N% 80. 1847. GOESSCHE COURANT. Donderdag 7 October. m -z NIEUWSTIJDINGEN. by' l'n11 «".'jjiuuhi- De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal isf dj/5; Franco per Post f .1,90. Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, 'Huwelijks- en Doodherigten 1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. f DU1TSCHLAND. Berlijn den i October. Sedert eenige weken lieerscht hier 4de griep bijna in ieder huis, terwijl de loop, die tot nu toe epidemisch was, zeer verminderd is. Brieven uit Moskou en Petersburg luiden vrij geruststellend ten opzigte van de cholera, geheel in strijd met de berigten en de dagbladen. De ziekte is, volgens deze mededeelingen, op verre niet zoo intensief, als voor tien en zestien jaren en men geloofr dus niet, dat zij zoo spoedig naar het westen van Europa zal overslaan. Munchen den «5 September. De minister van buitenlandsche zaken en justitie, de lieer von Maurer betwist nog altijd aan de dagbladen het regr, om het officieel in het regeringsblad geplaatste beslui: ter ver heffing van Lola Montez tot gravin van Landsfeld aan het publiek mede te deelenen heeft zelfs den Neuremberger censor, die de overneming toegestaan heeft, ter verantwoording doen roepen. Men b grijpt niet, wat dit beteekent en meent, dat wie zich.niet geschaamd heeft, dat besluit te contrasigneren en offi ciëel af te kondigen zich ook niet schamen moest her verder wereldkundig te zien maken. Frankfort, den 30 September. In het groot her togdoui Baden is dezer dagen een vlugschrift verspreid, onder den titel van Oproeping aan de Duitsche natie, waarin de menigte tot roof, moord en brandstienting wordt aangezet. Dit scliandschrifr gaarde tot dusverre gepredikte /eer der meest overdrevene Jacobijnen nog te boven. Onder anderen, wordt daarin beweerd, dat deFratische omwenteling van 1789 slechts daarom mis lukt is. omdat daarbij nog niet genoeg bloed is vergoten. Frankfort den 2 October. Er is hier een ge rucht in omloop, dat dagelijks meer veld wint, volgens hetwelk de kleine residentiestad Darmstad een pendant tot de geschiedenis van liet huis Praslin zou opleveren. Men zal zich namelijk herinneren, dat eenige maanden geleden zekere gtavin von Gocrlilz den dood in de vlammen vond. Nu wordt de echtgenoot dier dame, die te Darmstadt eene der eerste hofcharges bekleedt, openlijk als haar moordenaar genoemd, waarbij omstan digheden worden aangevoerd, die bijna kracht van be wijs hebben, zoodat de graaf zich genoodzaakt heeft gezien, zelf op eene instructie van deze zaak aan te dringen. Deze is werkelijk begonnen, hoewel men wil opgemerkt hebben, dat de zaak tegenover een zoo hoog geplaatst persoon niet met dien ijver wordt doorgezet, welke men zou mogen verwachten. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat ten gevolge van de inhechtenisneming van eenen graveur te Ham burg, aldaar eene fabriek van valsche banknoten was ontdekt. Latere nasporingen hebben tot ontdekkingen geleid, welke het noodzakelijk maakten eenige personen te Leipzig, Koningsbergen, Londen en Parijs, in hech tenis te nemen. De medepligtigen, welke men te Pa» rijs heeft gearresteerd, zijn meestal Israëliten en men heeft bij ben brieven gevonden, welke op deze vervaar diging van banknoten betrekking hebben. De moord van den neef van zekeren bankier te Parijs, moet met deze gebeurtenis in verband staan beide deze perso pen zouden als getuigen in dit proces hebben moeten optieden en de policie was door hen het eerst op het spoor van deze misdaad gebragt. De justirie moet deze zaak tot in Afrika, tot in Senegambie vervolgen, waar zich thans personen bevinden, die in deze zaak gewikkeld zijn. ENGELAND. Londen, den 2 October. Den 18 September is in liet graafschap Antrimin Ierland de landman Iienry Stiillan overleden inden ouderdom van 112 jaren. Zijn oudste zoon is 94 jaren, en zijn jongste 17 jaren. De bevolking van vele streken van Engeland is sedert weinige jaren verbazend toegenomen. Manchester telde in 1774 even 41,000 en in 1841 reeds 353.390 in* vvoners; Lancaster in 1750 297,400, en in 1841 reeds 1,667,054; Glasgow in 1763 niet meer dan 28,300 en in 1841 reeds 274.533 inwoners. De prins van Capita, welke op dit oogenblik met zijné «jreoialinmiss. Penelope Smith, te Malta zijn verblijf houdt, bevindt zich in zeer moeijelijke financiële omstandigheden. Den 23 September werden zijne meubelen en huis raad in beslag genomen, op het verzoek van een han delhuis aldaar, waarbij de Siciüaansohe consul schijnt geïnteresseerd te zijn. De beambten welke niet de in beslagneming belast waren, hebben niet zonder verwon dering de armoede opgemerkt, waarin de prins en prinses verkeerden. Zij bezaten slechts een tafelservies van Russisch zilver en de waarde hiervan bedroeg met al hun huisraad nog geen 50. l iet gedrag van den consul wordt algemeen afgekeurd. De prins hielt de deurwaarders ontvangen, in de Idee- ding van eenen generaal in Napelschen dienst. De reden dat ik aldus gekleed ben, onjne heerenzeide hijis daarin gelegendat ik de beleediging nog meer wil doen uitkomen door eenen Siciliaanschen consul aan den broeder van zijnen vorst gedaan. JI. zondag morgen werd in deze stad groore sensatie verwekt door het berigt, dat men in een veld bij G ystone Cottage eene vrouw vermoord gevonden had. Zij was door twee mannen ontdekt, die nog eenig leven bij haar bespeurden, ofschoon zij geheel bewusteloos was. Zij was verschrikkelijk gewond, en overleed dien ten gevolge 10 minuten nadit uien haar in een naburig hu:s de noodige Inilp verleend had. De dader is reeds gearresteerd. Haar man werd beschonken op den weg gevonden op kleinen afstand van de plaats waar de moord gepleegd was. FRANKRIJK. Parijs den 2 October. De laatste lijdingen van Zwitseriand, alhiet ontvangen, doen het vermoeden out- S'aandat er een oorlog op handen is. Een besluit van den raad van Oerève beveelt, dat de burgers tot het bataillon van het continaet t bèhoorende, zicli voor den te venvachten strijd gereed houden ook weigert men paspoorten aan hen, vvdke tot dit contingent be lmoren en zich buitenslands willen begeven. Een dagblad doet opmerken, dat men 74 ridder orden heeft uitgideeld voor de manoeuvres te Com- pièane gehouden, terwijl de keizer na den slag van Auster'itz er slechts 17 uitreikte. Parijs, den 3 October. Men is voornemens, op groote schaal oppnsitie-committés op te rigten. Er zullen in dien geest arrondissenicnts departementale en kan tonale coiumittés worden gevormd alle ondergeschikt aan een centraal comniitte in deze hoofdstad. Hier te Parijs gaat men een groot matigheidsge nootschap oprigten, op den voet van die, welke bereids sedeit vele jaren in Engeland en Duitschland bestaan. P eeds hebben vele personen van de hoogste rangen en betrekkingen zich verbonden om dit genootschap te be schermen en zijn doel zoo vee! mogelijk te bevorderen. BELGIE. Brussel, den 3 October. Voor ongeveer 20 jaren werd op Hollandsch grondgebied -in de Oosterschelde eene oesrerbank ontdektdie te spoedig ledig gevischc werd; de aanzienlijke daarvan afkomstige hoeveelheden deden den prijs der oesters aanmerkelijk dalen. Thans schijnt deze bank weder op nieuw niet die schaaldieren begroeid te zijn, en er zijn reeds weder groote kwan titeiten te Antwerpen ter markt gebragt. In de afge loopene week werden zij verkocht 1 fr. per 100 stuks. DeZe week zullen de eanvwren belangt ijker en de prijzen waarschijnlijk nog lager zijn. Vrijdag II. heeft de politie in de bank van leening een gedeelte van de hijouteiiëti ontdektwelke van mej. Evcncpocl ontstolen zijn. Men hoopt hierdoor nieuwe inlichtingen te bekomen. Het getal duiven, konijnen en eijeren, welke men wekelijks naar Ostende vervoert, om naar Engeland over gebragt te worden, is: 10 000 eijeren, 10,000 duiven en 5000 konijnen nagenoeg. In de laatste dagen wor den ook groote hoeveelheden boter derwaarts gezonden. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 5 October. Betreffende den staat der gezondheid van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden verneemt men, dat de doorluchtige lijder eenigzins in beterschap begint toe te nemen, ei» datzoo als men hoopt, de tegenwoordige ziekte gun stig zal werken ten aanzien van vroegere ongesteldhe den en ziekelijkheid, waaraan Z. K. H. meer dan eens leed. De raadkamer van de arrondissements-regtbank alhier, heeft naar hare openbare teregtzitting verwezen de persoon van Govert Vetploegh ter zake van op- ligting door liet ontvangen van gelden, onder voorwend sel van pogingen in iiet werk te zullen stellen, om de gevers der gelden alsdan posten of bedieningen te be zorgen. 's Gravenhage, den 5 October. Z. Exc. demi* nister van bint.enlandsche zaken, heeft bij eene korte lings genomen resolutie ingetrokken de concessie, vroe ger aan den heer Dronkersvan Middelburg, tot we- deropzegüens toe verleend tol oprigting eener stoom- bootdiensr van Middelburg op Vlissingen en Duinkerken; en zulks vermits die dienst sedert geheel is gestaakt. Ook hier ter stede is heden een valschen gulden ontvangen, van het jaartal 1845. Dezelve moet, vol gens informatici! zoo zeer op den echten gelijken, dat het onderscheid zeer moeijehjk, vooral bij den eersten oogopslag, te on lerkennen is. Evenwel zijn doffe klank, loodkleur en onzuiverheid van rand, merkbare teekenen van valschheid. Amsterdam, den 6 October. Terwijl drie zeer belangrijke ktinstverkoopingen binnen weinige weken elkander hier ter stede zullen opvolgen, is door de heeren dc Vries B rond geest en Roos wederom eene vierde verknoping aangekondigden wel die van de verzameling handschriften oudheden penningen en munten, bijeen verzameld door Kornclis van Alkemade en Pieter van der Schelling. Deze veiling zal begin nen op Maandag 20 December aanstaande, in het Huis met de hoofden. Den Helder, den 2 October. Aan het Zant, in de gemeente Zijpe. is in den nacht tusschen den 09 en 30 September jl., eene verschrikkelijke gruweldaad gepleegd op in de weide grazend vee van den heer J. van Beusekom aldaar; 12 stuks koebeesten zijn moordda dig om liet leven gebragt4 stuks dito zwaar gebles seerd 4 zijner beste paarden op dezelfde wijze van bet leven beroofd 8 anderen belangrijke verwondingen toegebragthoofdzakelijk aan de halzen, en nog 4 a 5 stuks, die de boosdoener niet in handen heeft kunnen krijgen, zijn, na eenige steeken door middel van eene hooivork te lubben ontvangen, het mooratooneelont snapt. De dader, met name Klaas Hengstman, woonachtig aldaar, op liet feit betrapt en oogenblikkelijk gevat, heeft, zoo men zegt, op de vraag: hoe het mogelijk was, dat hij alléén in éétien nacht een zoo groote slag- ting kon te weeg brengen, met de meeste bedaardheid verhaald, op hoedanige wijze hij het vee met lijnen aan elkander heeft weten te binden, de achterpeezen heeft afgesneden, en ten einde de paarden op te van gen, hun eenig voeder had toegestoken. Zoude men zoodanig eene handelwijze ook aan eene vlaag van krankzinnigheid kunnen toeschrijven? Vol gens het algemeen gevoelen, zoude zulks niet het ge- val zijnmaar enkel uit een verregaanden nijd tegen den algemeen grachten J. van Beusekom zijn voortge vloeid. Het zij den regter overgelaten de zaak verder te ontsluijeren. Van de 12 eerstgemelde koeijen waren er drie toe- behoorende aan twee inwoners dezer gemeente, welke aldaar in de weide waren besteedzeer waarschijnlijk heef: de moorder zulks niet geweten. Arnhem den 2 October. Men verneemt, dat de aanklaste door den heer A. F. Bouriciusin de maand Julij j.l. bij den heer procureur-generaal van het pro-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1