N\ 67. 1847. GOESSCHE COURANT. Maandag §3 Augustus. Y De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,15; Franco per Post f J,90. (Gewone Adverlentiën worden it, 20 ets geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doo, van J 6 regels a f d,20, behalve hel NIEU VVST1J DIJM GE N ITALIË. Rome dtn ;i Augustus. De orde en cte rust zijn alhier geheel verzekerd. De vonning en oefening der burgergarde gaan goed vooruit de manschappen ziin met den besten geest bezield. Het onderzoek in zake der Julij-zamenzwering wnidt op het ijverigste voortgezet. In het kasteel San Angelo zijn eene reeks van verdekken met eene soort van pracht in gereedheid gebragt, en schijnen voor hooge staats-ambtcnaren bestemd te zijn. Op bevel van den Paus is op de gezamentlijke papieren en goederen van den ex-maggiordomo Pallavicini, die in* tusschen op de vlugt gegaan is, beslag gelegd. Voorts moet de Paus het plan hebben, om de gevangenissen geheel te hervormen, daar haar toestand inderdaad ijzingwekkend en middeleeuwse!) barbaarsch is. In Rome en meer nog in de Romeinsche ge westen, openbaart zicli bij de lagere volksklasse meer en meer eene verbittering tegen de Dnitscherser hebben reeds gelegenheden plaats gehad, waarbij rei zende handwerkslieden, van Duitsche afkomst, door de volkswoede ernstiglijk bedreigd werden. ZWITSERLAND. Bern, demo. Augustus. De toerustingen en ver- dedigings-maatregelen van liet afzonderlijk verbond Wij ven voortduren. Lucem doet aan zijne grenzen, naai den kant van Bern, palissaden-werken oprigten, die daar, waar zij den grooten weg doorsnijden, met poor ten voorzien worden, bij welke schildwachten geplaatst zijn. In dat kanton zijn 18 bataljons op de been ge bragt. Schwytz, hetwelk eene bevolking van ter naau wernood 40.000 zielen telt, beeft 6000 man onder de wapenen; Uri, bij 14,000 inwoners, 2400; in Walli- zerland zijn 12,000 gewapenden bijeen. DUÏTSCHLAND. Wuuzburg, den t4 Augustus. Ook hier heeft de beruchte Spaansch-Befjsrsche dame, Lola Monlez, groote opschudding gemaakt. Onze stad een bezoek zijnde komen brengen, heeft zij zich eergisteren, door twee aanzienlijke staatsambtenaren begeleid, en door een hondje gevolgd, naar den Hoftuin begeven. De aldaar geplaatste schildwacht heeft, overeenkomstig zijne consigne, het hondje willen afweren, maar is hierop in een gevecht gewikkeld geraakt met de donna, die hem mei haren parasol den cliako van het hoofd heeft geslagen. Een officier van rang, juist voorbij komende, heeft de dame beleefdelijk willen betoogen, dat de schildwacht zijnen pligt deed, maar in plaats van naar hem te luisteren, heeft zij van hem willen vergen, dat hij haar niet dan met ongedekten hoofde zon aanspre ken, en op zijne verklaring, dat hij zulks niet vermogi, alzoo het in dienst was, dat hij tot haar sprak, is zij in de uiterste woede heengegaan, terwijl een van ron dom aangeheven concert van fluitjes haar uitgeleide heeft gedaan. Koningsbergen, den 14 Augustus. Eenige dagen geleden kwam een Poolsch edelman met zijne echtge noot in de badplaats Zoppot aan. Beiden hadden we gens den Krakauschen opstand v.oorloopig gevangen ge zeten ten gevolge waarvan hun door de Russische policie het haar kaal was afgeschoren, waardoor zij nu nog te Zoppot in hel oog liepen. De- in de bad plaats aanwezige Polen drukten hunne deelneming daar over uit. Allen namelijk, zelfs de dames, verschenen den volgenden dag met kort afgesneden haar. Frankfort, den 18 Augustus. Men verneemt, dat de dochter van Tschech niet aan Pruissen zal uit geleverd worden en dat Straatsburg haar voorloopig als verblijfplaats is aangewezen. De prefect aldaar heeft last om haar uit het fonds der refugiés te ondersteu nen. Indien echter de Piuissische regering op hare verwijdering van de grenzen mogi aandringen zal haar eene stad in het zuiden van Frankrijk aangewezen wor den. Men zegtdat zij de levensbeschrijving van ha ren vader, benevens zeer belangrijke bijzonderheden be- treffende zijn proces en zijne laatste oogenblikken reeds aan een Fcanschen letterkundige van de republi» keinsche partij, heeft ter hand gesteld en dat dit werk eerstdaags in de Fransche en Duitsche talen het licht zal zien. Men voegt erbij, dat de Pruissische gezant te Parijs, baron v. A/nimalle moeite doet, om deze uitgave te beletten ducii dat hem dit waarschijnlijk niet gelukken zal. ENGELAND. Londen, den 19 Augustus. De admiraliteit laat tegenwoordig te Chattam een onderzoek bewerkstelli gen, en neemt den kapitein en de officieren in het ver hoor vat) de Iris, welk schip vqpr eenigen tijd hier gekomen is met een gedeelte der zilveren baren, waar mede de Chinezen hunne schatting betalen. Bij het openen van een der kisten, welke voor 1000 pd. st. aan zilver moesten bevatten, hoe ft men bevonden dat dezelve met lood gevuld was. De kist was zorgvul dig gesloten en verzegeld, en geleek naauwkeurig op al de andere. Men haalt een voorbeeldaan van den invloed der verbeeldingskracht op den menschEene dame reisde dezer dagen naar Ramsgate, overzee. Zij wist niet dat het vaartuig, om die haven te bereiken, het noortien van Foreland moest voorbij stevenen; eene zeestreek, bekend om hare gevaarlijke vaart. Toen het schip op de hoogte der kaap gekomen was, had een der passagiers de onvoorzigtigheid, dit aan de dame te doen opmerken. Deze viel daarop in onmagt en niettegenstaande alle aangewende hulp, bekwam zijniet uit hare bezwijming en stierf ten gevolge van den schrik. Op de graanmarkt maken de elkander zoo kort opgevolgde faillissementen grooten indruk, en geen wonder, want gezament/ijk worden zij op 1.300,000 pd. st. begroot. Men verwacht, dar alhier in September zullen aankomen rwee wilde stieren, welke op de landgoede ren van den Keizer van Rusland in Lithauwen zijn gevangen en door dien Vorst aan den agent der zoölo gische maatschappij te Memel zijn gezonden, met last, om deze dieren uit zijnen naam aan onze maatschappij aan te bieden. Het aantal personen, die aan krankzinnigheid lijden, bedro-g voor Engeland en Wallis op den isten Januari) 18,065. Van dit getal waren er 4733, wier krankzinnigheid van een' gevaarlijken aard is.' Een ernstig ongeluk heeft te Shelton in de ijzer gieterij van lord Granville plaats geiiad. Daar men bij het gieten verzuimd had de noodige voorzorgen te nemen, sloeg her gloeijend ijzer uit den vorm, zoodat liet gebouw spoedig in brand geraakte,, terwijl van de 20 toen aanwezige werklieden zes zoo hevig gebrand werden, dat drie daarvan reeds aan hunne wonden zijn bezweken. Men is thans te Manchester bezig met het op rigren eener brug. de Britannia Bridge genoemd, die als een der treffendste bewijzen van de vordering in de bouwkunde beschouwd kan worden. De middelste boog, op de zoogenoemde Britannia-rots rustende, is 62 voeten breed en 230 voeten boog. Op 460 voeten afstands bevinden zich -tvve© antjere bogen van den- zelfden omvang, waardoor de geheele brug eene lengte van een derde mijl verkrijgt. Op de brug bevinden zich vier tot versiering strekkende leeuwen, die, of schoon in eene liggende houding daargesteldnogtans 12 voeten hoog en 25 voeten lang zijn. Het metsel werk alleen kost 200.000 p, st. In Augustus 1848 zal dit reuzenwerk gereed moeten zijn. FRANKRIJK. Parijs, den 18 Augustus. De heer Frederic Soulid, de niet roem bekende romandichter, verkeert in eenen toestand die weinig hoop meer overlaat aan de tal* rijke vriendendie zijne sponde omringen. Sedert acht dagen is de lieer Teste weder aan de beterhandmaar zou de heer Pellaprawelke naar Haarlem is teruggekeerd, in eenen zoo zwakken toe stand verkeeren dat zijne vriendenaangezien zijne hooge jarenongerust beginnen te worden. - De hertogin de Pras/in, dochter van den maar schalk Sehastianikwam gisteren avond in diens hpiel. rue du Faubourg St. Honoré aanom tegenwoordig; te zijn bij de prijsuitdeeling van een zeker instituut, op hetwelk zich verscheidene van have kinderen be vonden. Zij had zich van het kasteel Praslin herwaarts' begeven. De hertogin afgemat door de warmte die in den dampkring heerschte en waaraan zij gedurende baren togt onophoudelijk was blootgesteld geweest, begaf zich reeds vroegtijdig ter ruste; hare kamenier sliep in een vertrek boven het hare. Heden morgen ten half acht ure werd de kamenier gewekt door da schelzij verwonderde zich sterk dat hare meesteres, die gisteren zulk eene groote vermoeidheid deed blij ken thans reeds zoo vroeg was ontwaakt. Terstond kleedde de kamenier zich aan en trad de kamer barer meesteres binnen, waar een verschrikkelijk schouwspel hare oogen trof; alles was er in verwar ring een groote plas bloed lag op den vloer, en in het midden daarvan liet nog warme lijk van de onge lukkige hertogin, wier hoofd bijna van de schouderen was gescheiden. Ter dood toe ontsteld bragt de kamenier alle huis genoten op de been, die zich naar de kamer begaven, om zoo mogelijk eenig onderzoek naar den bedrijver dier misdaad te doen. Men bemerkte dat niets van het huisraad of de kostbaarheden gestolen was, alsmede dat de moordenaar door de achterkamer binnengekomen en vervolgens weder ontvlugt moet zijn. De autori teiten hebben zich onmiddelijk naar het hótel begeven en hunne naspótingen begonnen. Zelfs zegt men, dat de minister van binnenlandsclie zaken zich daarheen heeft begeven. Men verliest zich in gissingen nopens den dader, en nopens de omstandigheden die dezen geheimzin- nigen moord hebben vergezeld. Men leest in de Revue du Havre: Een jong scheikundige, die zich reeds door onder scheidene even nuttige, als vernuftige uitvindingen heeft doen kennen, zal binnen kort, aan den mond der haven.de proef nemen mer een nieuw stelsel van boeijen, die in het vervolg aan de vaart bij nacht groote. diensten zullen kunnen bewijzen. Deze uitvinding bestaat in een glazen bol met zeer dikke wanden. Deze boldie luchtdigl gesloten isbevat eene che mische zamensrelling welke des nachts een aanhou dend mat licht, ever. als da; der maan, geeft, welk licht een jaar voortduurt zonder dat het behoeft on derhouden te worden, en waarvan de prijs slechts op I fr. per boei komt te staan. Men begrijpt al dadelijk hoevele voordeelen zooda nige uitvinding oplevert. De lichtende boeijen, die op de zandplekken in de rivieren, op de klippen en aant de monden der zeehavens geplaatst worden, zullen voorde zeevarenden veilige wegwijzers worden en huil de gevaarlijke plaatsen doen mijden. Het is bekend, dat er in de Camasqtic veel werlc wordt gemaakt var. het aanleggen van rijstvelden. Te genwoordig zijn dezelve bijna volledig ingerigt. De rijstcultuur op die onmetelijke vlakten, welke witvatl brakheid en van allen groei verstoken warengeeft thans hoop op eenen rijken oogst. De ontgonnen en gelijk gemaakte grondendie in vierkanten verdeeld en door kanalen en slooten omringd zijnmaken eene opper vlakte van 500 bunders rijstvelden uit. Eene gansche bevolking huisvest thans op deze voormalige woestenij. De werkzaamheden worden bestuurd door Italiaansche rijstbouwersdie daarin len volle ervaren zijn. Het zaaijen is afgeloopen. Door middel eener stoomma chine zal bet water van de kleine Rhonegedurende den geheelen zomer, dit terrein vruchtbaar besproeijen. Een opgehoogde weg van 5000 Nederl. ellen lang, die zich ten zuiden langs de rijstvelden uitstrekt, zal dienen tot het vervoer van den oogstdie langs de kanalen, welke den grond in vierkante vakken snijden,

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1