N°. 74. GOESSCHE COURANT. (1 Donderdag 16 September. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avondsDe 'Prijs per Kwartaal isf 1,75Franco per Post f 1,90. Gewone jfdvertenti'èn wor den a 20 ctsi de r'egel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doódberigten rS «30 v f«w 1 6 regels a f 1,20, behalve hel Z.egelregt JVIE WST IJ D N CJ |S N DU1TSCHLAND. Berlijn, den 7 September. Er doet zich tegen woordig een zonderling schouwspel op. Het matig lieids genootschap is op het denkbeeld gekomen, om haar doel te bevorderen, door reeds tijdig op de ge moederen der kinderen en alzoo van liet opkomend geslacht te werken. Ten einde zich hiertoe de gele genheid te verschaffen, heeft zij eene van vijf onder teekeningen voorziene circulaire in het licht doen ver schijnen, waarbij alle knapen nitgenoodigd worden, deel te nemen aan voor hen te organiseren militaire spelendit aanloksel heeft zoo krachtig gewerkt, dat er zich bereids over de 3000 als speel soldaatjes heb ben doen inschrijven, onder welke men officieren en onderofficieren gekozen heeft en ook^sommigen koste loos voor de rnuzijk doet opleiden. Mui is hier niet geheel vreemd van het denkbeeld, dat deze inrigting niet blootelijk het tijdig aan de jeugd inprenten der matigheid ten doel heeft, maar dat er bovenal een bij oogmerk bestaat, om op de vorming der politieke ge voelens der jongelingschap invloed uit te oefenen. Frankfort, den 9 September. Ons stedelijk be stuur verschaft den burgers zwaarder brood door een ze. r eenvoudig kunstmiddel. Zij maakt wekelijks de namen der bakkers békend, die het wigti'gsie brood hebben gebakken. Hierdoor ziet elk, of zijn buurman de bakker tot dit getal behoort. Naar het zich laat aanzien, zal bij de geestelijk heid in de Rijnlanden de krijg der aanhangers van Her mes regen zijne regenstanders worden hervat. De jus titie raad Stupp heeft openlijk aangekondigd, dat hij, naar aanleiding van de laatste Pauselijke breve, eerlang, in een bepaald daartoe ir.aerigt geschrift, den aard en de strekking van de Hcrmesiaansche beginselen in het breede zal uiteenzetten en verdedigen. Oscar I. Koning van Zweden en Noorwegen, heeft, bij besluit van den 24 Augustus, op het ver jaarfeest der Koningin Josephineeene Noorweegsche ridderorde ingesteld, zijnde de eerste, welke ooit 111 dat land bestaan heeft. Zij zal den naam van St. Olaüs- orde dragen, naar den Koning Olaüs, in het jaar 953 geboren en in 1000 overleden, die Noorwegen van vreemde overheersching bevrijdde en als de tweede stichter des rijks kan beschouwd wordenook was hij de eerste, die de Christelijke wetgeving aldaar re- gelde. Z. M. heeft zich zeiven tot grootmeester dier orde verklaard. Een der grootste en meest geliefkoosde Zweed- sche dichters, Frans Michael Franzen, bissclmp van Heruösaud, is aldaar den 15 Augustus overleden. Hij werd in 17*72 te Uleaborg in Finland geboren. - Uit Genua schrijft men van den 8 September De Jesuiten partij alhier legt opentüik haren haat tegen Pias IX aan den dag. Bij de prijsuitdeeling, verlieten de Jesuiten de kerk toen het lofgezang op den paus werd aangeheven. De generaal vicarius Cu- al(0 reikte de prijzen over, en bood zijne hand ter kussing den overwinnaar aan. Doch toen de jongeling, welke den nieuwen paus had geroemd, dtn prijs ont ving, weigerde de vicarius hem zijne hand. Deutsche Zeit.~) Keulf.n den 12 September. Ons daablau geeft een middeltje aan de hand om van de steenkolen in de kagchels meer warmte te hebben. Men legt op de steen kolen een klein ijzeren deksel, die 2^4 duim in door» snijding kleiner is dan de doorsnijding van den kagchel. Door dezen deksel worden de vlugtig brandende deelen der kolen gedwongen, door het vuur te gaan, en aan het einde van den deksel in vlammen te verbranden welke de wanden van den kagchel gloeijend maken terwijl anders het grootste deel der brandende kolen of sttalende warmte in het midden van den kagchel vèr- joien gaat. Te Munchen worden de Jesuiten meer en meer verwijderd. Dr. Doe!lingereen der hoofden der Je- suïteti aldaarheeft ais professor in de welsprekendheid zijn ontslag bekortten'. ENGELAND.. Londen, den 11 September. Men kondigt het hu» wel ijk aan van Jenny Lindde beroemde zangeres, met een Engelsch bankier ie Stockholm woonachtig. De trouwplegtigheid heeft te Manch ster plaats gehad. De vei koop der goederen van D. O'Connell heeft te Dublin onder een-groot en roevloed van menschen plaats gehad. Men heeft daarbij de groote eenvoudig heid van zijn inboedel opgemerkt. Prins JValdema-r van Penissen heefr eenige da» gen geleden op eene voor vorsten ongewone wijze gereisd roen hij graaf Fitz William op diens land goed VVentworth-House bezoeken wilde. Aan het sta tion te Worley, vroeg hij postpaarden om zijne reis te vervolgen, maar naardien deze niet voorhanden waren, bood men, met den hoogen rang des reizigers onbe kend hem eene boerenkar aan van welke hij en de heeren van zijn gevolg gebruik maakten. Het aardig ste is dat liet prachtige rijtuig van den graaf, met vier paarden bespannen, hetwelk door dezen naar Wort ley gezonden was om den vorstelijken bezoeker af te halen, de kar op den weg passeerde, zonder dat de voerman der kar de liverij van den graaf herkende, of de heeren, welke in dat rijtuig zaten, op het ver tnneden kwamen dat de prins dien zij gingen afha len op de boerenkar zat. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 12 September. Gisteren had in de zaal Diligentia alhiereen wezenlijk letter kundig feest plaats wij bedoelen de viering van het 75-jarigr bestaan der tegenwoordige afdeeling van de Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en weten schappen, Kunstliefde spaart geen Vlijt. Genoodigden van andere letterkundige vereenigingen, zoo vanbinnen als buiten deze stadwoonden deze plegtigheid bij. De heer D. Veegcns herinnerde het ontstaan en de lotwisselingen dezer maatschappij, gesticht in den tijd, toen Nederlands letterkunde zich weder uit een maar al te langdurigen staat van matheid ophief, toen Bil derdyk en Bellamy nieuwe vlttgt zouden geven, van der Palm veerkracht en smaak aan het proza bijzet ten, van Ka ij enScharp en zoo vele anderen tot op bouw der Vaderlandsclie letteren werkzaam zouden zijn. Onder hen, welke bepaaldelijk deze vereeniging geschraagd hebben, beboeren twee nog-levende getui gen, namelijk de graaf van der Duin van Maasdam die het feest bijwoonde, en de heer II. Tollens Cz., die daarin door ongesteldheid verhinderd werd. Na den afloop der redevoering droeg de heer mr. A.Bceloo een krachtig dichtstuk voor, waarin het stich- tinejaar der maatschappij, 1772. hem aanleiding gaf om liet oog op de merkwaardige jaren van twee eeuwen vroeger, 1572 en 1672, te vestigen. Diep was de indruk, door de redevoering en liet dichtstuk gemaakt, en beiden werden luide toegejuicht door de talrijk op- gekomenen, ter bijwoning van dit feest, dat aan zoo schoone en luisterrijke herinneringen onzer letterkunde gewijd was. Rotterdam, den 14 September. Men schrijft uit Staphorst aan het blad Overijsseldd. 9 September: Het aantal muizen is verbazend, vooral te Rouveen. Na eerst de rogge voor meer dan f gedeelte afgemaaid te hebben, gaan zij thans bij myriaden op de haver, de boekweit enz.met verdubbelde woede los, en schijnen er niets van te willen overlaten. Het weêrs* gestel is hun daartoe bijzonder gunstig, alzoo de boek weit, hoewei van stam, niet naar huis wil, daar zij niet rijpt en droogt, zoodat velen den opgebonden bos groen van den akker moeten opladen, en elders op het land wtêr neerzetten, om nog iets te sparen. De late zandhoek weit en voornamelijk de veenboek- weit is lang zoo goed niet geladen als voorleden jaar de gerst is uitmuntend, doch de haver beneden een gewonen oogsr. De aardappelen staan tot heden on eindig beter dan het vorige jaar, en toen ging het met dat gewas alhier, in vergelijk van andere plaatsen, re- deliik wel; de weidelanden leveren gras genoeg. De bevolking is hier dagelijks in de weer met het opma ken der slooten, daar zulks om de droogte goed kan plaars hebben, hetwelk met altijd her geval is. Deze arbeid is bier nog al kostbaar, wanneer men, ter we derzijde van eene strook lands, een tot twee uren lengte moet opmaken. Rij gelegenheid dat de muizenplaag verscheidene ge deelten van or.s land teistert, en van verschillende zijden middelen daartegen worden voorgeslagen, is het mis schien niet ondienstig aan bet middel te berinneren, hetwelk door den heer J. Girardin in zijne scheikunde voot den beschaafden stand en hei fabrijkwezen wordt opgegeven. Handelende over het zwavelwaterstof zuur9 zegt hij In oen staat van gas kan het bij uitnemendheid dienstbaar zijn tot verdelging der schadelijke dieren, die onihr den grond huizen. De heer Thénard, deken van de faculteit der wetenschappen te Parijs, en een der beroemdste scheikundigen van onzen tijd, heeft deze toepassing niet beneden zicii gerekend, en zulks tot groot voordeel van de landbouwers en al de degenen, die magazijnen van eetbare waren bezitten, waarin de ratten soms een schrikbarend snelle verwoesting aan- rigten. Niets is gemakkelijker dan de uitvoering van het middel, waarvan Thdnard zich heeft bediend, om legioenen van rotten,' die de plaag van onderscheidene gebouwen waren, geheel te verdelgen. Als men de gaten heeft opgespoord, die tot uit gang dienen voor de onderaardsche wegen dezer lastige gasten, vergiftigt men ze allen door in dezelve gezwa velde waterstof te doen stroom en. Tot dat einde be dient men zich van getubtileerde retorten van eene halve kan, waarin men vooraf een mengsel van zwa« velijzer en water heefr gedaan. Boven in den retort wordt eene gebogen buis geplaatst; door deze giet men langzamerhand verdund zwavelzuur. De hals der retorten wordt in de gaten gebragt, alwaar men hen nut pleisters bevestig'. Fier gas ontwikkelt zich in overvloed, verspreidt zich in alle gedeelten van de holen, en doet in weinige oogenblikken al de daarin verscholenc dieren omkomen. Indien de gaten dezer holen al te talrijk zijn, kan men niets beter doen, dan ze digt stoppen met eene dunne Jaag plejster of kleide ratten wroeten hier weldra doorheen, en verraden zoo hun oponthoud en maken, dat men met zekerheid kan te werk gaan. Dezelfde handelwijze is ook van toepassing op de verdelging van mollen, veldmuizen, vossen, bunsings, marters, wespen, en in liet algemeen van alle schade lijke dieren, die vervolgingen weten te ontkomen, door de wijk te nemen in onderaardsche min of meer diepe gaten of holligheden." Donderdag 11. heeft het provinciaal geregtshof van Gelderland uitspraak gedaan in de zaak van J. A. Mensinktapper, te Groenlo woonachtig, beschuldigd var. den 19 April 11. voor de arrondissements-regtbanlc te Zurpbi.-n valsclie getuigenis te hebben afgelegd in zake van Jan ter Linde. De beklaagde is schuldig verklaard en dien ten gevolge veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 5 achtereenvolgende jaren en eerloos verklaring gedurende dien tijd. Dtn 10 dezer is het eskader, onder bevel vant Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, van zijnen kruistogt in de Noordzee in Texel binnengekomen. Goes, den 16 September. Gisteren middag ont stond er, ten gevolge, zoo men zegt, van een onver wacht opgekomen en even spoedig voorbijgegaan ón- weder, brand in eene schuur, behoorende tot eene Plof stede op bet naburige dorp Biezelinge. Door spoe dig aangebragte hulp, vooral van twee onzer stads* spuiten mogr bet gelukken den verderen voortgang van den .brand tegen te gaan doch kon men, bij de ijverigste pogingen, niet verhoeden, dat de schuur, met de daarin voorbanden oogst, eene prooi der vlam men is geworden. Nadere bijzonderheden dienaangaande zien wij w geiio.-t.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1