1847. GOESSCHE COURANT. Maandag 18 October. NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK. IV". 83. De uitgave dexer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; Franco per Post f .1,90. J Gewone Advertentiën worden a °20 ets. de regel\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Ddodberigten I van J 6 regels a f J,20, behalve het ZegelregtJ "t TLSii ZWEDEN. Stockholm, den 30 September. Het district Aar» sutul, provincie Noreland, isdooreene hoos verwoest. Het luchtverschijnsel is over twee pijnbosschen heen gegaan, waarin het meer dan 4000 boomen gebroken of ontworteld heeft. Daken werden van de huizen op- geligt en twee schuren tot op een afstand van 3000 voet verplaatst. Twee en twintig menschea en geheele kudden rundvee zijn gedood. Dit verschijnsel is zonder voorbeeld in de liooge streken van het noorden en de schade, welke het aanrigtte, is zoo aanzienlijk geweest, dat de regering zich genoodzaakt gezien heeft, om de inwoners te hulpe te komen. DU1TSCHLAND. Warschau den 9 October. De keizer heeft »an vijf poolsche vlugtelingen, op hun verzoek, verlof ver leend om in hun vaderland terug te keeren eene daad van gratie, die in den laatsten tijd meermalen heeft plaats gehad en die doet vermoedendat bijzondere redenen daartoe aanleiding hebben gegeven. Men beweert, dat de cholera in zuidelijk Rus land grootere verwoestingen heeft aangerigt dan inen In eft opgegeven. Geheele dorpen zijn ontvolkt trewor» deu. De ziekte breidt zich langzamerhand naar het noorden en het noordwesten uit. Frankfc&t, den 11 October. De tragische dood van de gravin de Görlitzdie in zoo vele opzieren overeenkomt met die van de hertogin de Praslinheeft te Darmstadt, waar het feit gebeurd is, eene hevige ontroering veroo.zaakt onder de hooge Duiische ai is tocratie. Eerst had men aan zelfmoord of dood door toeval lige omstandigheden gedacht, maar weldra heeft men aan moord gaan gelooven, welke verdenking, na een voorloopig onderzoek, een' hoogen graad van waar schijnlijkheid heeft gekregen. De regter van instrucbe heeft zesentwintig bewijzen van schuld vereenigd en van de regtbank daarop een meer volledig ondeizoek gevraagd; maar deze regtbank heefr, 11a eene zitting met geslotene deuren, verklaard, dat de bewijzen i.iet voldoende waren en derhalve het verzoek, om een na der onderzoek, als ongegrond, verworpen een besluit, dat algemeen verwondering heefr gebaard en ieders misnoegen heeft opgewekt. Wij zijn echter in staat, dus zegt de Duitsche Spec tatoreerdge der gewigtigste bewijzen, die in liet voor loopig onderzoek zijn voorgekomen, mede te dee'.en, in welke betrekking de twee echtgenooren regenover elkander stonden. De graaf staat bekend voor iemand van bedorvene zedeneene beschuldiging, die men met bewijzen zou kunnen staven. De graaf heeft eerst de functiën van afgezant van Hessen-Darmstadt aan het hof van Nassau vervuld, van waar hij, op verzoek van den Vorst, waarbij hij zich bevond, wegens slecht gedrag is terug geroepen. Later ontving hij eene nieuwe zending bij het hof der -Nederlanden. De slechte naam, dien hij zich gemaakt had, was zijne vrouw niet onbekend: van di&r voorzeker de eerste oorzaak van de onmin, die lusscben.hen bestond. Men wist, dat zij, hoewel hetzelfde huis bewonende, reeds sedert lang hadden opgehouden elkander te zien. De avond, waarop iiet feit pla3ts had, te half zes, rook een daar voorbij komende persoon eene hevige brand lucht, waarover hij zich wel is waar niet bekommerde, maar hetwelk hij echter aan de personen, bij wie hij zich begaf, mededeelde. Wonderlijk nu is her. dat de graaf, die te huis was, die brandlucht niet voor ia uren des avonds geroken heeft, daar de lucht binnen 's huis sterker moet geweest zijn dan buiten. De graaf, die zich gewoonlijk weinig over zijne vrouw bekommerde, toonde dien avond eene hevige ongerustheid voor haarhij heeft gezegd en zijne be dienden hebben het herhaald, dat de gravin de gewoonte bad, zich eiken avond op te sluiten. In weerwil hier van zond hij, te half negen, den eenigen bediende, die tegenwoordig was, om eenen anderen te halen, ten einde van hem te vernemen hoe de gravin zich bevond. Toen de bediende deze boodschap verrigtre, riep de vrouw van hem, dien hij kwam halen, uit: Groote Godzoude mevrouw de gravin verbrand zijn!" Welk wonderlijk voorgevoel en welke onver- klaaibare overeenkomst tusschen het zeggen van deze vrouw en het feit zelf, dat, volgens de verklaring van den graaf, eerst anderhalf uur later plaats greep. De reden, waarom de graaf, nadat reeds iemand het ver» moeden geuit had, dat zijne vrouw verbrand was, nog anderhalf uur wachtte, alvorens de deur met geweld te openen, is even duister. Toen de brand om tien uur ontdekt werd, deed de graaf een' geneesheer ontbieden en werd de deur te half elf geopend. De dikke rook, die de kamer ver vulde, maakte het, volgens verklaring van vele getuigen, in het eerst onmogelijk iets te onderscheiden de graaf alleen maakte hierop eene uitzondering; want dadelijk riep hij uitGroote God ziedaar mijne vrouw De graaf ivilde nier, dat er eene lijkschouwing plaats greep, maar heeft dadelijk verlof verzocht, 0111 haat te begraven, hetwelk zoo spoedig mogelijk plaats vond. Het verloren gaan van den sleutel is eveneens ntoei- jelijk te verklarenmen weet niet, of de deur van buiten of van binnen gesloten was. De oorraak van den brand heeft men niet kunnen ontdekken- Er was in de kamer noch vuur noch licht. Hoe is de brand dan ontstoken Veel natuurlijker is de uitlegging dat iemand den brand ontstoken beeft en daarna met het vuur of het licht de kamer verlaten heeft. De gravin is voor hare secretaire door de vlammen verteerd; geen ander meubel is verbrand. Het hoofd, de hals en een gedeelte der armen zijn verkoold. Men moet vooronderstellen, dat deze ongelukkige, 11a ver moord te zijn, op vuur is geplaatst en daarop verschei, deue uren is blijven liggeu. Vóór de opening der deu ren heeft rnen dit vuur kunnen weghalen, en het lijk in eene andere houding plaatsen, om aan Ue zaak eenen schijn van toevalligheid te geven. Men gelooft, dat eene verbranding heeft plaats ge had, ten einde de teekenen van eene verworging te vernietigen. Ten laatste met ken wij nog aan, dat de graaf, misschien wel om op de publieke opinie te wer ken, thans geheel van gevoelens omtrent zijne vrouw, met wie hij vroeger slecht leefde, veranderd is dik wijls bezoekt hij haar graf en bestrooit het met bloemen. Frankfort, den 14 October. Volgens de Trier- sche Zeit. is onlangs te Breslau een zonderling bedrog aan den dag gekomen. Een makelaar had van eenen koopman last gekregenom een vrachtschip te huren tot vervoer van eene lading raapzaad. Aan de order voldaan zijnde werd de lading voor 2700 th. te Ber- lun door hem verzekerd, mei nog 10 wisp. raapzaad en eene partij andere goederen voor 1800 th.ook door hetzelfde schip te vervoeren Al spoedig bekwam men berigt uit Glogau dat hetzelve averij geleden had en dat van de geheele lading niets geborgen was. Deze geschiedenis kwam echter aan den agent der assurantie maatschappij verdacht voorzoodat hij onmiddelijk iemand naar de plaats des ongeluks zond, om het ge beurde te onderzoeken, die dan ook spoedig ontdekte, dat het schip wel gezonken wasmaar ongetwijfeld met voorbedachten rade door den schipper in den grond was geboord. De door den makelaar verzekerde partij goederen en xo wisp. raapzaad waren in het geheel niet vervoerd, terwijl van liet overige raapzaad 300 cent. in een nagezonden leeg schip onder weg waren overgeladen en naar Bresktu reruagébragt. Het overblijvende aedeehe der lading voerde de schip per tor in de nabijheid van G'ogap, waar hij zijn schip doorboorde en liet zinken. De makelaar en de schipper wilden dus de assurantie-maatschappij voor eene som van 4000 th. opligten, welke bedriegerij echter, bij eene zoo onhandige uitvoeringmoeijelijk konde gelukken» EKGELAND. Londen, den 14 October. De dagbladen van Bos» ton maken melding vjn twee verschrikkelijke schip breuken het eene van den Mameloukeen vaartuig van 550 tonnen, van New Yoik naar Liverpool bestemd, niet 621 personen aan boord, waarvan 42 zijn omge komen; het andere de hl una, een zweedsch vaartuig, vau Hamburg naar New Yc-r met 206 personen aan boord, waarvan slechts 34 zijn gered, zoodat 172 daarbij het leven hebben verloren. Parijs, den 10 October. Men schrijft van Coiron ("department van de Dromc\ dat een of meerdere wol ven onlangs het park van tien heer Boiron zijn binnen- aesloop. u't welk op 5 tot 6 honderd ellen van zijn iiuis gelegen is en des zomers aan zijne schapen tot slaapplaats verstrekt. De wolven ziende naderen, vlo den de schapen na de houten schutting, die liet park omgaf, verbroken te hebben, in drie troepen verdeeld, weg. De herder, wakker geworden zijn, schoot een pistool af, om hem zoo mogelijk te verschrikken maar te vergeefse!)nier een lier schapen is aan hunne tandeii ontsnapt. Van de 120 schapen. waaruit de kudde be stond zijn er ree,is 43 doodterwijl al de anderen gewond zijn. - De Democratie Pacifique deelt als eene bijzon derheid mede, nar. <>p bevei van den Paus, de heer C. A. Vecchi ll.-Kaiholijk, en mejufvrouw Victoria Delia Ripa Jodin, beide sedert 1842 burgerlijk ge huwd, de kerkelijke inzegening in de kerk de Lorette te Marseille zullen ontvangen. Dit is het eerste door de kerk veroorloofde huwelijk tusschen R.-Katholijken en Israëlieten, Bijzondere berigten welke alhier ontvangen zijn uit de stad IVurzburg in Beijerenmaken gewag van een' êigenhandigen brief van den Paus aan den Koning van dat Rijk, ter zake van sommige in de laatste dagen plaats gehad hebbende gebeurtenissenweikeaan de staatkunde vreemd, meer in betrekking staan tot het (misselijke leven des Rollings, die echter eene Europe- sche vermaardheid hebben bekomen. De Paus zou hebben te kennen gegeven, dat hetgene hij te dien aan zien had vernouun zijn g -moed'metdroefenis had vervuld. Parijs, den 14 October. De Démocratie Pacifi que deelr de volgende bijzonderheden mede: Toen men dezer dagen weder een naauwkeurig on derzoek in de kanier van den heer de Praslin bewerk stelligde, ontdekte men, onder in de lade eener com mode. schroeven en moeren, die klaarblijkelijk tot een of ander meubel behoord hadden, maar van welken men de bestemming niet vinden kon. De oplossing van dit raadsel werd in de kamer der ongelukkige hertogin gevonden. De enorme, met zware versierselen en wapenschilden overdekte, hemel van liet ladekant, afgebroken wordende, ontdekte men dat de zelve slechts met ééne half afgeschroefde moer beves- tigd was en dat men met lak de gaten digtgemaakt had, die, dom- liet wegnemen der andere moeren, ontstaan waren. De gevolgtrekkingen, die hieruit voortspruiten, doetl sidderen, en geven, aan den reeds zoo ijselijken moord, een nog gedrochtelijke!' karakter, namelijk, van met eene duivelachtige voorbedachtheid te zijn bedreven» Deze bijzonderheid roept ook nog het geweerschot in het geheugen, dar de hertogin eens, in het park van Vaux wandelende, achter zich hoorde vallen, en waar» van de dader tot dusverre niet ontdekt heeft kunnen worden. Het schijnt zelfs, dat geldelijke beweegredenen op dit onverzoenlijk voornemen invloed hebben gehad. De fortuin van den heer de Praslin was in eenetl staat van buitengewonen achteruitgang. Dezelve was ook niet zoo groot als men algemeen vermoedde, en werd door overdrevene uitgaven, vooral door verbou wingen te Vaux, die meer dan een mill. fr. gekost hebben, geheel vernietigd. De lieer de Praslin leefde in de onophoudelijke vrees voor eene wettige scheiding, welke door de hertogin zoo lang en met zoo vele volharding was gevraagd en waartoe zij nimmer her plan geheel opgegeven hsd»

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1