CsOESSCIIE COURA1VT» Donderdag 9 September. f cr-*" De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per K wartaal 1 is .1,75; Franco per Post f J .90. J Gewone ddverlenlien worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I \van J 6 regels <t f J ,20, behalve het Zegelregt.J NI EU WST l J0 IN G E N wrUMIii" ENGELAND. Londen den 2 September. De nieuwsgierigheid is alhier bijzonder gespannen op liet concertdat den ci dezer te Cheltenham plaats hebben zaldewijl daarin voor het eerst de beroemde gemaskerde Ja masihcrata zal optredendie bijzonder in Rusland het grootste opzien gemaakt heeft en in alle talen zingt; Duitsch, Italiaansch, Engelsch, Fransch, Russisch, Zweedsch, altijd bewonderenswaardigntaar ook met een masker, dat haar gelaat geheel bedekt. Te Londen zegt men, zij is de gravin R. of de hertogin IV.maar allen ver zekeren dat men nooit zulk eene voortreffelijke srem beeft gehoord. Eenigen meenen voorts, dat het masker eene ware Venus bedekt, terwijl anderen zeggen, dat het masker veel fraaijer is, dan het ee/.iit, dat er zich onder bevindt. Intusschen heeft jenny Li tul Lon. den verlaten; zij eindigde een der schitterendste tijden, die het Koninklijk tooneel ooit beleefd heeft, vooreen tot siikkens toe voi gebouw als Amine. Zij werd reeds nu t de levendigste toejuiching ontvangendie weder na ieder tooneel scheen te willen loslneken, tot dat zij langzamerhand verdrongen werd door de verrukking van het diepste stilzwijgen. Bij het einde stond de ganse.he vergadering op, en er verhief zich een gejuich van goed keuring een reger. van oioemen en een zwaaijen met doeken, zoodat Jenny Lindofschoon aan zulke din gen gewoon diep getroffen scheen. Zoo groot is de geestdrift voorde zangeres, dat men eene zekere soort van aardappelen met blaauvve punten, niet zeer poë'isclï evenwel, naar hare blaauwe oogen, Jenny Linds aard» appelen noemt. Bij een onweder, dat 11. Zondag over een groot gedeelte van Engeland heeft gewoed, is de bliksem in de kerk te Lincoln geslagen, terwijl er dienst verrigt werd, met dit ongelukkige gevolg, dat een der toe toehoorders gedood is. acht zwaar gekwetst zijn en het geheele gebouw aanmerkelijk beschadigd werd. De lieer Barnum. die nog kort geleden met Tom Thumb ter bezigtiging rondreisde, heelt uit zijne wins ten een paleis laten bouwen nabij New-York, dat in Oosterschen stijl opgetrokken en met torentjes en mi narets versierd is. FRANKRIJK. Parijs den 4 September. Een deurwaarder te Vouziersdie belast was met het ingijzeien van een kwaden betaler, zag dezen in zijnen winkel staan. Daar hij hem in zijne woning niet mogt arresteren zotidei den bijstand des vrederegters en deze niet bij de band was, bedaent hij de volgende list, lien fiaai rozenboompje liet voorwerp der aanhoudende zorg van den schuldenaar, stond in de vensterbank. Dit nam de deurwaarder weg en snelde er mede voort waarop de schuldenaar, meer aan de rozen dan aan ziine netelige positie denkende den vermeenden dief achterna liep, die. nu eenmaal buitenshuis zijnde, door 'Wee agenten van policie werd opgevangen, terwijl de deurwaarder hem het rozenboompje teruggaf om zicii daarmede 111 de gijzeling te troosten. BELGIE. Brussel, den 2 September. De heer Mocher eigenaar van liet hótel Rubens, te Antwerpen, is gis teren nacht ten a ure in weinige oogenblikken be zweken, tot ontsteltenis van hen die hem nog denvori gen dag vol leven en in al zijne kracht hadden gezien. De geneesheeren hebben onmiddellijk erkend dat hij aan een hevig vergif bezwiken is. De justitie heeft aanstonds onderzocht of er verg fiiging of zelfmoord heeft plaats gehad. Hare nasporingen hebben haar genoopt eene vrouw in hechtenis te nemen welke zich met het magnetismus ophield en als zoodanig raad gaf en middelen voorschreef Het schijnt dat de lieer Mocher haar raad gevraagd had en dar zij in eenen staat van somnambulism us recepten voorschreef, Een apotliekareven ligtgeloovig als hijhad die kruiden gemengd, waaronder zich de zwaarste vergiften bevon den en liet gebruik van dezelve moet den dood van den lieer 'Mocher hebben veroorzaakt. Brussel, den 5 September. Men schijnt op weg te zijn om de moordenaars van het plein St. Gery op het spoor te komen. Eene vrouw, welke naar den weg vroeg 0111 de stad uit te komen en een mandje droeg, is verdaent voorgekomen en aangehouden; on derzocht zijnde, heeft men in dat mandje een strookje papier gevonden, waarop geschreven stond Evene- poel, p'ein Sr. G.ry (liet nommcO een huis door drie vrouwen bewoond. Va 11 het verhoor, dat gemelde vrouw ondergaan heeft, is nog niets uitgelektinmiddels wordt zij in verze kerde bewaring gehouden. Men verneemt nader, dat de Somnambule, mevr. W.welke beschuldigd wordt tot den dood van den lieer Mocher aanleiding te hebben gegeven, en daarom in hechtenis genomen is, tot een oud adelijk antwerpsch geslacht behoort. Zij is omstreeks 42 jaar oud en werd dikwijls door dteu lieer bezocht. De apotheker, die gezegd werd de kruiden té nebben geleverd, heeft in een brief aan een der antwerpsche bladen zijne oil schuld aan den dood van zijnen vriend betuigd. Brussel den 6 September. De vrouw, welke volgens ons berigt van gisteren in hechtenis genomen is en waarbij men een adres der vermoorde vrouwen gevonden had, heeft het geregr nog niet op liet spoor van de moordenaars kunnen brengen. Zij bezigde dat adres om de barmhartigheid van goede lieden te mis leiden, terwijl zij van deur tot deur aalmoezen liep vragen en zich voor de moeder van een der ongeluk kige dienstmeisjes uitgaf. Zatuidagil, zijn de drie slagroffers van het plein St. Gery begraven. De heide dienstmeisjes werden ten 2 ure zonder de minste p'eg'igheid van wege lie: armbestuur weggehaald. Ten 4 ure werd mejufvr. Evenepocl met groote pleg'igheid en gevolgd door eene lange reeks rijtuigen, vol bloedverwanten en vrienden, naar hare laatste rustplaats gebragr. Het volk gaf luide zijne ontevredenheid te kennen, dar deze door een zelfde noodlot vereenigde slagtoffers, nu na den dood geschei den en zoo ongelijk behandeld werden. In Frankrijk had men een edeler begrip van deze verwantschap door den dood. De slagioffers van Ficschivan den maarschalk tot het eenvoudig dienstmeisje, hebben alle dezelfde laatste ei-rbewijzingen ontvangen. Te Ai,twerpen worden de dieven brutaal. Gis terenis er op helderen dag eene vigilante gestolen, ter wijl de voerman een glas bier dronk. Tegen den avond is de dief echter door de policie betrapt, en in zijn eigen gestolen rijtuig naar de gevangenis gebragt. In het congres der Economisten dat den 16 Sep- u i- her alhier zal geopend worden zullen de beraad slagingen loopen i°. Over de algemeene beginselen, die ten grondslag liggen aan de staathuishoudkunde en de leerstellingen der voorstanders van den vrijen handel. 2°. Over het bijzonder belang of de eigenaardige re denen, welke ieder land voor of tegen den vrijen ban- del kan inroepen. 30. Over tien invloed dien de vriie handel uitoefenen kan op net lot der arbeidende klasse. 40. Over den invloed dien deze vrijheid kan uitoefe nen op wetenschappen, kunsten en beschaving in het algemeen, zoowei als op den vrede, de vruchten eener goede verstandhouding en nuttige betrekking tusschen de volken ouderling. 5°. Eindelijk over eenige fmantiele en zuiver huis houdkundige vraagpunten, die met de vorige punten in verband staan. Uit de onderscheidene landen van Europa zijn reeds bijna honderd toetredingen ontvangen. NEDERLANDEN. Rotterdam den 7 September. Den 4 dezer heeft men de torenspits op de alhier gebouwd wor dende Zuiderkerk geplaats', welke spits in eene van zink gegoten fleuren eindigt, waarvan de middellijn 1,52 el bedraagt; de bovenkant van de dusgenoetnde vlam op gezegde fleuron, welke het hoogste punt van dit gebouw uitmaakt, is 62.89 ellen boven den vloer van het kerkgebouw, liggende deze vloer boven het Rottepeil of gewoon laag water, 4.2a el. De zwaarte van de fleuron bedraagt 3328 nederlandscbe ponden. Volgens informatie, is tie hoogte van den Groote- kerkstoren 63 ellen boven den beganen grond aldaar. Wanneer men 1111 aanneemt, dat de Zuiderkerkvloec 3.20 ellen liooger ligt dan de begane grond bij de Grootekcrk, dar. zou de punt van den Zuiderkerksto- ren 3,09 el boven her hoogste punt van den Groote* kerkstoren verheven zijn. Bij gemelde gelegenheid als wanneer de vlag van den toren des kerkgebouws wapperde is het werk volk ten getale van omtrent zeventig, door den heer aannemer J, van Limburghdes avonds onthaald op ham, brood, boter, kaas, en ieder een flesch ronden wijn, tot het nuttigen waarvan zij gezeten waren in de groote loots, die zich op het terrein bevindt, en behoorlijk door lampen en kaarsen verlicht was. Des gasten maakten dankbaar en vrolijk gebruik van herger.e hun werd aangeboden, en een uit hun midden, zijnde een onderbaas, begro tre uit aller naam de heeren ge. committeerden der Nederduitsche Gereformeerde ge meente, die tegenwoordig waren, op eene zeer gepaste wijze. Daarna werden onderscheidene feestdronken gedaan en heilwenschen onboez.emd, .vooral op de ge heele gelukkige voliooijing dezer statige kerk, alleach. tervolgd door luid gejuich, .afgewisseld door gezang, hetwelk al de gasten, door eenige muziek begeleid, aanhieven. RotterdCour j De markies de Thouars. bij vonnis van de ar- rondissements-rtgtbank alhier, dd. 27 Mei ji, bij ver stek veroordeeld zijnde, ter zake van laster in gedrukte verspreide geschriften, tot eene gevangenisstraf vani drie maanden, boete van f 100 en ontzetting van de regten, bij art. 42 C. P. omschreven, is uit krachte van dat vonnis den 30 Augustus 11 gearresteerd ea alhier overgelragr. Gisteren heeft jie veroordeelde ea gearresteerde bij deurwaarders acte zich verzet tegen dat bij verstek tegen hem gewezen vonnis, ten gevolge van welk verzet hij onmiddelijk is in vrijheid gesteld; zullende de behandeling dier zaak alsnu op nieuw plaats hebben aanstaanden Donderdag Amsterdam den 7 September. Men verneemt, dat bij den boekhandelaar G. J. A. Bejerinckal. hier, in het laars' van deze maand in het licht zal ver schijnen:^ Leven en Karakter van Ca rel Hendrik graaf Ver Huell. Dit werk is door den schrijver, den heer Q. M. R. Ver lluell t opgedragen aan Z. M. den koning der Nederlanden, en moet zeer belang wekkend zijn. Her behelst toch het leven van een man, die zich als kriigs- en staatsman een' bijzonde- ren naam in de geschiedenis heeft verworven, door eene zoo gewigtige rol te vervullen in de vele op eU kander gevolgde gedenkwaardige gebeurtenissendie in het laatst der vorige en in het begin der tegenwoor- dige een tv de wereld hebben geschokt. Het werk zal versierd zijn met een keurig portret en eene uitslaande plaat, voorstellende het omzeilen van Kaap Grinez door de Bataafse lm flotille, den 18 Julij 1805, terwijl het geheel uit nagelatene aanteekeningen en authentieke stukken met de meeste zorg en onpartijdigheid is za- mengesteld'. Utrecht, den 5 September. De moord vandett hertog de Praslin heeft zelfs weerklank gevonden bij onze huissensche botboeren. Gisteren begaven zicli twee botboeren, van welke de een zijne egade bij ziclt hadvan hier op reis naar hunne haardsteden. Da sterkedrank had hen in eenen buitengewoon onverstan- digen toestand gebragt; nagenoeg tien minuten déze stad verlaten hebbende wilden zij zich van hunne vrouwelijke reisgenoot ontdoenen wierpen haar op den weg, ten einde zij daar meerjde huisselijke zaken zou kunnen overdenken. Door dezen val onthutst, dacht de vrouw er niet aan, om plaats voor het rad te makendat gereed stond 0111 over hare beeuen t©

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1