GOESSCHE Maandag 6 September. W. 71. 1847. COURANT» NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f >1,75; Franco per Post f J,90. (Gewone Advertent ièn worden d 20 ets. de reget\ geplaatst. Gehoor te-, Huwelijks- en Doodherigten I van J 6 regels <i f J,20, behalve het Zegelregt. J DU 1TSCHL AND Frankfort, den i September. Dezer dijen is in Belleren eene brochure verschenen die veel opzien baarr. Dezelve behelst eene schandaleuse geschiedenis waarvan zekere heer v. K.een voornaam regterlijk ambtenaar te Bamberg, het onderwerp is. Deze lieer bad zich naar Bifickenau begeven en, na lang beraad, besloten de kamenier of jufvrouw van gezelschap van Lola Montezdochter van een parapluie-koopman uit Babeuth ten huwelijk te vragen in de hoop daardoor tot staatsraad of president benoemd te worden. Toen de verhelde echter niet spoedig zijne begeerten vervuld zag, trok hij, onder voorwendsel, dat hij te oud en te zwak was om re huwen, zijn gegeven woord weder in. De bloedverwanten van het meisje, hierover zeer verstoord, maakten de gehouden briefwisseling open baar. In een dezer blieven van den heer v. K. komt onder anderen het volgende voor: „Smeek, smeek zonder ophoudenbezweer de signora werp u aan hare voeten, stort tranen, die uwe schoone oogen ont springen zullen; zij, de allesvermogende, zal uwe smee kingen verhooren." Ook bevindt zich een brief van Lola Montez in deze verzameling, waarbij de schoone Spaansche verklaart, dat mejnfvrouw Babctlehare kamenier, haar gegeven woord tetug nam, daar zij thans eerst de hatelijke eigenschappen van haren minnaar had leeren kennen. Frankfort, den i September. Er is op dit oogen- blik zulk eene groote hoeveelheid moezel- en rijnwijn in de Rijn-provinciën voorhanden, dat dezelve nimmer zoo goedkoop is verkocht geworden. Uitmuntende roode of witte moezelwijn wordt thans te Keulen 30 ct, de kruik verkocht. De werkzaamheden aan den dom te Keulen, wor den met ijver voortgezet. Inrusschen is van dit reus achtige werk nog maar alleen het koor geheel voltooid en zullen, volgens vrij naauwkeurige berekeningen, mins tens nog 50 it 60 jaren en groote geldelijke opofferin gen gevorderd worden, voor rieze trotsche catiiedraal geheel zal zijn afgebouwd. Men zegt echter, dat de bouwmeesters zich hebben willen verbinden, om liet gebouw in 20 jaren te volrooijen, indien men hun voor eene som van 20 millioen, gedurende dit tijdvak instaat. Bij de bestaande omstandigheden kan alzoo dit groote werk, dat voor verscheiden eeuwen begonnen werd, nog wel eene eeuw vereischen. De datbladen vermelden liet patent, waarbij de Koning van Beijeren de in Spaansclten adel geborene Maria de Pqrris en Montez Lola Montezals gra vin van Landsberg inden gravenstand heelt verheven, met al de daaraan verbondene eer, regten en voorreg. ren. Z. M. heeft haar tevens een wapen verleend, bestaande in een gevierendeeld schild met een zilveren zwaard, op een rood veld een' gekromden. strijd- vaardigengouden leeuw, op een blaauvv veld; eeii' zilveren dolfijn, op een blaauvv veld, en eene bleek roode roos, op een zilveren veld. Her patent bevat bet bevel, om baar it; die waardigheid te erkennen en te eerbiedigen, op straf van in regten te worden ver volgd. ENGELAND. Londen, den 1 September In iict vorige jaar ver trok de Avon kapt. Eatonvan Liverpool naar Pa tagonia ten einde delfstoffeliike voorwerpen op te spo ren en in te nemen. Ongeveer acht maanden geleden, arriveerde het schtp ter plaatse van deszelfs bestem' nting en, sedert dien tijd. stond de kapitein in vriend schappelijke betrekking met di Indianen dezt r streken. In de baaij 21'jnde, bij de Eng. Ischen als Watman Cape bekend, maakte de heer Eaton een contract, om een gedeelte van de lading iets meer zuidwaarts te brengen. Op zijnen weg derwaarts, deed hij ook de omstreken van de rivier Santa Cruz aan. waar hij meer malen door de Indianen vriendschappelijk was ontvan gen geworden. Den 13 Mei, toen zich een der zee lieden aan wal had hegeven, ten einde eenige paarden te konpen, seinde hij om eene boor. De heer Eaton begaf t t zich zelf heen, en de Indianen vroegen toen verlof, om het schip te mogen bezigtigen. Vijf van hen begaven zich met den' kapitein aan boord, In dien tusschentijd begaf de stuurman zich met vijf zee lieden, benevens eenige paarden, in een pont, doch, nadat de Indianen aan boord in hunne taal met die welke aan wal waven, gesproken hadden, werden de zeelieden aangevallende stuurman en een matroos verdronken, een ander werd door een geweerschot ge dood en de overige drie gevangen genomen. De 5 Indianen, wtlke zich aan boord bevonden, vielen nu op de bemanning aan, uit 5 personen, behalve den kapi'ein, bestaande, doodden den bevelhebber, wond den den tweeden stuurman, wierpen den heer William Douglasde bevrachter van het schip en een ander persoon, over boord, doch haalden ze naderhand we der uit zee, nadat zij den kapitein vermoord hadden de twepde stuurman en de overige zeelieden verdedig den zich; toen werden de Indianen bedaarder en rie pen dat zij de goede zeelieden niet wilden dooden. Vervolgens plunderden zij het vaartuig, en namen bij voorkeur alles wat metaal was, weg. Daarna wierpen zij hetligchaam van den kapitein, vreesselijk verminkt, overboord en voerden den heer Douglas mede, 10 of 12 hunner op het vaartuig achterlatende. Den vol genden dag keerden zij naar boord terug en namen nu alles mede wat zij den voriger. dag niet bergen konden, waarop zij zich door de zeelieden weder naar wal lie ten roeijen en hen toen de vrijheid gaven om naar boord terug te keeren, doch hielden den heer Douglas en de drie man, welke zij in den aanvang gevangen hadden genomen, bij zich. De tweede stuurman nam toen het bevel over het vaartuig op zich, en zeilde spoe dig van deze rampvolle plaats weg, zoodat zij den 3 Julii te Monte Video aankwamen. Londen, den 2 September. Een onzerscheikun digen heeft eene ontdekking gedaan, die in de tegen woordige «ogenblikken, nu men zoo veel van vergif ligingen door rattenkruid hoort gewagen, niet geheel onbelangrijk is. Mij heeft namelijk eene zelfstandigheid ontd.-kr, welke, met rattenkruid vermengd, dit vergif overal doet herkennen waar het zich bevindt. Zij bestaat in een poeder dat in de verhouding van 1 op 100 met het rattenkruid vermengd wordt, en welks werking zoo snel is, dat, men de aanwezigheid van de geringste hoeveelheid daarvan in etnig voedsel onmid dellijk aan de vetandering der kleur kan opmerken. De nii vinder stelt voor om den verkoop van rattenkruid, dat nier met dit poeder vermengd is, op de zwaarste soaiLn te verbieden. FRANKRIJK. Parijs, den 1 September. De Patrieberigtte, dat de oudste zoon van den hertog de praslinongeveer 17 jaren oud, zich zeiven van het leven had beroofd wegens het ongeluk, dat zijne familie getroffen heeft. Dit berigt is eclmr geheel onjuist, daar de oudste der kinderen van den hertog slechts 13 of 14 jaren telt en zich alhier op een kos'scliool bevindt. Volgens de Nouvellisle Marseillais zou te Li- vorno mede een complot in den geest varf achreruit gang zijn gesmeed, doch even als te Rome heeft de goede stemming der bevolking gezegevierd over de ha lelijke pogingen tot opruijing der gemoederen tegen Oostenrijk, welke agenten van die mogendheid wilden te weeg brengen door middel van ruim betaalde gaauw dieven, die bet buis van der. oostenrijkschen consul aanvallen en zoo mogelijk in brand steken, en in allen gevalle het consulair wapenschild en de oostenrijksche vlag moesten nederhalen. Prins Mctternich zou aan den paus geschreven hebben, dat de Oostenrijkers te rug zouden trekken, indien Z. H. de garde afdankte en de provinciale vertegenwoordiging ontbondin het tegenovergestelde geval veroorlooft hij zich aan den grooten Pius IX te verklaren, dat het wereldsch ryk des pausen een einde heeft genomen. Parijs, den a September. Voor eenige weken heeft het koninklijk hóf te Pai ijs in laatste instantie uitspraak gedaan over eene actieter zake van een bedrog ten aanzien van een testament, ingesteld door Mw. Au' bertot de CoulangfStegen haren schoonzoondei» heer Cornbartl de Lcyvallid van de kamer der afge vaardigden en universeel legataris van zijne vrouw geboren Aubertot de Coulange'. De heer Combarel de Leyval won zijn procesen verkreeg de erfenis maar weinige dagen daarna schijnen ongunstige geruch ten ten zijnen aanzien, de justitie genoopt te hebben, lier lijk van Mw. Combarel de Leyval op :e graven hetwelk bij onderzoek de sporen van vergiftiging ople verde. Op dit «ogenblik moet de heer Combarel de Leyval voortvlugtig zijn, BELG IE. Brussel den 3 September. Gisteren avond is hier een ontzettende moord, gepaard met diefstal, ge pleegdten huize van den heer Evenepoel, rentmees. ter van den graaf de Merode. Deze heer bewoont een vrij groot huis met zijne zuster en twee dienst meiden, en iiij bevond zich juist in den schouwburg, toen de drie laatsren op de gruwelijkste wijze vermoord zijn. Toen de knecht, die niet daar aan huis woont, omstreeks negen uurals naar gewoonte voeder vooc de paarden en jagtbonden van zijnen heer kwam halen, vond hij de huisdeur openstaan, hetgeen hem al dade lijk verdacht voorkwam. Naar binnen tredende, waac eene doodelijke stilte en diepe duisternis heerschte begaf hij zich naar de keuken om licht te ontsteken en stier plotseling op de verminkte lijken der ongeluk kige dienstmeiden, die baadden in hun bloed, dat nog uit diep gapende wonden aan den hals vloeide. Bij nader onderzoek vond men een aantal kasten openge broken en op een klein kamertje van de eerste verdie ping het lijk van de vijftigjarige zuster van den heer Evenepoel, die op gelijke wijze vermoord was. Som mige lieden nteenen kreten uit het huis vernomen te hebbendoch de aandacht der buren schijnt daardooc niet opgewekt te zijn, A'les schijnt aan te duiden, dat de moordenaars met de plaatselijke inrigting van liet huis en met de perso nen, die zich daarin bevonden, bekend waren. Voor heihuis ligt eene p'aats, welke door een muur omringd isen op het plein Sr. Gery uitkomtachter langs het huis stroomt de Senile. Men heeft nergens spo ren van overkiimming waargenomen. Vermoedelijk: zijn de moordenaars achter door den tuin in huis ge drongen en na eenige sieraden en geld ontvreemd te hebben, de voordeur weder uitgegaan. De beide vrijers der dienstmeiden en de knecht worden voorloopig door depolicie inliet oog gehouden. Er zijn reeds naspo ringen in het werk gesteld op onderscheidene verdach te plaatsendocli tot dus verre zonder vrucht. NEDERLANDEN. Utrecht, den 5 September. Zekere heer Boni verij heeft een eenvoudig middel uitgevonden om drui ven te bewarenbij snijdt den druiventros af en zet den stengel in eeti pot met wafer, welk water niet vernieuwd behoeft te worden, zelfs niet bij vriezend weder; alleenlijk moeten de aldus behandelde druiven trossen in een onbewoond vet trek worden geplaatst. Den Melder, den 1 September. Zondag namid dag, den 29 Augustus, vertrokken uit het Nieuwe Diep drie sloeplieden in eene zoogenaamde noordsche vlei of jol, met doel om de buitengaats zijnde schepen hunne dienst aan te bieden tot het adsisteren bij het binnenbrengen. Meden morgen vernemen wij, dat deze wakkere mannen, wien het noch aan moed, noch aan bekwaamheid ontbrak, en waarvan één vader van ze ven, en één vader van drie kinderen, slagtoffers zijn geworden van hunnen goeden wil, om hunne huisge zinnen het noodige onderhoud te verschaffen. Men heeft de jol vol water voor anker zien liggen, meteen staak er op, waaraan een doek tot noodseindoor het

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1