I Besturen en Admimstratieii. I Koninklijke Nederlandsche Loterij. I ■s* ■yes e vinciaal geregtshof in Gelderland ingediendtegen den heerjhr. Nedcrtneijcr van Rosenthal en andere heeren, ter zake van den verkoop van Boiiwerszathezoowel door den procureur-generaal bij den boogen raad der Nederlanden, als door den officier bij de regtbank alhier, als zonder grondis ter zijde gelegdmaar dat ge noemde heeren van hunne zijde eene klagte wegens laster tegen den heer A. F. Bouricius hebben inge leverd. Arnhem, den OctoberHet schijnt, dat de bos» scben in de heerlijkheid Doorwerth onveilig worden. In dén nacht van den 29Sten September, omstreeks 3 uur, werd de Tolgaarder met zijn gezin, het tol huis no. 3, aan den Doorwerthschen straatweg bewo tiende, op eene schrikbarende wijze verontrust, door dien meteen geweer doorliet venster werd geschoten: tengevolge waarvan 3 kogels inde nabijheid der slaap stedein de binnendeur en muur zijn gevonden. De daders, zijn voor als nog onbekendzoo ook de rede- iien, die zulk eene misdadige bedoeling te weeg brag ten. Het is te wenschendat het de policie moge .gelukken de boosdoeners op te sporen en door haar tevens gepaste maatregelen worden genomen, om, vooral in het naderende winter saizoen, een waakzaam oog te doen houdenopdat de bewoners van afgelegene en - weinig bezochte oorden tegen dergelijke feitelijkheden, worden gevrijwaard. Assen, den 27 September. Te Almelo is in de haven bij het marktplein een oude en zeer groorevós gevangen. Door den graaf van Rechterenin het Jkhunnans boschniet verre van die stad, in het ver slinden van een haas, waarmede hij bezig was, gestoord en aangeschoten zijndekwam hij op genoemd markt. plein aanloopen. Aldaar door onderscheiden personen .vervolgd, sprong hij in liet wateren beproefde lier .li aaldel ijk tegen de belendende huizen op te loopen. Bij eene poging om zich in eene schuit te redden, weid hij door dm schipper in den rug gevat doch Tnagt aan dezen eene vrij ernstige wonde toe. Einde- hlk werd hij 111 liet water door een smidsknecht afge maakt en is later door genoemden graaf van Rechte ren "gekocht. 's f Iertogenbosch den 6 October. Het is thans nu 111 anderhalj jaar geleden, dat de nederlardsche wetgevende magr, eene geringe schadevergoeding ver leende, voor gedurende negen jaar onder water gezette landerijen, ter verdediging der nederlaudsche grenzen. Het is 17 jaren geleden, dat niet die maatregel is aan gevangen, er. dat de landeigenaren in de grensprovin- cieti van hunne inkomsten verstoken zijn geweest, hoe wel de grondwet des rijks eens ieders eigendom waar borgt. Met reden mogt men reeds verwachten, dar, eenmaal die schadevergoeding toegestaan zijnde, zij ook dadelijk zoude zijn uitgekeerd geworden; doch tot heden is zij rog niet gevolgd. Tracht men hieromtrent iets naders te vernemen, dan zijn het ontwijkende antwoorden, die men erlangt. In de vergaderingen der provinciale staten van Noord-Braband werd de heer gouverneur daarover jaarlijks geïnterpelleerd door sommige leden van dit collegie; blijkens de uitkomst, liep het af met helo ten en toezeggingen, want tot heden erlangde men niets. Vele landeigenaren zijn door die inundatiën, door de vertraagde toewijzing van schadevergoeding, door het uitstellen der betaling, te gronde gegaan. Gfco: ongenoegen verwekt thans weder dit verzuim van af betaling onder velenzoodat, indien onze volks vertegenwoordigers zich dit niet aantrekken, de wet gevende kamer in hare aanstaande zittingen, menig adres dienaangaande zal ontvangen. (AL Rolt. Cour.') Vlissingen deji 2 October. Gisteren avond arri veerde alhier Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld van zijnen adjudantten einde tegenwoordig te zijn bij den wedstrijd van de Koninklijke Nederland schc Yacht-Club. Men vernamdat voor de zes verschillende klassen van prijzen en premiende meeste der vereiseht wor dende verschillende soorten van zeil- en roei-vaarmigen f- reeds waren ingeschreven 0111 aan den aangekondigden wedstrijd deel te nemendat de prijs van Z. K. H. Prins Hendrikvoor den wedstrijd N°. Xwaaraan zouden kunnen deelnemen kotters, schoeners en andere scherpe vaartuigenbestond in eene sierlijke pendule, en de prijzendoor de stad Vlissingen uitgeloofd, voor den wedstrijd N°. 4vier riemsgieken geschikt om in open zee te roeijenbestonden eerstelijk in een smaak vol bewerkten zilveren tabakspot en dito zilveren kom foorvoor de eerst aankomende, en de tweede, twee insgelijks zeer keurig bewerkte zilveren visclitnessen voor de tweede aankomende; een en ander voorzien vah toepasselijke inscriptien. Op de batterij aanhef Westedvofd was eene smaak» vol versierde tribune opgerigt, -waai" tegen den aanvang Wil lli II II» ml II I I I 1,1 I I I II I van den wedstrijd Z. K. H. prins Hendrikde Edel Achrb. regering dezer stad, de aanwezige leden van de Yacht Club, hoofdambtenaren, hoofd-jfficieren en an dere genoodigden bijeen kwamen, terwijl de corpsen muziek van het alhier in garnizoen liggende artillerie regiment en van 's rijks fregat Prins van Oranjege kommandeerd door Z. K. H. prins Hendrik en lig gende ter reede dezer stad, ter weerszijden van gemelde tribune geplaatst, zich van tijd tot tijd deden hooien. Begunstigd door het heerlijkste weder, had dezen morgen de aangekondigde wedstrijd plaats, in tegenwoor digheid van een buitengewoon getal belangstellende nieuwsgierigen, die zich op verschillende punten van waar men een overzigt van de reede kan bekomen, lang voor het bepaalde uur hadden verzameld; iet-wijl de stoombooten de Schelde en de Stad Vlissingen en een aantal roei- en zeilvaartuigen af en op de reede kruis ten, en de liefhebbers van een watertogtje eene aan gename uitspanning bezorgden. De wedstrijd begon met N®. 4, voor vier-rietRsgieken, geschikt om in opene zee te roeijen, voor de uitgeloofde prijzen door de stad Vlissingen waarvan de eerste prijs werd behaald door de giek van Z. K. H. Prins Hen drik door hem in persoon bestuurden de tweede prijs door de giek van den heer J. Smithdoor Z. Ed. ook in persoon bestuurd. Daarna begon de wedstrijd N°. 6. voor alle soorten van jollen of sloepen, uitgezonderd wherries of gieken, en werd de prijs van 50 voor den eerstaankomende, behaald door den heer Tor ré, van Breskens, en de tweede, ad 25, door eene sloep bemand met matroo- zen van 's rijks fregat Prins van Oranje. Hierop volgde N®. 2 voor zes-riemsgieken voor de prijzen der Koninklijke Nederlandsche Tacht Club; en werd de eerste prijs, ad f 120, behaald door Z. K. H. Prins Hendrikdia in deze ook wederom in per soon de giek bestuurde; terwijl de tweede prijs, ad f 70, te beurt viel aan een giek, toebehoorende aan Z. K. H. Prins Alexanderen geroeid wordende door niatroozen van het Nederlandsch loodswezen. Alsnu volgde N°. 1, voor kotters, schoeners of scherpe vaartuigen, voor den prijs van Z. K. II. prins Hen drik, welke behaald werd door een kotter, toebehoo rende aan den heer John. Louwes alhier. Kort na den aanvang van laatstgemelden wedstrijd, werd het sein gegeven voor N\ 5, alle soorten van kleine zeilvaartuigen, booten enz waarvan de eerste prijs, ad f 50, werd behaald door een schokker, toe behoorende aan den heer J. Hector alhier, en de tweede ad 30, door de schuit van schipper de Haasvarende in het veer van onze stad op Bergen op Zoom. Terwijl eindelijk bij den wedstrijd N°. 3, voor vier riems gieken van onbepaalde lengte of model, voor de prijzen der Kon. Ned. Yacht-Club, de eerste prijs, ad /~7o, wederom werd behaald door Z. K. H. prins Hendrik en de tweede prijs, f 40, door genoemden heer J. Smith. Na den afloop van den wedstrijd had er een dinér van ongeveer 40 couverts plaats op het raadhuis dezer stad, waartoe Z. K. H. prins Hendrik was uitgenoo- digd, en waaraan ook de leden van den stedelijken raad en van de Yacht Clnb, mitsgaders bovengemelde hoofd ambtenaren en hoofd officieren deel namen, terwijl de dag verder werd besloten met een bal in de zaal van den Prinsentuin. Goes den 7 October. De Staats-Courant van heden en gisteren bevat de volgende aankondiging van Z. Exc. den Minister van Finantien De Minister van Finantien, als daartoe gemagtigd bii Koninklijk besluit van der. 2 October 1847 Staats- blad No. 60), in uitvoering van de wet van 18 De» cember 1845 Staatsblad No. 90), breng: nuts deze ter algemeene kennis i*. Om van Donderdag den 21 tot en met Zatur dag der. 2%. Oct ober aanstaandealsmede nog op Maan dag en' Dingsdag den 25 en 26 dier maandbij de Nederlandsche Bank en bij de betaalmeesteren in de arrondissementenmet uitzondering Van dien te Am f sterdam op de gewone kantoor-urenter inwisseling kunnen worden aangeboden alle Zeeuwsche Rijksdaalders of stukken van twee guldens zestig cents a°. Dat de intrekking van de voorzeide muntstukken zal plaats hebben tegen voorloopig in omloop blijvende oucïe munten of wel tegen nieuwe zilveren munten of ook tegen muntbiljetten volgens de wet van den 18 December 1845 (Staatsblad No. 90) ctaargesteld 3°. Dat bij tijdelijke ongenoegzaamheid der kassen, door de betaalmeesters zullen worden afgegeven bewij zen op de Nederlandsche Bink te Amsterdambij vertoon aldaar beta'alhaar als hij 2 vermeld, of be wijzen bij hen zei ven mede in dier voege betaalbaar vijf dagen na dato en zulks naar keuze, door de belanghebbenden bij de afgilte der specie te doen; 40. Dat de Ontvangers der belastingen de inwisse ling zullen bevorderen, door overneming tot en met den 25 October aanstaande van de buiten koers ge stelde specie tegen andere, zooveel hunne kassen dit toelaten 5°. Dat dé Zecmvsclie Rijksdaalders met den 24 Oc» tober aanstaande buiten omloop worden gesteld, en dien ten gevolge niet -meer m betalingen voor de schatkist ztillen aangenomen vvoiden. noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden :iingenomen 6°. Dat de gedeelten van Zéeuwsche Rijksdaalders halvenkwarten en achtstenin bovengemelde maat regelen niri zijn begrepen. 's Gravenhage, den 4 öernber 1S47. Dc Minister voornoemdt 'VAN HALL. PUBLICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN van de Pro. vincië ZEELAND, brengen bij deze ter kennis van allen, die in lts zoude kunnen aangaan, dat de Staren van dit Gewest, bij Hun Ed. Groot Aciitb. resolutie van den 8 Jtilij 1847, hebben gearresteerd de navol gende, door Zijne Majesteit, bij Hoogsrdeszelfs besluit van den 6 September daaraanvolgende, no- 47, goed gekeurde aanvulling van het, bij publicatie van den 14 September 1838, ter kennis van de belanghebbenden gebragte Reglement op het beheer en onderhoud en de policie der 8UU RTlfJE GEN en ROET- PADEN in de Provincie Zeeland. Nieuw Artikel* Artikel Gésbis. „Het vtrbod tegen her losloopen of weiden van ezels en andere dieren, bij art. 66 omschreven, en „de stralLn, tegen de overtreding van hetzelve bij „art. 88 bedreigd, zijn evenzeer van toepassing op paarden en veulensalsmede op koeijen, en op alle jong rundvee, van welken leeftijd ook, voor zoo ver „de, bijbel ects'genoemde artikel bedoelde, buurtwe- „gen nier zijn aangelegd over de binnendijken of de velden, gewoonlijk tot beweiding bestemd." „Nograns zal aldaar, op dezelfde straffen, het wei» dend vee, steeds door eenen wachter moeten worden „bewaakt, en liet vee, het geval van vervoer ttitge- zonderd van de baan des wegs verwijderd moeten „worden gehouden, zoo als, almede op gelijke straf. fen op die plaatsen niet zullen mogen verblijven slieren boven de negen maandenen ossen boven het jaar oud." Zullende opdat niemand hiervan eenige onwetend heid zoude voorwenden, deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks gewoon is te geschieden. Gedaan ter vergaderkamer van de Gedeputeerde Staten der Provincie Zeelandte Middelburg den 24 September 1847. 1 October Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH, Ter ordonnantie van dezelve, H. du BUISSON BECIUS, l.g. I PRIJZEN VAN lOOC en daarboven, Trekking der Eerste Klasse. tste Lijst. No. 13499 en 15687, ieder een Prijs van tooo. ade Lijst. No. 6021* een Prijs van 2500. No. 9285. een Prijs van f 1250. No- 37*8,947360359, ieder een Prijs vah f 1000. 3de Lijst. No. 2671, een Prijs van 20,000. No. 3453- eer' Pïhs van 5000. No. 11972, een Prijs van 1000. No. 102, 7479, 11255 en 12057, ieder eui Prijs van f 1000. 71 'I'S. =0 ADVERTENTIEN. If eden beviel van een ZOON, C. J. A. J. van TEIJLINGEN geliefde Echtgenoot van Goes G. de LEEUW Tz. 7 October 1847. UIT de HAND te KOOP, een we!- loopend <ïn sedert weinig jaren nieuw CITmSüïMIIWTSiX BILJAUO, te bevragen bij de uitgevers dezer. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2