N". 68. 1847 GOES 8 CIIE COÜRAMTt Donderdag 26 Augustus. mm De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J;90. f Gewone Advertenlièn worden 'aü20 ets. de r geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Dootlberi \van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegeh\ JV1EU WST IJ DING 15 K ENGELAND, Londen, den 21 Augustus. De deensche dichter Andersendie zich op dit oogenblik in Schotland bevindt, heeft van de koningin en van prins Albert eene uitnoodiging ontvangen, om aenige dagen te ko men doorbrengen op het kasteel, waar H. M. gedn rende het grootste gedeelte van haar oponthoud in de Hooglanden, haar verblijf zal houden. FRANKRIJK. Parijs, den 20 Augustus. Ontrent den moorl van de hertogin de Praslinleest men in de Fransche bladen nog de volgende bijzonderheden „Een zwaar vermoeden van schuld aan deze gru weldaad rust op den hertog van Choiseul-Praslin, daar deze reeds lang, met zijne vrouw in onmin had treleefd en het met eene gouvernante zijner kinderen hield. De hertog is nog geen veertig jaren oud. Toen hij de ka mer binnen trad waar de misdaad gepleegd was, wierp hij zich op het lijk neder en drukte hetzelve met ver. voering in zijne armen. Uit die omhelzing stond hij natuutüjk geheel bebloed weder op. De bedienden die bij dit tooneel tegenwoordig en niet onbewust waren van de oneenigheid die sedert verscheiden jaren tu* schen de twee echtgenooten bestond waren over die schijnbare vlaag van wanhop'ge liefde niet weinig ver baasd, en hebben hunne aanmerkingen aan de instrue rende regters medegedeeld. Deze, die reeds kwade vermoedens begonnen op te vatten, dachten toen, dat de hertog de Praslin misschien wel geen ander doel gehad had, dan onder nieuwe en breedere bloedvlekken de vlekken te doen verdwijnen waarmede hij bij het begaan der gruweldaad bespat kon geworden zijn; of ten minste, dat het gelegenheid kon geven 0111 ze alle aan deze zelfde omhelzing toe re schrijven. De procureur-generaal Delangle bestuurde de instruc tie. blij merkte op, dat de hertog eene zware en ge- watteerde winterjapoil aan had, en maakte hem de aan merking, hoe vreemd het was, dat hij, bij het tegen woordige heete weder, zoo warm een kleedingsmk droeg. Hij verzocht hem derhalve zijn zomerj.ipon te willen vertoonen. De hertog kon aan deze vordering niet voldoenen eene oogenblikkeliik hierop gedane nasporing deed van die japon op den haard eenige over geblevene lappen ontdekken. Al het overige was ver brand geworden. Du is niet alles er is een pistool gevonden die aan den heer de Choiscul Praslin toebehoort, en aan wel ker kolf nog haren gekleefd zaten welke herkend zijn aan de hertogin behoord te hebben. Op de plaats van haren schedelwaar die haren ontbreken heeft men eene neerdrukking der hersenpan ontdekt, en de kolf van de pistoolin die holte geplaatstis bevonden gr naauwkeurig in te passen. Men zietdat indiengelijk er alle reden is om te denken, deze bijzonderheden juist zijn, de vermoedens, die zich tegen den heriog opdoen, inderdaad verplet terend zijn. De houding van den hertog gedurende die treurige nasporingen van het geivgt, was naar men zegt, ge heel in strijd met zijne gewone gedragslijn klein van persoon, gespierd, vastberaden en fier, en ongemeen ligt geraakt, had hij voorheen nimmer de minste te- genspraak kunnen dulden; hij zou eene ondervraging als eene belediging lubben aangezien, en 1111 was hij ter neergeslagen en als verpletterdzonder een enkel woord te kunnen vinden om de schrikkelijke verden king, welke op hem scheen te rusten, af te weren. Intusschen, toen de eerste na.-poringen, wat betreft de daad, waren afgelooptn werd liet zaak te onder zoeken wat den vermoedelijken dader tot dien gruwel had kunnen bewegen. Men vernam, dat er misdadige betrekkingen bestonden tusschen den hertog en eene jonge vrouw, de Lucy genaamd, welke na zes jaren als onderwijzeres bij de kinderen der hertogin te lubben doorgebragtsedert eene maand weggezonden was ten gevolge van hevige iuiisselijke oneenigheden hetwelk nogt.ms de hertogin niet belet had om haar een levens lang jaargeld toe te kennen. Deze' vrouW, wkilte £9 jarljm oud Is, Was'sedert dien tijd in eene jongejuffrouwen school geplaatst. Men had uit den mond van den hertog zeiven vernomen, dat hij met de Iwrtogin in dezelfde waggon van zijn landgoed gekomen, zich, alvorens naar zijn hotel te gaan, naar julfiouw de Lucy begeven had. Hei werd alzoo van belang haar te verhooren. De commissaris van policie, die haar moest halen, vond haar bij eene hater vrien dinnen. Na een lang verhoor te lubben ondergaan is zij naar de conciergerie gebragt en buiten toegang ge plaatst. De hertog wordt in zijne slaapkamer streng newaakt. De chef der veiligheidsdienst verlaat hem geen oogenblik. Hij is tot zulk een staat van uitput ting en verslagenheid vervallen, dat men ernstige vrees voor zijne gezondheid koestert, en zijn geneesheer bij hem heeft laten komen. .1 De hertogin de Praslin welker deerniswaardig einde het voorwerp van aller deelneming is, was geboren te Konsrantinopeltijdens de ambassade van den maar» schalk Sebastianitoen hij, zich aan het hoofd der Turken geplaatst hebbende.';de Engelsche vloot dwong tot liet ontruimen der Dardanellen. Te midden van zoovele bezigheden, die hem a's overstelptenhad hij de smart van zijne vrouw in het kraambed te zien be zwijken, na dat zij liet leven geschonken had aan het ongelukkige kind dat thans op zulk eene ijsselijke wijze van hetzelve is beroofd geworden. Graaf Sebastiani zond dat kind over land naar Frankrijkterwijl hij de overblijfselen zijner gade te Olmeta. op het eiland Cor- sika, liet bijzetten alwaar ook allerwaarschijnlijkst die van de-hertogin dc Praslin zullen worden begraven." Reeds gisteren is er een adjudant van den gene raal Tiburce Sebastiani als courier den maarschalk ach terna gezonden 0111 hem op de ontzettende tijding van den verpletterenden slagdie hem getroffen heeft, voor te bereiden. Ten onregtehui men berigt, dat de maar schalk zich op dit oogenbhk op Corsica zou bevinden; hij was wei is waar vertrokken om zich naar Ajaccio te begevenomdat zijn verblijf aldaar in her vorige jaar hem in zijn ziekelijk n toestand eenige verlichting had toegebiagi doch op zijne reisin de nabijheid van Lyon, is hij te zwak bevonden, om zijnen weg te"Vervolgen en hebben zijne geneesheeren hem gera- den niet verder dan tot Genève te gaan. Dezen morgen heeft de oudste dochter van de ongelukkige hertogin dc Praslin, welke negen kinderen achterlaat, zich met eene vriendin der familie naar den maarschalk begeven; ook verhaalt menciat deszelfs broederde generaal Tiburcezich naar Geiève begeeft, om hem ir, deze uiterst wreede beproeving te ondersteunen en te troosten. De instructie tegen den hertog de Praslin is door den procurein-generaal gesloten en aan den grootkanse lier gezonden. De hertog heeft nog een jongeren broe der. Zijn vader was koloiTel van de nationale garde in 1804 en raadsheer. Hij onderscheidde zich door zijne patriottische gevoelens en werd door de restauratie ver bannen. De Praslin s stammen af van de oude graven van Champagne; zij luboen veibindtenissen gehad in het geslacht van Dreux en zilfs in het koninklijk huis var. Frankrijk. Men zegt, dat de hertog van het begin af der na sporingen van het grregt zijne handschoenen heeft aan gehouden zeker uit voorzorgdat men de verwonding en krabben op zijne vingers en linkerhand niet zoude zien. Hij heeft zijne misdadige betrekking tot jufvr. de Lucy niet ontkend. Overigens is het gerucht valsch, dat hij zijne misdaad zou beleden hebben. Hij antwoordt bijna niets, zelfs, niet up de onbeduidendste vragen der regters. Hij weigert alle voedsel. Jufvrouw de Lucy heeft een hevig zenuwtoeval gehad, hetwelk eene ader lating en geneeskundige iuilp'heeiïnoodzakelijk gemaakt. De grootkanselier heeft het hof der Pairs tegen Za- turdag 21 Augustus bijeengeroepen. De heer Gliizot wordt ieder oogenblik te Parijs verwacht» Parijs, den 21 Augustus. De kamer der pairs heeft zich tot geregtshof gevormd. Er waren om streeks 80 pairs aanwezig. De hoeren Ilebert e 11 Jayr bevonden zie li in het gestoelte der ministers. Volgens de ^orfinkiijktjj oploni^ntic yan p<) Apgfjstjns moeten] de afwezige pairs zich' onmiddellijk naar Parijs bege ven, tenzij zij van eene wettige verhindering kunnen doen blijken. De heer Delangle zal de functien van procureur-generaal vervullen de heer Eoticlydie van advokaat generaal in overleg met den heer Bresson, en zal in die hoedanigheid den proc.-generaal moeten bij staan en bij afwezigheid vervangen. De commissiewelke door den groot kanselier be noemd is om hem bij te staan en zoo noodig in de instructie te vervangen is zamengesreld uit de hee- ren: de hertog de Cazes de graaf de Pontécoulant de graaf St. AulaireLaplagne Bar ris en Fincent St. Laurent. Na het hooren van het requisitoir van den procu reur-generaal de heer Delanglebijgestaan door den advokaat-generaai, den in er Bresson, heef: het hof bjj arrest bevolendat de instructie moet aangevangen worden. Vervolgens is de commissie van instructie benoemd. Ten 41 ure is de hertog de Praslin met 4 rijtuigen en een grleide van 40 stads-sergeanten naar de gevan genis van liet Luxembourg overgebragt. Hij lijdt zeer aan pijn in de ingewanden, zoodat men een oogenblik dacht aan het gebruik van vergif, doch dit is geenzins het geval, llij was geplaatst op een matras, en lieta is het onlangs door den heer Teste bewoonde vertrek, tot verblijf gegeven. Onmiddehjk zijn er flesschen met heet water aangebragt om zijne voeten te verwar men. Twee geneesheeren zijn voortdurend bij hem om de spijs en drank te onderzoeken, welke voor hem wordt gereed gemaakt. Men zegt. dat de hertog zich aan het been zou ge kwetst hebben, met het moordtuig waarvan hij zich bediend heeft. Aanvankelijk verklaarde hij deze wonde daardoor, dat hij zich op den spoorweg tegen de trede van het rijtuig zou lu-bhen gestooten. Door het geregc gedrongen out zijne verrigtingen gedurende den nacht te verklaren, moet hij zulke onaanneemlijke antwoorden hebben gegeven, dat dezelve voor eene schuldbekente nis kunnen doorgaan. Misschien heeft dit wel aanlei ding gegeven tot het gerucht, dat hij de misdaad be kend had. Men zeide dezen avond, dat de hertog getracht had te doen begrijpen, dat zijne echtgenoot hem in den nacht van den ijden op den iSden geprovoceerd had, door smadelijke uitdrukkingen over zijn gehouden ge drag met de gouvernante. Volgens de geruchten, die vrij algemeen geloofd worden, zou de hertog met ver zoenende bedoelingen de kanier der hertogin zijn bin nengetreden, en ee^st nadat zij hem geslagen en in den vinger gebeten had, zou hij een pistool en een dolk opgenomen hebben, waarmede hij haar in eene vlaag van dolheid getroffen heeft. Onder het voortzetter, der nasporingen heeft men in de lade van een bureau, in een vertrekje naast de slaapkamer van den Ikhoi?* het gebroken hecht van een dolk gevondenwaaraan nog sporen van verscli gestort bloed zi'gtbaar waren. Het is in weerwil van alle pogingen onmogelijk geweest om het lemmer van dit wapen te vindenhetwelk volgens gissingendie eenige waarschijnlijkheid hebbentot de volvoering der misdaad zou kunnen gediend hebben doch in de hand van den moordenaar zou gebroken zijn het geen tevens in t gebruik zou verklaren van de kolf van de pistool, waarvan de diepe indrukselen op den sche del van liet lijk zijn waargenomen. Ondervraagd omtrent het bezit van dit gebroken wa pen waarvan hij klaarblijkelijk gebruik had gemaakt, heeft de hertog verklaard daarop niets te antwoórden ie hebben en deze omstandigheid niet te kunnen ver klaren. Men het ft nergens !ut lemmer kunnen vinden. jufvrouw de Lury is lieden op nieuw verhoord. Zij ontkent, ooit in tenige intieme betrekking met den

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1