Als vervolg op het in ons vorig Nommer medegedeeldebetreffende de afschaffing van den sterken drank, nemen wij ook het onderstaande uit de Volks vriend" over. Besturen en Administratien. Koninklijke Nederlandsche Loterij. het huis geplaatste ijzeren hek verbrijzelen het en stuiven met kop en voorpooten door een der ramen tot in het vertrek alvorens iemand den tijd haddit te verlaten. Gelukkig heeft dit buitengewoon en onverwacht be zoek geen ander letsel aangebragtdan eene gfoote verwarring enjaigemeene ontsteltenis onder de bewoners des huizes, en de aan de woning veroorzaakte schade. Groningen den 7 Augustus, Men verneemt, da: eerstdaags, door de gezamentlijke bakkers dezer stad, bij de stedelijke regering een adres zal worden ingediend, ïioudende verzoek om vergoeding voor geleden schade, ad ü8co voortgevloeid uit een besluit, genomen tij» dens den jongsten volksoploop, waarbij gezegde brood» bakkers gelast werden bun brood tegen 58 cents in plaats van 85te verkoopenwelke laatste prijs die der zetting was. Deventer den 7 Augustus. Van goeder hand verneemt men uit den omtrek van Deventerdat de roggeoogst tot algemeene tevredenheid uitvalt 'en over vloedig moet genoemd worden. Ook voor de aardappel ziekte is geene vrees hoegenaamd. Hier en daar mag een akker eenigzins aangetast schijnenhet is meestal door de droogtedat het loof verdord is terwijl de knol in zijnen groei voortgaat. Eenige regen zou even wel wenschelijk zijn. (D. C.) Leeuwarden den 7 Augustus. Den 30 Ju'.ij is de tweede Harlinger Groenlandsvaarder, de Spitsbergen liommandeur J. Bothmet een halven visch en 5,500 robben in het Vlie binnengekomen, zoodat de vangst dit jaar zeer voordeelig mag genoemd worden, en ge gronde hoop geeft op hervatting in het volgende jaar. Goes den 12 Augustus. Heden viert de Wel Ed. Gestr. HeerJ. W. Decking, Wethouder dezer Stad en President van de Plaatselijke Commissie van Ge neeskundig Onderzoek en Toevoorzigt, en Curator der Latijnsche School aldaarde vijftigste verjaar dag van zijne promotie tot Doctor in de Medicijnen. Gedurende die verloopene halve eeuw oefende Zijn Ed. Gestr. zijne praktijk binnen deze Stad en hare omstreken uit, en was onderscheidene jaren Stads-Doc- tor. Als mede-oprigter van de weldadige instelling tot Spijsuitdeeling aan de Armen, van welker bestuur bij dertig jaren Lid en laatstelijk Voorzitter geweest is, en als Lid en tegenwoordjgPresident van het Algemeen Armbestuur, is Zijn Ed. Gestr. in verschil lende betrekkingen met ijver en volharding werkzaam geweest, ten nutte zijner hulpbehoevende Stadgenoo- ten; en thans drukt hij iiet zegel op zijnen meiisch- lie.venden arbeid, door den zeldzaam genoten zegen, welke hem heden te beurt valt, te gedenken, door liet onthalen van de bewoners van liet Gasthuis en het Wees» Iiuis, en eene uitdeeling van Brood aan de bedeelden van het Algemeen- en van het Diaconie-Annbestuur binnen deze Stad. Algemeen is de deelneming, bij deze, voor den ge- achten grijsaard en nog onvermoeid werkzamen Ge neesheer, zoo heugelijke gebeurtenis; iang moge hij nog gespaard worden bij het leven en de krachten, tot voortzetting van zijnen nuttigen arbeid. Wij herinneren onze lezers aan de bepaling, waar bij tegen het einde van deze maand de muntbiljetten van 20 al hunne waarde verliezen. Alleen tot dien tijd toe kunnen ze nog bij het betalen van belastingen worden uitgegeven en aan de kantoren van de alge meene betaalmeesters ter verwisseling aangeboden. Goes, den 12 Augustus. Men verneemt, dat er in bet huis bewoond door den Heer Hordijkpost directeur alhier, een geraamte is opgegraven. Of zulks met eene of andere geheimzinnig gepleegde misdaad in verband staat, of 0111 welke andere oorzaak het lijk daar moge begraven ziin is onbekend. De justitie trekt zich de zaak aan. Wij, voorstanders der afschaffing, zouden waarlijk wel reden hebben tot moedeloosheid en tot wantrouwen omtrent de juistheid onzer inzigten en bedoelingen wanneer wij in lijnregten tegenstand zijn met mannen, die opzettelijk te zatnen komen om over *s volks be langen' te raadplegen; maar Gode zij dank! wij staan toch niet alleen. De Pruissische Monarch de Koning en de Kroonprins van Zweden die algemeen geacht worden tot de voortreffelijkste Vorsten te- be- hooieilkomen er openlijk voor uitde afschaffing van sterkedranken te zijn toegedaan en de pogingen, hiertoe aangewend, als eene weldaad voor hun Rijk te beschou wen. Zeiven geven zij het voorbeelddoor de bran derijen op hunne goederen weg te ruimen en de vettig- tingen der afschaffingsgenootschappen door vrijdom van porto of door geldeiijke bijdragen te ondersteunen. Hoe men in de Noord-Amerikaansche Staten over dit onder werp denkt, is bekend. In geheele graafschappen (pro vinciën) van meer dan een dier staten vindt menin gevolge de wet, geene tapperijen meer. Staarsuiinisters en hoofdofficieren, leden der wetgevende vergadering (1) en der geregtshoven, hebben het niet beneden zich geacht als leden der afschaffing zich te doen inschrijven, hare vergaderingen bij te wonen of deze als voorzitters te besturen. Innig leed doet het ons dan, wanneer wij leden van Nederlands hoogste Staatsvergadering als voorstanders der jeneverstokerijen zien optreden. Maar, wij dur ven ons toch vleijen dat niet alle volks vertegen woor- digers zoo gezind zijn. Het is onmogelijk, dat man nen als Luzac, die in 's Lands Raadzaal, nu twee jaren gekden, ten aanzien der Staatsloterij ^en hoe gering is nog het kwaad van deze, vergeleken bij dat der jeneverstokerijen zich dus liet hooien: „het is onverantwoordelijk, een middel van ontvangst te be houden, dat het ongeluk van zoo vele ingezetenen te weeg brengt." onmogelijk is het. dat zulke mannen, want de genoemde afgevaardigde is gewis de eenige niet onder de volksvertegenwoordigers, die zulke ge voelens voorstaat de graan-vernielende, armoede. kweeker.de en zeden-bedervende jeneverstokerijen zou den aanmoedigen. Zelfs een vroeger Minister van Fi- nantien, de Heer Rochussen, heeft verklaard „als Minister van Finantien zal ik liet nier betreuren, wan neer de accijns op jenever, door afnemend geb ruilt, minder rendeert aan de schatkist, die door zedelijke en materiele verbetering dei natie langs andere wegen als van zelve schadeloos zal gesteld worden. De accijns, die voor jenever betaald wordt, moet toch grootendeels door den burgerstand en de lagere klasse gedragen worden hoe kon die som niet nuttiger worden be steed!" Een volk, dat zulke mannen onder zijne ver tegenwoordigers en eerste staatsdienaren telt, behoeft nog niet te wanhopen dat eene gezonde en aan de eischen der zedelijkheid beantwoordende siaathuishoud- kunde de bovenhand zal behouden. Wij moeten onze pen bedwingen en eindigen. Slechts dit nog. De zaak is van het hoogste gevvigt. Be driegen zich de voorstanders der afschaffing en is het verstoken van graan tot sterken drank een bedrijf aan welks bloei niets moet worden in den weg gelegd, dan is onze dwaling eene voor den staat zeer gevaar lijke, eene die, ongelukkig, steeds veld wint en dreigt nog meer algemeen te worden. O, dan lichte men ons inIs men het niet verpligf, ter liefde van het vaderland en van de zoo heftig door ons bestredene Schiedamsche nijverheidHet is ons om waarheid te doenwij zoeken den bloei van het vaderland en het geluk onzer medemenschen. Wie dan meene, dat wij ons bedriegen, wij verzoeken 11 dringend, onze dwaling aan te toonen. Wij stellen ons maandblad open voor uwe vertogen, uwe wederleggingen, uwe bewijzen. Maar dit kunt gij niet vreemd vinden, blijft ge zwijgen, hebt ge niets te antwoorden op alles wat wij in onze geschriften beweren, dan moeten niet alleen wij, maaralle onpartijdiger), heter voorhouden, dat er vóór de afschaffing van den jenever veelmaar voor zijn behoud niets te zeggen valt. Een Engelsch blad deelt de volgende statistiek mede van het aantal schipbreuken. Inde jaren 1833, 1834 en 1835, gedurende welke Engeland 24,500 schepen bezat, gingen daarvan jaarlijks gemiddeld 610 schepen, van 210 tonnen door elkander, verloren, en kwamen 1550 metiscben jaarlijks, om het leven. In de jaren 1841 en 184a bedroeg het aantal schepen nagenoeg 29,000, waarvan door elkander 611 verongelukten en 1050 menschen het leven verloren. Sedert is liet aan tal koopvaardijschepen steeds vermeerderd, en het getal ongelukken gedurig verminderd, zoodat in het jaar 1840, van de aan Groot-Brittaöje en ziine bezittingen belioo- rende 32,000 schepen, slechts 537 te gronde gingen. Ten bewijze van de ontzettende ophooping van edele metalen in Rusland, ten* minste van die, welke ter beschikking van de Regering liggen, kan, onder ande ren, dienen, dat 30 millioenen zilveren roebels, door den Keizer tot aankoop van staats-effekten op vreemde beurzen aangewezen, niet genomen zijn uit het fonds, hetwelk te Petersburg tot dekking van het in omloop ..Cr) In Mas<achuicttmlgbooren de. meeste leden van het Congres lot de alschafnigsverccniging zijnde, papierengekl bewaard wordtmaar regtstreeks uit 's rijks schatkist getrokken zijn. Het zoo even- gemelde fonds is in tegendeel sedert met nog ruim 12 millioenen zilveren roebeis vermeerderd. Het is verblijdend, dat vele landen zich beijveren, om den slavenhandel en de slavernij af te schaffen de Sultan heeft niet alleen in zijne hoofdstad, maar in alle steden van Turkije de openbare slavenmarkten ver boden; de Vorst van Wallachije, prins George, heeft de slavernij in zijn prinsdom afgeschaft. In het land der vrijheid, in deVereenigde Staten van Noord Amerika, de wijkplaats der landverhuizers, blijft men daarenregen de slavernij behouden. In de Annates de Vlnstïtiït d^Ajrique van Junij 1847, leest men: „I11 alle streken van Noord-Amerika wordt de sla- venliandel uitgeoefend. Mannen, vrouwen, hunne kin deren, broeders en zusters worden in het openbaar te koop gesteld betast en onderzochteven als beesten. Men scheidt hen onmeêdoogend van elkander. De Amerikanen halen de slaven wel niet uir Afrika maar zij drijven in de Zuidelijke Staten grooten handel in dezelveen noemen dit internal slave trade. Den 9 Januarij 1847 zag men in de Christelijke stad Baltimore een' trein omnibussen met arme ir.enschelijke schepselen geladen, omrukt aan hetgene hun het dierbaarste was, en bestemd naar de Zuidelijke volkplantingen." In de dagbladen leest men telkens de aankondigingen van vei knopingen van slaven; b. v.: Verkooping. Ik zal den 25 Januarij 1847 ten huize van Joseph Maijes, bij Uniongraafschap Green verkoopen 10 negers, meubtjengereedschappen enz. R. Leachman administrateur." De behandeling der slaven is ook in de vrije Staten van Amerika schandelijkals men nagaatdat eene wet in Zuid Carolina bepaalt: „dat degene, die een' slaaf doodslaat, zal gestraft worden met 500 dollars boete." De Hertog van Wellington ontvangt 's jaarlijks van liet Engelsche gouvernement eene som van f 441,000, zoodat hij bijna 1210 dagelijks te verteren heeft. Be halve dat geven hem de verschillende dorarien van vreem de mogendheden eene jaarlijksche rente van j 400,000, dagelijks nagenoeg f 1100, zoodat deze minister eiken dag f 2300 ter zijner beschikking heeft. Wordt er echter van het arme Ierland gesproken dat door bon- ger en ellende wordt geteisterddan durft zijne lord schap de strengste bestraffing aanradenwant het om Brood schreeuwen moet verboden worden. (U. C.~) BEKENDMAKING- Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januari] 1831. No. 68 {StaatsbladNo. 2), heeft Zijne Excellentie den Heer Minister van Finan cien, bij resolutie van den 5 Augustus 1847bepaald de prijzenhet opgeld daaronder begrepenwaarvoor de CollecteursSplitters en Dehitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 202de Loterijzullen mogen uitgevente weten Bij VERKOOP BIJ VERHURING Geheele Loten f 71,00 Geheele Lottn f 24,00 Halve Vijfde Tiende Twintigste 35,5° - 14,20 7.10 3'55 Halve Vijfde Tiende Twintigste 12,00 4 80 2,40 1,20 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs. Split ters en Dehitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goesden 10 Augustus 1847. Voor den Gouverneur van de Provincie Zeeland. De Burgemeester der Stad Goes C. van der MEER MOHR. ■i»".1"* -n11 1 1 aa PRIJZEN VAN IOOC EN DAARBOVEN. Trekking der Vijfde Klasse. 7de en 8ste Lijst. Geene. 9de Lijst. No. 16719, een Prijs van 1250. No. 5959 een Prijs van f 1000. 10de Lijst. Geene. 11de Lijst. No. 17244 een Prijs van 1000. 12de, 13de en 14de Lijst. Geene. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2