m ^o. Donderdag 23 September* 1847. GOESSGHE COUR ART NIEUWSTIJDINGEN. -ï' -5SH De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal isf J,75; Franco per Post f .1,90. 20 ets. de regel en Doodberiglen behalve het Zegelregt RUSLAND. Petersburg, den 7 September. Tot dusver wer den de ter verbanning naar Siberië veroordeelde perso nen naar hunne bestemming in gewone rijtuigen en met kleine dagreizen vervoerd, terwijl zij, gedurende hunne lange reisvrij wél behandeld wrrden. Thans heeft echter de minister van justitie anders daarover beschikt. De ter verbanning veroordeelden zullen naarJSiberië in rijtuigen vervoerd worden, waarvan elk 12 cellen bevat, en wel, twee cellen boven elkander, door een corridor gescheiden waarin drie schildwachten zullen staan met geladene geweren en pistolen gewapend. De reis zal zonder oponthoud voortgezet worden, en de gevan genen zullen slechts eenmaal per dag worden uitgela tenom, gedurende 10 minuten, de vrije lucht in te ademen. Reeds heeft men die manier van reizen met onderscheidene veroordeelden beproefd, en het gevolg daarvan was, dat er var. de to, 2 op de reis over leden, daar deze 3 maanden duurde. De geneesheeren hebben verklaard, dat gebrek aan lucht, gedurende zulk een* geruimen tijden de onzindelijkheid (daar men den gevangenen zelfs niet veroorlooft schoon linnen goed aan te trekken)benevens het gebrek aan slaap altijd nadeelig en veelal doodelijk zijn. Ondanks dit bevoegd advijs en de reeds opgedane ondervinding heeft de minister van policie het stelsel van cellulaire rijtuigen aangenomen voor het vervoer van die gevan genenzoodat velen daardoor den dood zullen onder gaan. Petersburg, den 10 September. Het Journal de St. Petersbourg van heden, deelt den loop mede welke de cholera tot Astrakan gehouden heelt en derzelver ver loop in die plaats; want men kan aannemen dat zij daar aan het afnemen is. Een Armeniër heeft te As trakan zeer gelukkige kuren gedaan, die echter eene ware parodie op de matigheids-genootschappen zijn want hij genas de zieken hoofdzakelijk door het inwen dig gebruik van een soort van liquor uit kalmus en alsem liet hen voorts hun dorst met grog stillen en deed aan de armen en voeten inwrijvingen met bran dewijn en mosterd. DU1TSCHLAND. Frankfort, den 14 September. Het dorp Lnu benheiro, zoo beroemd doorzijn' voortreffelijken wijn, heeft door eene wolkbreuk en een' orkaan niet alleen alle vooruitzigt op den wijnoogst verloren, maar zal nog verscheidene jaren de gevolgen der daardoor aan gerigte verwoesting ondervindendaar de wijt stokken gebrokende palen verwoest êijn en de vruchtbare aarde weggespoeld is. Frankfort, den 18 September. Brieven uit Kon stantinopel melden de verbreiding der cholera in llostof, IMarianopel en meer andere Russische steden. Te Ros tof overleden binnen drie weken 2000 menscltcnde stad telt ongeveer 8000 inwoners. Hare veischijring bragt zulk eene schrik teweegdat op den geheelen weg van Rostof tot Odessa geen postpaarden te krijg, n waren, omdat alles gevlugr was. De raad van quaran taine te Konstantinopel heeft bevolen dat alle schepen uit de Zwarte Zee aan eene strenge quarantaine zouden onderworpen worden hoewel bij de bekende Turksche langzaamheid zulks weinig baten zal. ENGELAND. Londen, den 18 September. De heer Rowland- Hillsecretaris-generaal der posterijen, verhaalde on langs op een diner, dat eene handels-societeit te Li verpool hem gaf, dat op den oog-nblik toen hij Lon den verliet, hij bij Eaton square een der brieventreinen had zien aankomen, die dagelijks op de Spoorwegen loopen hij bestond uit zes groote wagensdes Zatur- dags avonds zijn er altijd negen noodig. Voor de invoering van den penny-postage bedroeg het getal der aangeteekende brieven (zonder nog de gefrankeerde te rekenen) 75 millioen stuks. In het afgeloopen jaar is dit tot 299,500,000 gestegen, dat is liet viervoudige. De posrdtijeii Itebben dus hare oude groote ontvangsten weder teruggekregen. Thans be draagt het aantal brieven, die alleen in het district Lon den, zijnde een kring van twaalf mijlen, worden uit gegeven, evèttveel als onder het oude stelsel in geheel Engeland. De vooruitgang is gestadig en snel. In het afgeloopen jaar werden 28 millioen brieven meer vervoerd dan in het vorige. De aanneming van een penny tot grondslag van liet porto, heeft in geenen deele de andere verbeteringen der dienst belemmerd, zoo als men aanvankelijk vreesde. De groote steden, die toen alleen door ééne postdienst met Londen in bettekking stonden, hebben er tegenwoordig twee, en het aantal postkantoren in Engeland en Wallis bedraagt tegenwoordig tttsschen de 2000 en 4000. Sedert de invoering van een gelijkmatig porto in En» geland behoeft nten de brieven niet meer aan het post kantoor te frankeren, maar men plakt slechts een stem» p-.lijp; dat men zich tegen den prijs van een penny verschaffen kan. op den brief, die voor binnenlandsche verzending bestemd is. De algemeene directie der posterijen heeft dit gemak nog verder uitgibreid, door ook stempels te doen ver vaardigen ter voorloopige frattkering van brieven, die buitenslands verzon len worden. Deze poststempels, met welker aflevering men den 13 September begon nen is, kosten een shilling per stuk, zijn groen eu achthoekig, opdat men ze des te heter zou kunnen on derscheiden vao de reeds in gebruik zijnde penny stem pels. Eigenthjk kunnen de nieuwe zoowei voor bin nenlandsche als buitenlandsche verzending gebruikt worden; ntaar zij zijn vooral bestemd voor bet fran- keeren van brieven naar de Vereenigde Staten, Oost Indië, Cnina, West-Indië Nieuw Zuidwallis, Nieuw- Zeelanci, tnz. Nog andere poststempels z.ullen verder worden vervaardigd, en nten wil er van 4 e1* 6 pence vervaardigen, opdat men niet bij een eenigzints zwaren brief genoodzaakt zij, eene geheele rij-stempeltjes van een pent y op te plakken. De engevche regering ver zuimt dus geen enkel middel om de postlitrvor.ming, die onder toez.igt van den lieer Rowland-//ill begonnen is, voort te zette». (TV. Rott. Coat De secretaris van den vermaarden dwerg Tom Thumb heefr in een N tord-Amerikaansch dagblad op gave der sommen gedaan, door zijnen meester in Eu ropa ontvangen. Zij beloop-n niet minder, dan li on- d rd en vijftigduizend ponden sterlingof zevention derd en vijfiigduizen i dollars. Daar de generaal Tom slechts vijftien Engelsche ponden weegt, zouden 3125 1 vensgroote zilveren standbeelden van hem uit zijne Europ sche overwinst gegoten kunnen worden, en aangenomen, dat iedere dollar anderltalven duim in middellijn meet, zou men met de door hem verworvene dollars eene lengte'Iran vijfentwintig mijlen gronds kun nen bedekken. I11 de berekening van het dagblad is niet opgenomen, hoe vele arme Ieren of andere nood- 1 jdenden uit de aan de hezigtiging van den dwerg be stede gelden hadden kunnen worden gevoed. FRANKRIJK. Parijs den 18 September. Men leest in den Cou rier des Èlats Unis, her volgtnde aardige voorval: Het is bekend, dat in Frankrijk geen misdadiger ver. oordeeld kan worden, zonder bevorens dooreen advo- kaat verdedigd te zijnindien de beschuldigde zelf er geen kan aanschaffenwijst de president van het ge regtshof er eene aan die Item bezoeken en de «tiddelen van verdediging met Item overleggen moet. Hetwelk wet is in Frankrijk, is een algemeen gevolgd gebruik in de Vereenigde Staten. Onlangs verscheen een man, van diefstal beschuldigd, voor eene A nerikaansche regt- bank zonder een verdediger tor bijstand te hebben. Het hof wendde zich in dit geval tot een bij de zitting tegenwoordigen advokatr en verzocht hent buiten te gaan niet den beschuldigdete» einde hem dezen of genen raad te gevendien hij liet heilzaamste achten zou. De advokaar. die met vreugde een der heiligste pligten van zijn vak vervulde, ging met zijn beschul digde buiten en onderhield zich met hem ongeveer ao minuten, waarop hij zeer bedaard de zaal weder binnen stapje, Waar is de gevangene vroeg de president der regtbank. Hij is vertrokkenwas het antwoord van den advokaat. „Gij hebt mij gelast, hem den raadtsge ven die voor hent het heilzaamst zou zijnen daar hij aan mij bekend heeft, dat hij de schuld had, meende ik Item geen beteren raad te kunnen geven, als zicli maar aanstonds weg te pakken. Mijn cliënt heeft mijn raad gevolgden zoo even de vlugt genomen." De verdediging was zeker van eene vreemde soort ntaar kon tegen vele anderen wel opwegen. Dezer dagen is hier eene oude jufvrouw gestorven, wier gierigheid alom berucht was. Zij was zelfs zoo ontbloot van alles, dat een gebuttr een laken moest leenen, nm haar in hetzelve te begraven. Daar zü geene directe erfgenamen had, verzegelde de justitie alles in het belang der collateralen. Reeds dadelijk vond men in een' ouden koffer, onder de steenen van de keuken verborgen, eene som van 40,000 frs, en daarna vond men nog op onderscheidene andere plaatsen eene som van 110,000 frs. BELG IE. Brussel den 19 September. De zitting van bet congres der staathuishoudkundigen is gisteren gesloten geworden. In de derde vergadering, op gisteren, is ge» sproken over de derde vraag, ten aanzien van den in vloed, welken de vrije handel op de arbeidende klasse heeft. Met eene levendige deelneming hoorde het congres, onder anderen, de rede van den hoogl. Ackersdyck, van Utrecht aan, die op de groote verdienste wees, welke Holland zich ten aanzien van de vraag des vrijen han dels verworven had, welk land het duidelijkste voor beeld had opgeleverd, hoe vele voordeelen dat stelsel bezit; hij deed uitkomen hoe reeds vroegtijdig dit groote beginsel door Jan de Wit gehuldigd was. De spreker voegde hierbij, dat hij als vertegenwoordiger van een verjongd Holland, vaneen Holland, dat op de 'toekomst rekende, wilde beschouwd worden, en dat lui alleen het woord had opgevat, om uit naam zijner verlichte landgenooten de goedkeuring te kennen te geven, van de in de vorige vergadering omhelsde beginselen. Ten slotte betoogde de spreker, dat het juist de kleine staten waren, welke het meest belang hadden bij het stelsel van vriien handel, en hij uitte vurige wenschen, dat zoowel BeUie als Holland het voorbeeld rnogten geven tot opheffing van het verderfelijke beschermings. stelsel. De Hoogl. den Tex van Amsterdam, toonde aan, dat de beginselen der staatshuishoudkunde, in overeen stemming met de belangen der verbruikers en der ar beiders dringend vrijheid van handel vorderden, ent het beschermend stelsel veroordeelden, hetwelk, door al de voortbrengselen duurder te maken, het gebruik daar van beperkt. Gisteren middag ten zes ure heeft in de oude zaal van de Philharmonische maatschappij het gastmaal plaats gehad, dat door de Belgische vereeniging van den vrije» handel aan de vreemde leden van het congres is gege ven. De hartelijkste overeenstemming heerschte ondec deze vereeniging van mannen uit verscheidene landen, en van den eensgezinden geest getuigden de talrijke e» belangrijke toasten, welke bij deze gelegenheid werde» ingesteld. Brussel den 20 September, Voor eenige dagen werd bier een man gearresteerd, die gewapend was met eene ijzeren staafen wien men veronderstelde in ver band te staan met den geheimzinntgen moord van me» jufvrouw Rvenepocl. Dienaangaande zijn de volgende bijzonderheden b kend geworden In den nacht toen de misdaad was bedreven, ont moette zekere Govaerts op het Kapelplein twee man»

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1