N'. 64. GOESSCIIE COIJRARI Donderdag 13 Augustus. JNIE U YTSTIJ DIJX G EN jl f r Irtm I i „..VHWUMLJiJfiJ ZJe uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs fier Kwartaal I t's f f,75Franco per Post f J,90. (Gewone Advertenti'én worden a 20 geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en van J 6 regels a f J,20, behalve het ITALIË. Rome den 29 Julij. Ds rust begint meer en terug te kceren. I)e nieuwe gouverneur tnons. Morandi gaat voort eene krachtige en toch vrijzinnige taal tot het volk te voeren. Hij heeft verklaard, dat hij zich voorgenomen heeft zijn ambt met veel gematigdheid doch tevens ook met noodige vastheid waar te nemen. De nationale garde exerceert vlijtig; desniettemin komen nu en dan grappige tooneelen voor. In den afgeloopen nacht werd een korporaal niet zijne geheele manschap gearresteerd, om dat hij het woord vergeten had. Een ander wilde den moed der nieuwe militai ren op de proef stellen en vuurde een met los kruid geladen pistool af. Deze laatste omstandigheid wordt tegengesproken; zooveel is echter zeker, dat denatio- naie garde aan vele plagerijen blootgesteld is. De nieu we soldaten wiilen het ook wel weten dat zij niet uit louter helden bestaan. Zoo vei halen zij van een hunner, die niet te bewegen zou geweest zijn om een geweer te schouderen, dat geladen was. Overigens gaai alles uitmuntend. DU ITSCHL AND. Weenen, den 3 Augustus. Telkens las men in de dagbladen van brandin in of bij Breslau. Meestal waren zij van vrij ernstigen aard. Onlangs heeft men eene bende brandstichters ontdekt, alle jongens, welke beschuldigd zijn die branden te hebben aangi legd. Tnans is ook een grijsaard van 83 jaar hl hechtenis genomen, die op verschillende plaatsen brand heeft gesticht, zoo als hij zegtalleenom daardoor toan de armen werk te verschaffen. Berlijn, den 8 Augustus. Een onzer handelhuizen heeft alle direcrien van spoorwegen in Duitschland den voorslag gedaan om gratis alle zijden stores, ("gordijn tjes) te leverenwelke men in de wagens meende be» n«edigd te hebbenterwijl de directien de couleuren derzelve naar goedvinden konden bepalen. Het handel huis bedingt er alleen deze voorwaarde bij dat het de stores zoo dikwijls met nieuwe mag verwisselen als hetzelve zal noodig vindenen dat de directien in 50 jaren tijds geen dergelijk contract met eenig ander huis sluiten, nocli nieuwe stores voor eigene geiden aankoo pen mogen. Dir zonderlinge voorste) is gedaan met liet doelom advertentien op deze gordijntjes te plaatsen. ENGELAND. Londen, den 6 Augustus. De begrafenisplegtig heid van Daniel O*Canned heeft den 3 dezer met veel luister te Dublin plaats gehad. De geheele stad was ju treurgewaad. Duizende vreemdelingen bevonden zich in letlands hoofdstad, om den volksleider de laatste eer te bewijzen. Alhoewel eene ontzettende menigte bij deze plegtigheid vereenigd wasis alles met de beste orde afgeloopen. Een zeer zonderling voorval heeft eergisteren al» hier plaats gehad. De weleerwaarde heer Wilworth Russell bezocht de Milibank-gevangf-nis waarvan hij een der opzigters was. Hij begaf zich dadelijk naar zijn schrijfvertteken toen de secretaris dier gevange liis hem eenige uren later kwam roepen, vond hij hem badende in zijn bloed en reeds dood; eene zakpistool lag naast hem. Men kent de reden dezer wanhopige daad nog niet. De overledene was drieënvijftig jaren oud, en had voor zijnen dood nog drie brieven geschre ven, waarin hij zijne familie en vrienden van het door hem opgevatte heillooze voornemen kennis gaf. Te Woolwich heeft zeker persoon een middel ontdektom te beletten dat schelpdieren zich aan de kiel van ijzeren schepen vasthechten dat men tot nu toe met menie had pogen voor te komendoch het welk evenwel niet altijd gelukkig slaagde. SPANJE. Madrid, den 3 Augustus. In een brief van Sevi lle opgenomen in el JLco del Comercio van heden en de dagreekening dragende van 30 Julij, komen eenige bijzonderheden voor nopens de daar ter stede gevoelde aardbeving. Eergisteren bij het vallen van den avond," zoo luidt het in den brief, „klaagde ieder een over de drukkende hitte. In den dampkring was liet doo« deüjk stil, want de oostenwind, die den geheelendag gêheerscbt had. was gaan liggen. Ten negen ure in den avond werd het weder guur en van tijd tot tijd staken rukwinden uit het noordoosten op. Ofschoon geen wolkje aan het zwerk te zien was, scheen de nacht bijzonder mistig en somber te zullen wezen. Te elf minuten over half twaalf deed zich eensklaps een verschrikkelijke schok gevoelen, die een geweldigen angst door de stad verspreidde. Zij, die zich reeds ter ruste begeven hadden, ontwaakten met schrik, terwijl de personen, welke zich in de straten bevonden, met ontzetting heen vloden, ofschoon zij niet wisten, wer» waarts zich te wenden. Men heeft opgemerkt, dat eenige minuten voor den schok, de vogels in de kooi- jen zeer wild en onrustig werden, terwijl die welke op de hoornen in de wandelplaatsen en tuinen sliepen, met geheele zwermen opvlogen. De schok was eene aardschudding, welke ongeveer twee seconden heeft geduurdmaar zij ging van zooveel hevigheid verge zeld, dat eenige gebouwen belangrijke schade hebbeh bekomen. De volgenden morgen heeft de dampkring eene nieuwe verandering ondergaan, dewijl eerst een hevige storm woedde en hierop eene drukkende hitte volgde. FRANKRIJK. Parijs, den 8 Augustus. De beroemde com po» nist Vercliy welke zich thans alhier bevindt, heeft op aanzoek van de directeuren der Opera beloofd dezen winterde partituur eener opera voor dien schouwburg te zullen componeren. Men heeft onmiddelijk een dichtstuk in 4 bedrijven ter zijner beschikking gesteld. Daar de heer Verdi zijne partituur voor eene sopraan- stem wenschte in te rigten, heeft hij eene zangeres, welke eene dergelijke stern bezit, namelijk eene neder landsche dame, mevrouw Ju liane van Gelder, aange wezen, welke dan ook onmiddelijk is geëngageerd. De National zegt in zijn nommer van heden, dar, daar men thans alles verkoopt, het niet te verwon» deren is dat ook eene plaat» als afgevaardigde ten ver koop wordt aangeboden. Er zijn een groot aantal kies collegien waar de koop zonder openbaarheid ge sloten wordt; maar het tegenwoordig stelsel heeft de Fianschen met dergelijke eerlijke en zuivere zeden be deeld, dat men voortaan op de muren en in de dag bladen met groote letters aankondigt, tegen welken prijs men de zekerheid heeft tot.afgevaardigde benoemd te worden. Dit wordt even als de spoorwegen, eene industrieele onderneming; men plaats zijn geld tegen 4 pCt. en wordt afgevaardigde op den koop toe. Maar misschien is men verlangend te weten wie in het openbaar de betrekking van afgevaardigde te koop aanbiedt. Het is eenvoudig het Journal des Débats in zijn No. van gisteren 7 Augustus 1847, alwaar men het navol gende leest: Te koop een landgoed; gelegen in het departement van den Boven-Rijn dat 4 pCt. rendeert, zoo als door huurcreleti voorden tijd van 15 jaren, eindigende 1853, kan bewezen worden. Zekerheid voor den kooper omindien hy zulks verlangen mogt, tot afgevaardigde benoemd te worden. Men gelieve zich te adresseren bij de centraal-admi- nistratie der ledige appartementen No. 2, cité Bergère. De oogsten in den Elzas doen zich hoogst gun stig aanzien, en zonder de. laatst gevallene regens, zou men bijna overal gemaaid hebben. De rarwe is min der groot dan in het departement ia Meurthe, maar de halmen zqn goed gevuld. De groote uitgestrektheid lands, met granen en aardappelen bezet, is opmerkens waardig. Van deze laatste aardvrucht is reeds eene vrij groote hoeveelheid gerooid, en men is niet alleen tevreden over de opbrengst maar voornamelijk over de kwaliteit. De teelt is ecluer verte van 200 uitge breid te zijn, als men zou kunnen verwachten in ee® land als de departementen van den Opper en Neder* Rijn. De wijngaarden staan op de b; rghelüngen zeef schoon die in de vlakten hebben een weinig van de vorst geleden. NEDERLANDEN. 'sGravbnhage,-den 11 Augustus. Ofschoon de geruchten sedert de verwerping van de voordrage no pens het stem en kiesregt in omloop, betrekkelijk de aftreding van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken, nadere bevestiging eischen, zoo moet toch Z. Exc. zelf kort 11a die verwerping het voornemen heb ben geuitom zijn ontslag aan den koning 'in te diew nen. Ligt mogelijk evenwel dat Z. Exc. van dat voornemen weder heeft afgezien. Rotterdam den 10 Augustus. Eergisteren avond ten 9 ure had hier ter stede een zonderling voorval plaats. De drie dochters van den kunstdraaijer Ver» meerwonende op de groote Kipstraat, begaven zicli naar de bovenwoning om haar nachtgoed te halen. Op eens hoorde de vader, die zich beneden op den stoep bevond, een akelig gegil en zag op eens eene zijnec dochters den trap afspringen, onder het angstig geroep van Vader Vader Hij begaf zich dus ijlings naar boven, en ontdekte dat het licht uit was, en een zij ner dochters schier magreloos op den grond lag. De oorzaak hiervan was dezeOp de kamer komende hadden de meisjes drie mannen ontmoet, die, waar schijnlijk om diefstal te plegen, over de daken van ach teren de woning waren binnengekomen. Een hunner had de brandende lamp uitgeslagen tn een ander hal een der meisjes aangegrepen en op den grond gewor pen. Van dit voorval is dadelijk kennis gegeven aan de politie, doch bij de komst der agenten waren de drie mannen reeds verdwenen, en men is hen tot nu toe niet op *t spoor gekomen. - Men leest in het HandelsbladMen verzekert ons, dat bij Z. M. liet voornemen bestaat eene reis buiten 's lands re doen, en wei naar Hoogstdeszeifs goederen in Silezte, ooi aldaar eene korte wijl te ver toeven. Op het laatst dezer maand zal te Vlissingen eeti roei wedstrijd van de leden der Koninklijke Nederland- sche Yachtclnb plaats hebben. Den 10 en u dezer maand zal te Amsterdam de gewone algemeene vergadering der maatschappij: Tot Nut van V Algemeen gehouden wordenondec voorzitting van den mede-hoofdbestuurder Dr. J. Heye. De voorzitter zal de vergadering roet eene toe passelijke rede openen Dingsdag den 10, das morgens ten half 11 ure. Daarna zullen de gewone werkzaam heden eenen aanvang nemen alshet jaarlijksch ver slag wegens den staat der maatschappij, benoeming van commissien keuze van prijsvragen enz. Eindelijk zullen de bijzondere voorstellen behandeld worden. On der deze bijzondere voorstellen zijn er, die van groot algemeen belang geacht kunnen worden. Daaronder rekent men vooral die van de departementen Barneveld, Audijk, c. a. en Assenwaarbij de landverhuizing tot een onderwerp voorde bemoeijingen der maatschappij wordt voorgesteldvoorts dat van het departement Sneek, over de afschaffing der slavernij in onze'koionieDj wijders her onderwerp der volkszangscholen, enz. Utrecht, den 10 Augustus. Men verneemt, dat de gewone zitting der Staten Generaal van 18461847, in deze week, door Z. Exc. den Minister van binnen landsche zakenop last des Konings zal worden ge sloten. Genbmuidf.n den 3 Augustus. Heden namiddag vond alhier het volgende voorval plaats Twee voor een rijtuig afgespannen paarden van den logementhouder H. TV. Ggeraken waarschijn lijk door het steken der vliegen ophol, en wel juist in de rigting der woonkamer van het huis des burge meesters, welke zich met zijn gezin in dat vertrek bevond, Naanwtlijks heeft deze den tijd, om zijne huisgenoou-i! voor liet naderend gevaar te waarschuwen, of beide paaiden storten in voile drift legen het vooc

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1