N\ 60. 1847. GOES SC IIE COURANT* Donderdag S9 De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f J,90. x A 4 (Gewone ddverlentièn worden 'a 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Dootjberigten van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelve'gt, NI E U WSTIJ D N G KN ITALIË. I Rome, den 12 July, Hoe ver de brutaliteit bier I gaat, kan liet volgende voorbeeld leeren. Het is gebrui- kelijk, dat. op den morgen vóór de executie van een' misdadiger, op de hoeken der straten bouten borden worden opgehangen, waarop de naam van den veroor deelden staat, benevens eene vermaning aan de geloo vigen, om voor zijne ziel te bidden. Zoo vond men, eenige dagen geleden, op onderscheidene punten zoo. danige houten borden opgehangenwaarop de namen der kardinalen Lambruschini, MattelBcrrctlï en van den prelaat Grassellini (gouverneur van Rome) bene vens Corboli geschreven stonden, vergezel van boven genoemde aanmaning. Door de poücie is eene menigte dolken in beslag genomen, waarop de spreuk gegrift stond Viva Pio IXTot welke gruwelen trachten de leden van het Jonge Italië den naam des Pausen al te misbruiken DU1TSCHLAND. Frankfort, den 2 1 July. De onlangs te Maintz in hechtenis genomen schrijver Moras (een zwager van kleinzen'), welke gisteren van die stad onder be geleiding van gensdarmes naar Ehrenbreitstein gebragt werd, is op de reis daarheen ontvlugt, doordat hij, in de nabijheid van Eltwille, van de stoomboot in den Rijn gesprongen zijnde, zich op den regter oever redde en dakr in een gereed staand rijtuig wierp. Tot dus verre heeft men hem te vergeefs nagezet. Frankfort, den 24 July. Onlangs had in de stra ten van Munchen een zonderling schouwspel plaats. Het was eene calèche, door twee groote wolven ge trokken, welke de heer l-Foranzofvroeger een koop man te Sr. Petersburgzeer jong in een bosc'.i nabij Wilna vond, en zoo wel getemd had, dat zij zoo leerzaam zijn als paarden. Deze dieren zijn getuigd even als koetspaarden en hebben hun bloeddorstig instinct geheel verloren alleen moeten zij, op bevel der policie steeds gemuilband zijn. Reeds verscheidene malen is de heer IVoianzof met zijne ekwipaa ije de stad door getrokken telken male door eene aanzienlijke menigte vergezeld. ENGELAND. Londen den 24 Julij. De hoeveelheid granen, welke voor binnen), verbruik in Groot-Brittanje, ge durende het jaar, eindigende den 5 Junij 1847, is in gevoerd, bedroeg9.548.S70quarters, waarvaii4,35o,276 tarwe. De hoogste pi ijs the voor tarwe sedert 1S20 is betaald geworden, had in de week plaats, eindigende den 29 Mei 11., toen men voor gerst p. st. 5, 2, 3, voor haver p st. 1, 16, 3 en voor rogge p. st. 3, 16, 11 betaalde. Gedurende het jaar 1846, heeft het postkantoor ontvangen p. sr. 2,004,007 eene netto winst opleve rende van p. st. 825,112. - In hetzelfde jaar is er 27 003.318! pond tabak, namelijk 26,738.603! poneongesneden tabak. 264,401! pond sigaren en 313J- pond snuif ingevoerd. De be lasting daarvan bedroeg p. sr. 4 336,330. Men zegt dat miss Burdett Coats meer dan p. st. 30,000 aan de nieuwe ketk in Westminster, heeft te koste gelegd. Een lievige uitbarting van den vuurspuwenden berg heeft op het eiland Fogo, Caap Verd den 9 April jl. plaats gehad. De lava heeft dieren, woningen, wijn- gaaiden en zelfs een groot gedeelte van den oogst ver nieldeen kind van ongeveer zes jaren is bij deze ramp omgekomenanders heeft men geen verlies van menschenlevens te betreurende craters van den vul kaan waren reeds sedert meer dan vijftig jaren gesloten. FRANKRIJK. Parijs, den 23 Jnhj. Men sprak als een los ge rucht van eene vervolging tegen den lieer de Lamar tine door de regering in te stellen, ten gevolge van de republikeinsche rigting van zijne redevoering, voor eenige dagen re Macnn door hem gehouden. Een ambachtsman die van zijn werk terugkeerde, vond gisteren eene zeer net toegemaakte witte houten doos, zonder- adres, Toen hij het deksel met geweld poogde te openen, had er op eens eene ontploffing als van eene soort van helsche machine p'aats. welke de doos uit elkander deed spatten, doch den vinder geluk- kiglijk niet kwetste. Op den grond der doos had een papier gelegen, gelijk aan die, welke men voor een maand of z-s op de B >ulevards had rond gestrooid, en waarop te lezen stond: „Laat ons brand stichten, zoolang dat wij de gelijkmatige verdeeling der grond» bezittingen zullen verkregen hebben." BELGIE. Brussel, den 25 July. Koning Leopold heeft, bij een te Neiiilly geteekend besluit, den bekenden schrijver Conscience als leermeester der vlaamsche taal bij zijne zonen aangesteld, ten einde hen, gelijk in het besluit wordt aangemerkt, bekend te houden met de taal, die door een zoo groot gedeelte zijner onderdanen wordt gesproken. Sedert 1829 zijn de denkbeelden in dit opzigi in Belgie merkwaardig verander. Destijds liet men de vlaamsche landlieden verzoekschriften aan de Staren-generaal teekenen, waarbij zij verklaarden hun brood in hunne tranen te doopen, omdat zij geen Franscli mogten spreken."' Een zekere Cachet, in Belgie, beeft onlangs een' sprong gedaan die alles overtreftwat van dien aard ooit merkwaardig gezien is. Deze mail ging beschon ken naar huismoest over eene plankdie over eene steengroeve lag gleed uit en viel 300 voeten diep naar beneden. Mensclien die hem vallen zagendaalden in de groeve af en vonden den man hevig.... snor kende. Hij was niet het minste gekwetst en verze kerde bij zijn ontwakendat hij zich niets herinnerde. NEDERLANDEN. s' Gr aveniiage den 26 Jnlij. Terwijl de vraag van ,t Placet bij de Tweede Kamer nog hangende was, heeft te Utrecht eene vereeniging van aanzienlijke man- lien plaats gehad, waai in besloten werd een adres daar voor aan Z. M. in te dienen. Uit Amsterdam beeft men zich ook, door een brief aan elk lid der Tweede Kamer, tot de volks vertegenwoordigers gewend om op de herstelling van Pplacet in '(Strafwetboek aan te dringen. Ook de llerv. Sijnode, te 's Hage verga derd, heeft een adres hierover aan Z. M. gezonden. De heer Ctifftn d' Orsigny heeft een verslag ge leverd mede over liet mesten van ossen, koeijen, kal veren, schapen en varkens, en is. na opmerkingen over veertig duizend stuks vee verzameld te hebben, geko men tot dit besluit Voor de aanwinst van een Nederl. pond vleesch woidt vereischt voor ossen, koeijen en schapen: 25 pond droog hooi; 30 pond drooge luzerne; 36 pond drooge klavers; 17 pond hoonen, erwten, enz.; 13 pond haver; 10 pond gerst; 7 pond lijnkoek. Voor varkens 7 pond gerst10 pond haver. Voor kalveren: ti pond zuivere melk; 17 pond afgeroomde melk. Een pond melk staat bijna gelijk met een nederlan ische kan. Wij deelen dit mede om den landbouwer opmerk» zaarn te maken, en hem in de gelegenheid te stellen, om te beoerdeelcn welke voedings middelen door iiem lier voordeeligst kunnen aangewend worden om zijn vee te mesten. (C. L K Het standbeeld van dén uitvinder der boekdruk kunst op de marktte Haarlem, voldoet in geenen deele aan de vereischten der liedendaagsche kunst, en steekt al te zyer af bij 't fraaije en grootsche standbeeld voor Guttenberg, den navolger des uitvinders, te Mentz opgerigr. De lieer J. J. F. Moordziek te 's Hage, vereetiind met de HM. de Vries en Schinkel (alle drie mede bekend door geschriften tot staving der door bui tenlanders ontkende daadzaak dat Coster de uitvinder is der boekdrukkunst) vragen biidragen van alle Neder, landers, om daaruit voor Coster een waardig metalen standbeeld op te rigten te Haarlem op 'ceind van 't eerste 25jarig tijdperk naar 't 5de eeuwgetijde de uitvinding, invallende den 10 en 11 Julij 1848. Rotterdam den 27 JulijHet berigt van den afloop der lieden morgen ten ;i ure gelioudene Tin- Veiling uer Nederlaudsche Handel Maatschappij te Am sterdam, werd door de Electro Magnetische Telegraaf aldaar ten 11 ure 24 minuten aangenomen, ten 11 ure 45 minuien van liet station te 's Hage per koerier naar Rotterdam gezonden, arriveerde aldaar ten 1 ure 5 minuten, en werden de gedrukte afloopen dezer veiling ten 1 ure 10 minuten aan de makelaars afgegeven. De gezamenlijke arbeidslieden te Schiedam be tuigen in de Schicdamschc Courant hun dank aan de onbekende weldadigen, die bij de duurte der levensbe hoeften hun eene wekelijksche toelage hebben verstrekt. Amsterdam den 27 julij. Bij de Lucht-Spoor- wegvaart in het Park alhier, is Maandag avond bij den laatsten rid een klein ongelukje gebeurddoor liec breken eener schroef is namelijk het wagentje uit liec spoor geraaktgelukkig was de boog rondgeloopen en de snelle vaart verzwakt, zoodat de reiziger er onge- wond en de toeschouwers er met den schrik zijn af gekomen. Leyuen den 27 Julij. De Agave Americana (honderdjarige Al van den kruidtuin onzer hooge» schor 1heeft sedert ons berigt van den 11 Junij 11.» eenen bloemsteel gevormd van 620 Ned. duimen lang, en waarvan de omvang aan de basis is ongeveer 5S duimen. Men rekent dar tegen half Augustus deze plant in vollen bloei zal staan. ^L. Cr.) Utrecht, den 26 Juhj. Onze tentoonstelling van voortbrengselen van inlandsche nijverheid en kunst is alzoo geëindigd: veel, zeer veel, en tocli niet te veel, is over dezelve, hier en daar, vermeld, en da welverdiende hulde toegebragt aan de Commissie, vooc al de moeite, orde en smaak, waarmeê deze geheele zaak, bijzonder de inrigting van bet lokaal en de plaat sing der voorwerpen, is behandeld; hulde aan de meeste inzenders van voorwerpen, voor de gegeven bewijzen, dat tie industrie in Nederland niet vergaan, maar wer kelijk nog aanwezig is, en slechts aanmoediging be. hoeft; hulde aan den Koning, die, bij zijn bezoek, door aankoop van stukken, door toespraak aan som mige inzenders, en door deelneming in de loterij, krach tig heeft medegewerkt tot opwekking en herleving dier industrie; aan den Heer Gouverneur dezer provincie en de provinciale en stedelijke besturen, die door der- zeiver belangstelling en medewerking, aan het geheel zoo regt bevorderlijk geweest zijn. Vijfentwintigdui zendbezoekers. zoo vreemden als ingezetenen, aller tevredenheid. de uitgifte van zes duizend loten, dit alles moge de beste hulde en daukbewijzen aan allen zijn. De regtbank te Amst. heeft uitspraak gedaan in de zaak van mejufv. II. Bartels en S. Jansen de eerste beschuldigd van de ade aangeklaagde inden neus te hebben gebeten, de andere van wederstand tegen de agenten der openbare magtdie in dit zonderling tweegevecht hunne interventie, op eeneniet zeergra- tieuse wijzebeloond zagen. Het openb. minist, bad de zaak van beide beklaag den gescheiden en tw e zaken op de rol gebragt. De iste vverd beschuldigd van de 2de in den neus te heb ben gebeten daarvoor werd de 2de beklaagde beëe- digde getuige. En omdat ééne getuige niet genoeg, zaarn is, werd de neus eene aanwijzing, volgens art. 442 wetb. vanstrafv. Dit was het pars prima.- Bij de tweede beklaagde waren de nachtwachts aanwezig en legden getuigenis af. De verdediger van de eerste beklaagde kantte zich hevig tegen deze wijze van pro cederen aan, doch bij préparatoir vonnis werden zijne bedenkingen verworpen <-n de eerste beklaagde tot eene gevangenisstraf van ééne maandde tweede van dagen veroordeeld.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1