N*. *70. GOES S CIIE COURANT* Maandag 4 October. NIEUWSTIJDINGEN* Aux Deux Craijqns, lste Klasse. Aan IF. Ging nag eleen dito tot aanmoediging# 2de Klasse. 3S*g|E4&" (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f 4,75; Franco per Post f 4,90. J Gewone Advertenliën worden a SO cis. de rege. geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberiglen van 4 6 regels k f 4,SO, behalve het Zeg elf egt D FRANKRIJK. Parits den 29 September. Eergisteren heeft de lconing met den prins van Joinville en den hertog van Montpenster eene groote revue gehouden over de ver schillende troepen, die weldra Parijs, Vincennes en Versailles zullen verlaten. Deze revue is door een zonderling voorval gekenmerkt. In den oogenbiik toen de koning eenige eerekruisen zou uitdeelen, reed een kolonel der kavallerie naar den koning en vroeg met luider stemme om de decoratie van het Legioen van Eer voor. zijnen luitenant kolonel en zijnen majoor, die, zoo als hij zeide, vergeten waren. „Ik zal het kruis aan die officieren geven, kolonel," zeide de ko ning, laat ze voorwaarts komenEn inderdaad versierde de koning hen met de orde van het legioen van eer. Naauwehjks was dit geschied of de minister van oorlog naderde den kolonel en gaf hem veertien dagen arrest. Ik verwachtte niets andersantwoordde de kolonel koel. Heden heeft de begrafenisplegtiglieid van den gewezen koning van Holland, Lodewyk Bonaparte en van diens zoon, met eene waarlijk koninklijke pracht te Saint Leu plaats gehad. De kerk was veel te klein voor de van alle zijden toegestroomde nieuwsgierigen. Onder de aanwezigen merkte men op den broeder van Napoleon, voormalig koning van Westphalen. Jeróme zijn oudste zoon prinses Mathilde Demidoffden hertog van Padtiaden hertog Dccazelgeneraal St. Hilaire tn vele anderen, aanzienlijk door rang en stand. Ten half een ure begon de lijkdienst, en ten twee ure was de plegtigheid afgeloopen. In den nacht van 26 September heeft te Lyon een soort van ophoer plaats gehad. Bijna 4000 perso nen doorliepen de straten onder de kreten van wig met de priesters weg met de kloosters Bij den abt Collet sloegen zij de deur open en waren voornemens, zoo als men uit de woedende kreten kon opmaken, dien geestelijke op te hangen. Deze gisting schijnt het gevolg te zijn van zoogenaamde duivelskunstenarijen, die in een pensionaat voor jonge jufvrouwen sedert eenigen tijd plaats hebben. Juiste berigten aangaande deze betreurenswaardige voorvallen zijn nog niet bekend. Parijs den 30 September. De Siècle deelt nog de volgende bijzonderheden mede over het voorval dat 11. Dingsdag bij de wapenschouwing der Tuileriën heeft plaats gehad. Het wasten gunste van den heer Behinchirurgijn majoor van zijn regiment, en van den opperwachtmees ter Dupeyroux, dat de kolonel de Grammont zich bij de onlangs p'aats gehad hebbende wapenschouwing, tot den koning heefr gewend, in strijd met het regie ment, hetwelk verlangt, dat men bij verzoeken den gewonen weg volgr. De minister beeft den kolonel gestraft, maar het gun stige onthaalwaarmede de aanvrage van den heer de Grammont ontvangen is, gaf niet onduidelijk te ken nen. dat het arrest was opgeheven, zoodat de kolonel nog dienzelfden dag op uitnoodiging des konings op de Tuileriën heeft gedineerd. De kist, waarin zich het overschot van de her» tog:n ae Praslin b vindt, zal eerstdaags naar Marseille worden gevoerd en daar op eene stoomboot worden inge scheept welke dezelve naar Corsica zal overbrengen, De Abeille Cauchoise meldt, dat een twintig jarig jongeling in de gemeente Yerville, sedert drie weken in een diepen slaap gedompeld ligt, terwijl men hem dagelijks wat wijn en bouillon in de keel giet. Zijne ademhaling is goed en zijn pols slaat regelmatig. Ongeveer drie jaren geleden, sliep hij, naar men zegt, ook eens drie weken achtereen. Het feit is echter zeer zonderling en moeijelijk te gelooven of te begrijpen. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 1 October. Naar men ver neemt, moet de gezondheidstoestand van Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden, sedert geruimen tijd reeds wankelend, in de laatste dagen beduidend ver minderd zijn. Er zou een (courier naar H. M. de koningin, die zich kortelings in Zwitserland ophield, vertrokken zijn om H. M. van den toestand des prinsen kennis te geven. 's Gravknhage den 3 October. Naar men ver neemt is de gezondheids toestand van Z. K. H. Prins Alexander sedert gisteren iets gunstiger. Rotterdam, den 2 October. Twee of drie maan den geleden ontving nten het herigt uit Singapore, dat de tweede stuurman van het amerikaansciie schip Talma in eene boot te Singapore was aangekomen, de tijding brengende, dat genoemd schip op de kust van Sumatra was gebleven, dat hij van de geheele lading slechts een vaatje sp cie en zijn persoon had kunnen redden, en dat de kapitein benevens het volk den vasten wal hadden trachten te bereiken in de groote bootdoch waarschijnlijk een prooi der golven zouden zijn ge worden. Daar de twee laatste overlandmails volstrekt geene nadere berigten van genoemd schip bragten, hield men het hier voor vast, dar het schip met man en muis vergaan was, tot dat op heden her toevallig berigt in een der Boston papieren werd gelezen, dat een ander kapitein aldaar aangekomen van Sumatras westkust, den kapitein van den Talma had gesproken, welke bezig was eene lading peper in te nemenen hem verzocht had zijn tweeden stuurman te mogen overnemen, aan gezien de zijne met een vaatje specie en de middelboot zich had wecgemaakt, - Volgens her dagblad Overijssel moet een 4otal pateiitpligtigen te Leeuwardenwier patent voor een groot gedeelte op de verdiensten van de kermis steunt, formeel weigerachtig zijn, huil patent te betalenook moet ten platte lande de geest van misnoegdheid niet geheel geweken zijn de meest doorzigiigen zien in dat de inrigting der grietenijen niet tot voordeel en ge. rief van hei platte land verstrekten in stand gehou den is in het belang van de fiiesche aristocratie, maar waaromtrent indezen t'jd van vooruitgang in de begrip pen alle begoocheling verdwenen is; de minst doorzig- tigen begrijpen althans wel zooveeldat de armen op den duur de rijken in Friesland zullen opnen daar nu reeds sommige boeren ƒ6 oj tot ƒ800 jaarlijks in den omslag voor de armen betalen moeten. [NRott. Cour. Leerdam dtn 30 September. Bij gelegenheid der hier gehoudene jaarmarkt, waren plus minus 600 paar den aanwezig. Reeds vroeg toonde zich kooplust, -zoodat, gedurende de markt, de verkoop vrij aanzienlijk .is geweest en goede prijzen zijn bedongen. Hoorn den 29 September. Gepasseerden zondag is alhier een zeer slim uitgedachte diefstal ontdekt. Sedert geruimen tijd miste een winkelier des zondags geld uit de winkellade, maar wist niet waaraan dit toe te schrijven, diar èn huis èn lade behoorlijk gesloten werden. Ter ontdekking van den dader, hield hij zich zond3g 11. of hij als gewoonlijk met zijne echtgenoot naar de kerk ging, maar keerde langs eenen anderen weg naar huis terug, en ontdekte toen, dat de onder hetzelfde dak wonende de Fzich door een dub« beien schoorsteen den weg naar den winkel baande, de lade met eenen valschen sleutel opende en aldus het geld ontvreemde. De dader is op heeter daad be trapt, doch voor zooverre wij vernemen nog niet in verzekerde bewaring genomen (Am<t Cour.') Onder dagteekening van 31 Maart wordt nopens Bali het volgende berigt De laatstelijk overwonnen vorsten blijven nog steeds eene vijandelijke houding betooneti. Nabij het neder- latidsche fort van Beliiing hebben zij verschansingen opgeworpen en de gemeenschap tusschen de bevolking en bet garnizoen van genoemd fort is afgebroken. Het fort is in den besten staat van verdediging tegen alle aanvallen der inboorlingen. Door balinesche zendelingen zi|n er pogingen gedaan om de vorsten van Lombok, tegen het nederlawlsch gouvernement op te ruijen, maar die poginaen zijn mislukt. Er zijn insgelijks zendelin gen naar Singapore gezonden geweest, maar de britsche overheden schijnen hun te verstaan gegeven hebben, dat zij van dien kant geene hulp konden verwachten, en dat het wijste, dat hun te doen stond, was, zicli rustig aan het gesloten verdrag ie houden. De vorst van Beliiing was druk bezig met het her stellen van het paleis, hetwelk'bij de jongste expeditie verwoest was, en scheen hoofdzakelijk hiertoe gedwon gen te worden, door een onder het volk hestaand ge loof, dat zoo hei langer dan een jaar onbewoond bleef, de geheele vorstelijke stam ten onder zou gaan. Goes, den 4 October, Van meer danédne zijde is ons opgemerktdat de vermoedelijke opbrengst dep tarwe in deze strekenin ons vorig No. als dubbel vermeldzoo zou kunnen gerekend wordenin ver gelijk van slechte jaren, maar dat men die, in verge lijking met een gewoon gewas, slechts op een derde meer over 't algemeen stellen kan, "t welk reeds veelis, zoodat men dit wel buitengewoon gunstig en gezegend noemen kan. Voorts werd er bij opgemerkt, en zijn wij verzocht dit mede te vermelden, dat men nietmoec vergeten, door welk een zamenloop van gunstige om standigheden die buitengewone vruchtbaarheid is daar- gestelden aan te radendat men dit tegenwoordig voordeel des akkers wel gedeeltelijk ten nutte van den akker mag aanwenden om bij min gunstige omstan digheden, in 't vervolg, nier te vee) te lijden, maar alzoo verder op goede oogsten te hopen. Goes den 4 October, Heden had alhier in het lokaal der Stads-Teekenschool de openbare uitdeeling plaats eener Zilveren Medaillevan wege Z. M, den Koningen verdere Prijzen aan na te meldene Leerlingen derzelve Schoolover het Teeken-Saisoen 18 1 als Pleister lsle Klasse. Aan M, D, Dekkerde Prijs. Aan J. Groenewegeen dito tot aanmoediging, 2de Klasse, Niet bekroond, IIan dte eken ing. lste Klasse, (tevens 1ste Klasse van Sieraad.) Aan J. J. Masseéde Prijs. Aan N. F ertregteen dito tot aanmoediging# 2de Klasse. Aan B. den Hondde Prijs. Aan J. Komijneen dito tot aanmoediging. 3de Klasse. Aan Ph. Pisser, de Prijs. Aan A. de Jonge een dito tot aanmoediging* 4de Klasse. Aan II. van Malen de Prijs, 5de Klasse. Aan J. M. Masseéde Prijs. Aan M. D. Dekkerde Prijs. Aan M. N. Braamde Prijs, 3de Klasse. Aan N. Fertregteen Prijs tot aanmoediging,! Sieraad. 2de Klasse, Aan P. Beindersde Prijs. Aan J. Komijn het Accessit, 3de Klasse, Aan A. de Jonge de Prijs. Aan FF. C. Goossen een dito tot aanmoe Bouwkunde, lste Klasse, Aag Jan JZ/tgelMijido gewone Zilveren Medaille*

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1