N\ Donderdag 30 September, LJ GOES S CUE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. (Be uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal j is f y,75; Franco per Post f .1.90. J k Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J --6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt, dn I ITALIË. De over Marseille ontvangen berigten uit Napels melden niets nieuws. Alle brieven zwijgen geheel over den staat van zaken aldaar, uit vrees, dar de brie ven op de post zullen geopend worden. Reizigers zeggen, dgt in Napels een algenieenen schrik lieersclit wegens de inhechtenisnemingen, die nog niet vermin deren. In Toscane is de gisting nog verre van bedaard te zijn. Het vertrek des Hertogs van Lucca wordt druk besproken en men vreest voor de gevolgen dezer ge beurtenis. Dat hij zijn land verlaten heeft, r>a tot concessien te zijn gedwongen geweest, doet vreezen, dat bij in den vreemde hulp is gaan zoeken. Men zegt, dat de jeugdige echtgenoote van den erf prins slechts met moeite heeft kunnen bewogen wor den om Lucca te verlaten. Deze prinses, die, gelijk men weet, de zuster des Hertogs van Bordeaux is. was verontwaardigd over de kleinmoedigheid van haren schoonvader en echtgenoot, en drong ten sterkste bij ben aan, dat zij zouden blijven. Men betreurde het te Lucca zeer, dat men haren raad niet gevolgd heeft. DU1TSCHLAND. Van de Hollandsche Grenzen den 23 Sep tember. De Nederlandsche regering heeft de eerste stappen gedaan, om de eeuwigdurende klapten weger.s de Mro'imbcdding van den Rijn uit den weg te ruimen. Men verneemt name'ijk, dat zij gevolmagrigde» benoemd heelt om de Waal, den Rijn en den IJssel te onder zoeken, de oevers en jaagpaden te bezigtigen, bet vaar water te peilen en aan bet ministerie rapport re doen van al die plaatsen, welke herstelling behoeven. Wordt dit berigt, dat wij van goederhand ontvangen, beves tigd, dan zullen wij binnen kort de verschillende armen des Rijns zien herleven. Indien de uitbaggeringen met de noodige omzigtigheid bestuurd worden, dan kunnen wij eerlang zeeschepen voor Keulen zien. (Köln. Zig.j) Aken den 25 September. De vijf en twintigste algemeene vergadering van üuirsclie natuurkundigen en geneeskundigen, welke dezer dagen geopend is, be vat ook aanzienlijke vertegenwoordigers uit bijna alle landen. Behalve Fransche, Belgische, Engelsche, Deen scheen Zweedsche geleerden, telt men wegens de Ne derlanden de Hoogleeraien Schroder van der Kolk en ■van Rees uit Utrecht, Vrolik uit Amsterdam, deHH. van Laer uir Utrecht en de Kry van Rotterdam. Men had ook gehoopt, dat de HH. v. Humboldt en Liebig deze vergadering door hunne tegenwoordigheid zonden opluisteren, maar deze verwachting is teleurgesteld. ENGELAND. Londen, den 22 September. Het Caledonisch ka naal zijnde de regtstreeksche verbinding tusschen de Ierse he en de Noordzee, is pas voltooid en reeds zijn 200 koopvaardijschepen liet in de laatste 10 dagen door gevaren. Deze weg spaart den schepen den gevaar- lijken weg om de noordelijke kust van Schotland en belooft den handel de schoonste vooruitzïgten. Te New-York heeft men zeer merkwaardige proeven genomen met den electrischen telegraaf, ten einde het verschil van de lengte der ligging tusschen New YorkPhiladelphia en Washington te bepalen. Bij deze gelegenheid zijn twee belangrijke punten ge bleken; ten eerste, dat men door middel van denelee trischen telegraaf met evenveel juistheid den tijd kan regelen op twee horologiëndie ruim 300 mijlen van elkander zijn verwijderdalsof zij in eene kamer bij elkander warenen ten tweede, dat de tijd, welken de electrieke vloeistof noodig heeft, om den weg af te leggen van New-York naar Washington, zijnde een afstand van 734 mijlen, zulk een onbegrijpelijk klein gedeelte eener seconde is, dat de naauwkeurigsre waar nemer niet bij magte isdat deel te bepalen. Londen den 25 SeptemberIndien de invoer van vee 111 Engeland in dezelfde verhouding voortgaat, als dit in den laatsieu tijd hee(t plaats gehad, zal de britsche twiie het grootste gedeelte van het vee van het noorden van Europa nuttigen. In de laatste tien dagen zijn er alleen hier 3.260 stuks hoornvee en 12,269 stuks schapen aangevoerd. De belangrijke aanvoeren j hebben den prijs van het vleesch sedert eenigen tijd doen dalen. FRANKRIJK. Parijs den 26 September. Den 23 dezer is de Peizische ambassadeur plegtig len gehoore toegelaten bij den Koning te Compièg e. Ten een ure begaf de ge zant zich naar de gronte troonzaalwaar de Koning plaats had genomen, met den hertog van Nemours aan zijne regter- en den hertog van Monipensier aan zijne linkerhand. De heer Gutzotpresident van den raad, generaal Trezelminister van oorlogen de voornaam ste officieren van het huis des Konings stonden bij den troon. Er waren bij deze gelegenheid geene dames toe gelaten. Mehemcd Alt Khan, de Perzische ambassadeur, was gekleed in eene cacbemireti tunica en droeg een tulband van dezelfde kostbare stof; op den drempei maakte bij, naar Oostersch gebruik, eene diepe buiging, hetwelk hij in het midden der zaal en aan den voet des troons met de meeste piegtstatigheid herhaa'de. De Koning, die met gedekten hoofde op den troon zat, beantwoordde dezen groet door eene beweging met de bandwaarop Mehemcd-AU-Khan in het Perzisch eene rede van den volgenden inhoud tot den Koning hield „Mijn Souverein, wiens mam gelijk is aan die van het sterrcbeeld Satumus de Padishah van Perzië wiens soldaten zoo talrijk zijn als de sterren, wiens „rijk nut de grenzen aan den hemel raakt, heeft mij de eer bewezenmijuwen eerbiedig toegenegen „dienaar, te belasten met de verhevene zending, om „de betuiging zijner K01 inklijke vriendschap en de verzekering zijner Keizerlijke genegenheid over te „brengen aan uwe majesteit. „Op dezen heilrijken dag, heb ik, gelukkige, mij begeven aan uw Keizerlijk en met bet firmament wed „ijverend bof, om de mij toevertrouwde zending te volbrengen. Sedert het tijdstip waarop uwe Keizerlijke Ma „jesteit den glans van de kroon des troons van dit Rijk is komen vermeerderen zijn de oude gevoelens van „vriendschap en overeenstemming tusschen de beide „gouvernementen van Perzië en Frankrijk steeds toe genomen, en ik durf uwe geheiligde persoon verzoeken, zich overtuigd te houden van de zuivere waarheids liefde en opregte trouw van uwen eerbiedig toegenegen „dienaar, wanneer hij hier verklaart, dat de vurigste vvensch van den Padishah van Perzië is, dat die 011de „betrekkingen zich dagelijks meer en meer uitbreiden en degelijker worden. Ik ben er trotsch opbij uwe „veihevene Keizerlijke Majesteit den doorluchtigen „Souverein van Iran, Mehemed-Shah te vertegen- woordigen en mij als zijn ambassadeur bekend te maken. Behalve de brievendie ik moet ter band stellen aan uwe doorluchtige persoonwiens glans die der „hemelen evenaart, is mij gelast dit geschrift van mij nen roemrijken Souvereinalsmede dit portretdat het zijne isin de geheiligde handen van uwe ma jesteit over te geven." Na deze aanspraakdie geheel in den bloemrijken Oosterschen stijl opgesteld wasen door graaf Alix Desgranges op staande voet in het Fransch werd ver taald maakte de ambassadeur nogmaals eene zeer diepe buiging. Eerst had liit met eene vaste en welluidende stem gesproken, doch langzamerhand bemerkte men aan zijtie ontroering, die hem verscheiden malen belette met spreken voort te gaandat de hem omringende pracht en de tegenwoordigheid der Koninklijke personeneen diepen indruk op hem maakte. De Koning beantwoordde hem minzaam en verze kerde den ambassadeur vau zijne hoogachting voor den Padishah, alsmede van het belang dat hij stelde in vriend schappelijke betrekkingen met Perzië. Er is sprake van een penitentiair congres, dat te Parijs in de maand Februari} 1848 zal gehouden worden, en waarin over al de, het gevangenisstelsel betreffende, vragen zal gehandeld worden. - De instructie betreffende Mej. Deluzy-Desportes wordt steeds voortgezet. Vooral tracht men zich be kend te maken met de gebeurtenissen voor demisdaad, en met al de omstandigheden ten aanzien van depositie van Mej. Deluzy-Desportesbij de familie Chaiseul Praslin. Eerst na het verkrijgen van deze inlichtingen zal de beschuldigde op nieuw verhoord worden, Overi» gens mag zij thans de bezoeken van sommige personen ontvangen. Men zegt, dat verscheidene personen, eit met name Engelselien, zich aan het hotel Sebastiani aangemeld, maar te vergeefs verzocht hebben, de slaap kamer, waar de misdaad is bedreven, te bezoeken, - De Nottvelliste de Ma; set He bevat een brief uit Napels van 19 September, waarin gesproken worde van een gevecht tusschen de opstandelingen, onder bevel van Romeo, en de koninklijke troepen onder den gene raal Nunziante waarin de laatste 300 man aan dooden en gekwetsten hadden gehad, en ook vele opstandelin gen waren gesneuveld. Nunziante zoude het voorstel van Romeo tot uitwisseling van gevangenen geweigerd hebbenomdat hij zijne gevangenen reeds alle gefu silleerd had, waarop Romeo hetzelfde had gedaan met zijne gevangenen. Dit gedrag van den generaal Nun ziante moet door den Koning hoogelijk afgekeurd zijn, maar de generaal had de hem gegevene bevelen ter zijner regtvaardiging aangevoerd. -f- Men zegt dat de gouverneur generaal van Algerie, ad interimhet berigt heeft overgezonden, dat hij door spionnen vernomen heeft, dat een Engelseh agent, de heer H. Leger, zich bij Abd-el-Kader bevond, als- met eene bijzondere zending belast. Parijs den 27 September. Heden verneemt men de volgende bijzonderheden nopens twee personen, welke gearresteerd zijnter zake van poging tot vervaardi» ging van valsche billetten der spaansche bank van San Fernando De prefect van policie had berigt ontvangen dat twee personen, die zich voor vreemdelingen uitgaven en nog pas kortelings te Parijs gekomen waren, zich in betrek king gesteld hadden met onderscheidene kunstgraveurs, om nagemaakte platen, stempels enz. te erlangen, met behulp waarvan billetten van 1000 realen der bank van San Fernando zouden kunnen vervaardigd worden. De prefect liet de noodige maatregelen nemen de stappen dezer personen na te gaan, en ze, zoo mo gelijk, op heeter ciaad te betrappen. Volgens de in gewonnen berigten moesten de vervalschers zeer veel baast hebben met de bijeenzameling der werktuigen tot volvoering van hun misdrijf, war.tdie billetten kun- nen slechts tot 31 October loopen; zij vervallen op dat tijdstip. Hunne gangen werden derhalve met da meeste waakzaamheid bespied, zoodat zij eindelijk eer gisteren werden gearresteerd, juist toen een hunner het huis verliet van eenen graveur in de nabijheid der place Vendóme. Bij visitatie vond men bij hen twee stempels der bank van San Fernando, een afgietsel (vervaardigd langs galvano-plastiscben wegA van den koninklijken zegelstempel van Frankrijk; eené geschrevene nota over zekere scheikundige bereidingen en eindelijk een model van eenen wisselbrief van 40,000 fr. aan Jules de la Genaudière of order. Op de vragen, die men tot dezen persoon rigtte gaf hij ten antwoord, dat hjj Jules G... heette, 34 jaren oud was en vroeger werk» zaatn was geweest op eene boekdrukkerij. De tweede gearresteerde heet/)...., is 50 jarenoud en van beroep ieerlooijer. Bij onderzoek is het gebleken, dat deze laatste pas was ontslagen uit eene vijfjarige tuchthuis» straf, waartoe hij in Mei 1842 was veroordeeld ter zake van het vervaardigen van valsche billetten dei' banken van Spanje, Pomigal en Brazilië. •V-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1