.VEEMARKT TE KLÖOSTIRZAM GEMEENTE MONTENÏSSE. Namens de Directie J. van RENTËRGEM de FOUW, Secretaris. LEES HIER. N i li IT WE B O E E EN-SCHUÜR Q> J& IS© VERIIAGEN van BAALEN. In liet officieel gedeelte van den Momteurvindt tnen heden eene ordonnantie, waarbij de Koning den maarschalk hertog tan Dalmatic tot maarschalk gene- raai van Frankrijk benoemt. In het niet officieel ge deelte van hetzelfde blad vindt men het volgende De Koning heeft door aan den maarschalk hprtog tan Dalmatic den eeretitel van maarschalk generaal van Frankrijk te schenken, voor hem gedaan, wat in 1660 voor den maarschalk Turemic en in 1732 voor den maarschalk de Villars plaats had; eene waardige be- 1 toning voor hunne belangrijke diensten en hunne roem rijke loopbaan.. BELGIE. Brussel den 16 SeptemberGisteren morgen is een persoon, die in hechtenis was genomen, als verdacht van gewikkeld te zijn in tien moord van mej. Evenepoelweder in vrijheid gesteld. Op dit oogen- blik is nog een ander persoon in hechtenis, tegen wien zware vermoedens bestaan en regen wien reeds onder scheidene getuigen zijn gehoord. Ondanks de ontzaggelijke hoeveelheden, welke reeds in de entrep&ts en de magazijnen te Antwerpen opgeslagen zijn, blijven de aanvoeren van granen aldaar steeds aanhouden. Zaturdag jl, zijn weder zes met granen beladen schepen binnen die haven aangekomen, terwijl men nog onderscheidene anderen wachtende is. NEDERLANDEN. *s Graventhagf. den 28 September. Den 24 dezer is alhier, in den ouderdom van ruim 80 jaren, over- leden Mr. A. F. Lammensridder der orde van den Neder). Leeuw, oud magistraats persoon in Vlrsslngen, gedeputeerde bij IIH. Hoog Mog.lid van het com. miné te lande, ma ire der stad Axel en Vlissingen, ont vanger-particulier te Goes, president van het hof te Suriname. M en verneemt, dat de fundamenten voor het voetstuk van het standbeeld van Prins Willem den Eersten, dat op bet plein alhier zal worden opgerigt, bereids voltooid zijn. In den avond van den t6 dezer trad een met smaak gekleed heer in een modemagazijn te Rotterdam, •waarheen hij zeide door zijne moeder en eenige andere dames, die allen in het New-Roijal Bath Ilotel gelo geerd waren gezonden te zijn om te gaan zeggen dat zij eenige aankoopen echte kant wenschten te doen. Men zond derhalve een winkelmeisje met eene partij kostbare kanten naar dat hótel. Daar gekomen, werd zij in eene kamer door dienzelfden heer ontvangen die haar verzocht een oogenblik te wachten daar hij de kanten aan de dames wilde toonen. Kort daarop komt hij terugzeggendedat deze de kanten C'die voor 400 guldens waarde hadden) niet goed vonden, maar dat zij ze echter tot het doen van eenige keuze bewaren zouden, tot dat liet meisje met andere zoude zijn terug gekeerd. Toen iiet meisje in het hótel terug kwam, was de commissionair vertrokken, zonder de bewaarde kanten achter te laten. De waarde moeder en de andere dames waren nergens te vinden. 's Gravenhage den 29 September. Er loopen hier in deze residentieplaats onbestemdedeels met redenen omkleede geruchten die niets meer of minder willen verkondigen dan de aftreding van den heer tan Ilall. Groote voorzigtigheid is er noodigom die geruchten als geloofwaardig te beschouwen. Hel feit der loopende geruchten is evenwel waar, maar de bron waaruit ze voortvloeijenmagbij gebreke voor als nog aan meer afdoende bewijsmiddelen als verdacht worden beschouwd. Rotterdam den 29 September. In de afgeloopen week zijn hier ter stede eenige duizende circulaires aan de huizen bezorgd, met het doel om de ingezetenen op te wekken tot deelneming aan liet lidmaatschap der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing tan Ster ken Drank. Weldra moge die vereeniging in ons va derland en in deze stad een groot aantal leden tellen en meer en meer de sterke drank, die viiand van wel vaart en volksgeluk, verdreven worden Naar men verneemt heersclit er ie Amersfoort eene mazelen-epidemie, welke reeds meer dan zeshon derd lijders moet aangetast hebben. Geneesk.Ct Utrecht den 28 September. Voor de paarden» markt van gisteren waren aangegeven 506 paarden. De handel was levendig. Men verneemt, dat de studenten het voornemen hadden opgevat, den hoogleeranr J. Ackersdijck eene serenade te brengen, als een 'olijk van hunne belang stelling in hetgeen zijn hooggeleerde op liet congres te Brussel over den vrijen handel gesproken heeft. Hoe- wel gevoelig voor het aanbod, heeft echter zijn hoog geleerde zulks van de hand gewezen. CJJt>\ Cour.) Kampen den 25 September. Heden in den v.roe- gen morgen overleed alhier, 11a eene langdurige ver zwakking, de Heer Jacobus tan WijkRzn, broeder der orde van den Ned. Leeuw, in den ouderdom van 66 jaren, 's Mans verdiensten in het vak van onder wijs zijn te zeer bekend, 0111 ze hier '.11 't breede te vermelden. Als een warm voorstander van hetgeen edel en goed is, werd hij bemind door allen, die zijne waarde als mensch en burger wisten te schatten. Se dert 1828 stond hij aan liet hoofd van het stedelijk instituut voor opvoeding en onderwijs alhier; en wei nige steden worden in het Vaderland gevonden, waar geene dankbare kweekelingen zijne nagedachtenis zo len zegenen. KampCour.) VVoltersum den 24 September. Mogt den pre dikant alhier, W. G. R'èddingius en zijne echtgenoot W. Bent hem. heden het voonegt te beurt vallen van eene halve eeuw gehuwd te zijn geweest, werd des wege door hen. hunne kinderenen verdere betrekkin gen een familie feest gevierd, zoo is het tevens eene merkwaardige bijzonderheid, dat er thans op deze plaats van slechts ruim 500 zielen, vier paren zijn, die zoo lang en langer nog, zelfs één daarvan ruim zestig ja ren, in den cciit verbonden, leven. (Gron. Cour.) Goes den 30 September. Meer en meer beves tïgr zieli de gunstige verwachting, welke men bij de inzameling van den oogst, van liet beschot der tarwe vooral, koesterdekwaliteit en kwantiteit vallen over t'geheel mede, zoodat men wel op eene dubbele op brengst rekenen kan. De rijke voorraad van te dor- schen graan, biedt voor den arbeider het vooruitzigt van werkzaamheid, welke in dit opzigt ten verleden jare niet bestond. Het drooge weder in de laatste dagen was zeer gunstig voor het bewerken en ter zaaijing toebereiden der akkers, alsmede ter delving van de nog in den grond zijnde gewassen. De zoogenoemde Zeeuw- sche winteraardappelen leveren, even gelijk de beide vorige jaren weinig of niets op. Veie landlieden, door de vroegere ervaring geleerd, 'nebben echter meest I10I- landsche en andere late aardappelen gepoot, en deze geven, bij tamelijke opbrengst, een goed gewas, dat zich vroeger in den winter goed hield. De prijs is dari ook niet zoo hoog als in de heide vorige jaren. Het bij herhaling uitgezaaide koolzaad schijnt thans te zullen slagen. De boomgaarden zijn zoo rijk geladen, als naauwelijks bij menscben geheugen is. Men heeft thans eene volledige statistiek voor de be volking der stad Rome uitgegeven. De stad is ver deeld in 54 kerspelen, die 37,530 familien bevatten. De geestelijke bevolking bestaat uit 39 bisschoppen 1514 priesters, 2471 monniken en andere geestelijken, 1754 nonnen, 521 seminaristen en studenten bij de coll gien. De geheele bevolking beloopt 175,883 zielen, behalve de joden die 3000 in getal zijn. De bevol king is in liet laatste jaar toegenomen met 5684 per sonen. De industrie klimt toch meer en meer. Aan de gren zen van Rusland en Pruissen wordt thans handel in menschen gedreven. Russische joden koopen Pruïssi- sclie onderdanen voor het Russische leger opdeels voor eigene rekening, deels als agenten of onder-agenten voor zulke speculanten, die de zaak in hef groot drijven. Er worden, gelijk op de slavenmarkten in de roofsta ten al naar de ligchaamskracht70 80ook meer zilverroebels voor ieder betaald. Een Franschman heeft berekend, dat er in zijn land op eene bevolking van vijfentachtig duizend inwoners, honderd en twintig duizend kippen bestaan; deze bon derd en twintigduizend kippen geven eene jaarüjksche opbrengst van veertien miltioenenviermaal honderd duizend eijerënhetwelk jaarlijks voor elk persoon honderd zesendertig eijeren geefr; de ontzaggelijke con stitutie van dit voortbrengsel in aanmerking genomen, is deze berekening nier overdreven de eijeren en het varkensvleesch zijn bijna het eenige voedseldat in Frankrijk op het land gebruikt wordt. Deze bereke ning voortzettende, heeft hij bevonden dat Frankrijk jaarlijks drieduizend zevenhonderd vijftien millioenen tweemaal honderd duizend eijeren opleverthetwelk een bedrag van honderd drieënvijftig millioenen tachtig duizend francs uitmaakt. Dezer dagen werd te Berlijn de Napoleon van Paul Delarocde ten toon gesteld. Deze schilderij ten opzigte van de geschiedenis en van de kunst even merk waardig werd door 6420 belanghebbenden bezocht en de opbrengst der tentoonstelling bedroeg 1070 tha ler ff 1926); de prijs was 5 silbergr. (30 cents) de persoon. -BösUiren en Administratien. in de Burgemeester en Assessoren van de Gemeente IJontenisse maken bij deze bekend, dat de Jaarlijksche VEEMARKT lot handel in Paarden, Bonderen Schapen en Varkens op het Dorp Ji loosterzande binnen deze Gemeente, naar aan leiding van het besluit van Zijne Excellentie den Mi nister van Binneniandsche Zaken, van den 9 Januarij 1S46, N°. 130, leafdeeling, zal plaats hebben op den taut sten JFoe/tsdag der maand October en alzoo dit jaar op den 27 dier maandte beginnen van des morgens negen ure. Dal even als in het voorgaande jaar ook alsdan van we ge het Bestuur der twaalfde afdeeling van de Zeeuwsche Maatschappij tot Bevordering van den LandbouwPremiön zullen worden uitgereikt aan de genen, die de meeste PAARDEN en het meeste HOORNVEE aanvoeren, terwijl tevens de Veehou ders en Kooplustigen worden uitgenoodigd, zich deze gelegenheid ten nutte te maken. Gedaan to Hontenisseden 22 September 1847. Burgemeester en Assessoren voornoemd, E. T. NOËL, Ter ordonnantie van dezelve A. J^an WATERSCHOOT, Secretaris. ADVERTENTIEN. De DIRECTIE der STADS-TEE- K ENSCHOOL adverteert, dat de open bare USMèKïiMïïCJ AAN in het lo kaal dezer School zal plaats hebben op Maandag den 4 October J&47 des middags ten 12 ure tot de bijwoning waarvan de Heeren Honoraire Leden bij dezen worden uitgenoodigd; alsmede, dat aldaar des avonds ten 7 ure zal worden gevaceerd, tot In schrijving der LEERLINGEN voor het aanstaande Teeken-Saisoen. .1 1. ii 1 1 fi.-Ji 'i ■■■111 1 in PUBLIEKE VERKOOPING te \vUeer- Arendskerkeop Woensdag den 13 0c- jfeaSreawS tober 1847, des voormiddags ten 10 ure, bij de Wed. Minnaar», ten overstaan van den No taris L. de FouwJz.residerende te Goes, ten verzoeke van de Erfgenamen van «PM ISAIj en IA ATM IK 3j©EW, van: 1°. HUIS, SM IDS-WINKEL en ERVE, op het Dorp 's Heer ArendskerkeSectie H. N°. 384 en 385 zijnde* eene der zwaarste Sme derijen in Zwd-Beveland. 2°. HUIS en ERVE, te 's Heer Arendskerke beoosten den Dorpe, Sectie II. N°. 698. 3°. 5740 Ell. BOUWLAND, te 's Heer Arends kerke, benoorden Wege, Sectie II. N°. 13. Diegenen welke genegen mogten zijn om eene te Bouwen kunnen daarvan informatien bekomen op aanstaande Oingsdag 5 October J847 's mid dags ten I ure in het Logement de Korenbeurs te Goes alsmede bij P. P1JKE. Binnen eenige dagen zal weder in Lossing liggen eene lading, dezer nu ook hier ter Stede, meer en meer als zeer voordeelig en zindelijk erkende Brandstof. De afleveringen zullen alléén a contant geschieden. De prijs per Mud van 32 Nederl. Pon den aan het Schip zal zijn 70 Cts. terwijl de latere afleveringen uit het Pakhuisde gewone ver hooging ondergaan. Deze prijs staat gelijk met de beste Engelsc/ie Steenkolen wanneer deze f23 het Hoed worden geleverd. Zij wier bestellingen nog niet zijn gedaangelie ven deze te doen bij Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2