N". 70. 1847. GOESSCHE COURANT# Donderdag 2 September. X NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f J.90. 1 k Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de rege geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt, 3 DU 1TSCHL AND Frankfort, den 29 Augustus. De bezoekers der nabuiige Taunus- en Rijnbaden, beginnen nu langza merliand te vertrekken, en daar eer. groot aantal der zelve onze stad passeert, zijn de logementen dikwijls zoo vol, dat laat in den avond aankomende reizigers niet zelden den nacht in de rijtuigen moeten doorbren gen. Imusschen was liet aantal badgasten in gezegde badplaatsen dit jaar niet zoo groot, als zulks wel an ders liet geval was, waarvan de oorzaak mede in de dure tijden, welke wij pas beleefd hebben, gezocht wordt. Wiesbaden telde ook dit jaar weder de meeste bezoekers, daar de laatste vreemdelingenüjst ruim 10,000 Hommers relt, behalve het aantal dergenen, welke deze plaats passeerden en dat op ruim 15 000 geschat wordt,- Na Wiesbaden komt de eerste rang toe aan bad Ems met 4250, bad Homburg met 2600, Soden met 1605 en Langen Sclnvalbach met 1551, vreemdelingen. I11 Toscane is de geestelijkheid, sedert de be kendmaking van de verordeningen op de censuur, aan scherpe spotternijen blootgesteld, waarbij op al de ge breken, zelfs op de kleeding van dezen stand, wordt opmerkzaam gemaakt. Dantzig, den 24 Augustus. De Tuchelscbe beide heeft voor eenige dageti liet tooneel eener mensclienjagt opgeleverd. Men poogde namelijk eenen bijzonder stoutmoedigen en gevaarlijken roover te vangen, die leeds een geruimen tijd het noordelijke gedeelte van den Schwetzer Kreirs onveilig maakte. Den 13 dezer, togen de inwoners van onderscheidene omliggende dor pen naar een kreupelboscliwaarin de roover zich met eenige makkers verborgen had. Eeniee honderde boe ren met dorschvlegelshooivorken en geweren gewa pend omringden, onder aanvoering van den houtvester en verscheidene bosch wachters, de struiken en begonnen daarop eene klopjagt. Weldra kreeg men de beide boos doeners in het oog, bij wie zich nog een oude land louper gevoegd had. De onversaagde koetsier van den houtvester snelde liet eerst toe en stoorde zich niet aan de waarschuwing des roovers, die een geweer niet dubbelen loop op hem aanlegdeeer. schot volgde en hij stortte, zwaar gekwetst, ter aarde. Een bosch wachter sprong terstond voorwaarts, maar zou er ook het leven bij hebben ingeschoten, indien het geweer des roovers bij deze gelegenheid niet had geweigerd thans echter stormden de boeren van alle zijden op den roover los dien zijafschoon niet zonder moeite, overwel digden en als liet ware aan den grond nagelden, door zijn halsarmen en beenen in te sluiten mssclien de landen der hooivorken, welke zij in den grond staken. De tweede roover werd :net minder moeite gevangen genomenofschoon de bevoegde magt de uiterste po gingen moest aanwenden 0111 beide boosdoeners aan de bloeddorst van liet gemeen te onttrekken. Keulen den 29 Augustus. Den 26 Aug.des avonds 6 ureis Z. M. de koning der Nederlanden, op het zomerverblijf Belvedère, bij Weimar, aange komen, om een bezoek bij de groothertogelijke familie af te leggen. Te Libau in Silezienwonen vele protestan tendie echter geen kerk bezaten door toedoen van het Gustaaf-Adolph genootschap lubben zij eene kerk gebouwd en een leeraar bekomen die den 22 Aug. voor liet eerst de Evangelische godsdienst in dezelve heeft verkondigd. In de gevangenis te Kaiserslantern is eene gru welijke misdaad gepleegd. Zekere Valentin Ertel uit Neuberg, zat gevangen, als beschuldigd van vader- moord. Den 24 Aug. neemt deze booswicht een ijze ren instrument, tot eene wolmachine behoorendeen slaat daarmede zekere Karl Kleinuit Frohnbacli zonder eenige reden dood. zeggende dit te doen0111 dat men hem valsch beschuldigd haden hij echter wilde geguillotineerd worden. ENGELAND. Londen, den 26 Augustus. Donderdag avondj.l. had erop den Great Western spoorweg, nabij Farring don, een beklagenswaardig ongeluk plaats, dat echter door eigene schuld veroorzaakt is. De trein naderde met eene snelheid van 60 tot 70 Eng. mijlen in het uur, en ofscho m men een' zekeren zilversmid Sin clair, van Bristol, ried den weg niet over te steken, alvorens de trein voorbijgestoomd ware, luisterde bij niet naar den raad en deed het toch. De trein haalde hem echter in en verpletterde hem zoodanig, dat er geen enkel been in zijn ligcbaain geheel bleef en de stukken in alle rigtingen werden voortgeslingerd. De ongelukkige had eene doos bij zich, bevattende onge veer 300 p. st. aan diamanten. De locomotief en de tender waren met horologiën en bijouteriëu bestrooid, terwijl men nog een groot aantal dergelijke voorwerpen op den weg en de omliggende landerijen vond. Twee Engelsche vrouwen hebben onlangs zeld zame blijken van moed gegeven, daar zelfs beproefde mannen terug deinsden voor hergene zij verrigtten. Onderscheidene vaartuigen werden namelijk door een* storm op de kusten geslingerd, en op een' der masten zag men drie zeelieden geklommen, die, even als het andere scheepsvolk, bedreigd werden, om door de woe dènde golven verzwolgen te worden. Daar geen der aan het strand staande mannen den moed had hulp te bieden, gelukte het twee vrouwen, een touw aaneen' der schipbreukelingen toe te brengen, waardoor alle drie langzamerhand gered werden. Men heeft dadelijk eene inschrijving voor haar geopend, terwijl zij daar enboven nog eene gouden medaille ontvingen, waaïop hare verdienstelijke daad vetmeli is. Voor eenige dagen weiden in liet graafschap Derry. in de wateren van Lough Foyle, een geheele troep vinvisschen gezien door de werklieden van den spoorweg van Londonderry en Coleraine. Er werden dadelijk twee booten bemand met eenige waaghalzen, welke, onbekend met den gevaarlijken strijd teger. deze dieren, hen niet dan met veel moeite naar de ondiepte dreven, waar als nu een vreesselijke worstelstrijd met hen ontstond, die zeker ten nadeele der onvoorzigtige aanvallers zoude algeloopen zijn, indien niet eene stoom boot hen te hulp ware gekomen, en telkens nieuwe manschappen hadde aangevoerd. De heuvels rondom waren bedekt met toeschouwers van deze zonderlinge worsteling. Na een' hevigen strijd van vijf uren bleef dt overwinning aan de aanvallers. Vier vinvisschen werden gevangen. FRANKRIJK. Parijs den 29 Augustus. Eene nieuwe omstan digheid, waarvan tot heden toe nog geen sprake was, is, dat den 18 Augustus en op den morgen van den 19, een zekere geneesheer. Raymond genaamd, welke somtijds door de familie Praslin werd geraadpleegd, bij den hertog vrijen toegang had, en dikwijls geheele uren met hem is alleen gebleven. Deze geneesheer hetfr aan de justitie en aan zijne collega's alle verkla ring geweigerd. Sedert de maarschalk Sebastiani hier is aangekomen, heeft hij nog geen enkele maal zijn hótel verlaten. Volgens den Courier du Gard was men 11. Zon dag, omstreeks den middag, te Nimes bezig met op den luchtspoorweg door middelpuntschuwende kracht proeven te nementoen dezelve door een vreesselijk ongeval werden gestoord. Reeds wasin tegenwoor digheid van eenige liedendie bij deze soort van repe titie waren uitgenoodigd, het wagentje met een last van 50 kilos op de raiis geplaatstde helling afgedaald had den cirkel doorloopen en was weer in de k'immende rigting opgestegen zoodat men over de middelpunt schuwende kiacht konde oordeelentoen de werkman, die zich gewoonlijk in het wagentje plaatst, de proef neming wilde volmaken. Het schijnt, dat deze man, die reeds meer dan óomaal dien togt gedaan hadop dit oogenblik eenigzins huiverig was doch hij heeft zulks niet gezegdwant in dat geval had niemand hem tegen wil en dank plaats laten nemen. In het wagentje gestegen zijndewas hij reeds bij den aanvang van den cirkel gekomen, toen hetzelve brak. Nu raakte zijn linkervoet vast in den vork die den weg schraagt, ten gevolge waarvan zijn been letterlijk verbrijzeld werd; de voet van den ongelukkige was bijna geheel afgesneden en hing nog slechts aan eene peesbovendien ontving hij nog aan de linkerzijde van de hersenpan en aan den hals diepe verwondingenwaaruit stroomen bloeds vloeideneven als uit het gekwetste been. Naar hec naburig gasthuis gebragt, is de afzetting van het been noodzakelijk bevonden. Ten gevolge van inademen van etherheeft hij daarbij geene smart gevoeld. Men ver zekert dat de lieden van de kunst zijne wonden niet voor gevaarlijk zouden houden, zonder de verwonding aan het hoofdwaarvoor zij veel vrees hebben. Parijs, den 30 Augustus. Van 1 Aug. 1846 tot 31 Julij 1847 hebbed in Parijs plaats gehad 1129 fail lieten met een te kort van 68,474,830 fr. Men zegt, dat er eene afzonderlijke iiistructie zal worden ingesteld tegen den geneesheer van den her tog Praslin. als beschuldigd den gevangene de behulp zame hand te hebben geboden in diens zelfsmoord. Volgens de Gaz. des Tribunaux is het lijk van den hertog niet naar het kasteel Praslin gevoerd, maar ter aarde besteld op de begraafplaats du MoptParnassa. De Gazette des Ilópitaux verklaart heden stel lig, dat er bij den dood van den hertog de Praslin aan geene dubbele vergiftiging'moet gedacht worden. De dood was alleen veroorzaakt door het gebruik van arsenicum, hetwelk de hertog nog in zijn hotel heeft ingenomen. Wat er gesproken is van vergiftiging door laudanum, zulks is slechts toe te schrijven aan een mis verstand. Een groote menigte heeft gisteren den gelieelen dag de begraafplaatts du Mont Parnasse bezocht, al waar het lijk van den hertog is ter aarde besteld. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 31 Augustus. Naar men ver# neetntzijn de noodige bevelen gegevenom op den 26 September aanstaandeeenen algemeenen dankdag in het vaderland te houdenvoor den gezegenden oogst. QAmst. Cour.j Haarlem den 30 Augustus. Zaturdag en heden hebben de wedrennen en harddraverijen der Maatschap pij tot bevordering van het Paardenraste Zand voort, plaats gehad. Een vrij talrijk publiek heeft de wedrennen van Za turdag welke door fraai weder werden begunstigd bijgewoond. Heden was het weder minder gunstig en in den beginne zeer regenachtig. Desniettegenstaande was weder een aantal personen bij de wedrennen te genwoordig, welke met groote belangstelling den strijd, vooral bij gelegenheid der onderlinge weddingschappen, hebben gadegeslagen en gevolgd. HaarlCour Het getal der bedelaars in de gestichten van de Koloniën van Weldadigheid is zoo sterk toegenomen, dat weldra het getal op die hoogte zal zijn, tot welker verpleging zich de maatschappij verbonden heeft. Er schijnt gedacht te worden aan het zetten van meerdere gebouwen, en dit zal wel te noodzakelijker worden, daar nu reeds veel gebrek aan werk gevonden wordt„ hetwelk bij den naderenden winter meer toenemen, en het getal Nederlandsche bedelaars vermeerderen zal. Men leest het onderstaande in het nieuwsblad Overijssel Volgens berigten uit Suriname, is op den 15 Met eene fransche brik de Rio Saramacca opgevaren, aan board hebbende den beroemden franschen reiziger, den graat de Castelnaudie voor vijf jaren, in gezelschap van vijf geleerden, van Brazilië, langs de boorden der Amazone, over de Andes en Cordillera's naar Chili en Peru was gereisd, en na verlies van drie zijner togtgenooten onlangs, alleen door zijnen knecht verge zeld, in de uitrusting van een Indiaan, langs een gelijk moeijjeiyken weg door de wildernissen vap Guyana,

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1