OPENBARE VERKOOPING. Arnhem, den 29 Julij. Gisteren avond hebben hier wederom tezamenschoüngen plaats gehad, en wel voor de woningen van een paar winkelietsde policie, die met gematigden ernst de menigte uiteen wilde doen gaankon daarin niet slagen, zoodat de militaire inagt ingeroepen moest worden, die de straat dan ook schoon veegde. Groningen den 29 Julij. Het instituut voor doofstommen vierde gisteren het gewoon jaarlijksch féést in de Noorderkerk, bij welke gelegenheid de kWeekelingen blijken gaven van hiuihe vorderingen in het afgeloopen schooljaar, en tevens, zooveel tijd en plaats toelieren, de wijze aangetoond werd, waarop die ongeiukkigen gevormd worden tor nuttige leden der maatschappij. Het aantal der aanwezige kweeke- litigen, was 146, namelijk 81 jongens en 65 meisjes, uit alle provinciën des rijks en 2 uit onze Overzeesche Bezittingen afkomstig. Breda, den 30 Julij. Met zekerheid kunnen wij melder., dat er tot nog toe geene sporen der ziekte 111 de aardappelen aanwezig zijn en zoowel de vroege als latere soorten zijn uitmuntend van smaak én gaaf van stuk. De nog te veld staande aardappelen staan frisch en welig te bioeijen. De rogge, die men reeds druk aan bet oogsten is, en die hier in de omstreken veel geteeld wordt, is zeer schoon en overvloedig uit gevallen. De boekweit is reeds vier A vijf voeten hoog gewassen, en staat in vol'en bloei. De haver Belooft véél en staat uitmuntend. Tilburg, den 30 Julij. Na de ongunstige berig ten. van elders ingekomen, worden de te veld staande aardappelen dagelijks naainvkeurig door een ieder ga» déges'agen. Het resultaat daarvan, in de laatste dagen, is, dat men het loof eerst neerlag vallen en later ver Goes, den 29 Julij. Heden had alhier.de Pro motie van de Leerlingen der Latijnsche School op de gebruikelijke wijze plaats. Nadat de Rector deze feest viering met eene pro lusje geopend had betrad de verdienstelijke leerling Q M. Janssen die mét een' prijs een bewijs van eervol ontslag bekwam den kanselen nam met eene met gepaste vrijmoedigheid uitgesproken redevoering de (Hmone, Milïihdts fit'io, afscheid van de school. Daar ook bij het winter-examen door Heeren Curatoren bepaald was, dat Q. J. M. Janssen met een prijs naar de hoogste orde der eerste klasse J. IV. van den Bosch naar de hoogste orde der tweede klasse P. A. Jlocharl naar de laagste orde der tweede klasse; C. ff. Swal.ve, J. E. (kal lenfels en G. J. Sweater naar de hoogste orde der vierde klasseen K. J. van der Meer Mohr en ff. A. Callenfels met prijzen naar de hoogste orde der vijfde klasse zouden overgaan en bij liet zomer- examen besloten was om J Iff. van den Bosch met een prijs naar de laagste orde der eerste klasse P. A. ffochart met een prijs naar de hoogste orde der tweedé klasse C. ff. Swalue J. E. tallen- féls en G. J. Swemeren wel den eersten met een prijs naar de laagste orde der derde klasseen li. .1 van der Meer Mohr en II. J. Callenfels naar de laagste orde der vierde klasse te bevorderen ontvin gen vervolgens alle die leerlingen welke gedurende het schooljaar een'prijs waardig gekeurd waren, den- zelven uit handen van Heeren Cuiatoren, en bedank ten in Latijnsche versmaat voor de genoten eer. Een fraai orgelmuzijk, hetwelk zich van tijd lot tijd hooren lietbragt niet weinig bij tot veraangenaming van dit feest. Besturen en Administration. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, verwitrigen bij deze de belanghebbenden: BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat BURGEMEESTER en WETHOUDERS öer Stad GOESbrengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Goes, den 2 Augustus 1847. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. ADVERTENTIEN. Te Goes, bi| F. Kleeuwens Zoon. Icapttaal der maatschappij wordt voorlonpig bepaald op «ene som van 2oa,oao, verdeeld in aandeelen ten be drage van f xooo. Reeds is voor 109 aandeelen, dus voor 109,000door 29 inteekenarendeelgenomen. De heer A. F. Bourifius (vroeger bekend als ondernemer vatv diligence-diensten) heeft zeven aan zienlijke mannen, waaronder den beer van Rosenthal lid der Tweede Kanier, bij den procureur-generaal in Gelderland aangeklaagd wegens opligterij en afzetterij. Deze'aankla'gie is fn druk uitgegeven, en ondersteund door ruim 150 bladzijden bijlagen. (N. R. C.) Iimisschen had zich voor de woning van den heer And ré de la Fortetot op diens, stoep, eene onover zienbare volksmenigte geposteerd die bij herhaling tierde en raasde. Nadat een der lieeren wethouders iret volk had toegesproken en de policie vruchteloos dc aanmaning had herhaald, dat men uiteen zou gaan, rukte de militaire magt aan en deed de straten ontrui men, ten gevolge waarvan ten 12 ure alles tot de orde was teruggekeerd. Drie personen zijn gearresteerd, waarvan twee dezen morgen zijn ontslagen. De heer Dr. C. Guyot maakte een aanvang met de werkzaamheden, door net houden cener toepasselijke redebestierde dezelve verder, en sloot dit feest met «énige weinige woorden. Kerst werden de schoonschriftenlandkaarten en téekeningen der kweekeliugen vertoond; daarna werd «ene proeve gegeven van de wijzewaarop de taal der gebaren gebezigd wordt tof de vorming dezer voor de gewone middelen van onderwijs niet vatbare jonge lieden, van het onderrigt i" de lui de., spraak en der vorderingen, welke zij in deze kunst, gelijk ook in die om hunne gedachten door schrift uit te drukken, gemaakt hebben. Thans had de tentoon stelling plaats van verschillende vrouwelijke handwer ken en van de stukken door de jongens-kweekelin- genop de onderscheidene winkels waar zijdoor de welwillendheid van zoo vele werkbazenhier ter stede, in liet aatileeren van een ambacht worden onder wezen, vervaardigd. Vervolgens vertoonden eenige kweekeliugen eene pan tomime, voorstellende liet bekende vadeiiandsche ver haal van Alp recht Bet ling. Hierop volgde de prijs- nitdeelingen de uitreiking van ontslag akten aan 19 jonge lieden, van welke 17, na volbragten leertijd, thans het Instituut zouden verlaten, als bekwaam om in de maatschappij te vevkeeren; één als het, wegens béUrompene verstandelijke vermogens, niet verder heb bende kunnen brengen, terwijl een-ander kweekeling, na slechts één jaar verblijf, wegens hëiiiualde epileptische toevallen, van liet Instituut verwijderd is moe en worden. Van deze 17 kweekeliugen, hebben vroeger 13 hun- ne geloofsbelijdenis, naar deleer der Hervormden, afgelegd 3 zijn onlangs tot de eerste H. Communie toegelaten terwijl 1 hunner als lidmaat bij het Lu- ihërsche Kerkgenootschap is aangenomen. Uit het naburig Zevenbergen verneemt men mede de gunstigste berigten omtrent den stand der aardap pelen en der rogge doch in de tarwe, die daar veel geteeld wordt, bespeurt men hier en daar den brand. dorren. Dar neervallen hid geene andere oorzaak, dan de langdurige en felle hittealleen verwekte het eenige onrust, dat de bladeren, 11a het verdorren weder de zwarte kleur aannamen, waarmede in liet vorige jaar de ziekte begon. Waarschijnlijk is dit dan ook wel een overblijfsel der gevreesde ziekte, doch de stengels der planten blijven over bet algemeen onaangetast, en nergens ontwaart men die stinkende lucht aan dezelve, siskin de vorige jaren. Aan de vrucht zelve zal het niet meer schaden, daar de vroege aardappelen reeds volwassen, en de latere ooit al op eene gewensclne hoogte zijn* Met de groote productie van aardappelen, (want er zijn hier ontelbare bunders vol gepoot en de dubbele oogst van rogge, van welk nieuw product béden een dertig karren aan de markt waren,) gaan wil een gelukkigen winter te gemoer. Dat de gewone JAARMARKT binnen deze Stad zal beginnen op Zaturdag den 21 Augustus eerstkomende en eindigen op Zaturdag den 4 September daaraanvol gende. Dat op dezelve geene KwakzalversHoroscooptrek kers en dergelijke toegelaten, en alle Draaiborden DobbelspelenRijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsenvóór den hierboven bepaalden aanvang der Jaarmarktvrachtvrij en met op gave der benoodigde breedte in Ned. rlandsche eilemaat, zullen moeten geschieden aan de Marktmeesters A. Zit ters en J. Groeneweg; aan welken een ieder, al vorens te kunnen worden toegelatendeszelfs Patent zal moeten vertonnen. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 17 Julij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven. De Stads-Secretaris L. "de F O UW, Jz. BEKENDMAKING. Dat het eerste suppletoir Kohier van Stedelijke Be- lasting op de HONDEN over het loopendc dienst jaar, gearresteerd den 17 Jnllj dezes jaars en door Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard den 23 dezer maandaan den Ste delijken Ontvanger ter invordering toegezonden is; mits dien ieder belastingschuldige vermanende, om het des wegens verschuldigde, ten Kantore van voornoemden Ontvanger te voldoen. En zal aart deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 31 Julij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. DF- EO UW, Jz. —1h-nj-j 111 BEKENDMAKING. Dat de nieuw aangelegde Weg in deze Gemeente loopende van de Geldelooze Weg naar en over de weide achter de Meestoof de Liefde, ten gerieve van de werk zaamheden van den Landbouw, alsnu en vervolgens jaarlijks), op bepaalde tijden, zal worden opengesteld, enonder verpligtingom telkens de slagboomen be hoorlijk te sluiten, evenwel, alleen bij gedooging of toelating, zal kunnengebruikt en bereden worden. Én zal hièraaU door publicatie, aanplakking en plaat sing in de Srads-Cotrrantde noodige openbaarheid worden gegeven. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 31 Julij 1847. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, J. C. van der MEER MOHR Tér ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris, L. de FOUW, Jz. De Ondergeteekendén zullen te beginnen den 6 Augustusen voorts alle V rijdagen van deze maand, des namiddags ten 5 ure in het Weeshuis vaceren, ten einde gratis te "VACCINEREN en BI£VACCI NEREN. L. C. de PEVAL Stads Med.-Doet., T. PIETERSEStads Heelmeester. MIDDENPllIJZEN, turn be oolgcnbc Qlvtifcclcu te (Soesf. Van den .15 tot den 3d Julij d8h7. Tarwe/ 18,33. Rogge/ 12,44. Vroege Gerst/6,00. Late Gerst /'o,oo. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00. Witte Boonen/o,oo. Witte Erwten 00,00. Groene Erwten 00,00. Graativve Erwten f 00,00. Tarwe Meel /'20,23. Rogge Meel f 14,09. allen per Muddc. Boter t 0,95 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sclieKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 46 cs. Tarwe Brood 28 cs. Rogge Brood 21 cs. Osse Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleesch 60 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vlcesch 90 cs. GerooktVarken-Vieesch 1,00 cs. allen per Ned. Fond. Vroeg e Aardappelen. f 2,50. Late Aardappelen 0,00. de Mudde. Jenever f 65,00. per Fat. IJpen Hout 7,50. Essclien Hout f 7,50. per Wisse. Groote Takkebnssen f 14.50. Kleine Takkcbossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f 2,60. de 100 Fondeti. Turf 0,70 de dubb. Mudde. Kool O'ie f 40,00. Lijn Olie f 40,00. het Fat Koolzaad f 12,00 Lijnzaad f 0,00. de Mudde Kaarsen 65. het Ned. Fond. Op Woensdag den 4 Augustus 1847, des morgens ten 10 ure, zuilen de Kinderen en Erfge namen van JACOBUS HOMOSTltATK op liunne Hofstede in de Maalstede van Kappellepubliek en aan de meestbiedende presenteren te verkoopen 4 WERKPAARDEN, 57 en 11 jaren oud, 1 JAARLING en 1 Veulen HENGST, 6 Bantge- vende KOE1JEN 2 Kalfdragende VAARSEN 2 JAARLINGEN 2 Aanbouw KALVERS, VARKENS en HOENDERS bij het Koppel, BEESTIAAL-, BOUW- en MELKGEREEDSCIIAPPEN, omtrent 100 Voeren MEST,.HOOI en STROO en wat er meerder zal worden opgeveild. En op Donderdag den 5 Augustus 1847, des mor gens ten 10 ure, op dezelve Hofstede, van eenen aanzienlijk en IN R OE D E L Information zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. Smallegaüge te Goes.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2