaap viel, welke zes uien duurde. „Na dien tijd," schrijft hij, „werd ik wakker, doch gevoelde mij geheel verzwakt. In mijnen slaap of verdooving, had ik den ganse hen nacht sterk uitgewasemd. Gedu rende nog drie dagen was mijne ontlasting geheel zwart. Na dien tijd was ik hersteld." De heer Caron kende de weldadige werking der aether niet op her zenuwge stel toen hem het bovenaangehaalde voorkwam en zelfs na zijne genezing kon hij zich nog geen denkbeeld makendar die door de aetlw was geschieddaar hij meendedar die genezing alleen was toe te schrijven aan den minderen graad van znktewelke zich bij hem had opgedaan. Eerst later, toen men de aether tot verdoovingsmiddel aanwendde, herinnerde hij zicli zijne herstelling, en heeft daarom het met hem gebeurde ter stond ter algemeene kennis gebragr. De Gazette des Hospitaux haalt eenige getuigen uit Marseille aan, welke het gebeurde voor waarheid staven In de Groninger Courant komt een particuliere brief uit Paramaribo voor van den 7 Julij II.bevat tende liet volgende omtrent de kolonisatie aan de Sara- macca „Gij vraagt mij naar eenige tijding over de nieuwe kolonie aan de Rio Saramacca. Bij gemis van eene stoomboot, moet men nog altijd over de Wanclikreek naar Post Groningen, en dit is een moeijeiijk togtje, dat men niet ligt voor pleizier doeter bestaat dus weinig gemeenschap tusscfien de stad en den post. Van tijd tot rijd brengen de kolonisten hier hunne groen ten en vruchten ter markt, waarvoor zij goede prijzen weten te bedingen. Hunne akkers moeten thans zoo ruim var. vruchten voorzien zijn, dat het magazijn van voeding voor eenige dagen opgehouden heeft. Een tros bananen, op Voorzorg geteeld en hier aangevoerd, had zulk een zwaar gewigt, dat de gouverneur daarvan aanteekening in het archief der kolonie heeft laten doen. De nopal cultuur blijft nog twijfelachtig; evenwel gaan er boeien mede voort, want eelulu deze zaak maar voor de helft, dan vindt men er toch een ruim bestaan in sommige kolonisten hebben meer met de arrowroot op, waarvan zij reeds proeven naar het moederland opge zonden hebben. Met het rundvee gaat het niet te best niet het Noord-Hollandsche ras, maar dat van de Kaap, de Orenoco, of uit Honduras zoude op onze aange- spoelde landen passen. Met de varkens gaat het te beter. Ieder boer heeft een zeker getal varkens, waar voor zij genoegzaam voedsel kunnen vinden, zoodat deze dieren onbepaald kunnen toenemen; als de hol. landsche papieren hunne berigten over den besiaanden nood in het moederland niet overdrijven, zullen bij u zich vele burttergezinnen het genot van een brokje spelc moeten ontzeggen. Met liet pluimgedierte gaat het minder goed. Er bestaan reeds aanzienlijke kudden hoenders, die teg.n hooge prijzen aan de scheepskapi teins en ook te Paramaribo verkocht worden. Daar de maïs hier eene dubbelen oogst geeft, behoeft men nooit voor gebrek aan voeder te vreezen. Onder de kolonisten bevinden zich eeniue Iujje en preteniieuse niensclien, die door liet magazijn verwend zijnmaar er zijn ook stille en nijvere lieden bij, die hunne voorregten ei kennen. De tuinen zijn thans zóó buieelddat zij voor een jaar voedsel genoeg hebben. Jammer, dat de kolonisten niets zoo spoedig overge nomen hebben, als de bespottelijke praalzucht onzer oude kolonie. A s men zondags bij hen ter kerke komt, zou men deuken, in eene kerk van hollandsche juffers, in plaats van boerinnen, te zijn. Overigens hoort men de zedelijkheid onder de kolonisten roemen; de meeste jon»e gezellen zijn gehuwd, en gij weet, het huwelijk is onder de keerkringen reeds eene daad van zedelijk heid. De geboorten nemen toe; en op deze wijze ont staat er een nieuw tropisch ras van blanken. Van sterf gevallen of ziekten hoort men sints langen tijd niets meer, en het bosc/i veilen, trensen graven en alle zware arbeid geschiedt door de boerenzonder dat hunne g. zondhei i daaronder lijdt; en alles geschiedt met meer 01 de en overleg, dan door de negers, die in den grond en zwak ras van lieden zijn. Het schoolexamen heeft bestaan de verwachting voldaan. Uit de Nickerie zijn reeds onderscheidene aanzoeken gedaan, om hunne kin- deren op Groningen te plaatsen. De vroegere tegen- standers van de kolonisatie met blanken houden nil hun mond, of beweren zoo als het gaat, dat zij eigenlijk nooit aan eenen goeden uitslag getwijfeld hebben. De inwisseling van het koloniale geld geeft algemeen ge- noegen. Hadden wij nu ook maar wat meer vrijheid van handel met andere natiënWant, ofschoon wij grooten voorraad van europesche waren hebben, blijft alles peperduur; zoo als het nu is, valt het gemakkelijk de moiiopolieprijzen in stand te houden. Ik zou u nog vergeren hebben te melden, dat onze gouverneur zich er ook op toelegt, om de vanilleteelt te bevorderen.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1