Koninklijke Nederland,sclie Loterij. 4 J. VAN BKZOOlJIvN, van Zierik zee bevigt zijne geëerde begunstigersdat bij met O - «G Jjertog te hebben gestaan, en zij b^nigt krachtig hare innige gehechtheid voor de edele familie, welke naar met weidaden overladen heeft. Zij srenit toe, dat zt) pijnlijk werd aangedaan toen zij genoodzaakt werd het hotel te verlaten en zich vair de jonge dames Prttslin te verwijderen, welker opvoeding zij geleid had,- en door dat smartelijk gevoel verklaart zij de uitdrukkin gen van eenen brief, dien zij aan den hertog geschre ven en dien het geregt in de papieren van dezen laatsfen heeft gevonden. Vólgens Galignani's Messenger is zij eene francatse envljjeindocnter van den baron P die in de thsnissée d'Antin woont. Zij is 33 it 35 jaren oud «u ouderloos. Tot haar 20ste jaar beoefende zij de schilderkunst, doch ziende, dat zij het daarin niet ver zoude brengen, heeft zij eene betrekking aanvaard als gouvernante bij eene Engelsche of Schotsche familie en gedurende 6 of 7 jaren in Engeland gewoond. In 1842 of 1843 werd zij aan de hertogin de Praslin sjanbeyok'O'i 611 és éftat geblet'eif tor 'Vodr' 6 of wé- ifen, toen zij weggezonden werd. Zij was voor eene' ehgelsche gouvernante in de plaats getredenhetgeen aanleiding heeft gegeven, dat men haar eene engelsche vtonw genoemd hcefr. De hertogin was ten 9 ure aan tiaar hotel gekomen en op datzelfde oogenblik had dé hertog zich met drie zijner dochters en een acht jarig zoontje naar jufvrouw de Lucy begeven, zoodat hij niet voor 11 oi 12 ure in zijn hotel konde zijn. Bovengenoemd 'blad zegt, dat hij, vóór zijne overbren ging naar dé gevangenis van het Luxembourg, aan een Jid zijner familie zijne misdaad zoude bekend hebb'en. De bloedverwanten van deil hertog verspreiden het gerucht, dat hij sedert eenigen tijd herhaaldelijk bewij zen vah krankzinnigheid heeft gegeven. Dit alleen zoude ook in staat zijnom den afschuw re vermin deren, dien demooideuaar inboezemt. De liooge rang van den schuldige moet liet geregtshof veeleer tot ge strengheid dan tor zachtheid stemmen. Men is van jneening, dat de instructie spoedig zal afgeloopen zijn. 1 Sedert 3'® jaren dat de kamer der pairs is ingesteld, ïs het de eerste keer dar zij geroepen wordt 0111 een harer leden, in zake van moord, te vonnissen. Parijs den 22 AugustusNa de geheime audiëntie van het hof der pairs, hebben de grootkanselier Pat. qiier, bijgestaan door de pairs, die de commissie voor di instructie uitmaken, en de neer Cauchy, hoofd-.grif- fiér van het hof, zich onmiddellijk naar de gevangenis var, betJf<iixenrbótifg"begeven, en een begin gemaakt niet het ondervragen van den hertog de Choiseul Pras Ttn. Al de stukken van de aangevangen instructie, benevens de stukken ter overtuiging, zijn ter griffie van her hof der pairs gebragr. De commissie is reeds bijeengekomen, om dezelve te onderzoeken. Men ver zekert dat de commissie morgen zal overgaan tot het verhoor van den beschuldigde en van jufvrouw de Litcyt en daarna ook de getuigen zal hooien. De Gazette de France beweert dat de debatten in deze zaak zullen plaats hebben met gesloten deuren, aangezien men verwacht dat er vele huiselijke tooneelen zullen aan den dag gebragt worden. Men verzekert dat uit de schouwing van het lijk der ongelukkige hertogin gebleken is, dat zij 30 verwon dingen of kneuzingen heeft ontvangen. De volgende omstandigheid is nog weinig bekend Op het oogenblik dat de hertog gedwongen werd zich van zijne kleederen te ontdoen, viel er van onder zijn hemd een koord, zoo als de jagers gebruiken om hunnen kruidho'orn op te hangen, in den vorm vari een strik. Wat wildet gij daarmede doen," vroeg hem de procureur-generaal. Dat kan ik niet zeg gen," was het antwoord. Doch op nieuw gedrongen oui te antwoorden, riep hij, met het hoofd in de han den„Ik kan immers toch niet zeggen, dat ik mijne vrouw gedood heb." Men veronderstelt dat hij dezelve daarmede had willen wurgen, in geval hij geen gebruik had gemaakt van dolk of pistool De hertog had gepoogd zich met laudanum re ver giftigen, en schoon men niet weet hoe hem zulks mo gelijk geweest zij, heeft men echter het fleschje, waarin zich dat gif bevond, naast een ander fleschje met aci- ducn nitrictmi zien staan. Bij de eerste verschijnselen daarvan, als braking, enz. beeft men hem onmiddellijk de sterkste tegengiften toegediend, die her grootste ge vaar weggenomen en slechts eene buitengewone mag» teloosheid hebben overgelaten. De navolgende bijzonderheden moeten bij den moord hebben plaats gehad, Het nachtlampje uit de kamer der hertogin stond in den sangdie naar het slaap» vertrek van den hertog geleidde. De moordenaar moet, 11a hetzelve verplaatst te hebben, om van buiten af inet gezien te kunnen wor lc-n, zich met het snijdend werktuig gewapend, in stilte naar het bed der in diepe jitst liggende hertogin hebben begeven. De eerste snede trof den bals van liet slagtoffer. dat aanstonds de hand op die plaats bragr. Nu bragr de moordenaar eene tweede woud toewaardoor hij de pink van de reg- teihand afsneed, en terwijl hij zoo voonwpedde vloog de hertogin in vreesselijke ontsteltenis uit harelegerstede en poogde het schellek >oM te grijpen, doch zij bereikte hetzelve niet aanstonds; dit is op te maken uit twee afdrukken van bebloedde handen op liet behangsel bij dat koord. Eindelijk was her haar ook onmogelijk om dat schel koord dat in den hoek van liet bed hingte vatten, want dir was afgesneden. Zij heeft uit een instinct van zelfbehoud slechts het koorddat bij den schoor steen hing, kunnen vatten. Verwoed, dat hij zijn slagtoffer niet aanstonds kon afmaken, verdubbelde hij zijne slagen waarbij eene worsteling ontstond tusschen hem en de rampzalige vrouw, die niet van sterkte ont bloot was en wier krachten moeten zijn toegenomen door de wanhoop. j Om' gedrüisch té makerif beeft zij' meubelen omver geworpen en aan de slagen van den snoodaarddie moorddadig woortwoedde onderscheidene voorwerpen tegengesteld, die de teekenk van het snijdend wapen dragen eindelijk door zooveel inspanning afgemat is zij inbaar eigen bloed nedérgevMIen, onder de iaatsie folteringen van haren moordenaar, wiens wapen in die worsteling is gebroken, en die zijn-slagtoffer met kolf slagen van het pistool verder heeft afgemaakt. Op dit oogenblik moeten er pogingen aangewend zijn om de deur in te slaati, en moet de hertogin dien kreet liebbj-n geslaakt, die het gereutel- des doods is voorafgegaan. Toen de dienstboden binneiil;vvdmen kon de hertogin niet meer spreken, noch cenig teelten of geluid geven; maar hare oogen stonden nog strak en verwilderd open. Men heeft haar neder fel egd 0» haar bed, doch het leven vlood snel henen, en zij scheen weldra geene bewustheid meer te lubben van hetgeen er rondom haar voorviel. NEDERLANDEN. Rotterdam den 23 Augustus. De Amslcrdam- sche Courant meldt liet volgende uit Groningen, dd. 20 Augustus Ofschoon de hondsdagen reeds ten einde zijn, blij ven hitte en droogte niettemin in zoo groote mate voortduren, dat de meeste weilanden het aanzien heb ben van stoppelvelden, waardoor het arme vee op vele .plaatsen gebrek begint te lijden, zoowel aan voedsel als aan water. Ook werkt bet lieete, drooge weder zeer nadeelig op de gezondheid der nieiischen het aanral der zieken in deze provincie mag belangrok ge noemd worden, en bediaagt alleen in de stad, zoo aan koortsen als aan kwaadaardige mazelen onder de kin deren, wel 1600; waarvan soms vijf' of zes in het zelfde huisgezin. Mogt er toch spoedig regen konun en de hitte wat getemperd worden. Betrekkelijk de aardappelen vernemen wij, dat zij, te Ommelanden, Wijk, Veendam, Stadskanaal en in de Compagniën, dus in die streken waar derzelver cul tuur het aanzienlijkst is, uitmuntend staan, en, schoon het loof altijd min of meer zwart is. niettemin een zeer ruim gewas beloven. Reeds zijn er verkocht, op levering, tegen 1 het mud. De rooitijd valt ge woonlijk in op den 16 en 17 September. Ook de boekweit, voor een gedeelte reeds binnengehaald, is van uitmuntende hoedanigheidwegende 66 67 Ned. ponden en ruim uitvallende. Heden was er reeds nieuwe boekweit aan de beurs. Het koolzaad is, over het algemeen, veel beter beslagen, dan men aanvan kelijk gemeend hadzoodat men ook te dien opzigte geene reden tot klagen heeft. Van de rogge verklaren de boeren dat zij ze, sints 15 jaren, zoo nier gekend hebben terwijl boom- en andere vruchten bijna overal in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn. Haver staat grootendeels nog te te veld, en laat zich goed aanzien; alleen de paardeboonen zullen, denkelijk, een weinig schraal uitvallen. De muizen blijven nog altijd zeer overvloedig. Leeuwarden den 23 AugustusWij vernemen van goederhahd, dat op de jongstgehoudene algemtene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekbandels, het denkbeeld ter sprake is gebragr, en dat, naar aanleiding daarvan, door geïn teresseerden pogingen in het werk zullen worden ge steld, om de wettige eigenaars en uitgevers der ge schriften van Bild&rdjk te vcreenige tot eene volle dige en revens goedkoope uitgave van de werken diens groofen meesters. Wij juichen dit voornemen van heeler harte toe, en vertrouwen dat allen, die eenigen prijs stellen op den roem ónzer letterkunde en den bloei des vadérlandschen boekhandels, deze onderne ming als eene zaak van nationaal belang zullen behar tigen ciai velen van deze gelegenheid, gretig gebruik zullen maken om zich in het bezit te stellen van eene zoo belangrijke verzameling, welke, uit meer dan hon derd vijftig boekdeelen bestaande, uiterst zeldzaam en niet, dan tegen enorme uitgaven, kompleet verkrijgbaar was, en die nu, in weinige deelen vervat, tegen eer. betrekkelijk zeer geringen prijs, schijnt" te worden ver lengbaar gesteld. Met verlangen zien wij de nadere aankondiging van plan en voorwaarden te gemoet. Zwoele, den 23 AugustusOpmerkelijk is het, hoeveel veenbranden er dit jaar plaats hebben. A^een in deze provincie telt -men er op dit oogenblik niet minder dan vier, waarvan de oudste is die in de Oud- leusener Marke. Deze brand zou reeds in de maand Mei, zoo uien zegt, door een paar moedwillige jongens zijn aangestokenen smeult tot heden onafgebrokea- voort, doch zal eerstdaags afgegraven worden, om den verderen voortgang tegen te gaan. Voor eenigen tijd ontdekte zich evenzoo een brand in de Ommerwoeste die al spoedig oversloeg naar de ijangrenzende Varsentjrwoeste, waar enkele akkers b ■»ejr« weit en oliezak! zijn verbrand. Beide- branden zijn thans afgegraven. Her ergs,t woedt de brand in de Marke van Arrien, die zich naar de Dedemsvaart uitbreidt, en aldaar reeds aanzienlijke partijen boekweit en drooge turf vernield beeft. In her Staphors ter Veld eindelijk, is evenzeer door onvoorzigiigiieid van turfgravers, die gewoon zijn mid den in dg Veenen vuren aan te leggen, brand ontstaan; doch hier is dadelijk-; alles in het werk gesteklom door afgraving lu-t voortgaan van den brand re beletten. Dcsnieriemin wordt de veroorzaakte schade belangrijk genoemd. In het algemeen moeien de branden in de genoemde marken en veenen reeds eenige duizende guldens waar de vernield hebben, terwijl de verdere schade niet te berekenen zal zijn, indien de droogte uiogt aanhouden, of felle wind her vuur aanwakkerde. Zij verwekten onder de naburige bewoners eene groote ongerustheid en tevens drulue. De veenen branden op sommige plaatsen lot op eene aanmerkelijke diepte, zelfs rot op den ondergrond, door, terwijl het graven van afscheL dings greppen, om de groote uitgestrektheid der ont brande gronden, op eenige der genoemde plaatsen 100 tot 200 landlieden aan het werk stelt. Overijssel Middelburg, don S3Augustus. Het provinciaal hof in Zeeland heeft, bij arrest van 21, dezer beves tigd liet vonnis van de Arrondissernents-ifegtbank te Zierikzee van 19 maart jl. waarbij de markies de Thouars is veroordeeld tot correctionnele ge vangenisstraf van 2 jaren, geldboete van ƒ100 en in de kosten toet ontzetting der burgerregten voor den tijd van 5 jaren ter zake van laster jegens den kanlonregter Bruins te Ommen door middel van een gedrukt en verspreid geschrift. prijzen van f 100c en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 23ste Lijst. Geene. 24ste Lijst. No. 5144 en 18776, ieder een Prijs van f 1000. 25ste Lijst. No. 7141 een Prijs van f 10,000. No. 2414 en 6065 ieder een Prijs van f 1000. 26ste Lijst. No. 5335 een Prijs van f 12,500. No. 8133, een Prijs van f'1000. 27ste Lijst. Geene. 28ste Lijst. No. 4377, een Prijs van 1500. No. 5469een Prijs van f 1000. 29ste Lijst. No. 20830 en 3073 ieder een Prijs van f 100Ó. 30ste Lijst. No 567 een Prijs van 1250. No. 4552 en 30 ieder een Prijs van f 1000. ADVERTENTIEN. Men brengt ter kennis der belanghebbenden dat er bij de lied ij kings-Werken voorde Polders van Saftingen en JVieuw Rirfdrechtin bet 5de District der Provincie Zeeland, nog gelegenheid be staat voor Is eden"andso/ie Arbeiderstot bet beko men van WE BK. zijn WAFEL- en BROEDERTJES-KRAAM, gedurende, deze Kermis, geplaatst is op de Vlasmavkt, de 2de Kraam, over bet Huis van den Heer Risseeuw. Te Goes, bi| F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2