JV°. 66. 1847; tiOESSGHE COURANT. ft Donderdag lö Augustus, m NIEUWSTIJDING BJN. J? T W I ■-.%} Courant geschiedt Maandags avonds. De Prijs per Kwartaal I per Post f d,90. J - JSkL (Gewone Advertenti'èn worden 'a £0 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodberiglen van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt, NOORWEGEN. Christiania, den 16 Augustus. Men schrijft uit Fahluu C^weden)Vah den aósten JulijGedurende een verschrikkelijk onweder, dat in den namiddag van j.l. Dingsdag losbarste, sloeg de bliksem in het uiige strekte pijnboomenboschten noord-oosten van Fah lun gelegen, en veroorzaakte daar een' brand, welke, niettegenstaande de gedurende 'vier dagen aangewende onvermoeide pogingenom zijne woede te stuiten zijne verwoestingen iu eene steeds grooter wordende oppervlakte voortzet. De vlammen door een' vrij scherpen wind gedreven, en het harstachtige der boo* men gevoed, hebben reeds vier vieikante mijlen van het bósch verteerden men ziet geene kanshunnen voortgang' te stuiten. Deze brand levert een prachtig eh indrukwekkend gezigt op, vooral des nachtster wijl de rookwolkenwelke er uitstijgenden dag in de omstreken verduisteren. DUITSCHLAND. Frankfort, den 15 Augustus. Morgen namiddag te 5! uur aanvaardt de heer Green alhier zijne 169ste luchtreis. Hij wordt vergezeld door een landsman die voor deze reis 100 th. betaalt. Inden jongsten tijd hebben te Baden-Baden eelti ge zeer aanzienlijke verliezen plaats gevonden door mid del van het spel. Vooral hebben eenige voorname Russen vrij beiangrljke sommen verloren. Hoe groot de weelde hier geklommen is, kan men onder anderen daaruit opmaken, dat hier gisteren een bal piaats vond, waartoe de entrée voor ieder heer 100 frs. bedroeg en dat desniettemin toch omstreeks 100 inteeltenaars telde. De drukte neemt nog steeds hand over hand toe; het cijfer van de lijst der vreemdelingen bedroeg, half Augustus reeds over de 19.000. Alle berigten stemmen er in overeen dat de oogst dit jaar in het dorschen zooveel meer zal opleveren, als hij in het vorige jaar beneden de vermoedelijk ra tiling is gebleven. Indien men geloof mag slaan aan eene mede- deeling der Dor/zeitungdan zou een landeigenaar te Konstants, zekere bierbrouwer Kerngeslaagd zijn, om granen te verbouwen zonder jaarlijksche zaaijing. Hij gaat daarbij op de volgende wijze te werk: men ploegt en bemest het land goed, zaait dan zomer- of wintergraan, maait het in het voorjaar, voor de halm opschiet, even als gras en herhaalt dit eenige keeren 'sjaars. Dan laat men het koren even als gewoonlijk groeijen en maaijen. In het volgende jaar groeit het vhïeaeï en brengt rijkelijker op dan koren dat op de gewone wijze behandeld is. Men mest zulk land iu dên herfst even ais de weilanden en zuivert het inliet voorjaar van onkruid. Tot nu toe heeft men van het aldus behandelde graan vier oogsten bekomen. In eene gemeente van het kanton Génève werd onlangs een tienjarig13 knaap door eeneti adelaar gegre pen, op het oogetiblik dat hij een paar j mgen uit liet nest nam. De vogel steeg niet hem 600 mètres hoog en legde hem op den top eener rots, waar zich gelukkig eenige herders bevonden die den knaap be vrijdden. Hij kwam er niet den schrik en de teeltenen der adelaarskiaauweti af. De Vesuvius werpt sedert eenigen tijd zware steenen te midden van prachtige vuurkolommen uit, en doet breede stroomen van lava oost en westwaarts lietmvloeijen. Rusland laat thans eene menigte stoomschepen bouwen. Het langzame en moeijelijke vervoer van gra nén heeft de Regering overtuigd, dat slechts door stoomschepen, welke de groote rivieren bevaren, een geregelde en spoedige uitvoer mogelijk is. Vele mil- boenen gingen dit jaar naar Rusland, en nog veel meer zouden denzelfden weg hebben genomen, indien de toevoer naar de havens spoediger ware geweest. De groote korenschuren van het Rijk zullen dan een en veel grooteren invloed op den korenhandel hebben, dan thans. Het binnenste van Rusland brengt veel meer voort, dan in liet algemeen wordt aangenomen, en het kan zijn voortbrengend vermogen driemalen grooter maken, indien het de vruchten kan afzetten. Nergens staat de landhuishoudkunde, die zicli nog in de beginselen bevindt, op eén' zoo lagen trap, als in die korenlan den. Beurt deze zich op, dan is Rusland in staat, geheel Europa nier koren te voorzien. Ook de hout handel moet zich dan uitbreiden.; de groote goedbe» zitters moeten het gevelde liont laten verrotten, dewijl het hun aan gelegenheid ontbreekt, om het te verzen den. Stoombooten zullen de betrekkingen in het bin nenste van Rusland geheel anders regelen. Onder de gevangenen, die de Cirkassiërs in de jongste gevechten tegen de Russen gemaakt hebber., bevond zich ooknaar men zegtde generaal Le- witzktj. Prins IVoronzow bood aan 0111 voor diens uitwisseling onderscheidene aanzienlijke Civcassische opperhoofden de vrijheid terug te gevenmaar in plaats van eenig antwoord werden den Rnssischen opperbevelhebber de beide ooren van den ongelukkigen krijgsgevangene toegezonden. NEDERLANDEN. 's Gravenhaoe, den 15 Augustus. Gisteren mor gen heeft men op het midden van het plein, alhier, aan vang gemaakt mét het maken van aanstalten tot het plaat sen van het voetstuk voor het standbeeld van Willem den Eerstedat aldaar zal worden opgerigt, en dat door onzen beroemden landgenoot, den heer Roy er is vervaardigd. Eergisteren morgen zijn aan den ingang op den Scbeveniiigschep ,weg (of Zeestraat} tot het Park of den Engelschen tuindie voor rekening des Konings aldaar wordt aangelegd, en die, naar het zich laat tfïtï- zienvoor dat heerlijk gedeelte der stad weder belooft eene groote aanwinst te zullen zijngeplaatst twee ijzeren Herten van natuurlijke grootte, gegoten in de ijzergieterij van den heer A. No/et, te Schiedam. De schoone uitvoering van dit gietwerk wordt algemeen bewonderd, en heeft, onder anderen, ook de goed keuring weggedragen van den heer Royer. Elk dezer herten weegt, zonder het pedestalniet meer dan 100 Ned. ponden, waaruit men kan opmaken, dat de gie- ting met zeer veel zorg is bewerkstelligd. Rotterdam den 16 Augustus. Naar men ver neemt, behoort onder de onlangs te Leyien geappre» hendeerden die zich aldaar aan poging tot diefstal door middel van biiitenbraak in het museum hebben schul- dig gemaakt, de persoon van Kiyzergewezen agent van policie hier ter stede. De policie van het bestaande voornemen tot liet plegen dier daad onderrigt, heeft dan ook zoo als wij reeds gemeld hebben de noodige voorzorgen genomen om die poging te verijdelen, door 2 3 petsoiien in het gebouw te posterendie de daders op iieeter daad hebben betrapt. Rotterdam den 17 Augustus. Dezer dagen heeft alhier eene aardige en fijn doordachte, doch voorden- geen, dien het te beurt gevallen iszeer ongelukkige opügterij (escroqtieriej plaats gegrepen. Men zal zich herinneren dat onlangs ter zake van geldsnoeijerij de gebroeders van Houten zijn geappreliendeerd en later in het huis van arrest zijn overgebragt gewordenvan welk een en ander vroeger is melding gemaakt. Men schijnt van deze publiciteit gebruik of liever misbruik gemaakt te hebben'om tot zijn doel te geraken. Eene zekere vrouw moet ten huize van G. van Hou ten wonende op den Visschersdijkgekomen zijn, en aan zijne vrouw voor haren manhet noodige lin nengoed gevraagd hebben. Deze geen argwaan voedende geeft haar het gevraagde. Al spoedig echter bleek her, dat de man in het huis van arrest van alles onkundig was en niets heeft ontvangen. Men heeft wel aangifte van deze zaak gedaan docli liet is der policie nog niet mogen gelukken de daders op het spoor te komen. Nopens den stand der veldgewassen en den aan- vankelijken uitslag van den oogst in de provincie Utrecht, vindt men in de Amsterdamsche Courant de volgende bijzonderheden „De roggebouw geheel afgeloopen zijnde, levert zeer voldoende uitkomsren zwaar stroo bij ruim be» schot en deugdzame kwaliteit. Met den tarwe-oogst is men druk bezig; hij is niet overvloedig, wat het stroo betreft, maar zal, wat het zaad aangaat, niet tegenvallen evenwel kan deze oogst slechts zeer mid delmatig genoemd worden. De haver levert niet veel stroo uit, maar belooft wigtig koren. Erwten en boow nen zulten een vrij goed gewas geven. Wat betrefc de boekweit, wanneer men den vroeger minder gun- stigen stand in aanmerking neemt, zal dit gewas mede eene vrij voldoende uitkomst opleveren. De aardappe len zijn bijna overal in meerdere of mindere mate door de ziekte aangedaanechter bestaat er tot op dit oogen- bük daaromtrent groote reden tot dankbaarheid. Slechts op zeer enkele plaaisen toch is de knol aangedaan, terwijl de ziekte zich schier uitsluitend tot het loof bepaalt. Ook is zij in de laatste twee of drie weken weinig of niet toegenomen en daar het jaargetijde waarin vroeger die kwaad de meeste verwoestingen aan- rigtte, ten einde loopt, gelooft men zich te mogen vleijen met vrij voidoende uitkomsten. De vroege aard appelen geven een ruim gewas, de late zullen door da droogte meer geleden hebben dan door de ziekte. Omtrent de vermoedelijke opbrengst daarvan valt nog weinig te oordeelen. Appelen en peren zullen dit jaar buitengewoon overvloedig zijn. De boomgaarden zijnover het algemeen genomen tegen zeer geringe prijzen verpacht. Medemblik den 12 Augustus. Heden had alhier eene plegtigheid plaats, welke ten bewijze strekt van de hoogschatting, welke de Nederlandsche marine voor verdienste gevoelt, en van den edelen broederlijken geest, die ook dat wapen bezielt. Den Heer Pilaar werd, namens hetzelve, een geschenk overgegeven, dat evenzeer hem, als die het item aanboden, vereert. Men kent der. ijver, de kundigheden, welke die uit muntende leeraar door woord en pen aan den dag legt ten behoeve van eene inrigting, welke aan de zorgen van het tegenwoordig hoofd van het Nederlandsche zeewezen mede zoo veel verplig: is, en welke mag gezegl worden in bloei en beteekenis meer en meec toe te nemers. Het is nu vijf-en twintig jaren, dat de Heer Pilaar, kapt. luitenant ter zee, geattacheerd aan het koninklijk instituut voorde marine, zijne kundig, heden en geestvermogens aan de opleiding van aanstaande zee-officieren gewijd, en bijzonder aan gemelde kweek school zeer veel gedaan heeft voor de bevordering der wetenschappelijke zeevaartkunde. Bijna ganscli het corps officieren en adelborsten der Nederlandsche zee- ntagt is vooral ook door dien ervaren leermeester op. geleid, tot de vervulling van die schoone loopbaan, welke bij ieder regtgeaard Nederlander zoo glansrijke herinneringen wekt. Genoemd corps gevoelde dat de gelegenheid wel geschikt was, om uit zijnen boezem den even geleerden als bescheiden man een blijk van hulde en erkentenis te geven, dat hem tuinder om de stoffelijke waarde, dan als gedachtenis van zoo velen, die hij voor de dienst van den lande gekweekt had, aangenaam en welgevallig moest zijn. Dat corps bleef hierin dan ook niet ten achter. Eene commissie had zich reeds voor eenigen tijd met de bezorging van het noodige, tot verwezenlijking van bedoeld ontwerp ba last. En lieden morgen begaven zich drie officieren, waarvan de oudste tot een der eerste élèves van den Heer Pilaar behoorde en twee adelborsten, die juist heden hunnen cursus aan het instituut hebben volbrapt, met een p-achtig gewerkt zilveren theeservies tetl huize van den Heer Pilaardien een hunner, na eene voeg zame inleiding, nagenoeg aldus toesprak Wanneer gij ons ziet, overste, herinnert gij O de „jaren, waarin gij een aanvang maaktet met uwe voor- treffl ke geestvermogens aan de zeevaartkunde ea „aan de opleiding van aanstaande zee-officierea toe „te wijden, een later tijdperk, waarin gij reeds met zelf voldoening op uw werk ntogt terug ziefy en het

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1