N% 82. GOESSCHE COURANT. Donderdag 14 October. ffyi NIEUWSTIJDINGEN, De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal isf </,75; Franco per Post f .1,90. 1 I Gewone Adverfentién worden a °20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels d f J,~0, behalve het Zegelregt. D ITALIË. De Bilanciaeen romeinsch dagbladhangt een zwart tafereel op van de vele misbruiken, waaraan zich de openbare ambtenaren in het koningrijk Napels ten opzigte van de bevolking -schuldig maken, en deelt daarvan eenige proeven mede. Wij hebben, zoo schrijft een correspondent uit Napels aan dit blad, goede wet ten, goede inrigtingen, doch zij zijn krachteloos, dewijl zij door roofzieke, gemeene en onwetende beambten tot de slechtst mogelijke gemaakt worden. Wij be zitten wetboeken, die tot de beste in Europa behoo ren doch deze wetboeken beteekenen niets, omdat de policie eigenuiagtig handelt, en geene wet erkent. Als een voorbeeld van de willekeur, welke daar heersclit, wordt het volgende aangevoerdIn het koningrijk der beide Sicilien bestaan, op bevel der policie, commis sien, welke tot de bastonnade veroordeelen, hoewel deze straf in het wetboek verboden is. In de hoofd plaats van ieder district is het de onder-intendant, welke aan het hoofd van deze commissie staat. Zoo liet een dezer lieden een burger 200 stokslagen toe dienen, zoodal hij den volgenden dag in het hospitaal overleed. Kort daarna werd de intendant door het geregtshof te Palermo onschuldig verklaard. Een ander onder-intendant te Alcamo, in de provincie Trapani, veroordeelde een geacht burger dier plaats, tot eene zoo afschuwelijke en onteerende pijniging, dat deze, ten einde zich aan deze schande te onttrekken, in de gevangenis een einde aan zijn leven maakte. Zoo han delr de policie geheel eigenmagrig er. zonder zich om de bestaande wetten te bekommeren. Met de burger, lijke regtspleging moet het niet beter gesteld zi;n, waar van mede door de Bilancia schier ongelooflijke voor beelden worden aangehaald. Onder zulke omstandig heden is geene verbetering denkbaar zonder eene ge. weldige reactie. Dit is het onderscheid tttsschen den staat van zaken in Napels en in den Kerkelijken Staat, dat in den laatsten schier geene voorbeelden van geweld en wreedheid kunnen aangetoond worden, weshalve het volk dan ook daar binnen zekere palen blijft. DU1TSCHLAND. Berlijn den 6 October. Den 25 en 26 dezer zal hier een Congres van Joodsche hervormers gehou den worden, waartoe de uitnoodigingen, door het voor- loopig tot dat doel alhier bestaande genootschap, aan alle Duitsche voorstanders der Joodsche hervorming gedaan zijn. Frankfort, den 10 September. Men verhaalt zonderlinge dingen van koning Lodewtjk van Beijeren en Lola SS Jont ez. De grijze vorst schijnt 30 jaren ver- joi.gd te zijn en zijne geheele levenswijs veranderd te hebben, zooveel invloed oefent de gewezen danseres op hem uit. De koningin, eene goedhartige, pltleg- niatieke vrouw, blijft onder alles geheel onverschillig; de kroonprins echur, wien het gedrag zijns vaders hindert, houdt zich bestendig te Wurzburg op. Alle hovelingen zijn bang voor deze vrouw, want indien een hunner, hoe hoog geplaatst, het zou wagen haar gedrag op de eene of andere wijze af te keurenhij zou zijne vermetelheid zwaar boeten. Reeds noemt men onderscheiden personen, welke eene zoodanige stoutheid met het verlies der koninklijke gunst hebben geboet. ENGELAND. Londen den 6 October. De gisting in Ierland wordt steeds grooter Den 2 October werd de advo kaat William Koe, te Rockwell, door de woedende volkshoopen vermoord, omdat hij een' zijner pachters, die hem een aanzienlijk bedrag huur schuldig was, van zi,jne hoeve had gezet. In het graafschap Kerry is de armoede ontzettend grootalleen in het district Killarney zullen, volgens de nieuwe armwet, 4000 per sonen bedeeld moeten worden. Bij de wetgevende vergadering van den Staat Michigan, in Noord-Amerika, kwam dezer dagen eene petitie van verscheidene inwoners van Buffalo, waarbij adressanten eeibiedig verzochten, om meer dan eene vroirw te mogen hebben. Het verzoekschrift werd verwezen naar de commissie voor binnen'.andsche wegen en waterloozingen. Het verzoekschrift is even zonderling als de verwijzing. Onlangs is hier een boekje uitgegeven, behel zende een verslag van de tegenwoordige gesteldheid der nakomelingen van onze vroegere Koningen. Daaruit blijkt, dat een der Tudors op dit oogenblik te Wapping leeft als koopman in vodden en oude flesschen. Een der Plantagenets rijdt als voerman op eene omnibus tusschen Paddington en de bank. Uit Boston wordt gemeld, dat voor eenige jaren een jongman zetter aan de drukkerij van het dagblad Palladium te Newhavente Alabama is opgehangen, als veroordeeld tot den dood wegens den moorddien hij op eenen reisgenoot ^oude hebben gepleegd. Te vergeefsch betuigde hij zijne onschuld, daar alle schijn tegen hem was. Thans heeft de hospes eener herberg, waar de moord is begaankort voor zijn overlijden veiklaard, dat hij alleen de moordenaar is geweest en de ongelukkige gehangene volkomen onschuldig was. FRANKRIJK. Parijs den 10 October. Prins Lodewtjk Napoleon heeft den volgenden brief doen toekomen aan den heer Lecomtegewezen kavallerie-ollicier onder liet Keizer rijk, 0111 hem te bedanken voor de eer, die hij met zijne wapenbroeders bewezen heeft aan de overblijfselen van den voormaligen Koning van Holland en diens oudsten zoondie onlangs te St. Leu ter aarde zyn besteld. Mijnheer De bewijzen van eerbied, den 29 September jl. aan de nagedachtenis mijns vaders betoond, hebben mij diep getroffen, vooral toen ik vernam dat vele oude krijgers van liet keizerrijk bij deze vrome plegtigheid tegen» woordig waren. Tiiars zeg ik die roemrijke veteranen onzer legers, door tusschenkomst van hunnen waardigen chef, dank voor de hulde, die zij eenen ouden wapenbroeder be wezen hebben. 't Is niet de man wien toeval en overwinning voor eenige dagen koning gemaakt hadden, dien gij door uwe tranen hebt willen eer bewijzen, maar de oude krijger der republikeinsche legers van Italië en Egypte, de man die slechts kort 00 den troon gezeten heeft, de man eindelijk, die met veertig jaren verbanning eenige weinige jaren van roem betaalde, en die verlaten in een vreemd land den doodsnik gaf. De symphatie, die bij zijne ter aarde bestelling is gebleken, was meer dan eene hulde, zij was een herstel van eer. Laat mij u dus voor uwe medewerking dank betui gen, want u mijne erkentelijkheid uit te drukken is eene leniging der bittere smart, die ik ondervind, van nimmer voor de grafsteden mijns geslachts te hebben mogen knielenhet doet mij een oogenblik vergeten, dat ik veroordeeld schijn te zijn om altijd verwijderd te blijven van die mannen, welke ik het meest liefheb, van die voorwerpen, die mij het dierbaarste zyn. Geloof mij mijnheer! enz. Londen, 4 October. (get.) Napoleon Lodewtjk Bonaparte. - De maarschalk Sou/t heeft de waardigheid van maarschalk-generaal van Frankrijk aanvaard en aan zijn geslachts-wapen toegevoegd het wapen't welk door den beroemden krijgsman Duguesclin werd gevoerd, tijdens dezeonder Koning Karei F, opperstalmeester des Rijks was. Te Havre is Maandag, den 4 October, een ge val gebeurd, dat ieder, die er ooggetuige van was, deed ijzen. Twee leidekkers waren bezig aan het dak van een huis, dat zes verdiepingen hoog was, te werken. Op eenmaal laat de ladder, waarop een hunner stond te arbeiden, los, glijdt met Item langs het dak af en stort op de saaai, waar zij zich in stukken veibiyzelt. Waar was de man gebleven? Naar boven kijkende,- zien de verschrikte toeschouwers hem aan den rand der goot hangen, welke hij krampachtig met de handen omklemt, terwijl zijne beenen overal vruchteloos naar een steunpunt zoeken. Onvermogend, om tijdig ge» noeg andeie hulp te bieden, skept men uit de naburige huizen matrassen en kiusens op straat, om ten minste den val, dien men elft oogenblik verwacht, eenigzins te brelteu. Gelukkiglijk gebeurde de val nietde ka meraad des werltmans, die met hem op dezelfde ladder gestaan had en door een dakvenster naar binnen ge klommen wasom eenig gereedschap te halenhoort in tijds den noodkreetsnelt toe, vat den reeds bijna krachteloozen bij de arnten en is sterk genoeg om heat weder op de goot te halen. Naauwelijks is dit verrigt, of beide begeven zich als ware er niets gebeurd, bedaardelijk weer aan hun wetk. Men verzekertdat eerstdaags een besluit zal verschijnen, hetwelk aan den maarschalk Soult den titel van prins zal verleenen. Hij zal zich voortaan prins in plaats van hertog van Dalmatie noemen. - Er is sprake, zegt men, om aan den heer Victor Hugo den titel van voorlezer van mevrouw de hertogitt van Orleans te verleenen. Parijs, den 11 October. Volgens den Koninklijken Almanak voor 1847, heeft de heer Guizot tot heden de volgende ridder-ordes ontvangen 1. Het grootkruis der keizerlijke Braziliaansche orde de Cruzeiio; 2. het groot cordon der Spaansche orde van het gulden vlies; 3. het grootkruis der Grieksche orde van den Verlosser4. het grootkruis der orde van Sr. Januarius van het koningrijk der beide Sicilien 5. het grootkruis der Napelsche orden van St. Ferdi nand en van Verdienste; 6. het grootkruis der orde van St. Joseph van Toscane; 7. het grootkruis der orde van het legioen van eer. BELGIE. Brussel, den 7 October. Dezer dagen gebeurde hier, naar men zegt, een zonderling en aan het fabel» achtige grenzende voorval, waarover velen zich vrolijk gemaakt hebben. In het llótcl de Flandreop de Place Royalewerd een paletot eens reizigers gesto» len. Een bediende in het hotelwiens goede naam met deze zaak gemoeid was, drong er op aan, dat men door middel van het magnetismits eenige inlichtingen in deze zaak zou trachten te erlangen. Men begaf zich derhalve naar doctor Monti its, wiens clairvoyante den weg noemde, dien de dief met zijn' buit had inge slagen en eindelijk het huis aanweeswaar hij den jas voor eene geringe som had beleend. Een onderzoek werd ingesteld en alf s bleek zich zoo toegedragen te hebben, als de clairvoyar.te opgaf. Dezer dagen is een wijnkooper hier ter stede op de volgende wijze het slagtoffer geworden eener oplig» ting. Hij ontving namelijk een' brief van een' gemeente ontvanger waarin deze verzocht50 flesschen wijn over te zenden en er de rekening bij te doen. Bij eene in den brief genoemde barrière zou een zaakgelastigde de mand in ontvangst nemen. De wijnkooper voerde op de voorgeschrevene wijze de order uit, maar be merkte, toen hij bij den ontvanger het geld wilde innen, dat hij het slagtoffer eener schelmerij was geworden j want de ontvanger had geen' brief geschreven en droeg van niets kennis. Brussel, den ia October De heer Pazos, consul- generaal der republieken Ecuador, Bolivia en Peru, heeft aan de regering een brief doen toekomen, waarin hij de aandacht vestigt op de coca (erithorocylon Pe ruana), eene plant, die in Peru inheemsch is, en ten volle in het gebrek aan aardappelen zou kunnen voor zien. De bladen zijn hoogst voedzaam, geurig en ver sterkend. Reeds van de vroegste tijden heeft men deze plant in het rijk der Incas geteeld, en zij strekt daar tot dagelijksche spijs. Op dien grond stelt de consul voor, dat de regering eene ten oorlog uitgeruste stoomboot de Amazone rivier doe opvaren, om han delsbetrekkingen aan te knoopen, en vooral eene aan zienlijke lading coca bladeren in te nemen.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1