JS\ 85. Maandag 35 October. GOESSCHE COURANT» NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post- f .1,90. J Gewone Advertenti'èn worden a SO ets. de geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I van d 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. J DU LTSCHI AND, Frankfort, den 17 October. Onlangs gebeurde bet op de telegraaf-linie, die zich langs den spoorweg van Praag tot VVeenen uitstrekt, dat een arbeider, die te Triebnitz, 10 mijlen van Olmutz, zijn werk bij die linie vervulde, plotseling ter nedersiortte en zich de handen geheel verbrandde zoo als later bleek, was op hetzelfde oogenblik een bliksemstraal bij Olmutz neder geschoten, welks electrieke vloeistof langs den diaad van den telegraaf voortliep en den ongelukkige aldus verwondde. De beri^ten uit Zwitserland .melden, dat den 9 een bataljon militie uit de R. Kathoiijke gemeenten in Genève is binnengetrokken, en dat de soldaten zich zeer vijandig ten aanzien van liet liberale bewind heb ben betoond, zonder dat men het oorbaar heeft geachr, daaraan paal en perk te stellen. De Jezuïten in Freiburg den nakenden storm niet vertrouwende, hebben reeds hunne kostbaarheden, benevens hunne archieven en bibliotheekvan daar laten wegvoeren. Bij voortduring wordt de aangelegenheid van graaf Görlitz druk besproken en men verwondert zich, dat liet Hofgerigt nog geen onderzoek bevolen heeft. De graaf heefr zich naar buitenslands begeven. Te Darmstadt vooral zijn duizenderlei geruchten in 0111 loop. Frankfort den 20 OctoberIn de Beijersche Paltz is de wijnlezing op 11 dezer begonnen; zij le. vert eene buitengewone hoeveelheid op. Wat de hoe. danigheid betrefthoopt men daar op een oogstge lijkstaande met dien van 1844. Frankfort den 26 October. Het dagblad van Kassei meldt, dat de kamerdienaar van de gravin von Görlitz plotseling verdwenen is en deze omstandigheid zet een nieuw gewigt bij aan de vreemde geruchten, die nopens den raadselachtigen dood der gravin in 0111 loop zijn. Volgens berigten uit Konstantinopel, was den 6 dezer de gezondheidstoestand daar nog steeds voldoende. In Trebizonde was de cholera aan het afnemen liet berigt, als of zij in Odessa en Samsun zou zijn uit gebroken wordt weder in twijfel getrokken. Akrn, den 20 October. Gisteren heeft een vreemde gelukzoeker de speelbank hier ter stede doen springen. Dit is binnen den tijd van drie jaren de tweede maal, dat zulks geschiedt. De directeur verloor van schrik zoodanig zijne bedaardheiddat hij in een draagstoel naar huis moest worden gebragt. Wezel den 19 October. Het gesprek van den dag loopt thans geheel over eene ontdekking, die naar allen schijn de belangrijkste gevolgen kan hebben voor den landbouw. Het moet namelijk aan den Heer J. H. von der Trappenna veelvuldige proefnemingen, eindelijk gelukt zijneen arcanum te vindenhetwelk niet alleen een zeker voorbehoedmiddel tegen de aard appel ziekte is, maar bovendien de opbrengst van dat nuttig voedingsmiddel bijna dubbel kan vergrooten. Dezer dagen kwamen drie Duitschers van Weis- senati re Darmstad terug, toen zij onderweg door ver scheidene beschonken soldaten werden aangetastdie zij aan hun uniform voor Pruissen herkenden. Deze soldaten trokken den degen en bragten de drie reizigers meer of minder zware verwondingen toe. Des anderen daags leverden deze eene klagte tegen deze soldaten bij den konunandatit van het kasteel re Mainrz in, die da delijk een onderzoek in her regiment bevalten einde de schuldigen te ontdekkenmaar dit bleef zonder ge volg daar geen der militairen zijne kameraden wilde vert aden. De kommandanr van her fort verzon alsrnen een middel, dar hem volkomen gelukte. Hij deed liet regiment zich in orde schaven op de wapenplaats beval het de geweren te presenteren en toen dit bevel was nagekomenverklaarde hij den soldaten dat zij in de houding, waarin zij zich thans bevonden, zouder.blij» ventot dat de daders van het misdrijf jegens de drie burgers bekend waren. De militairen hielden het ge durende twee uur en twintig minuten uit, toen zes •cildaten zich zei ven als de schuldigen opgaven. Toen hunne verklaring bevonden was waar te zijn, werden zij voor de regtbank gevoerd en keerden de overigen naar huis terug. Uit Petersburg meldt men, dat aldaar sedert den 2 October eene groote menigte sneeuw was gevallen, waardoor de boonien, die nog met loof bedekt waren, zeer vee) hadden geleden. Het weder was even als mid den in den winter. ENGELAND. Londen den 20 October. De Limerick Exami ner hangt een bedroevend tafereel op van de ellende welke op nieuw de westelijke kust van Ierland en vooral het Graafschap Clare verwoest. Alleen in de parochy van M'elborr.-Malbay hebben acht honderd huisgezinnen geen ander middel van bestaan dan ten tweedenmale de aardappelvelden na te lezen, in de hoop van eenige vergetene aardappelen te zullen delven. Men heeft benden van 100 a 200 dezer otun-lnkkigen ge ziendie zich met zulle een bedroevenden arbeid bezig houden. EP. \N Kil IJK. Parijs, den 21 October. Van Trebi zonde schrijft men dd, 4 October, dat van de 60 000 zielen, welke de bevolking dezer stad uitmaken, geen 10.000 daar meer aanwezig zijn. Alles vhigc voor den gemeen schappelijken, gevreesde)» vijand*: de cholera De con suls zijn uit tie stad vertrokken, en zij. die geeue andere huisvesting hebben, wonen in tenten, die zij digt bij de stad onder de open lucht hebben doen opslaan. De Prins Jeróme Bonapartevergunning gekre gen hebbende 0111 voortaan te Parijs te wonen heeft binnen deze stad een huis gekocht. Dezer dagen is aan den mond der Seine een vinvisch gestrand; hij is 41 voet lang en heeft eenen omvang var» 16 voet; men is voornemens hem naar Havre re brengen. Te Lederzeele (Pas-de-Calais) is een paard over leden, dat in het jaar 1814 geboren en derhalve drieën dertig jaren oud was. In 1842 had het nog gewerkt, maar sinds dien tijd was het buiten dienst. Uit Rome is, naar men zegt, de tijding ontvan gen, dat kardinaal Ferretti liet besluit beeft doen nemen, om als bijdrage tot de uitgaven van den Staat al de ldooster-orden aan eene belasting van 10 pCt. harer inkomsten te onderwerpen. De groote processie 'van Jagghernatwelke alle jaren in Indië plaats heeftwerd den sden Aug. jl. ingewijd door de hernieuwing dier vrijwillige opoffe ringen welke door de dweepzucht worden ingeboe zemden waaraan de Engelscben meenden een einde gemaakt te hebben. Vijf dweepzieke vrouwen plaat- Sten zich nabij de pagode:van Bali, zonder de minste verdenking van haar plan aan de agenten der openbare magt te verschaffen, en op het oogenblik, dat de reus achtige wagen van den afgod zigtbaar werd. storteden zii zich onder de wielen, onder het aanroepen van Vichnou en hieven verpletterd op de plaats dood liggen. Op het gezigt van eenen zoo vurigen godsdienstijver tverd de geestdrift der menigte in zoo hooge mate op gewekt, dat de geheiligde wagen zonder de tusschen komst der militairen, een honderdral slagroffers verplet terd zoude hebben. Het beste middel, om de dweep zieken te weerhoudenwashen met het verdere verbod van het houden der processie te dreigen, wan neer nieuwe zelfmoorden het feest mogten kenmerken. De regtbank van Amiens heeft een nietonbelang rijk besluit genomen. Eene oude jufvrouw van 74 jaren was in een klooster gegaan, hetwelk in 18401e AmienS was opgerigt. Zij bezat een fortuin van 130,000 fr., hetwelk in handen van de abdis overging, en ge bruikt werd, om liet klooster te vergrooten keiksie- raden te knopen enz. Toen de oude jufvrouw over leedvond men een testamentwaarbij zij haar ver mogen aan het klooster vermaakte. De behoeftige erf* genamen kwamen hiertegen open de regtbank heeft het testament nietig verklaardeiy bevolendat aan de erfgenamen zal worden uitbetaald 100,000 fr. en de renten van den dag der eiscb. De maarschalk Bugeaud houdt zich thans met het zamenstellen van een boek onledig,, hetwelk de geschiedenis van zijn bestuur in Algerie zal bevatten. BELGIE. Brussf.l den 21 October. Voor rekening eener maatschappij te Keulen is thans op de wetf Barbou van de In-eren Petry en Piedcboeuf, re Luik, een ijze ren zeeschip in aanbouw van 450 tonnenlast, bestemd voor de dienst tusschen Keulen en Stettin. Her zal als ei nedrietnasrhark worden opgetuigden twee beweeg bare kielen hebben, terwijl het niet dieper zal gaan dan acht rijnlandsche voeten. Dit is het tweede vaar- tuig, dat bovengenoemde heeren naar het stelsel van beweegbare kielen bouwen. NEDERLANDEN. 's Graveniiage den 22 October. Naar men vrij zeker verneemt, zal de voorgenomen reis van Z. K. H. den Prins van Oranje, naar Stutrgarr, welke dezer dagen zou hebben plaats gehad en bestemd was als tegenbezoek aan den Koning van VViirtemburg, voor zijne visite in den afgeloopen zomer op het Loc, en ook om afscheid te nemen van zijne gemalin H. K. H. mevrouw de prinses van Oranje, voor het aan vaarden harer groote reis van Stuttgart naar Weenen, Praag en Berlijn, geen voortgang hebben, zoo men mede verzekert om staatkundige redenen, door Z. M. den koning daartegen ingebragr, Op den 18 dezer is weder opgeroepen geworden de zaak van den markies de Thouars, die in de teregt- zitting van 9 September jl.opzijn verzoek, tot dien dag uitstel had verkregen, om zich te verdedigen op zijne oppositie tegen "iiet vonnis bij verstek gewezen, waarbij hij, ter zake van laster jegens J. E. Bruins was veroordeeld tot 3 maanden gevangenis, 100 boete en 5 jaren ontzetting van de regten bij art. 42 Wetb. van Stralregt vermeid. De voornoemden Heer J. E. Bruinsals getuige gedagvaard, is gecompareerd, doch de markies is afwezig gebleven. De Heer substituut- officier heeft de behandeling der zaak gerequireerd als in een coniradictoir geding, en betoogd dat, wanneer een opposant verschijnt in de eerste tereatzitting na de oppositie vzoo als hier was gebeurdj, het vonnis bij verstek van regtswege is vervallen en dat eene volgende teregtzitting slechtste beschouwen is als eene voorzet ting der zaak. Nadat de getuige was gehoord, heeft Z. E. A. geconcludeerd dat bij vonnis als contradictoir gewezen te beschouwen, de markies zal worden ver. oordeeld tot eene gevangenis van een tot zes maanden, eene geldboete van f 25 tot 1000 en de kosten en ontzetting van de regten bij art. 42 Strafregt vermeld, voor 5 jaren. De uitspraak is bepaald op 25 October aanstaande. Rotterdam den 22 October. Bij her benoemen der verschillende comtnissien in de Tweede Kamer der Staten-Geneiaa)werdbij het verkiezen van twee leden voor de Huishoudelijke Commissie der Kamer, (waartoe benoemd zijn de heeren Luzac en Verweij Mejan) een algemeen gelach verwektdoor het openen van een op rum ingevuld stembiljet van dezen inhoud: lk benoem geen ander man Dan den heer Verweij-Mejan." CN. RC.) De Amsterdamsche Courant zegt vernomen te hebbendat de heer C. A. Thieme de Arnhemschc Courant zoude hebben verkocht, en dat deze zoude zijn overgenomen door eene zoogenaamde associatie. De Leidsche Courant bevat heden, ter herinne» ring aan de gisteren, 21 October, voor veertig jaren plaats gehad hebbende opening van de sluizen te Katwijk, tor onlasting van het overtollige Rijnwater in de Noord-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1