lienwaatvan de eene een ijzeren staaf droeg en de ander voorzien was van een groot pak. Toen Govaerts vroeg waar zij heen gingen nam de man met het pak de vlugt door de Duivenstraatterwijl de ander ant woordde, dat zulks den vrager niet aanging. Govaerts greep hem daarop, doch de ander rukte zich los en wierp de ijzeren staaf tusscben Govaerts voetenmaar daar deze hem vervolgde onder het onophoudelijk ge. roep van houd den dief houd den diefsnelde de bojflrige vader van den vervolger, die zich in eene na burige straat ophield ter hulp van zijnen zoon en hield den vlngteling tegen, die toen door beiden naar het bureau van policie gebragt werd. J)e Parijssche Gazette des Tribunaux deelt eenige berigte» mede betreffende een paar boeven die door de Brusselsche politie beschouwd werden als medeplig- ïig te zijn aan den bekenden moord. Deze boeven, waren pas ontslagen uit een tuchthuis te Gendwaar zij. tengevolge van vonnissen van liet hof van assises te Brussel, waren opgesloten. Zij heten A, Lotens en N. Charlier en zijn beiden van Fransclie geboorte; ook heeft de een zich na zijn ontslag te Rjjssél en de andere re Parijs opgehoudendaar de tegenwoordige middelen van vervoer zoo volkomen en snel zijnis dit echter niet genoegzaam om hen van vermoeden te ontheffenwant op tfénen dag kan men te Parijste Rijssel en te Brussel gezien worden. Verscheidene veroordeelden, die nog in het tuchthuis te Gend aanwezig zijnzouden verklaard hebben, dat Lotens en Charlier hun het voornemen zouden hebben te kennen gegeven een diefstalen desnoods een moord, reu huize van Evenepcel te begaan. Die geruchten zijn echter tot nog toe niet bevestigd. Zoo als sommigen vroeger reeds verzekerd had denzal er.in de zaak der vergiftiging van den heer 'Mochez geene criminele actie worden ingesteld. Mej. G.is gisteren onder borgtogt ontslagenbinnen kort zal zij voor de correctionnele regtbank dezer stad ver schijnen, als beschuldigd van umvilligen manslag en onwettige uitoefening der geneeskunst. - Inde zitting van het Penitentiair congres te Brus sel, van heden, neemt onder anderen de lieer//7. H. Sur in garpresident van het Ne.ierlatidsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, het woord, orn verslag te geven van hetgeen in Holland in di: op zigt is tot stand gekomen. Holland heeft, volgens den redenaar, een meesterstuk gedaan, en het geheele pe nitentiair stelselgebouwd op de door liet congres te Frankfort gelegde grondslagen, in zijne wetten opge romen. Ik ben trotscb op mijn land zoo zegt de redenaar nagenoegter zake van den grooten stap dien het op dezen weg gedaan heeft. Ik verheug er mij over. dat lier de vrouwen niet van liet stelsel uitgesloten heeft; want zulk eene uitsluiting zou nog eene leemte in de toepassing overlaten. Spreker eindigt met Belgie aan te sporen, deze uir- sluiiing niet in zijne wetten toe te laten. De heer Ducpetiaux gaf verslag van den staat van bet congres. Het aantal leden bedraagt 252, waarvan zich sl-clits 199 ter bijwoning van het congres naar* Brussel hebben kunnen begeven. De verschillende landen van Europa zijn in de volgende verhouding in liet congres vertegenwoordigd: België 104 leden; Frank rijk 31; Duitscliland 19; Engeland 13; Nederland 12; Zweden 4; Italië 3; Polen 3; liet groot-hertogdom Luxemburg 3; Zwitserland 2; Denemarken j; Spanje 1; Portugal 1; Rusland 1 en de Vereenigde Staten 1. De heer Surtngar sloeg voorden lieer van Mee ven re benoemen tot president van het congres, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Tot vice presidenten benoemde men den luitenant- kolonel Jebb (die het toezigt iiecfr gehad over de con structie der gevangenissen in Engeland volgens liet nieuwe stelsel), de heer Wilcherlid der kamer van afgevaardigden van Baden, den heer Gust ave de Beau moutlid der kamer van afgevaardigden in Frankrijk en professor C. A. den Tex, hoogleeraar aan hetatlie* neiim illustre te Amsterdam. Tot secretarissen werden verkozen de heeren Due- petiauxRoche van MiddlesexChevalier van Parijs ell Emile van Hoor eb ekeadvokaai te Brussel. NEDER LAIN DEN. Amersfoort, den 15 September. In het naburige Zeldert heeft men met liet slootuirgrnven op een wei- land eenen merkwaardigen eikenboom gevonden die volgens ooggetuigen, slechts twee voeten onder dep. grond welligt eeuwen heeft verborgen gelegen, en waar- schijnlijk door eene der oudste overstroomingen der Zuiderzee aldaar is nedergespoetd. Deze boom is 67 voeten lang, aan den top twee voeten in het kruisaan den wortel zes voeten in de doorsnede, en op liet midden zoo breed, dat een boe tenwagen er op staan kan. Den Helder, den 18 September. Uit hoofde van de gewtldige stormen kwam gisteren avond de J Engelsclie stoomboot lord John Russellwelke voor eeu paar dagen van Harlingen naar Londen vertrekken was, terug uit zee, aan boord hebbende ruim 50 stuks dood rundvee en tiisschen de 300 400 doode schapen. Met genoegen kan men melden dat de Prins Hendrikspolder op Texel is aangenomen voor de som van 74,445- Groningen den 16 September, De Heidelberger hoogleeraar Ullmann, die cloor zijne menigvuldige ge schriften over kerkelijke geschiedenis godgeleerdheid en wijsbegeerte zich eenen welverdienden grooten naam heeft verworven en in Nederland vooral ook 0111 zijne verdiensten jegens de vroegere Nedolandsche kerkge schiedenis om de verwantschap van zijnen geest en zijne rigting met die van onze vaderlantlsche hooge scholen om zijnen evangelischen waarheidszin en wijs heid, algemeen geëerd vkordtheeft een bezoek ee- bragt aan de vaderstad van Wessel Gansfort en onze hoogescivool. Wij vreezen dat zijn verblijf slechts weinige dagen zal duren. Groningen den 20 September. Ten bewijze, dar liet geloof aan toovenaars en hekserijen, zelfs in de schijnbaar meest beschaafde en verlichte gedeelten dezer provincie, niet is uitgeroeid, kan, onder anderen het navolgende dienen I11 den morgen van den 8 Mei 1.1. vervoegde zich ten huize van Roeit Ltippes van Dijkarbeider te Beerta, een vreemdeling, die, onder voorwendsel van zijne tabakspijp te willen aansteken, met de huisge nooten een gesprek aanknoopte, en van dezelve ver nomen hebbende, dat het dochtertje van genoemden van Dijk sedert lang in. een' ziekelijken toestand ver keerde, te kennen gaf, dat hij haar wel zoude kunnen genezen, en dat het hem voorkwam, dat zij behekst was. - Op zijn verzoek, stelde men hem een' linnen draad ter hand, dien hij het kind op de borst legde en ten deele om den hals van hetzelve wond daarna deed hij door de ouders van het kind knoopen in dien draad leggen, en vervolgens denzelven in stukken heb. bende gesneden, legde hij dien te zamen gevouwen in de hand van het meisje cn deed toen door den vader de hand van het kind in de zijne sluiten. De vreern- deling, 11a zich daarop, gedurende eene wijle tijds, te hebben verwijderd, nam bij zijne terugkomst den draad wederom uit de hand van het meisje, als wanneer, tot groote verwondering der omstanders, bleek, dat al de knoopen uit den draad waren verdwenen, waardoor de ouders der lijderes het volkomensre vertrouwen op liet geneeskundig vermogen des vreemden bezoekers op vatteden. Na verloop van eenige oogenblikken ver zocht deze om een ei, een' vrouwen rok en een' zak doek, en dezelve bekomen hebbende, wikkelde hij die in elkander en legde dezelve alzoo onder het hoofd van het zieke kind. Den volgenden morgen nam de vreemdeling den rok en zakdoek weder uit elkander, roerde het ei, 't welk daarin was gewikkeld geweest, even met een stokje aan en deed hetzelve vervolgens door den vader in stukken breken, als wanneer daaruit eene pad te voorschijn kwam, waardoor het eeloofder ouderen, dat hun kind werkelijk was behekst, en te vens hun vertrouwen op den vreemde nog al meer werd versterkt. Ten gevolge daarvan stelden zij hem op zijne aanvrage den gebezigdeii rok en zakdoek, beuevens nog een vijfstuiverstuk gereedelijk en zonder eenigen argwaan ter hand, terwijl hij hun beloofde, dat zij die goederen na verloop van eenige dagen, uit genomen het geld, zonden terug ontvangen, onder bij voeging. dat hij die goederen nu moest medenenien, om de algeheele genezing van liet kind te bewerkstel ligen, 't welk, volgens zijne toezegging, na verloop van negen weken, volkomen hersteld zoude zijn. De vreemdeling is daarop vertrokken, en men heeft, na dien tijd, noch van hem zeiven, noch van de door hem medegenomene goederen^ iets hoegenaamd meer kunnen te weten komen. 's Hertogenboch den 15 September. Sedert eenige dagen was uit de Gemeente Rosmalen eene tach tigjarige vrouw verdwenen en bleef tot gisteren alle nazoek vruchteloos, toen zekere Trui Krolbij wie de vermiste met baren mail woondevoorgaf te heb ben gedroomd, dat zij zich opgehangen zou hebben, en gevonden zou worden in een boscli van den heer van Meeuwen. Op dien droom toog men derwaarts aan het zoeken en vond men aldaar wezentlijk de on gelukkige oude met eenen strop om den hals en de handen op den rug aan een' berkentak dood hangen; op eene verklaring echter van een' landlooper, die ge houden werd met genoemde Trui Krol in gemeenschap te leven en meer andere haar bezwarende omstandig heden, is zij en ook hij door de justitie in verzekerde bewaring genomen. Goes den 33 September. Ill de Prov. OverijS" sclsche en Zwobche Courantlas uien voor eenige dagen het berigt ('t welk ook in ons Nomaier van 11. maandag is overgenomendat den 14 September II. te Blokzijl een zekeren persoon oir Amerika arriveer de, welke in zeer armoedige omstandigheden, als matroos, in liet vaderland terugkeerde, om in zijne vorige woonplaats, SteenwijkerwolJzijne vrouw en kinderen wederom op te zoeken; toen, juist 14 dagen te voren, die vrouw, met twee zoons en eene dochter, van daar vertrokken was om haren mail in Amerika te gaan opzoeken. Dit berigt blijkt ten eenenvaie onjuist te zijn eeweesf; teil minstenmen h-esr in de N. Rolt. Cour. van dingsdag 21 September eene advertentie van den be doelden persoon IK. van Heek, van Steenwijker- vvoldwaarin deze wei toestemt dat zijne vrouw en kinderen reeds hunne woonplans hadden verlaten roen hij aldaar aankwam, doch dat hij zelf Amerika niet 111 armoedige omstandigheden had verlaten maar inte gendeel herwaarts was gekomen om zijne familie af te halen naar liet land, waarbij sints ruim een jaar geves tigd is en waar lii'j ondervonden heeft veel beter dan hier het Irood vo >r hem en de zijnen te kunnen ver. dienen. Tot zijn geluk, vernam hij daarenboven, dat zijne vrouw en kinderen zich nog re Helvoet aan boord bevonden, waar hij zich dus bij hen heeft vervoegd, en nu gezanientlijk de terugreis naar Amerika zal aan nemen. ingezonden. Een kundig geschiedschrijver onzes tijdssprekende over de laatste jarendie de jammerlijke slooping van de republiek tier vereenigde Nederlanden voorafgingen, zegt deze merkwaardige woorden „Niets werd verzuimd om de bevolking in opge wondenheid te brengen. Het Land werd, ten gevolge van de losbandigheid der drukpersmet een vloed van Couranten, van Tijd- en Vlugschriften, van politieke traktaten en werken bedekt. Overdrijving, leugen, lasterhoon spotternijgeen middel was er zoo ver achtelijk dat niet ten dienste der nieuwe begrippen, en dus ter verguizing van de overheden en inzonder heid van den stadhoudergebruikt werd." Deze beschouwing komt overeenmet hetgene een tijdgenoot dier dagen, namelijk Kluit, schrijft: „Cou rantiers en nieuwsschrijvers, in plaats van eenvoudig gebeurde zaken op te geven, oefenden een dictatorschap uit, over al wat niet met hunne zinlijkheid en denk wijs overeenstemde, en hadden (daar de geringste man die slechts lezen konde Couranren meer dan den Bijbel in de hand had) veel meer dan te voren de scha. delijkste werking op liet gros der Natie." Hoe diep was toen de natie gezonken, en wat was liet gevolg E11 wanneer men nu eens de aandacht vestigt op soortgelijke verschijnselen op het schandaal van de drukpers tier dagbladen en derzelver straffeloosheid in Nederlanddan vindt men eene treffende en onheil spellende overeenkomst, en mag men bekommerd vra» gen Wat zullen 1111 de gevolgen wezen. Het is tot schande eener natie, wanneer men, schier overalbladen die de grofste beschimpingenen de hatelijkste aantijgingen tegen alle gestelde magten uit- kraaijen, ter lezing vindt leggen. Sommige lieden voe den er hunnen haar mede, anderen slaan er geloof aan en worden ontevreden, vele onnadenkenden vermaken er zich mede, en worden ongemerkt medegesleurdterwijl bij allen de zedelijke bandendie de burgermaatschappij aan een moeien gehecht houden, worden opgelost! En zoo huldigt men onderdanig de heerschappij dezer op- gclitazeiie ieugeiischrijvers. Men eischt vrijheid en nun buigt zich vrijwillig onder den invloed van revo lutionaire dagbladschrijvers, die, terwijl hunne lezers zich ergeren en agiteeren, door hunne leugenachtige mededeelingen zich vrolijk maken met het effectdat zij zien dar hun-vergif op hunne patienter. doet. Men klaagt over geldelijke lastenen men ontziet niet om tienduizenden weg te werpen om dezen kanker der maatschappij te voedendie niet rusten zal voor dat ze liet geheele ligchaara der Natie doorknaagd hebbe. V. ADVERTÉNTIEN. De ondergeteekende maakt zijne geëerde Stad- en Landgenooten bekenddat hij ruim voor zien is van onderscheidene soorten van FRANKLINS, KAGCHELS, KOLEN-EMMERS, enz.; neemt ook gebruikte in ruiling aan en belooft eene prompte en civiele bediening. A NONNEKES BeestenmarktA. N°. 30. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2