n% 75. 1847. goes s ciie courant® Maandag 20 September, ra feL fl.au» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf J,75; Franco per Post f .1,90. c Qetübiie Advertenti'èn worden a 20 ets. de reü geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J '6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt, gel\ •ten I NIEUWSTIJDING Ë1V« ITALIË. Rome dm 9 September. Het gerucht, dat te Mar seille in ontloop was, als zou te Napels een opstand zijn uitgebroken, heeft zich niet bevestigd. Zooveel is echter zeker, dat er eene groote beweging in deze stad heerscht. Een blief uit Napels van den 8 deelt de navolgende bijzonderheden mede: „Te Catanzaro in Calabrie hebben zich onder scheiden benden opstandelingen gevormd in hél geheel ongeveer toookopptn. Ineen gevecht met een batail Ion van het 5de regiment infanterie hadden de insur genten de bovenhand behouden en de militairen in eene bergen gte in de pan gehakt. Bij eenen opstand te Messina hebben allpen de-ar teleristen van den trein zich aan dp volksbeweging aan» gesloten, doch zijn gevat en naar Napels getransporteerd, waar zij allen, van den kapitein af tot aan den geringsteri soldaat toe, ter dood gebragt zijn. In eene raadsver gadering van ministers, waaraan behalve koning Fer dinand nog zijne gemalin en zijn biechtvader deel namen, zou het gevoelen van laatstgemelden zijn doorgestaan namelijkdat men geene hervormingen zon toestaan. Men had den Paus voor een dwaas verklaard, die niet wist wat hij deed, en was overeengekomen, dat bü den eersten opstand in de hoofdstad, door liet fort St. Elme op de opstandelingen zou worden vuur eeaeven, waai*- toe dan ook eene groote voorraad buskruid was der waarts gebragt. De verbittering te Napels is ten linoesten toppunt gestegen. Del Carretto heeft ziine Sburen' als pries ters vermomd die leve Pitts IX roepenhet portret van den Paus te koop aanbieden en voorts de fcnopers aan hunne kameraden verraden die hen dan in den kerker werpen. Zoo zijn de gevangenissen opgevuld met burgers, die zonder vorm van proces veroordeeld worden. Onder de voornaamste gevangenen, noemt men Jozeph delRi, een niet onverdienstelijk schrijver, een der eerste geneesheeren en een jong advocaatdie beschuldigd wordt van even ais Alexander Poer to een der mede-arbeiders te zijn geweest var, eene bro chure, waarin het openbaar en privaat leven van den koning en de koningin alsmede der ministers wordt open baar gemaakt. Bij gelegenheid van het feest van Pie-di-Grotta, dat den 8sten September niet eene groote ontwikkeling, van miiitaire magt gevierd werd, zou de koning 6 Carlinen aan de soldaten beloofd hebben met bevel van vuur le geven op het volk indien men zou durven voort gaan met protestatien en met eischeu van hervormingen. DUITSCHLAND. Frankfort, den 12 September. In Beijeren zijn al'e buitenlandsclie dagbladen, die de verheffing van Lola Momez tot gravin mededeelden zonder uitzondering in beslag genomen. Zelfs bti dagbladen van grooteren omvang lieeft men de schaar gebruikt, ten einde die berigten uit te knippen, daar men het vroeger gebruik, om de verboden artikelen niet zwart papier te beplak ken, niet doeltreffend bevonden had. In Beijeren is het thans aan de R. Cathoüjken, die zich Duitsch-Catholijken noemenvergundzich onder deze benaming in openbare en authentieke akten te doen kennen. Te voren mogten zij zich alleen dis sidenten noemen. De regering van Freiburg heeft zich in haren nood eene nieuwe geldbron weten te openen. Ieder militair namelijk, zelfs de manschappen van den land storm, moet thans zijne wapens door den geestelijke laten inzegenen. De inzegening van een geweer kost 7 batzen, waarvan de regering 4 en de geesttlijkheid 3 ontvangt; voor eene sabel worden 5 batzen geëisclit, die in eene gelijke verhouding tusschen kerk en staat verdeeld worden. Ook de huizen moeten voor 7 bat. zen ingezegend worden, om ze voor brand te beveiligen. ENGELAND. Londen, den j6 September, Een der fransche genees'lieerértdie in Ierland de typhus was komen gadeslaan, is door dezelve-aangetast eti ter naauwer- nood den doo i ontsnapt. In de weverijen te Manchester vermindert de arbeid dag aan dag. Thans zijn er reeds 7 .000 per sonen zonder werken 5,000 die slechts een gedeelte van de week arbeiden. Voor eenige dagen is in Norfolk, gedurende eene regenbui, eene massa kikvorschen nedergeknuienzij waren alle dood van kleinen omvang, en hadden alle den bek open, alsof zij door vermoeidheid waren em gekomen. FRANKRIJK. Parijs, den 12 September. Men heeft te Parijs een' persoon gevat, die, na eene eerste misdaad bedre ven en een vonnis bij verstek ten zijnen laste gehad te hebben, een® zonderlingen en moedigen maatregel nam, ten einde, zonder erkend te worden, in Frank rijk te kunnen terug keeren. Deze persoon, Gossens genoemd, had in 1830 een valschen wissel gemaakt, Naar B.-lgie gevhigt zijnde, rrad hij daar in dienst en werd officier. Echter verlangende naar Frankrijk terug te keeren, misvormde hij zich door bijtende middelen het gelaat, even als de Schoolmeester inde verborgen heden van Parijs. Hij werd nu, nimmer herkend, kassier bti een' voornamen koopman itier ter stede, waar hij in eenige jaren eene som van 80,000 fr. wist te stelen, terwijl hij nu en dan wissels met den naam zijns piuroons in omloop bragt. Dit laatste kunst middeltje sppelde hem op nieuw in handen der justitie. Parijs den 13 September. Met reg-ringsbiad he helst een uittreksel uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit blijkt, dat de zoon des hertogs van Aumalc de namen heeft ontvangen van prins Hendrik Leopold Philips Marie van Orleanshertog van Guise. De officiële dagbladen blijven het stilzwijgen be waren over het ongeval, dat den hertog van Nemours overgekomen is. Een hagelkorrel, die in den hals van den hertog gedrongen was. is zonder eenige de minste zwarigheid doov dr. Pasquiertie zoon, er uitgehaald. Indien men aan het Ëngelsche blad Galignanis Messenger geloof mag hechten, 1110. t de prins van Joinvi/Ie de toevallige bewetker van het ongeval te Conip'ègne geweest zijn. Het schot moet afgegaan zijn op liet oogenblik, dat de prins bezig was Int per cussie dopje op zijn geweer te zetten. Eergisteren, den 11, moet het stoffelijk over scliot van Louis Bonaparte, gewezen Koning van Hol land. die in iiet vorige jaar te Florence overleden is, te Marseille aangekomen zijn. (let moet naar Parijs gevoerd worden, cm te Ruel, waar liet graf van Ko tiingin llortense is, te worden bijgezet. BELGIE. Brussel, den 15 September. De justitie is tbans in de zaak van den moord het spoor geheel bijster. De toezegging van 3000 frat Cs voor den aanbrenger, welke aangeplakt is. wordt verschillen I beomdeeld; sommigen zien er een bewijs van de zwakte der pohcie in; ai- deren meenet! daarentegen dat zij een goed gevolg zal hebben; men hoop; voornamelijk op inlichtingen van ligte vrouwen, die, al hebben zij lier gestolen geld met eten en drinken helpen opmak r. nog'ans in geene geregtelijke vervolging zullen b trokken wotden. - Sedert dezen morgen wordt er een nieuw onder zoek bewerkstelligd in den arm der Se/ine, die achter het huis van den heer Evenepoel loopt. Men heeft liet water laten afloopen0111 liet onderzoek gemakkelijker te maken. - Onder vele andere aanzienlijke bui'enlandsclie ge leerden welke alhier ter bijwoning van liet congres van den vrijen handel ziin bijeengekomen, bevindt zich ook, behalve de reeds opgenoemde Nederlandsche geleerden, de lieer van Bceck VollenhovenLid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van bet Koningrijk der Ne derlanden. Brussel den 17 September. Gisteren morgen is de lieer Eventpoel op nieuw door den regter van in structie als getuige gehoord. De justitie doet onderzoek waarde uitstrooiiers van het valsehe gerucht, dat de heer in hechtenis zoude genomen zijn, daar dit het feit va tl laster daarstelt, terwijl het onmogelijk is, dat ec zelfs een vermoeden op dezen braven burger zou kun nen kleven. (Dit gerucht, door den afstand verergerd, heeft waarschijnlijk aanleiding gegeven tot het ongegron de berigt in de Dusseldorfer Zeitungdat de heer E, zelf de bedritver van den moord zoude zijn.) Het par ket en de policie laten niets onbeproefd en ontzien geene kosten0111 licht in deze zaak te verkrijgen. Eergisteren zijn er nog talrijke huiszoekingen en ha- sporingen gedaan bij opkoopers van oude goederen instrumenten-, ijzer, enz. alsook bij smeden, om te ver nemen of er ook werktuigen als die, waarmede de driedubbele moord moet hebben piaats gehad» hij hen gekocht zijn. Op eene plaats in de nabijheid der ge pleegde mis laad ziin hei haalde confrontatien het gevolg geweest van deze nasporingen. Gisteren morgen is een mandie des nachts met een ijzeren staaf was aange houden door politie-agenten altiier binnengebragt. Er is een uaatiwkeurig onderzoek in zijn bijzijn gedaan. De geheele tuin van lier huis van den heer E, is ter diepte van drie voet opgegraven, en de putten zijn ge ledigd. Ook is liet water onderzocht in de nabijheid van alle de bruggen, over welke de moordenaars heb» ben kunnen vlugten, NEDERLANDEN. 's Gravenha^e den 14 September, Z. M. de Koning wordt aanstaanden Dingsdag, den ai dezer, van zijne reize naar Weimar en Sileziij in deze stad terug verwacht. Men verzekert, dat de baron Schimmelptnninck% die tot gouverneur der provincie Gelderland* benoemd is, voornemens is te bedanken voorde betrekkingen vat» lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en van kanselier der beide Nederlandsche ridder-orden, die hi| thans bekleedt. 's Gravenhage, den 17 September. Uit eene, door den Minister vo >r de Zaken der Hervormde Eeredienst enz. aangeboden nominatie, tot vervulling der predi katies plaats in de Hervormde gemeente te Wilhelmina- dorp, zijnde eene Koninklijke collatie, heeft Z. M. bij' besluit van den 6 September 1847, No. 68, tot predikant al iaar benoemd, den heer J. Lemcan- diilaar tot de H. diensten hulpprediker te Numansdorp, 's Gravenhage den 18 September. Het provin ciaal géregnsliof in Zuid-Hollandkamer van correctio nele zaken, heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den heer van Bevervoordeschrijver van liet artikel in den As mod ie, waarin 0. a. wordt gezegd, dat hij schrij ver voor den koning noch sympathie noch persoonlijke hoogachting gevoelt, als moetende hij, die zich wil doen ach'Ptizich ook achtenswaardig maken. H't hof heeft, liet geheele artikel in öeszelfs ver band beschouwd en, meerendeels op dezelfde gronden als door den eersten regter, aangenomen, geoordeeld dat Itier niet heeft plaats gehad het boosaardiglijk en openbaar smaden van den persoon des kor.ings. Het hof beeft mitsdien den geintimeerde ontslagen van alle regtsvervolgingin zoo verre met vernietiging van li t vonnis a quo, dat eene vrijspraak inhield. Leiden, den 14 September, De bloemstengel van* de Agave Americana in den kruidtuin onzer hooge- scliooi heeft thans eene lengte van 7 ellen, 8 palmen en 8 duimen, dat is, ruim 25 Rijnl, voeten, Hij draagt ruim. 40 bloemtakken, waaraan ongeveer 7,000 bloemen voo-komen. De eerste bloemen hebben zich 5 den ia September geopend, en gaan voort met zich te ontsluiten'. Groningen, den 16 September. De Nederland sche Stóompóst ueetrit uit een Engelsch tijdschrift over, dit aan 74 spoorwegen in Engeland en Ierland een personeel van 47.218 menschen verbonden is. Deze 74 spAArWi gen doorloopen een' afstand van 5305 mijlen, en langs dien weg worden 1014 stationsgebouwen geteld.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1