JVV84. GOESSCIIE COURANT. Donderdag SI October. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De 'Prijs per Kwartaal is f J,75; Franco per Post f .1,90. I I -1..IH i - Gewone Advertentiën worden a °2.0 cis. de .regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels <t f J,20, behalve het Zegelregt. 'sGravenhace den 19 October. Vereenigde zit tingder beide Kamers, van Maandag den 18 dezer, rer opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal. Nadat de leden zicli hebben verzameld, wordt tegen half een ure de vergadering door den heer jhr. H, R. Trip geoper.d, die door den Griffier der Eerste Kamer een besluit van Zijne Majesteit den Koning van den 15 October jl. doet voorlezen, waarbij bij jhr. II. R, Trip benoemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamer, ge. durende de aanstaande zitting der Staren Generaal. De Voorzitter alzoo, in overeenkomst met art. 105 der grondwet, met het beleid der vergadering inde tegen- woordige vereenigde zitting belast zijnde benoemt eene commissie van 18 leden der beide Kamers, om Zijne Majesteit den Koning bij Hoogstdeszelfs aankomst aan het paleis der Staten Generaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Deze commissie is zamengesteld uit de heeren: jhr. Martinigraaf Schimmelpenninck Gouverneur de Manvan IlarencarspelAnemaet baron van Briencn van de Groote Lindtbaron Hutjssen van KatlcndijkeLuzac. jhr. Hooft, Btjleveld, Menso, van Nes, Ilinlbpen"Telting, Cost j or densStar Busmann en Becrenbroek. Ten een ure vervoegen zich Hunne Excellentien de Ministers, alsmede de kden van den Raad van State in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop wordt de naderinp van Zijne Majesteit den Koning aangekondigd, die zich met HH. KK. HH. den Prins van Oranje, Prins Hendrik der Nederlanden tn Prins F reder ik der Nederlanden, op de wijze in het programma der optogt omschreven, naar liet gebouw der Staten-Generaal begeven heeft. De Koning, ter vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den troon, en houdt, terwijl HH. KK. HH. de Prin sen naast Hoogstdenzclve gezeten zijn, de navolgende openingsrede Edel Mogende Heeren: Met dankbaarheid aan het Opperwezenerken Ik het groote voorregt, dat Mij geschonken wordt, van Mijin herstelde gezondheidte midden van U Edel Mogenden te kunnen begeventen einde deze zitting te openen. Gedurende den afgeloopen tijdkringhebben zich geene buitengewone omstandighedenin den algemee nen toestand des Vaderlandsvoorgedaan. Nederland verkeert bij voortduring in goede verstand houding met andere mogendheden. De rust in de Overzeesche Bezittingen is ongestoord gebleven. In Oost-Indie hebben de maatregelen tot het invoe ren van eene nieuwe wetgeving, zooveel doenlijk over» eenstemmende met die van liet moederlandeen begin genomen. De aldaar afgekondigde wetboeken zullen aan U Edel Mogenden worden medegedeeld. Ook voor de West-Indische koloniën zijn nieuwe wettelijke verordeningen in bewerking. In Suriname wordt het bankpapier van lieverlede door zilveren munt vervangen. De zee- en landmagt verrigten de gevorderde diensten met loffélijken ijver, en geven bij voortduring reden van tevredenheid. Het algemeen en herhaald betoond verlangen naar eene uitbreiding van het corps maréebaussée, heeft Mij aan leiding gegeven0111 dit onderwerp in bepaalde over weging te doen nemen. Ik heb den last verstrekt om te doen nagaan op welke wijze aan dat verlangen, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk of opvolgend, zal kunnen worden voldaan, en Ik zal niet nalaten de medewerking van U Edel Mogenden hieromtrent in te roepenzoodra dit Mij blijken zal noodig te wezen. De zedelijke belangen des volks trekken gestadig Mijne opmerkzaamheid tot zich. Het verheugt Mij van den staat van het onderwijsen de beoefening van weten schappen en kunsten, bij vernieuwing, gunstig te kun nen gewagen. In handel, scheepvaart en verdere takken van nijver heid hecrscht hier eene meerderedaar eene mindere, doch over het algemeen eene gevvenschte bedrijvigheid. De gezegende oogst van de meeste gewassen wekt de hoop op dat de ingezetenen bewaard zullen worden voor de rampen, welke het gevolg zijn van de schaarschte en duurte der levensmiddelen; rampen, welke in het afgeloopen jaar aanmerkelijk gelenigd zijn door de on* bekrompene liefdadigheidzoo eigen aan den Neder- lander. Aan Mijne roepstem tot viering van een plegtigen biddagen van een dankdag, is alom in den lande me: godsdienstigen ijver beantwoord. In weerwil van honge waterstanden en zeevloeden hadden wij, dank zij der Voorzienigheid, geene onhei len en schaden te lijden. De staat van 's Rijks geldmiddelen is gunstig. O Edel Mogenden kennen dien volledig uit zeer onlangs gedane roededeelingen. De openingen, welke U Edel Mogenden in de tegenwoordige zitting kunnen te ge- rnoet zien, zullen strekken om de overtuiging van dien goeden toestand te bevestigen. Er bestaat gegrond vooruitzigt, dat nog in den loop dezer zitting aan U E lel Mogenden het voorstel tot eenige schuldvermindering zal kunnen gedaan worden. De gfheele regeling van het muntwezen zal nader aan U Edel Mogenden worden voorgedragen, en hier door deszelfs reeds ver gevorderd herstel uit een diep vervallen toestand kunnen worden voltooid. Eene voor te dragen wet omtrent het regt van waar borg van de gouden en zilveren werken, zal de des vvege bestaande bezwaren kunnen wegnemen. De algemeene wet omtrent de in- en uitgaande reg» ten zal, naar het zich laat aanzien, nog in deze zitting' kunnen ingebragt worden. Ik stel Mij overigens voor, aan U Edel Mogenden andermaal voor te leggen het bereids vroeger aangebo den, doch onafgedaan gebleven ontwerp van wet be treffende de ondersteuning van behoeftigen. Ernstig ben Ik bedacht op maatregelen om tot stand te brengen eenige werken van openbaar nut, in ver schillende oorden des Rijks. Dit zou de gelegenheid doen geboren worden om aan vele handen werk te ver» schaffen, en tevens nieuwe bronnen van bestaan te openen. Nog meerandere wets-ontwerpen zullende aandacht van U Edel Mogenden vereischenonder anderen, tot wijziging van tenige bepalingen betrekkelijk de uitoefe» ning van de onderscheidene vakken der geneeskunde voorts, omtrent de politie en liet gebruik der groote en andere kunstwegen, alsmede omtrent de politie en veiligheid der spoorwegen, en tot wijziging, inzonder heid in het belang van landbouw en nijverheid, van de verordeningen nopens den opbouw onzer vestingen. De onderscheidene wets ontwerpen, uitmakende het tweede en derde Boek van het Wetboek van Strafregt, zullen in deze zitting op nieuw kunnen behandeld worden. Na den uitslag, welken de beraadslagingen omtrent de wetten over het stem- en kiesregt in de jongste zit- ting hebben gehad, heb Ik rijpelijk overdacht, welk gevolg thans aan art. 0 der Grondwet zou te geven zijn. Het is Mij voorgekomen, dat liet een vergeef- sche arbeid zou zijnop nieuw te beproeven om de verschillende gevoelens tot eene gevvenschte overeen stemming omtrent dit punt tp brengen, en zoo ben Ik tot de overtuiging geleid, dat er eene onbetwistbare noodzakelijkheid bestaat, om de bepalingen der Grond» wet, welke tot het stem- en kiesregt betrekking heb ben, te verduidelijken. In eene vroegere rede heb Ik gezegd, dat Ik niet zou aarzelen, 0111, zoodra de overtuiging der noodza kelijkheid van het wijzigen der Groudwet bij Mij was gevestigd, daarvan door eer. voorstel aan U Edel Mo genden te doen blijken. In verband met die verklaring, en bij het besef, dat liet vvelzjjn van den Staat mede» brengt, om bij diezelfde gelegenheid ook eenige andere bepalingen der Grondwet, welker wijziging noodig kan worden geacht, te veranderen, is het Mijn voornemen hiertoe in den loop dezer zitting aan U Edel Mogen» den de vereisclite voorstellen te doen. Die voorstellen zullen het bewijs met zich brengen, dat Ik geene veranderingen schroomwelke geacht kunnen worden tot werkelijkedoor de ondervinding aangewezen verbeteringen in het staatsbestuur te zul- len leiden. Ik zal ze aanbieden met dat vertrouwen hetwelk Mij het bewustzijn schenkt van niets te be. oogen, dan hetgeen het waarachtig heil van Neder land kan bevorderenen Ik voed de hoopdat U Edel Mogende Heeren Mijue pogingen voor het alge meene best zullen ondersteunen, en door een bedaard en welberaden overleg tot een goed einde helpen brengen. Meer dan immer zullen Wij daarbij behoefte gevoe len aan den zegen des Almagtigen. Hij verlichte ons door Zijne wijsheid, en besture de harten des Volks, dat het eendragtig blijve, en, gelijk het dit tot hiertoe deed, de ware vrijheid zoeke in liefde voor orde, en in ontzag voor overheid en wet. Ik verklaar hiermede deze zitting der Staten Gene- raai geopend. Na het uitspreken dezer troonrede verlaten Zijne Majesteit de Koning en HH. KK. HH. de Prinsen de vergaderzaal, om op de aangesnelde statelijke wijze naar het Koninklijk paleis terug te keeren. Daarna wordt de vereenigde zitting der Kamers ge» scheiden. NIEUWSTIJDINGEN* DU1TSCHLAND. Frankfort, den 14 OctoberUit alle Zwitsersche, zoo ultramontaansciie als liberale, kantons hoort men thans van niets anders, dan van militaire uitrustingen en oefeningen. Van beide zijden wordt op de beslis sing door een' burgeroorlog aangedrongen. Thans is de strijd niet meer te vermijden. De regering van Zu rich heeft het geheeie bonds-contingent van dit kanton onder de wapenen geroepen. Hetzelfde is in het kanton Aargau geschied, en ook het bevel is op handen tot eene algemeene wapening van het land. De stad Zu rich wemelt reeds van militairen, en deze leggen den besten geest aan den dag. Van den anderen kant is men in de beide hoofdsteden des afzonderlijken verbonds, Lucern en Freiburg, tegen welke waarschijnlijk de eerste aanvallen perigt zullen wordenvoortdurend met ver sterking bezig, Dezer dagen is zekere rijke boer uit het dorp Vald- btje, in Koppenhage, door de nieuwe wet voor de policie der spoorwegen tot io jaren tuchthuisstraf ver oordeeld, omdat hij, op den spoorweg van Koppenhage naar Rothschild, ten gevolge eener weddenschap, om den trein te doen ophouden, met zijnen zakdoek het zelfde sein nagebootst had, dat men gewoonlijk bezigt, om te kennen te geven, dat er onraad op den weg was. De man, welke voor deze onberadene weddenschap tot zoo zware straf is veroordeeld, is van dit vannis in hooger beroep gekomen, maar ofschoon lr« dit ge. val de zaak geene noodlottige gevolgen heeft gehad, is het niet te ontkennen, dat eene zoodanige ongeroe pene bemoeijing even goed allerschromelijkste gevolgen had kunnen hebben. Onlangs heeft in Stokholra de openbare verkoop plaats gehad van de nalatenschap der Zweedsche too- neelspeelster Emilie Hongquistwelke in April is ge storven. De theater-garderobe bevatte alleen 400 cos» tumes, alle van aanzienlijke waarde. Er waren 13a gouden tooiselsbijna allen met kostbare steenen bezet, een waaljer met gouden handgreep en robijnen, een helm van geslagen zilver, een geschenk van de Koningin weduwe, toen de kunstenares in de rol van de Maagd van Orleans optrad. De zuivere waarde van het zilver alleen bedroeg 40,000 th. Frankfort, den 17 October. De doorvoer van geschut en wapenen uit Frankrijk door Neufchatel naar Freiburg, heeft aanleiding tot eene botsing tusschen het Vorort of den Zwitserschen bondsdag en het be»

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1