Stoomvaart tussclien de oude en nieuwe Wereld. MIDDENPIIIJZE N OPENBA R E VER PACHTING. OPEN RARE VERPACHTING. GELEGENHEID NAAR DE VER EENIGDE STATEN VAN NOORD AMERIKA» B A. I. behouden in het naburige fransche Cayenne was we dergekeerd. De graaf volbragt eene bijzondere zending van liet fransche gouvernement, om den toestand der kolonisatie aan de Saramacca op te nemenhij was vergezeld door den kommandant van de nederlandsche brik de iSnelheidden overste Ecg, de CasembrootSchuls en den adjudant van Al eert en, en nam zijn intrek ten huize van den heer bestuurder der kolonie, van den Brand' hof, Den volgenden dag woonde hij de openbare godsdienstoefening bij, waarbij de bestuurder, in het nagebed, aan het Opperwezen den dank toebragt voor de behouden terugkomst in Guyana, van den man, die door zijne gevaarvolle togten de wetenschap en daar door het heil des menschdoms hielp bevorderen. Met de meeste tiaautvkeurigheid liet zich de graaf van alle bijzonderheden der kolonisten onderrigten, nam alles persoonlijk in oogenschouw, en betuigde den bestuur der zijne verwondering over de echt hollandsche vol harding en vlijt, waarmede in zulk een kort tijdbestek, en aanvankelijk onder zulke noodlottige omstandighe den, zoo veel goeds en doelmatigs tot stand gebragt %vas. Hij liet zich eene schets van het etablissement Groningenin der haast door den architect Copyn ver vaardigd, ter hand stellen, terwijl hem tot de kennis van de lotgevallen der kolonisatie, het tijdschrift voor staathuishoudkunde en statistiek van den heer Sloet tot Oldhnis door den bestuurder werd overhandigd. J)e hollandsche zee-officieren en de état major van de fransche brik, welke door den graaf aan den bestuur- der voorgesteld werden, waren niet minder opgetogen met alles, wat zij zagen daargesreld, en wat de dui delijke bewijzen van den tegenwoordig gunstigen stand van de onderneming opleverde. Met groote belangstelling had men aan de Saramacca en in Suriname vernomen, dat er plan tot oprigting eener maatschappij tot landverhuizing in her moeder land bestond, en was men algemeen van oordeel, da', als eenmaal eenige meer gegoede landbouwers zich met hunne gezinnen in Nederlandse!) Guyana kwamen vestigen, zij spoedig eene genoegzame welvaart zou den bereiken, om voor hunne rekening arme dag'ooners uit het moederland te ontbieden. Harlingen, den 28 Augustus. Naar men ver neemt worden hier en daar in dit gewest vele ooije vaars dood op het land gevonden, hetgeen anders slechts zeldzaam het geval is: men schrijft dit toe aan het eten van muizen, die gestorven zijn aan een of ander middel dat tegenwoordig gebezigd wordt, om dezelve te verdelgen. Alhoewel niet alle middelen vergif in zich bevatten zoo wordt er toch veel muizenvergif bereiddat uit stoffen is zamengesteld die iioogst gevaarlijk voor de menschen en dieren zijn. ProvFr. Cr. Groote ontdekkingen en de eerste invoering van hare vruchten in het werkelijke leven, wekken gewoonlijk en met regt de algemeene oplettendheidminder de uit breiding daarvan die nogtans eerst in waarheid het nut voor de menschelijke zatr.enleving voelbaar maakt. Dit schijnt ook eetiigzins het geval te zijn met de stoom vaart. en deze bedenking heeft een der New-Yorksche bladen (de Herald for Europe van den 15 Julij) ge noopt de volgende schets te geven van de drukke en snelle gemeenschap, welke dit middel tegenwoordig tus» sciien de beide wederhelften heeft gevormd. De gemeenschapdoor middel van stoom tusschen de oude wereld»en de nieuwe vermeerdert, met eene snelheid, die in der daad verbazend is. Een paar jaren geleden waren er slechts weinige stoomschepen in de vaart, en thans komen er gedurig aan of vertrekken er met eene tusschentijd van weinige dagentot ondeirigt van hendie den vooruitgang dier scheepvaart niet naauwkeurig nagegaan hebben willen wij eens de lijst der aankomsr en afreis van de den Oceaan bevarende stoombooten gedurende den loop van eene enkele maand opgeven. Op den 4 dezer maand vertrekt- de Britannia van Liverpool naar Boston, den 10 het Amerikaansche stoomschip Washington V3n Southampton naar New- Yorkheden, den 14, zal het Fransche stoomschip Philadelphia van Cherbourg naar dezelfde haven op reis gaar.den 19 zal de llibernia van Liverpool naar T,oston vertrekken en den 20 hel nieuwe stoomschip Guadalquivir van Liverpool voor New-vork. De tijden van vertrek uit ons land de Cambria niet re kenende, die den 1 dezer vertrokken is, zullen zijn als volgt: De Caledonia zal den 16 van Boston op reis gaan de Sarah Sands omstreeks den 20 van New York*, de Union van dezelfde plaats den 24, en de Brittttnnia den 1 der volgende maand van Boston. Bij dit alles is de stoomvaart nog slechts in haven aanvang. Wanneer zij in vollen bloei ziin zal, is onbe kend, en niemand kan de voordeelen berekenen, welke zij alsdan aan de Vereeniede Staten ja aan geheei de wereld zal verschaffen. Thans reeds woiden hare wel dadige uitwerkselen gevoeld in het bevorderen van den algemeenen vrede door afgelegene natiën in nadere ge meenschap te brengen. Nog weinige jaren geleden was eene vaart over den Atlantischen Oceaan een langzame, langdurige en vervelende togtdoch thans is zij door middel var. den stoom en op onze prachtig uitgeruste pakketschepen, een vermakelijk reisje geworden. Thans kunnen wij onze Overzeesche vrienden, die door eenen afstand van meer dan 3000 (Eng.) mijlen van ons gescheiden zijn, en voor weinige jaren nog geheel als vreemdelingen be. schouvvd werdenbijna de hand ropreiken. Nog wei nige jaren verder, en het woord buitenlander zal, als zonder beteekenis, vergeten zijn. Geheel het men- schelijk geslacht zalcloor de werking van stoot)) en magnetismus, tot één gezin ziel) zamengerrokken zien. Is die tijd daar, dan zal oorlog iets zijndat men niet meer kent; en kogels, kanonnen, mortieren en bom men zullen nog slechts in de musea bewaard worden, als oudheden en overblijfsels uit eene eeuw van bar baarschheid. Die twee wonderlijke krachten hebben nog skchts het werk begonnen, dat zij bestemd zijn te volbrengen. Laat ons thans eens overwegen, wat het ebctro magnetismus gedaan heeft, en wat zij nog bestemd is te verrigten. Nog weinige jaren is het geledentoen onze be roemde landgenoot professor Morse, ontdekte, hoe die kracht geschikt is omook tussclien de afgele gendste punten als middel van mededeeling der ge« dachten te dienen; en op dit oogenhlik zijn er in de Vereenigde Staten en in Kanada reeds meer dan 7000 (Eng.) mijlen telegraaf-linien in wetking of aanleg. Onlangs zijn er zulke lijnen aangelegdloopende van Portland, in den staat Maine, naar Frederichsburg in Virginië, en binnen eene week of twee zullen zij tot naar Rxhmond in werking zijn. Westwaarts is er eene lijn naar Wheeling in werking, en in zeer korten tijd zal zij voortgezet zijn naar .Cincinnatiin den staat Ohio. Iii de maand Augustus zal eetie lijn tusschen Mobile en Nieuw-Orleans voltooid zijn, een afstand van 950 (Eng.^ mijlen. Wanneer die linie voltooid zal zijnzullen wij op minder dan drie of vier dagen afstand van laatstgemelde stad zijn. en door middel van den telegraaf en onze overland-mailzullen wij het nieuws van daar vier dagen vroeger ontvangen dan met den post. Met tien aanleg eener lijn tusschen Port land en Halifax is men op het punt om re beginnen, en zij zal waarschijnlijk in het volgende jaar, misschien vroeger nogvoltooid zijn door middel van deze lijn zullen de prijzen der vreemde markten door geheel het land bekend kunnen worden, weinige minuten na de aankomst der Engelsche Cunard stoomschepen; zul lende alzoo New-Yotk, Boston, ja de uiterste wester- eti zuiderdeelen der Uniezich op den afstand van minder dan negen of tien dagen van Engeland gebragt zien. Dit zijn de wonderen, die de telegraaf bewerken zal, en de voordeelen, welke zij aar. de Vereenigde Staten zal doen genieten. Zoo niet de daadzaak als het ware tastbaar voor ons lag, zouden wij kunnen denkeu, dat wij ons aan droombeelden overgaven. Onze oude lieden schudden het hoofd, en weten niet, wat zij van zulk eenen staat van zaken zeggen zullen. Zij vegen hunne brillen af en kunnen zich niet begrijpen, dat zulke wonderdadige gebeurtenissen, als wij ver haald hebben en als die, welke nog binnen kort slaan te gebeuren, in hunnen leeftijd hebben kunnen voor vallen, terwijl onze jonge lieden, daarentegen, ze met geestdrift gadeslaan, en het gewigt daarvan ten volle waarderen. Met het magnetismus-te land en de stoomvaart ter zee, hebben wij de daadzaak voor ons, dat binnen een klein getal van jaren de wereld een' onmetelijken vooruitgang in beschaving en wetenschap gedaan heeft. De aarde en de hemelen zeiven zijn aan 's menschen oogmerken dienstbaar gemaakt; en zoo al de Vereenigde Staten meer in het bijzonder daarvan de vruchten pluk ken zoo hebben wij ook den trotschen troostdat wij zulks [gedeeltelijk ook] aan de schranderheid en kunde onzer eigene zonen verschuldigd zijn. De namen van Fulton en van Morse verdienen dan ook in gedachtenis te blijven, zoolang de wereld hare tegen woordige gedaante behouden zal." X. De opvoeder, die liefdein liet hart zijner kwee- kelingen planten wilmoet zelf liefde bezitten want bij kan het leven niet uiededeelen zoo hij zelf het leven niet bezit. 2. Liefde '111 anderen op te wekken is zoo veel als den hearel met de aarde te vereenigen. 3. De hoogste liefde is door Christus opgewekt, en zijdie dit voorbeeld volgen en door dien geest bezield zijn, zullen ook door zijne kracht, leven en werkzaamheid, die in de liefde haren oorsprong hebben, bij anderen kunnen opwekken. 4. De liefde is uit God en keert tot Godwant her is een vonk van Gods geest in het hart des men schen ontstoken, die ontbrandt, om zich in het op stijgen der vlam weder te vereenigen met het vuur der Goddelijke liefde. foc D0Ï0Cttbc Slrtikclcn tc &0C0, Van den ó5 tot den 3d Augustus J847. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe/ 12,55. Rogge 7,87. Vroege Gerst 6,03. Late Gerst 5,58. Boekweit f 0,00. Haver 4,15. Wiite Boonen/o,oo. Witte Erwten 00,00. Groene Erwten 10,40. Graauwe Erwten 1 00,00. Tarwe Meel 14,55. R°SSe Meel ƒ9,52. allen per Mudde. Boter t 1,10 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sclie Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 37s cs. Tarwe Brood 22s cs. Rogge Brood 16cs. Osse- Vlccscli 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleesch 60 cs. Scltapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Verse'.1 Varken-VIecsch 9ocs. GerooktVarken-Vieesch 1,00 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen. ƒ2,50. Late Aardappelen 0,00. de Mudde. Jenever f 65,00. per Vat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout f 7o°- Per Wisse. Groote Takkebosscn 14.50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f 2,60. de 100 Ponden. Turf 0.70 de dubbMudde. Kool O'ie f 40,00. Lijn Olie f 40,00. het Vat Koolzaad 12,00 Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65. het Ned. 'Pond. ADVERTENTIEN. Op Vrijdag den 10 September 1847, 's morgens half tien urein de Herberg op het dorp fVisse- kerke bij Louis Mottet behoudens nadere goed keuring van Z. Exceil. den lieer Staatsraad Gouver neur dezer Provincie, ten overstaan van den Notaris A. 8 ma 1. l k g a jv g e voor den tijd van a even jaren, van 26 Perceelen ZAAI- en WEILANDaanko mende den Grooten Armen van 's Heer Hendriks- kinderen en fVissekerkezoo als bij alom uitge zette biljetten in liet breede is omschreven. Op Vrijdag den 10 September 1847, 'smorgens ten half elf urein de Herberg op liet dorp tVis- sekerkebij Louis Mottet, ten overstaan van dm Notaris^/. Smallegange voor den tijd van zer<n jarenvan 51 Perceelen WEI- en ZAAILAND, aankomende de Hervormde Kerk van ''s/leer Hen drikskinderen en PWissekerkezoo als bij alom uitgezette biljetten in het breede is omschreven. In den loop van deze en volgende maand, zullen de ondergeteekenden weder Schepen expediëren naar NEW-YORK BALTIMORE en NEW-ORLEANS, met ruime inrigtingen voor Passagiers en op aanne melijke voorwaarden. Belanghebbenden gelieven zich te adresseren bij WAMBERSIE CROOSWI.1K, Cargadoors te Rotterdam. En voor de Provincie Zeeland bij den Hoofd Agent J. C. BEBELAAR te Flissingen. Rotterdam, Augustus 1847. Op Maandag den 6 September 1847, bij de Wed. J. IMS in liet Koffijhuis de Vriend- schaf)aanvangende des avonds ten 9 ure, Entree f 1,50, waarvoor een Flesch Wijn in vertering. Te Goes, rij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2