N". or GOESSCHB 1847. CO l]R A kt m g 2 Augu De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isfd,75; Franco per Post f J,90. TT. Gewone Advertent iën worden a SO ets. dêTregel geplaatst.. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten van J -- 6 regels a f J,20, behalve het, Zeg4Ïre± JS'1EU WSTIJDING E N DU1TSCHLAND. Berlijn den 24 Jul ij. De aangelegenheden wan Frankrijk schijnen een ernstiger karakter te krijgen en de grond van het kwaad schijnt dieper ie liggen, dan men tot nu toe in het buitenland vermoedde, Onze dip'omatie slaat den loop der gebeurtenissen aldaar dan ook met aandacht gade. Personen, aan wier uit spraken men veel geloof hecht, verklaren, zonder terug houding, dat zij aan het voortbestaan van rust en orde in Frankrijk tot aan den dood van Louis Philippe niet ge!o<>ven. Bijzondere brieven uit Parijs stemmen daar. mede overeen en geven niet onduideli jk te'kennen, dat het proces voor de Kamer der Pairs slechts een punt van den s.luijer opligt, en dat Teste onder de tegen woordiae mannen des bestuurs nog vele collega's telt. Zooveel schijnt zeker, dat alle klassen des volks in zekere beweging gebragt zijn en dat de plutokratie ein delijk wel etns de vruchten zou kunnen oogsten, se dert 17 jaren gezaaid. Sedert eenigen tijd hoorde men aan de Poolsche grenzen in verbloemde bewoordingen mompelen van de aanstaande abdicatie van zeker dootluchiia persoon; thans spreekt men daarvan als van eene uitgemaakte zaak. Volgens zeggen zou de belangrijke financierde operatie, waarover eenige maanden geleden geheel Europa sprak, met deze gebeurtenis in een naat'uv verband staan, daar de bedoelde hooge persoon, die sedert vele jaren aan eene lever ziekte lijdt, voornemens zou wezen de rest zijns levens in het zachtere klimaat van Italië te gaan doorbrengen. Hetgeen bij deze ge kgenheid over eene verandering in de troonsopvolging verspreid wordt, zal wel van allen grond ontbloot zijn; zooveel echter schijnt zeker, dat de bedoelde vorst zich in een' zoo bedenkelijken toestand bevindt, dat alle pogingen tot geheimhouding dit niet langer verbergen kunnen. Stuttgart, den 25 Jul ij. De reis, welke Z. M. de Koning naar 'sGravenhage ondernomen heeft en die waarschijnlijk ruim 14 dagen zal duren, geeft in de hoogere kringen alhier stof tot ond rscheiden geruchten. Het algemeen aangenomen gevoelen is, dat de koning in de Nederlandsche residentie verschillende aangelegenheden betreffende zijn schoonzoon, den prins Van Oranjewil regelen. Men zegt namelijk, dat de prins het voornemen zou te kennen gegeven hebben, van zijne regten als kroonprins der Nederlanden af stand te willen doen, en dat Z. M. derwaarts is ver trokken, ten einde dit zoo mogelijk te verhoeden. CFr. O. P. A. Ztg.) Keulen, den 27 Ju lij. Den 24 dezer stond voor de regtbank alhier teregt baron von Pellet doctor inde geneeskunde, profssor inde anatomie en natuur kunde dichter en beeldhouwer, ridder van verschei dene orden, enz.; ten minste zoo waren de titels, welke hij zich gaf. Een te groote eetlusthad hein voor de assises gc-bragtdaar hij in de logementen alwaar hij aan tafel zatde zilveren lepels er, vorken ouder de geregten telde, over welke hij te beschikken haden, even als anderen het suikergebak, in de zak moffelde. Men schijnt ontdekt te hebbendat hij slechts een beekihouwersbediende uit Munchen is, Ecker genaamd. Belangrijk is hethoe hij aan zijne wetenschappelijke waardigheid of titels gekomen is. Bij gelegenheid van de vereeniging van natuurkundigen te Neurenberg, schreef hij aan liet comité onder voor melden titel en bood aan, aldaar eene verhandeling over de Polypen voor te dragen. Hij ontving daarop eene nitnoodiging in formamet al zijne titels voorzien welke hem als bewijs van zijne waardigheid verstrekte. Hij was stout genoeg zich naar Neurenberg te begeven, en er zijne voorlezing over de Polypen te houden. Voor den regter gekomen, wilde hij over de Polypen spreken, maar niet over de zilveren lepels en vorken; hij wierp de schuld van het verdwijnen van dit tafel gereedschap op een buurman, die niet te vinden was. De geleerde man had het ongeluk, hetwelk meer be roemde mannen te beurt valt, niet verstaan te worden, en werd veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Een gelijk lot trof zijnen heeler. Den 29 dezer, kwam de pruissische gezant bij het hof te Muncheli van'eetfhilstapje naar Êranzens- brunn terug, en vond zijne woning geheel geplunderd. Alle kostbaarheden, het zilverwerk en gereed geld, ongeveer ter waarde van 30,000 fl. waren gestolen. Her vermoeden viel aanstonds op een bediende, die sedert den vorigen avond niet gezien was. De politie heeft maatregelen genomen om hein op het spoor te konten. Te Munchen is eene studenten-vereeniging ont- dekt, bestaande uit Jonge Zwitsers uit de kantons van het Afzonderlijk Verbond, ten doel hebbende het stich ten van eene ultramóntaansche propaganda in Beijeren. ENGELAND. Londen den 24 Jidij. De Times behelst een' brief uit Brussel, van den 21 dezerwaarin het gerucht we gens den afstand van Koning Leopold verlevendigd wordt. l)e briefschrijver betreurt het zeer, dat die Vorst tot zulk een' stap komt, eii niet alleen voor Belgie, maar voor het innig bondgenootschap tusschen Frank rijk en Engeland waarvan hij als de ziel was. De z'vvakke staat van gezondheid des Konings zou hem tot dezen afstand nopen. De Fransche partij te Brussel vleit zich, dat de Koning der Franschen, door zijne dochter, die Regentes zou worden, de facto in Belgie regeren zou, doch, zegt de briefschrijver, hij zou ondervinden, dat de Belgen moeijclijk te besturen zijn. FRANKRIJK. Parijs den 27 Julij. De Fransche akademie heeft eene premie van vijl duizend francs, benevens eene gouden medaille toegekend aan eene dienstmeidge naamd Madeleine Planchet. Tijdens de jongste onlus ten te Buzan^ois ^wegens het uitvoeren van granen), toen eene woedende menigte bereids den echtgenoot en het zoontje harer meesteres, mad. Chambcrthad ver moord dekte de moedige dienstmaagd met haar lig ciiaam dat harer meesteres en verklaarde, dat geen wa pen mad. Chambcrt zoude treffen dan na alvorens haar te hebben doorstoken. De alhier uitkomende dagbladen spreken van eene nieuwe in Zwitserland ontstane verwikkeling tusschen den franschen gezant aldaarden heer Bois-le-Comte er. de regering van de stad Bern. Een onlangs tot lid van de regering benoemde burger dier stad, de heer ent lihad twee kruizen gehangen aan den halsband, welk t, zijn hond droeg. De lieer Bois-le-Comte is al spoedig onderrigt gewordendat een dier kruizen her versiersel der fransche ridderorde van het Legioen van Eer was, en oordeelende, dat de handelwijze van den heer jenni als eene beleediging voor Frankrijk moest worden bescliouwd, heeft hij een ofliciëlen brief aan den uitvoerenden raad geschreven, waarbij hij heeft aange drongen op eene openbare voldoening, door het instellen vati eene geregtelijlte vervolging tegen den heer Jenni. Den heer Bois-le-Comte is daarop door den raad geant woord, dat die voldoening niet veischaft konde worden, aangezien feiten, als dat, 't Welk door den heer Jenni was bedreven, bij de wet niet strafbaar waven gesteld; dat overigens de raad niet konde veroorloven, dat leden van dat ligchaam, ter zake van door hen als bijzondere personen bedrevene daden, geregtelijk vervolgd zouden worden; dat eindelijk de heer Bois-leComte, inge val hij op die vervolging bleef aandringen, zich had te wenden tot de gewone regtbanken. NEDERLANDEN. 'sGravenhage, den 28 July. Bij de lieden ge houden e beraadslaging tier Tweede Kamer over hel ont werp van vv'etbetreffende den accijns op de rogge hebben nog de heerer. Corneliede Weichs de Wenne, v. GoltsteinLuijbcn en Gouverneur zich ten voor* deele van dat omwerp verklaard. De beraadslagingen hierna gesloten zijndeis het ontwerp verworpenmet 44 tegen 13 stemmen. 'sGravenhage den 29 July. Ten gevolge van de verwerping van het 'ontwerp van wet nopens den accijns op de roggeverwacht men dat morgen och tend vóór den aanvang c5er beraadslagingen over de ontwerpen van wet, uitmakende de siaatsbegrootins voor de jaren 1848 1849, aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden eene nota van wijzigingen in de voordragt betrekkelijk de middelen, die waarschijnlijk thans zal hersteld worden op den voetwaarop zij oor spronkelijk werd aangeboden, da: is, zonder verhooging van opcenten op eenige belasting of accijns. Rotterdam, dep 29 July. Het kan als eene zeldzaamheid aangemerkt worden, wanneer een Neder- landsch schip uit eene der havens van ons koningrijk vertrekt met eene lading ter waarde van f 500,000. Maar dat eene zoo rijke lading dan nog enkel bestaat uit stoomwerktuigen en al het toebehooren tot daar- srelling van ijzeren stoomschepen, daarvan zal vergeefscli in dit rijk een voorbeeld gezocht worden. Intusschen is dit het geval met liet barkschip Nederlandsche Nij verheidhetwelk eene zoodanige lading heeft ingeno men, aan liet etablissement der nederlandsche stoom boot-maarschappij te Fijenoord, om daarmede nog deze maand naar de Wolga te vertrekken. Dat vaartuig zal tevens een aantal, bijna uitsluitend nederlandsche werk lieden overbrengen, die aan de boorden van genoemde rivier eene werf gaan oprigten, bestemd tot het aan bouwen van ijzeren stoomvaartuigen en houten ligter* schepen. Men durft van hunne kunde en ervaring belangrijke uitkomsten verwachten, die beter geschikt zijn 0111 in het rijk van wijlen Czaar Peter een gunsrig denkbeeld 'van de holiandsche nijverheid te vestigen, dan de friesche wafelkraam welke op de laatste kermis te Nischney Novogorod gezien werd. Daar zij vergezeld zijn van hunne vrouwen en kinde ren, mag men verwachten spoedig aan de oevers der Wolga een Hollandsch dorp te zien verrijzen Reeds was 111 dit jaar een schip niet eene lading werktuigen van Fijenoord naar Rusland vei trokken, en in de volgende maand zal nog een derde schip, ook stoommachines inheóbende, zich daarheen bege ven. De gezamenlijke kracht der stoomwerktuigen, die in dit jaar naar Rusland zijn gezonden, uitsluitend bestemd tot het vervoer van koopmansgoederen, be draagt die van ruim 1000 paarden. Dit reeds thans zoo aanzienlijk vervoer zal daardoor nog aanmerkelijk toenemen. In 1846 bedroeg bet transport, alleen van granen, meel, zaad, talk en potasch, tusschen Simberk en Saroloff 44 milliorn pud, of 660,000 ton of wel 330,000 las:, welker vervoer tienmaal meer scheeps- ruimte zou vereische'n, dan op den geheelen Rijn ge bezigd wordt, en toch maken deze 330,000 last maar een gering gedeelte uit van het goederenvervoer, het welk thans jaarlijks op de Woiga plaats vindt. Haarlem, den 30 Julij. Met den telegraaf ont» vangen wijbij het ter perse gaan van ons bladbe- rigt dat het'eerste hoofdstuk der staats-begrooting (Huis des Konings) heden, niet aigemeene stemmen, door de Tweede Kamer is aangenomen. De heer van Rosenthal heeft daarop gezegd dat men nu duet méér vrijmoedigheid de overige artikelen zou bestrijdendewijl in dezelve niet genoeg spaar zaamheid was in 't oog gehouden. 'sGravenhage, den 31 Julij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is het Ilde hoofdstuk van de begrooting van staats-uitga- ven voor 1848 en 1849 met 34 tegen 24 stemmen aan genomen. De beraandslagingen over de volgende hoofdstukken zullen Maandna aanstaande te 11 ure worden voortgezet, Te Amsterdam vormt zich eene naamlooze ven nootschap voor de vestiging en uitgave van een nieuw vrijzinnig dagblad Atlasmet de heeren L. van Vliet% als directeur hoofdredacteurII. R. Arntzeniusals directeur-ailminis'ratftMir, en Mr. P>. Donker Curtius W. Poel en A. de 'Brhynals commissarissen. Het

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1