N°. 81. GOESSCHE Maandag II October. w COURANT. NIEUWSTIJDINGEN» duitschland. engeland. nederlanden. Besturen en Administratien. publicatie. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf d,75; Franco per Post f .1.90. \4 Gewone Advertentiën worden a 9,0 ets. de regel^ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doodherigtén \van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt. -7T;' j» t' RUSLAND. Petersburg, den 25 September. Bij een keizerlijk lescnptis liet vonnis van den hoogen krijgsraad beves tigdwaarbij de luit.-generaal Dobrüsihinwegens het toelaten van verregaande wanorde en misbruiken bij zijne divisie van het Kaukasische leger, bet verdon keren van gelden, enz., van zijnen rang, ordeteekens en adel vervallen en tot gemeen soldaat is verlaagd. Tot dezelfde straf is veroordeeld de gewezen inspec teur des legers en bevelhebber van een Kaukasisch corps, de luit-.generaal Triïschatnjwegens het niet te keer gaan van wanorde, slechte zorg voor de gezond heid der troepen valsch verslag aan den Keizer ter zake van door Z. M. bevolen onderzoek enz. Uit aanmerking echter van zijne vroeger bekomen wonden en lange dienst, heeft Z. M. dezen lautsten den adel dom terug gegeven, en het invalidenpensioen verleend. De zaak van verscheidene andere officieren is nog onbe slist. De ongelukkige luchtreiziger Ledctdie den 11 dezer bij hevigen wind opsteeg en snel uit het gezigt verdween, is nog niet teregtdrie dagen geleden heeft men ballon en gondel, doch zonder parachute, in liet meer Ladoga gevonden van Ledct zelf heeft men niets vernomen. Frankfort, den 3 October. Te Oberweier CBa den) trekt een wijnstok, die langs eene schuur opgroeit, dit jaar, om zijne buitengewone vruchtbaarheid, de algeineene aandacht. Die enkele wijnstok toch heeft niet minder dan 2768 trossen voortgebragt. Joseph Fabervan VVeenen vertoonde dezer dagen'te Leipzig zijnen belangwekkenden automaat; een instrument, dat elk woord, eiken zin in iedere taal vrij duidelijk en met eene stem bijna gelijk aan die van den mensch, uitspreekt. Als men nagaat, dat de spraak-organen van elastieke gom zijn gevormd, en een blaasbalg de in- en uitademende long moet vervan gen, dan zijn de verrigtingen van dezen automaat won derbaarlijk, De stem klinkt zelden ruw of stamelend; zij is slechts een weinig gerekt en zoo koud en gevoel loos als die eens doofstommen. Het zingen van den automaat is onaangenamer voor het gehooren als hij lacht, dan verneemt men slechts het gedruisch van hei miChanismus, doch geen de menschenstem nabootsend geluid. Frankfort den 7 October. De landverhuizing uit Duitschland uaar de Vereenigde Staten van Amerika overtreft, volgers geloofwaardige opgaven, dit jaar nog het vorige er, wel met 7000 personen. En naar alle kenteekenen zal er in het volgende jaar eene landver huizing plaats hebben, welke de grootste zijn zal, die er tot dusver plaats liacf. Koningsbergen den 7 September. De policie heeft vo rieden Zondag een merkwaardig voorbeeld van strenge sabbatvicring gegeven. Er was namelijk den vorigen nacht een zware brand uitgebarsten die nog d s Zondags niet volkomen geblitscht was. Den oppetbrnndmeestef werd gelast de werkzaamheden, daar aan verbondengedurende de Godsdienstoefening te staken; maar deze nam de vrijheid, dit gebod niet op te volgen, om geene veel zwaardere verantwoordelijk heid op zich te laden. Londen, den 8 October. Jl. Zaturdag is een her tog van bekenden naam door de tolbeambten betrapt op sluikerij. Men had kennis gekregen, dat hij in zijn horel eene vrij aanzienlijke hoeveelheid sterken drank bewaarde, waarvan de regten niet betaald waren. Hij weigerde de beambten toe te laten doch zij drongen door krachtens hun ambt en vonden in een geheim ka binetje des hertogs 30 gallons beste buitenlandsche bran dewijn. Den volgenden maandag legden zij een bezoek af op liet jagt van den edelman waar zij eene nog veel gruotere hoeveelheid wijn en sterke dranken in beslag namen, waarvan geen regt betaald was. Waar scltijnlijk zal de hertog eene zware boete moeten be talen. 's Gravenhage den 8 October. Gisteren zijn in tegenwoordigheid, onder anderen, van Z. Exc. den minister van oorlog, den zoon van wijlen den beweerden Dauphin van Frankrijk (in 1846 te Delft overleden, en kort te voren uit Engeland alhier aangekomen onder den verdichten naam van Due de Normandie')op s'rand nabij Sclieveningen proeven genomen met de volgens eene uitvinding van wijlen zijnen vader, ver beterde projectielen, enz.; voor het geheim van welke ontdekking men beweert dat aan den overleden Hertog een jaargeld zou verzekerd zijn, hetwelk op zijn zoon moet zijn overgedragen. Arnhem, den 8 October. Men verzekert ons, dat zich tegenwoordig weder wilde zwijnen inde bosschen derVeluive ophouden; men wil er een drietal bespeurd hebben. Men herinnert zich, dat het laatste stuk van dit edele wildhetwelk in vroeger tijd in menigte op de Veluvve werd aangetroffen, in den jare 1826 door den Heer baron van Lijnden is geschoten. Waarschijn lijk zijnde thans bespeurde wilde gasten uit het Kleef sclie Wald komen emigreren, waar zij nog altijd, hoezeer niet meer in zoo gronren getale als vroeger, aanwezig zijnnog waarschijnlijker is het, dat onze Geldersche jagers aan deze Duiische landverhuizers geen zeer rustig leven zullen geven. De heer Lamarc-Piqout heeft bij de academie van wetenschappen te Parijs eene memorie ingezouden, betrekkelijk eene meelplant van Noord-Amerika, welke, volgens hem, de aardappelen kan vervangen. Men vindt deze plant in Kanada en Labrador. De Indianen in die gewesten voeden er zich mede, wanneer de jagt en de visscherij hun weinig of niet opleveren. Deze plant is eene peulvruchtwelke des winters kan bewaard worden. Hel Spaansche blad el Popular behelst het vo! geilde Wij vernemen, dat onlangs een dier geheimen, welke reeds sims zoo langen tijd de wijsgeeren van verschillende landen bezig houdt, dat namelijk om de luchtballons te rigren, onlangs in Spanje door Luis Roudil is ontdekt, die verscheidene jaren allerlei proe ven daarmede heeft genomen. Om voor de oogen van geheel Europa gevolg aan zijne ontdekking te geven, heeft de uitvinder het plan gevormd te Madrid eene maatschappij op te rigten nier een kapitaal van 100,000 durós 250 000 nagenoeg), verdeeld in 10.000 actiën elk van 10 durós, waarmede hij wil voorzien in de koswn tot bewerking zijner eerste luchtballon, en te vens van die, welke hij noodig rekent, om de eerste communicatielijnen in te rigten. Het is niet te betwij. felen, dat indien deze uitvinding her gewenschte gevolg heeft, ze eene gelieele hervorming zal veroorzaken, niet alleen in de manier van reizen, maar ook in den koop handel, de krijgskunde, in een woord in den toestand van het gantsche menschdom.'' Goes, den 9 October. Bij vonnis van den Kan tonregter te Goes, gewezen in zake van enkele policie, van den 18 September dezes jaarsis de broodver- konper Jan BarbierJz. veroordeeld, in eene geld boete van acht gulden mitsgaders in de kosten van den processe, wegens het door den Commissaris van Policie, en lieeren Commissarissen over den Broode aldaar, op den ao Augustus laatstleden, bij hem ont dekt, ten verkoop in deszeifs winkel voorhanden heb bende, van elders aangevoerd, te ligt bevonden Roggen- brood. Goes, den 11 October. Ook hier ter stede heeft zich het nut der inademing van tetherdamp, als pijn- verdoovend middel bij heelkundige' kunstbewerkingen, op eene uitmuntende wijze bevestigd. De heer K. Broes van Dordl, Chirurgijn en Operateur alhier, heeft in de loop der verledent week bij eene anders zeer pijnlijke operatie, dit vooral in kundige en geoefende handen zoo onschatbare middel in tegenwoordigheid van verschillende kunstoefenaren met het beste gevolg aangewend. Mogt deze gewenschte uitkomst op nieuw bijdragen, om de weinige -proeven tot hier toe in ons Vaderland met dit middel genomen, meer en meer aan te moe digen, en met beleid voort te zettendan zal hetzelve ongetwiifeld heilzaam bevonden worden, voor zoo ve len, welke zich alleen door vrees voor pijn laten terug houden om zich door het opereermes van lastige etl niet zelden voor het leven gevaarlijke gebreken te doen bevrijden: maar dan ook zullen, zij welke daartoe hun ner, ijver en hunne bekwaamheden het eerst hebben aangewendsteeds met eere worden herdacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, gezien hebbende het besluit van Zijne ExcelU-utie den Minister van Finantien, van den 4 October 1847, brengen dien ten gevolge, ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente: i°. Dat van Donderdag den ai tot en met Zaturdag den 23, alsmede op Maandag en Dings dag den 25 en 26 October eerstkomendebij de Nede landsche Banlg en bij de Betaalmeesters in de Arrondissementen met uitzondering van dien te Amsterdamop de gewone kantoor-uren, ter inwisseling kunnen worden aangeboden: AUe ZEEUWSCHE RIJKSDAALDERS of stukken van 'IWEE GULDENS EN ZESTIG CENTS. 2®. Dat de intrekking van voorzeide Muntstukken zal plaats hebben tegen voorloopig in omloop blijvende Oude Munten of wel tegen Nieuwe Zilveren Munten of ook tegen Mum biljetten, volgens de wet den 18 December 1845. Staatsblad No. po\ daargesttld. 3°. Dat bij tijdelijke ongenoegzaamheid der kassen, door de Betaalmeesters zullen worden afgegeven, be- wijzen op de Nsderlandsche Bank te Amsterdambij vertoon aldaar betaalbaar als bij 2 vermeld, of be wijzen bil hen zeiven, mede in dier voege betaalbaar vijf dagen na dato, en zulks naar keuze, door de be langhebbenden bij de afgifte der specie te doen, 4°. Dat de Ontvangers der Belastingen de Inwisse ling zullen bevorderen door overneming, tot en met den 25 October aansraande, van de buiten koers ge stelde Specie, tegen andere, zoo v el hunne kassen dit toelaten. 5'. Dat de Zeeuwsche Rijksdaalders met den 24 October aanstaande buiten omloop worden gesteld, en dientengevolge niet meer in betalingen voor de Schat kist zullen aangenomen worden, noch door de Inge zetenen zullen behoeven te worden aangenomen. 6°. Dar de gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders, halvenkwarten en achtsten) m bovengemelde maat- regel niet zijn begrepen. Met verder berigr, dat ook naar de gelegenheid en gesteldheid van Stads Kas, ter beoordeeling van Bur gemeester en Wethouders, ten Kantore van den Ont vanger dezer Stad, gelegenheid zal wezen, om de be. doelde Inwisseling te bewerkstelligen, op de gewone kantoor uren, tier voorscbrevene dagen, van Donder dag den at tot Zaturdag den 23 October eerstko mende ingesloten. Vertrouwende, dat een iegelijk van de opengestelde gelegenheid, ter voorkoming vatl schade, gebruik zal maken. En opdat deze algemeen bekend worde zal dezelve worden gepubliceerd, geaffigeerd en geplaatst in dezer Stads-Couranr. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 9 October 1847. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, J. n. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezeiven, De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1