N". 63. GOES S CIIE COURANT Maandag 9 Augustus f De uitgave dezer Courant geschiedt. Maandags I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal f .1,15; Franco per Post f d,90. J i i f Gewone Advertenties worden d 20 ets. de regel I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten \van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegetregt. I ]S185 5J WSTIJ B> IN G N DU 1TSCHL AND. Frankfort, den i Augustus. Men meldt uit Ro me van den aasten Julijdat de rust aldaar geheel hersteld was. Op de vorige dagen waren in die sta i nog velen gevat. Onder anderen, was zekere Minardi, welke voor een der hobfdaanleggers van de zameuzwe- ring doorgingin hechtenis genomen. De menigte had de wijk afgesloten, waarin hij zich bevond, en desniettegenstaande zou men hem willigt nier hebben opgespoord, indien men niet'op den inval was gekomen, om zijnen hond los te laten, welke terstond naarzun' meester toeliep en aldus zijne schuilplaats verried. Omtrent her eigenlijke doel tier zamenzwering is nog niets naders bekend. Men zegt, dat de papieren der beschuldigden aanleiding tot hoogstbelangri|ke ontdek kingen gegeven hebben. Volgens de hieromtrent in omloop zijnde waarschijnlijk overdrevene geruchten zoude men voornemens zijn geweest, de geweldigste middelen te baat te nenienten einde d<-n Paus'af te zetten, en aldus op eenmaal de wenschen der liberale partij te vernietigen. Met te Bern, onder den naam van Zwitsersche volksvereeniging, opgerigte radicale genootschap, bed t in zijne bijeenkomst van den 27 Julij besloten, om, met al de hetzelve ten dienst staande wettige middelen, de uitdrijving der Jezuiten, en de nakoming van het landdags besluit, betreffende de .opheffing vanr het af zonderlijk verbond te verkrijgen. Frankfort, den 4 Augwtus. Het Polen-proces heeft den 1 dezer een aanvang genomen. De beschul digdenten getale van 255, waaronder vele aanzien lijke edelliedengeestelijken en Poolsche letterkundigen, sommigen in het zwart gekleed anderen in hunne natio liale dragt, leverden een merkwaardig gezigt op. Frankfort, den 6 Augustus. De Ghetto in Rome is nu geopend; onderscheidene joodsche familien heb» ben dezelve verlaten. Om hen te beschermen is be kend gemaakt, dat ieder, die hen beleedigt, met to tot 20 jaren galeistraf zal gestraft worden. De instructie wegms de zamenzwering gaat geregeld voort. Den 1 Julij was de Witte zee wegens bet vele drijfijs nog onbevaarbaaren den 13 daaraanvolgende war.-n reeds 461 vreemde schepen te Archangel aan gekomen en 145 met graan geladene weder vertrokken. ENGELAND. Londen, den 1 Augustus. Onlangs ishnruitge komen eme zeer opmerkelijke geslachtslijst van de Ko tiingin Victoriadie in regre lijn, in den 7 ien graad, afstamt van een' edelman van Poitou, Alexander Des sender Heer van Olbreuse en van Jacoba Poussard Duvigeauzijne vrouw. Eleonorehunne dochter, geboren op het kasteel vari Olbreuse, gemeente Osscau, kanton Manzé arrondissement van Niort (Denx-Sè- vies), boezemde den k-vendigsten liartstogt in aan George Willem van Brunswijk, hertog van Lunenburg, die haar eerst heimelijk trouwde en naderhand ztin huwelijk be kendmaakte, toe.i zij tot gravin van Ilarburg was ver- lieven. Sophie Dorothea, dochter van den prins van Brunswijk Lunenburg Iniwde den 21 November 1682 met haren neef, den hertog van BrunswijkKeurvorst van Hannoverlater Koning van Engeland onder den liaam van George I. Het Mechanic''s Magazine bevat thans eer.' uitvoeiigen brief van John de la liaye over zijn plan, 0111 Engeland en Frankrijk cioor een' spoorweg met elkander te verbinden. Sir John heeft daartoe de plaats der zee tusschen Calais en Dover gekozen daar waai de zee niet dieper is dan aoo voeten en haar bodem eene volmaakte gladde vlakte daatstelt (zijnde zulks door een' beroemden geoloog verzekerd), zal eene ijzeren buis met eiken duigen en eene laag steenen, van het eene land naar het land worden gelegd, en sir John wil door deze buis heen, langs den bodem dei- zee, van Dover naar Calais stoomen. Ook de kosten heeft hij naauwkeurig uitgerekend, zij bedragen slechts a?- millioen p. s>. Londen, den 2 August ut— -Een wever te Man» Chester stelde zich voor een paar dagen in handen van ile policieals lubbende-, volgens zijn zeggen, zijne vrouw en twee kinderen onthalsd dewijl hij sedert lang zonder werk was en de zijnen dus geen brood kon verschaffen. Bij onderzoek is zijn gezegde bewaar, beid. De kinderen waren beiden nog van zeer jeug digen leeftijd. Londen, den 5 Augustus, ier overschot van O'Connell is den 2 dezer met de stoomboot the Duchess of Keilt te Dublin aangekomen. Van daar werd hetzelve op eeiu-n wagen, door zes paarden getrokken, gevoerd Haarde kerk der conceptie in Marlborough Street, waar hetzelve tot aanstaanden Donderdag ten toon gesteld zal zijn, en op dien dag met vele plegtigheden zal begra ven worden. Londen, deny Augustus. Donderdag had de be grafenis van O'Connell ie Dublin met groote plegtig- Iieid plaats; meer dan twaalf tot veeiiien honderd ka- tholijke geestelijken waren daarbij tegenwoordig. FRANKRIJK. Parijs, den 1 Augustus. De konitigsmoorder Scr gent-Marceau oud-s, cretaris van Robespierreis den 25 Julij in den ouderdom van 97 jaren te Nice over leden. De rampzalige heeft nimmer berouw getoond over zijne stemming voor den dood van Lodewijk XVI, en nog zeifs in het laatst zijner dagen herhaalde hij dikwijls, dat, wanne, r de zaak nog plaats moest heb ben hij geen oogenblik zoude aarzel-11. In de vorige week ve'scheen zekere Marie, Louise Lecouteux voor den maire van eene gemeente, in de nabijheid van Parijs, met liet oogmerk, 0111 haar huwelijk te doen sluiten. Men onderzocht hare pa- pieren, maar hieruit bleek, dat dit meisje op de regis ters van den burgerlijken stand als jongen was inge schreven. Men weigerde d rhalve aan de zaak gevolg te geven en bragt liet geval ter kennis van den pro curenr des Konings. die bevond, dat ook het dubbel op het parket te Paros dezelfde opgaaf bevatte, zoo dat het r.u onmogelijk is liet huwelijk te voltrekken, en de beide verloofden moeten wachten, tot dat eer.e regterlijke rectificatie de zaak in orde zal gebragt heb ben. Hetgene de zaak nog zonderlinger maakte is, dat her meisje, hetwelk 21 jaren telt. wegens verzuim van zich opgegeven te hebben, ingeschreven was on der her getal van hen, ciie in de aanstaande krijgsop schrijving zouden vallen. Parijs den 5 Augustus. Het te Livorno uitko mende dagblad maakt mede melding van een aanslag op lier leven van den Paus. Volgens hetzelve zou een onbekende geestelijke pogingen lubben aangewend, om tot Z. II. doortedringen en zich daardoor ver dacht hebben gemaakt. Na zijne inhechtenisneming waien geladene pistolen en een dolk bij dien persoon gevonden. Parijs, den 6 Augustus. Volgens de Gazette du Bas Languedoc zouden er in de avonden van den 28 en 29 Julij ie Nimes oneenigheden tusschen de Pro testanten en Kathólijken zijn ons taan. Voor ruim ia jaren teide Algerië niet meer dan it.coo kolonisten, en thans heeft het reeds 110,000 dat is dus tiermalen zoo veel. Deze 110,000 leveren reeds 17.000 man uvliciens. War Rome in den beginne was, was ook Fransch Algerie. Vóór den Sabijnschen maagdenroof kon men in die wereldstad geene vrouwen vinden. Ook in Algiers zocht men te vergeefs in de eerste jaren naar deze sekse. Tegenwoordig echter vindt men er meer dan 25,000 vrouwen en 42,000 kinderen. - De te Caen gevierde lijkdienst ter herinnering van de Julij slagtofferswas om het volgende vooral merkwaardig. Toen namelijk de redenaar de inleiding zijner rede geëindigd had, hoorde men plotseling dooi de kerk de woorden weergalmen: Dat alles is zeer fraai, maar het is jammer, dat zij voor omgekochten gestreden hebben F' Deze uitroeping bragt eene op schudding in de kerk te weeg, en na onderzoek bleek het, dat zij uit den mond van den diaken lcwam, dien de onder-diaken zijn best( deed te doen zwijgen, door hem de 'hand óp den mond te' leggen. Te Miiilliatisen liep den 24Sien Julij het gerucht, dat men de stad in brand zoude stekenen werkelijk brak des avond in het nieuwe gedeelte eene hevige brand uitwelke het groote magazijn bij de bank schier geheel vernielde. Met grootste gedeelte der goederen werd eene prooi der vlammen men schat de schade op 400,000 frs. BELGIE. Antwerpen den 3 Augustus. Het vooruitzigt der wijngaarden in de omstreken van Parijs is verbazend. Men moet tot het jaar 1776 opklimmen, om eene ver gelijking te vinden. Men heeft jaren van overvloed gezien; maar het tegenwoordige zal liet dubbel wezen. Reeds verftonpt men wijn voor 25 frs. het stuk, ter wijl hetzelve voor een jaar 50 h 60 frs. kostte. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 7 Augustus. In de zitting van Woensdag den 4 dezer, is hoofdstuk IX a. Na tionale Schuld), met 53 regen ééne stem, die van den beer van Heiomaaangenomen. Zitting van Donderdag 5 Augustus. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over het IX hoofd stuk b. Departement van Financien)hetwelk ter stemming overgegaan zijndeaangenomen is met 34 tegen 23 stemmen. Daarna werden de beraadslagingen geopend over hoofdstuk X Departement van Oorlog)hetwelk wordt aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. Avondziuing van Donderdag 5 Augustus. In de avondzitting van heden is mede aangenomen met 34 tegen 23 stemmen, het Xlde hoofdstuk der begrooting {Koloniën Zitting van Vrijdag 6 Augustus. In de zitting van heden is, na eenige uRcussie, aangenomen het Xllde en laatste hoofdstuk der begrooting Onvoorziene Uit gaven) met 36 tegen 20 stemmen. Daarna zijn de discussie» gevoerd over de wet op de middelen. Onderscheidene sprekers hebben daar over hel woord gevoerd. Nadat Z. Exc. de voordragt verdedigd hadis de zelve, en daarmede dus de gcheele begrootingaan~ genomen met 37 tegen ao stemmen. Wij laten hieronder thans volgen een algemeen overzigt der st mmingen over de Begrooting der Staats uitgaven over 1848 49. I. lluis des Konings. Aangenomen met algemeens stemmen (58). II. Hooge Collegicn van Staat en Kabinet des Ko nings. Aangenomen met 34 tegen 24 stemmen. III. Buitenlandsche ZakenAangenomen met 32. tegen 26 stemmen. IV. Departement van Justitie. Aangenomen met 35 tegen 23 stemmen. V. Binncnlandsche Zaken. Aangenomen met 3c tegen 27 stemmen. VI. Departement voor de Hervormde Eeredienst. Aangenomen met 43 tegen 14 stemmen. VII. Departement voor de Roomsch-Katholijke Eere dienst. Aangenomen met 43 tegen 13 stemmen. VIII. Departement van Marine. Aangenomen met45 tegtn 1 3 stemmen. IXfl. Finanlicn Nationale Schuld). Aangenomen met 53 tegen 1 stem. IXb. Departement van Finantien. Aangenomen met 34 tegen 23 stemmen. X. Departement van Oorlog. Aangenomen met 37 tegen ao stemmen. XI. Departement van Koloniën. Aangenomen met 34. tegen 23 stemmen. XII. Onvoorziene Uitgaven. Aangenomen met 36 te gen ao stemmen. XIII- Vaststelling der middelen. Aangenomen met 37 tegen 20 stemma),

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1