N\ 69. GOESSCME COURANT#- Maandag 30 J Wj De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J ,90. i f Gewone Adverlenti'èn worden a 20 ets. de regeiSk* f Gewon I geplaatst V van J Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen 6 regels <t f d ,20, behalve hel Zegelregt, D X KI EU W ST IJOIJSGE N DU1TSCHLAND. Baden-Baden den 24 Augustus. IIecfèn morgen lu-eh een jonge Franse li m an zich hier, door middel van een pistoolschot, van het leven beroofd. Aanzienlijke verliezen door het speldie hem geruïneerd hadden worden als de oorzaak van deze wanhopige daad ge», notmd. Een tweede zelfmoord werd heden avond in de speelzaal zelve beproefd. Een jong menschin deze streken woonachtig, die al zijn geld verloren had. zette een pistool voor den mond en drukte af; geluk» kig weigerde het pistool. De 'ongelukkige wierp nog in wanhoop het wapen eenen croupier naar den kop en werd daarop bewusteloos uit de zaai gedragen. ENGELAND. Londen den 27 Augustus. De Times wijdt een vrij uitgebreid artikel aan de zaak van den hertog de Praslin en zegt daarin, niet te twijfelen, dat deze her to.', toen meti hem arresteerde, laudanum had ingenomtr doch dat men hem naderhand rattenkruit! heeft vtr schafrhetwelk hij in tegenwoordigheid van den lieer ylllard zelf heeft moeten innemen. Dit blad geeft het vermoeden te kennen, dat liet gouvernement dit ver gif heeft versehafr en betwijfelt lier zeer of hetzelve wel wiisselijk daaraan gehandeld heeft. Aanstaanden [mandag zal de beroemde zanger s Jenny Lind een concert te Lives pool geven. Het verlangen, om haar te hooren, was zoo sterk, dat er binnen weinige uren voor 1.900 bi/letten voor dit concert verkocht zijn; enkele liefhebbers hebben eene loge niet 30 a 40 btaald. FRANKRIJK. Parijs den 24 Augustus. De hertog de Praslin ligt voortdurend ten prooi aan hevige kramptrekkingen, liet schijnt dat het tegengif, na zijne poging tot ver» gil'tiging, toegediend, tot dus verre de uitwerkselen van het laudanum niet geheel heeft kunnen wegnemen. De folteringen, die daarvan het gevolg zijn, hebben in zulk eene hooge mate lier gestel van den hertog ver woest, dat hij, volgens de verzekering van een pair, die hem gezien heeftop eene schim gelijkt. De he- schuldigde moet slechts met zeer veel moeite hebben kunnen antwoorden op de vragen van den groot-kanse lier die hem telkens aanspoorde om te rusten en met duidelijkheid te spreken. Gedurende dit verhoor zou de beschuldigde herhaaldelijk tranen hebben gestort. Heden morgen moeten de heer Broussais en een commissaris van policie op nieuw nasporingen hebben gedaan, zoowel in het hotel iscbastianials ten huize van twee jufvrouwen, die bii den lieer dc Praslin gou vernante zijn geweest. Juffrouw Luzzi is niet buiten toegang gesteld. Zij schijnt vl ij bedaard en niet de minste vrees te koesteren voorden afloop der instructie, voor zooveel baar zelve betreft. Zoo op het oogenblik verneemt mendat de hertog de Choiseul-Praslin heden avond ten vijf lire, inde gevangenis van het Luxembourg, ten gevolge van eene hoeveelheid rattenkruit], door hem ingenomen, is overleden. De waarheid hiervan is door deskundigen bevestigd. Parijs, den 25 Augustus. Omtrent de laatste oogenblikken van den hei tog üe Praslin zegt le Com- merce liet volgende Gisteren morgen heeft bij een ijsselijken kramp en allerhevigste stuiptrekkingen ondervonden. De groot kanselier, die zich roet de commissie ter instructie in zijn vertrek had begeven, moest lot tweemaal toe we der heengaan, zonder antwoord te kunnen bekomen. De beschuldigde konóe naauwelijks eenige woorden stamelen. Zijne spraak was geheel belemmerd. Dezelfden middag omstreeks 4 ure, werden de kramp, trekkingen zoo ijzingwekkend, dat men den dood als zeer nabij kon beschouwen. Er is een geestelijke ge- ïoepeu, doch hij heeft de biecht des henogs niet kunnen hooren; de grootkanselier, de procureur generaal, de pro cureur des kytiings. de prefect van policie, de groot refe rendaris en de commissarissen voor de instructie, zijn achtervolgens aangenomen, en zonder een woord :e kunnen uiten, heeft de hertog, onder de ijsselijksre fol teringen, den geest gegeven. Zijne ledematen waren geheel in elkander gek''om pen, zijne gelaatstrekken wa ren verwrongen en hadden schier niets menschelijks meer, en zijn ligcliaam scheen niet grooter dan dat van een kind. Het overlijden van den hertog de Praslin is giste ren onmiddellijk naar het kasteel van Eu berigt gewor den. Gisteren avond en heden den gansclieii morgen heeft er eene onophoudelijke drukte gehmsclu ill het Luxembourg en aan het ministerie van justitie. De heer Pasquier Was heden morgen ten 10 ure reeds bij den grootzegelbewaarder, den minister van justitie. Men heeft naast het lijk van den herrog een crocifiks en twee brandende waskaarsen geplaatst en er wordt bij hetzelve gebeden. De lijkopening beeft lieden morgen ten 4 ure plaats g.-liad en de hertog zal morgen vroegtijdig begraven worden. Behalve den heer Allardt 11 onderscheidene van zijne agenten, moet men ook een kamerdienaar van den hertog in hechtenis hebben genomen. Er zal een onderzoek plaats hebben, ten einde te weten te komen, door wiens toedoen en op welke wijze de heer dc Praslin, die zoo streng bewaakt werd, is vergiftigd geworden. Het geheele proces zal 1111 naar de gewone regtbank worden verzonden, ten einde voortgezet te worden ten opzigte van jufvrouw de Luzzidie van medepligtig- heid aan den moord der hertogin beschuldigd is. Men verzekert, dat de oude maarschalk Scbasiiani in dea loop van Zondag de ontzettende tijding vernomen heeft. Parijs, den 26 Augustus. Dezen morgen heeft men op eene deur der gevangenis van de straat Vau- g.uard, liet navolgende opschrift, met wit krijt ge schreven gevondenToevlugtsoord voor woordc' naars F De heitogin van Orleans is nog altijd ongesteld, ten gevolge der uitwerking, wlke de mededeeling van de misdaad van den hertog de Praslin op haar heeft gehad. De dood van dezen hertog verbetert zeervolgens la Rójormeden toestand der bladen welke sedert een drietal dagen in beslag zijn genomen. Gisteren avond was er een oploop bij de ge vangenis. De menigte liepHij is niet dooden poogde in de conciergerie door te dringen om het lijk te zien. De gewapende magt moest aanrukken 021 de menigte uiteen te drijven; er zijn ettelijke personen in hechtenis genomen. Het hof der pairs is regen Zaturdag middag ten 1 ure bijeengeroepen, om te beslissen of hetzelve het reg'sgeding omtrent den moord der hertogin de Pras- lin aan zich houden of naar de gewone regtbank ver zenden zal. De dood van den hertog heeft den regts- ingang tegen jufvrouw de Luzzi niet opgeheven. Er schijnt hier in de gemoederen nog eene sterke gisting te heerschen. Men is er niet vreemd van om dat overlijden op rekening van het gouvernement te stelleneven ais men op vroegere tijdstippen den dood van Pichegru en de ontsnapping van de heeren dc Lav niette en Sidney Smith aan de toenmalige gouverneinenien heeft toegeschreven. - De Pntsiesprekende over de waarschijnlijkheid eener tweede vergiftiging van de Praslinlaat zich aldus uit: Men begint met te zeggendat de hertog een fl schje laudanum heeft ingezwolgen; de geneesheeren die hem omringdenbleven bij hem ongetwijfeld om de uitwerkselen van het bedwelmende middel gade te slaan. On lertusschen volgde er eene overvloedige braking, terwijl de laudanum geene neiging tot bra ken veroorzaakt. De behandeling van deze kwaal welke van uur tot iinr veramert, is zeer vreemd; den eenen dag gaf men den zieke bouillon en wijn en den anderen dag liet men hem eene groote hoeveel heid ijs gebruiken. Men bemerkte later, dat het geen laudanum meer, maar dat her rattekruid was. f jij had er eene groote hoeveelheid van ingenomen en de voornaamste genees heeren de heeren OrfilaAndral en Louisheb ben er niet het minste van vermoed Zij gaven hem wijn en ijs 1 Die verschijnselen van vergiftiging door rattekruid zijn dan zeker zoo weinig bestudeerd, dac die geneesheeren zich daarin konden bedriegen? Hoe het ook zijna den 20Sten werd de hertog beter. Dien dag kon hij in zijne kamer door den regter van instructie verhoord en den volgenden dag naar de gevangenis van het Luxembourg overgebragc worden. Den 22Sten was hij merkelijk beter hij was in staat om met den grootkanselier en den grootreferen daris te sprekenen hij onderhield zich den ganschen dag met zijnen geneesheerdie op 's Uertogs verzoek was gemagtigd geworden om hem te verzorgen. Die merkbare beterschap verdween echter eensklaps. Den 23Sten herhaalden zich de toevallende brakingen werden overvloedigeren zijn toestand werd zoo hagchelijk, dat hij naauwelijks in staat was een paar woorden met den grootkanselier te wisselen. Hebt gij uwe vrouw vermoord?" vroeg hem deze. Om die vraag te beantwoorden," sprak de hertog, „zou ik tijd en kracht moeten hebben, en beiden ont breken mij." Maar," hernam de kanselier, „er is niet veel tjjd of kracht noodig het is slechts ja of neen Ik heb de kracht niet om te antwoorden." Ziedaar den korten inhoud van de beide verhooren in de gevangenis van het Luxembourg. Hij heeft niets bekend; niets bepaalds geantwoord. Op de vraag van den groot-referendaris, die hem drong te zeggen op welk oogenblik hij zich vergiftigd en wie hem het gegeven had, antwoordde de beschuldigde, dat hij het genomen had in zijn hAtel. Hij zegt niet wie het hem toebe reid en gegeven beeft. Men vraagt zich af, of de verwoestingen, die door het rattekruid op het natuurlijk gestel worden teweeg gebragtzich zoo weder op nieuw vertoonen kunnen, na drie dagen te hebben opgehoudendan wel of de eerst genomen dosisdie de hertog in zijne kamer ge bruikt heeft, niet voldoende geweest zijnde, hij in de gevangenis van de kamer der pairs er geene tweede genomen heeft? De zaak is des te natuurlijker, om dat hij daar niet metr bewaakt werd door den heer Allari en deszelfs agenten. Ze is in allen gevalle ook hec waarschijnlijkste, tenzij de scheikunde bewijze, dat het rattekruid zoodanige eigenschap! heeft, gelijk beweerd wordt door hendie den dood toeschreven aan het op den 18 ingezwolgen vergif. Den 24*s morgens ten 9 urehad de groot-kanse lier een geestelijke laten roepen. Deze haastte zich naar de gevangenis, werd bereidvaardig door den zieke ont vangen en is tot half 12 ure bij hem gebleven. Ten 2 ure is hij er andermaal heen gegaan, en na zich op nieuw met den hertog te hebben onderhoudenheeft hij hem de H. olie toegediend. De gtoot-kanselier was daarbij met de grootste aandacht nedergeknield. Op het oogenblik toen de geestelijke zich gereed maakte hent te verlatendrukte de hertog hem de hand en zeide met ontroering O wat hebt gij mij goed gedaan." Vervolgens verzocht hij den pastoor hem zjjn crucifiks te laten. Een halfuur later, was hij reeds voor den Oppersten Regter verschenen. NEDERLANDEN. 'sGravenhage, den 27 Augustus. Het heeft Z. M. den Koning behaagdaan den heer Staatsraad Gouverneur van ZeelandJhr. Mr. Evan Vreden- burch. bij gelegenheid dat door denzelven de functien van Gouverneur in de provinciën Noord-Braband en Zeeland, op den a8sten dezer, gedurende een tijdvak van 25 jaren zullen zijn vervuldte verleenen den titel van Baron, overgaande op zijne mannelijke afstam melingen bij regt vau eerstgeboorte. (W. R. C.) Rotterdam, den 28 Augustus. Volgens het IIan. delsblad zijn ook te Amsterdam valsche nieuwe gul«

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1