N\ 05. GOESSCHE COURANT. Maandag 15 Augustus. ITALIË. Rome den 3 Augustus. Het gerucht wil, dat er weder eer.e nieuwe zamcnzwering zou ontdekt zijn. Mons. Morandi namelijkzou in liet geheim kennis bekomen hebben, dat de ongeregeldheden Zondag 11. bij eene te houden processie te Trastevere hadden moeten uitbreken, en was daarom, vergezeld van kar dinaal Ferretiipersoonlijk bij dezelve tegenwoordig ge weest. Eene daadzaak is het, dat de beruchte Gen narodie onder het vorige gouvernement meer dan "één mensch vermoord moet hebben onder voorwendsel dat hij kwaad van den paus gesproken heeft, in de gevangenis gezet is. DU1TSCHLAND. ENGELAND. j Londen, den 11 Augustus, De beruchte Thun deibolt, die Engelsche Mandril)waarover zooveel en zoolang gesproken is, en wiens spoor geheel en al was verloren geraaktis voor eenige dagen overleden te Brattlebore (Vermont), waar hij sedert een aantal jaren gevestigd was en zich als geneesheer eenen grooten roem van kunde en eerlijkheid had verworven. Slechts bij toeval iieefr men zijne identiteit herkend. Gedu rende zijne ziekte bleef hij steeds weigerefi zich te laten ontkleeden. en toen zijn laatsie uur naderde, deed hij twee personen beloven dat zij hem met kleeren en al zouden begraven. Dit is echter niet geschied, want de buren begeerdendat hij op eene betamelijke wijze 7.011 ter aarde besteld worden. Men ontkleedde hem alzoo, en nu ontdekte men de oorzaak van zijn vreemd verlangen. Zijn verdroogd beenzijn kurken hiel, de nrerkteekenen van geweer en pistoolschoten, die hij op het ligchaam droeg, en een bkteeker.dat het gevolg was van eene poging tot zelfmoordkwamen bepaal delijk overeen met de beschrijving, die van zijn per soon gegeven is, en bewezen duidelijkdat hij de be riichte Thunderbolt wasdie in Engeland en de Ver eenigde Staten zoo lang van zich heeft doen spreken, en een der stoutste struikroovers was, die in de jaar boeken der misdaad zijn vermeld geworden. FRANKRIJK. Parijs, den ia Augustus. Gisteren avond ten 10 ure zijn er in eene straat van de voorstad St. An ionic, ongeregeldheden voorgevallenwaarvan de oor» zaken nog onbekend zijn. £r is een omnibus op zijde geworpen en een begin van barricades gemaakt, doch de gewapende magt is opgedaagd en heeft de oproer makers uit elkander gedreven. BELGIE. Brussel, den 13 Augustus. Het congres der eco. nomisten vindt dagelijks meer bijval, en alles doet voor zien dat deze vergadering even belangrijk zal zijn door het getalals door ds hoedanigheid van hen, die daar aan zullen deelnemen. NEDERLANDEN. Rotterdam den 13 Augustus. Men vindt in het Handelsblad gedurig berigten over de instructie van de zaak van Verplocgh. Het is wonder, dat in een regtsgeding van zulk gewigt, de regters commis sarissen dergelijke mededeelingen niet trachten onmo gelijk te maken. Onder anderen meldt dat blad heden, dat tot hiertoe noch eenig openbaar ambtenaar, noch. eenig geëmploijeerde van welken rang ook, in deze zaak in het minst zou betrokken zijn, en dat aan dezen zelfs geen schijn van eenig vermoeden zou kleven. Wij voor ons moeten verklaren, dat uit de stukken, die wij gezien hebben, het ons bijna onmogelijk schijnt, dat Verploegh doen kon, hetgeen hij deed, zonder met mannen van invioed in betrekking te hebben gestaan. Het is voorzeker te wenschen, dat deze ellendige zaak, zich liever geheel en al door onze werkelijk onpartij. dige regterlijke magt ontwikkele, dan dat naderhand de publieke opinie door andere middelen de juiste kennis van het gebeurde erlange. Wij vernemen daarenbo ven, dat de vrouw, die Verploegh vergezelde, zich se dert 8 dagen te Kleef ophoudt, en in het logement, waar Verploegh gearresteerd is, en hetzelve bijna niet verlaat, haar uitrek genomen heeft. Zij moet verklaard hebben, daar in den laatsten tijd f 2600 aan dezen en genen te hebben uitbetaald. NRott. Cour.') (De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j is f .1,75; Franco per Post f J ,90. J r> 'V V.' (V (Gewone Advertent ién worden it °20 els. dg regel\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigt.cn 1 van J 6 regels <t f J ,20, behalve hel Zegelregtf NIEU WSTIJDI .K G KN Mons. Gr as sell ni is te Napels ongunstig ontvangen. Hij moet bij zijn vertrek van hier alle papieren mede genomen hebben, die op zijn bestuur, a's chef der policie, betrekking hébben. Te Faenza moesten de wapens uitgeleverd worden en men zegr. dat ongeveer 200 vrijwilligers zulks geweigerd en gewapend de wijlt naar liet gebergte genomen hebben. Overigens is men daar meer bevreesd voor de vrienden van Plus dan voor zijne vijanden. Frankfort den 9 Augustus(Jit Lemberg wordt thans het verslag medegedeeld van de op den 31 Juüj plaats gehad hebbende teregtstelüngder wegens we» zentiijke deelneming aan de GaTlicische zamenzweriiig tot den strop veroordeelde Wisniosvsky en Capuscinsky Langs den geheelen weg, van de gevangenis tot aan de regtplaatswaren de vensters en balkons met in het zwart gekleede heeren en dames uit alle standen der maatschappij bezet; de aandrang van lien, die in de veroordeelden geene misdadigers, niaar martelaars voor de Poolsclie zaak zagen, was buitengemeen groot geene gevaren, noch de bajonetten der infanterie, de sabels der kavallerie, noch de agenten der policie weer hielden henjammerend begeleidden zij de kar en wierpen den veroordeelden bloemen, bevochtigd van tranen, toe. Beide veroordeelden stierven met de grooiste geestkracht; Wisiüowsky gaf den ge-sr onder de woor den: God zegene Polen 1 Capuscinsky sprak, terwijl men hem den strop om den hals wierp, de woorden Laat u door mijnen dood niet afschrikken, dat is zoo vreesselijk niet! Toen beide opgetrokken werden, baistte heinde en vereen hartverscheurend klaaggeschrei los. De voltrekking van een derde doodvonnis, aan een' priester, is nog uitgesteld. Men heeft insgelijks een dolk en een pistool op zijn ligchaam gevondenonder zijne goederen bevonden zich, in zaagsel verborgen, wapenen van allerlei aard, horologien diamanten en bymrerien voor eene zeer groote waarde; hij droeg--altijd eene driedubbele klée- ding om dikker te schijnen en niet herkend te worden. Ziin verdroogd been was met doeken omwikkeld en scheen ev,cn dik te zijn als bet andere. Carterde dierentemmer, is voor eenige weken te Londen gestorven, niet, zop als dikwijls voorspeld is, onder de tanden en klaauvven zijner beesten, maar aan eene borstontsteking, ir. het 31ste jaars zijns levens. Hij was in Enge/and geboren en reeds in zijne jeugd deed luj die t menschappen blijken, die hem later be roemd moesten maken. Nog knaap zijnde, had hij al eene kleine menagerie van schadelijke dieren, die hij onschadelijk wist te maken. Zijne eerste heldendaad was het vangen van eenen levenden wolf, die in zijn land lag achterjaagd was en in de omstreken veel schrik verspreid had. Hoe hij het dier bemagtigde, weten wij nietzeker is het nogtajis, dat de wolf in éénen nacht geheel tam was geworden. Carter verkocht hem aan de Londensche menagerie, en kocht zich voor het geld een'jongen leeuw, waarmede hij naar Amerika overstak en dien hij op den overtogt zoo tam maakte als een schoothondje. I11 Amerika vertoonde hij het eerst zijné kunst, waardoor hij veel geld verdiende, dat hij tot het aankoopen van wilde dieren besteedde. In Engeland terug gekomen, geraakte hij in schulden. De scluildeischers verloren hun geduld, en dedierentem- tner was op het punt van in de gevangenis geworpen te worden. Carter wachtte de policiebeambten geduldig op, en toen zij aan zijne woning" verschenen, opende een Koningsleeuw hen de deur, die, zoo als men be grijpen kan, hen al spoedig de wijk naar eene veiligere schuilplaats deed nemen. Ja, Carter dreef deze aar digheid nog verder; onbevreesd voor de policie, begaf hij zich op klaar lichten dag op straat, door zijnen prachtige» leeuw vergezeld, die alle vijanden op eenen behoorlijken afstand hield. Met eenen zoo goed be waakten schuldenaar was dus niets aan te vangen, en de scluildeischers word 11 handelbaarder. Zijn geheim, waardoor hij de wiidsie dieren zoo spoedig wist te onderwerpen en gehoorzaam te maken, heeft hij met zich in het graf genomen. Als een bewijs hoe gemakkelijk in Katalonie de benden zich kunnen vormen en hoe onnoozel sommige der plaatselijke overheden aldaar zijn, dient het volgende Een tijk grondbezitter van Reus was door de op roerlingen opgeligt en na het betalen van rantsoen weder omslagen. Een inwoner van Alforjadrie uren ten noorden van Reus, begaf zich onlangs naar den alcade van dit dorp en zeide hemt; „Indien ik vier welge wapende ntannen haddan zoude ik wel aannemen om de roovers, die don Borras opgelig: hebben, levend of dood hier te brengen." «g. „Én wie zoud: gij dan daarioe nemen vroeg de alcade. - „O!" was het antwoord ik heb er knappe kerels voorwij hebben slechts wapenen en uwe toestemming noodig." De alcade stond alles toe wat men vroeg, en de held, Jaime Aragon genaamd, vertrok met zijne vier welgewapende makkers. De alcade, die zich nu eens regt verdienstelijk meende gemaakt te hebben gaf berigt van de zaak aan den militairen commandant van Reus. Deze, de zaak beter doorziende, haastte zich het bevel te geven Ara- gon in hechtenis te nemen, doch deze stond reeds aan het hoofd van tien man; spoedig had hij er dertig on der zijn bevel, en toen hij zich nu zoo sterk bevond, ging hij een bezoek afleggen bij den goeden alcade van zijn dorp en ligue hem op tegelijk niet den secretaris en den postmeester. Sedert blijft Aragon aanhoudend het land afloopen. DuitschlandHollandZwitserlandEngeland en Frankrijk zullen daar vertegenwoordigd worden door een aantal mannendie uitmunten door hunne talen ten en hunnen stand in de maatschappij. Uit de reeds ontvangene deelnemingen blijktdat de meest ulteenloopende gevoelens|daar zullen vertegen woordigd worden, zoodat de debatten volledig zullen zijn. Belgiezal er sterk vertegenwoordigd worden, zoowel door handel en nijverheid als door mannen uit de ka niers en uit het bestuur. De genoodigden, die het congres willen bijwonen, behooren lntnne deelneming te doen kennen aan den advokaat Victor Taidersecre taris der associatie, quartier Leopold te Brussel. Er is sprake van een groor maal dat zoowel aan de vreem delingen, die dit, als aan hen, die het penitentiair con» gres zullen bijwonen zal aangeboden worden. Dit laatste congres schijnt nog sterker dan het economische bezocht te zullen zijn. 'sGravenhage den 14 Augustus. Wij verne men dat de Concessionarissen van den Zeeuwschet» spoorwegin de afgeloopene week hier ter stede ge weest zijn, om aan de regering weder eenige plannen, betrekkelijk een gedeelte des voornoemden wegs, aan te bieden. Het is dus te hopen, dat wij spoedig iets betrekkelijk deze gewigtige aangelegenheid zuilen kun nen mededeelenwaarnaar gewis velen met ons, reeds sedert te langen tijd, reikhalzend hebben uitgezien. Uit Toulouse meldt men ons, dat aldaar'als eerste chanteuse forte Falcon Stolrzetc. is geëngageerd onze landgenoote mevrouw de Vries van Os. Voor haar debuut trad zij er op in les Huguenotsla Juive en la Favorite, en teekenen van bijval, met de meeste geestdrift door een hoog opgewonden publiek gegeven, vielen haar in iedere der genoemde rollen ten deel. Tel kens weergalmde de zaai van haren naam en ten derde- male in la Juive teruggekomen werden haar van alle kanten ontelbare kransen en bloemruikers toegeworpen. Hare debuten (schrijft onze correspondent) waren geene debuten, maar zegepralen! Hartelijk hopen wij, ons lang in haar bezi' re mogen verheugen, maar reeds nu is deze hoop mei vrees vermengd, dat men ons slechts korten tijd in het ora/stóotd genot van zulk eene zangeres zal laten c» zij misschien reeds spoedig aan*

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1