JV'. 59. Maandag 26 1847. GOESSCIIE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN ■s» êdf 1 UL.IU Z?e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal j Franco per Post f J,90. J f De uitgt I en Donder \isf d,75; 'I (Gewone A* geplaatst. Gt van J 6 re. Gewone Advertent'iên worden a 20 ets. de regel Geboorte-, Huwelijks- en Dtjodberigterl egels a f d ,20, behalve het Zegélregti J DU1TSCHLAND. Frankfort, den 18 Julij. Een landman zal eerst daags een gedenkteeken ter eere van Tijl Uilenspiegel (gestorven 1350 te Möln) in zijne geboorteplaats, liet dorp Knestlingen bij Schöppenstad, doen oprig ten. Nu zegge men niet langer dat de boeren dom zijn.) Den 6den Jnlij is bij Essen het grootste stoom weiktuig, dat Duitschland nog- bezit, in beweging gebragt. De cylinder van dit werktuig beeft eene dikte van 91 duimen, eene hoogte van 12 voeten 7! duim, 'en weegt 32,000 pond. De beide armen van den groo- ten hefboom hebben eene lengte van 33 voeten dit ontzettend groote stuk ijzer weegt niet minder dan 60,000 ponden, tiet doet acht zuigerslagen en brengt 145 teerlings-voeten water op in iedere minuut. Hoe zeer'het'. reeds terstond met.damp tot den hoogstelt trap van digiheid geladen geworden is, heeft het met de uiterste juistheid gewerkt. In Pruisseu, even als in Holland, vestigen de mingegoede koo'pvaardij-kapiteins dre niets bezitten dan het kleine schip, hetwelk zij aanvoeren .Jiunne •woonplaats op hun vaartuig en olijven er roet hun huisgezin. Een dezer Pruissische kapiteinsde heer Hcssers voerde onlangs zijn vaartuig van Koningsbergen -naar Riga, vergezeld van zijne jonge vrouw met drie kleine hinderenterwijl de equipage uit eenen stuurman en vier matrozen bestond. lm de Oostzeedoor eenen hevigen storm overvallen stiet het schip tegen eene Engelsche brik met zulk een geweld, dat de kapitien er. een der matrozen tegen den voorsteven van de brik gesmeten werdenwaaraan zij zich vastklemden en zoo tegen het schip opklauterden. De drie andere matrozen vielen in zee, zoodat alleen de vrouw met hare kinderen en den stuurman overbleef, die zich ech ter zoo zwaar gekwetst haddat hij buiten staat was iets uit te voeren. In dezen staat van zaken had de vrouw den moed van zich zelve met het besturen van het vaartuig te belasten. Beurtelings kapitein, stuurman en matroos, 'is het deze moedige vrouw, na eene reis van tg da gen, en ongeloofelijke krachtispanningen gelukt, haar vaartuig behouden iu de haven van Riga te doen bin- nenloopen. De nationale en vreemde zeelieden te Riga hebben, ter harer eere, eene medaille laten slaan en haar 1000 roebeis (f 4000 fr.) geschonken. De kapitein en de matroos, die zich aan boord van de Engelsche brik gered hadden, zijn behouden te Rostock aan wal gezet. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 24 jnlij. Wij meenen het pu bliek geetie ondienst te doen niet de vermelding, dat de zilveren bokaaldoor Z. K. H. Prins Hendrik als prijs uitgeloofd voor een wedstrijd van vier rienisgie kenen door Z. K. H. uitgereikt aan de heeren Jeden der roeiclub Eendragtwier giek de Zwaluwden prijs had gewonnen door goedgunstige toestemming der winnaren met de groote Zilveren Vaastot en met den 28 dezer maand in het gewezen gemeenlands huis voor het publiek tentoongesteld zal blijven. Wij hebben het genoegen te kunnen mededeelen, dat htt Z. K. H. Prins Hendrik behaagd heeftaan ieder van de vier roeijers van bovengemelde giek een zilveren roeiriempje en aan den stuurman een zilveren roertje te doen uitreiken ten einde dit als ondersclieidingstceken op de borst te dragen. Deze voorwerpen zijn door de heeten Knuystingh en Grebe vervaardigd. (N. R. C.) In het afgeloopene jaar isbij gelegenheid van een groot muzijkfeest, 't welk te Birmingham beeft plaats gehadeen nieuw oratorium uitgevoerd van den beroem den Duitschen toonkunstenaar Felix Mendelsohn Bar. iholdygetiteld: Elias. Allen, die dat muzijkfeest hebben bijgewoondzijn getroffen geweest door de me nigvuldige schoonheden van dar oratorium zoo wel wat betreft de gepastheid van het onderwerp't welk aan de Bijhelsche 'geschiedt») is is ontleend als wat de uitmuntende mttziekale bewerk 1 hg-va h hetzelve aangaat. Sedert is dat muziekstuk ndg niet weder uitgevoerd ge worden. Het za! iiwisschen den beoefenaren der toon kunst gewissrlijk aangenaam zijn te vernemen dat het genoemde oratorium dezer dagen te Bonn in druk is uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld. Alleen die in de toonkunst iets meer zoeken, dan louter uit spanning, zullen voorzeker het laatste werk van Men delsohn met de gioorste belangstelling beoefenen. Zij zullen bespeurendat de eerste berigten nopens de menigvuldige schoonheden van dat meesterstuk geens zins overdreven zijn geweest, cn dat het oratorium. Elias onder de voortreffèffkste werken van dien aard kan worden gerangschikt. Groningen, den 19 Julij. Vroeger hebben wij melding gemaakt van de vruchtbaarheid van eene tarwe» aar op het land van de wed. A. de Jong onder'sPrin- senhage; thans kunnen wij een voorbeeld geven van de buitengewone vruchtbaarheid van eenige gerstekorrels, welke door den eigenaar van eenen, in deze stad gele gener. tuin gezaaid zijn. Onder deze gezaaide korrels merkt men er eene op die 53 aren heeft voortgebragt, waaronder er waren van 80 korrels; welk eene verba zende vermenigvuldiging levert dit nier op, - Voor eenige dagen hebben wij eene opgaaf ge daan van het aantal runderen't welk in Februarij jl. 311 Vriesland aanwezig was. l)a: getal beliep 172.912. Hierbij verdient nader gemeld te worden, dat in Fe- broarjj.i846 dat-aantal 168,218 bedzoeg weshalveer. in 1847 9694 stuks meer waren dan in 't vorige jaar; een bewijs, dat de veestapelwelverre van verminderd te zijn door de sterke uitvoeren van rundvee naar En geland, integendeel aanmerkelijk is toegenomen. Die uitvoer heeft blijkbaar het aanfokken van vee zeer aan gemoedigd nademaal de landbouwers er zich op toe leggenom van die gelegenheid tot verkoop van vee tegen hooge prijzen partij te trekken tot het behalen van een eerlijk voordeel. Leeuwarden, (len 17 Julij. Er is tegenwoordig in de weilanden, vi wal die der kleistreken, eene ont zaggelijke menigte muizen, zoodat de boeren met re dei; vreezendat erbij aanhoudend droog en warm weder, voor liet vee geen genoegzaam voedsel over blijven zal. Wat is hiertegen te doen Het zekerste middel is ze weg te vangen. Wanneer de boeren algemeen het voorbeeld volgden van iemandop een uur afstands van deze stad wenendedie verscheidene 'weken achtereen steeds een groot aantal (in de vorige week alleen meer dan tienduizend) in zijn land heeft laten vangen en doodendan zoude men ongetwijfeld 'her aanrigten van veel schade en mogelijk gebrek aan gras voorkomen. Ongelukkig echter heeft de boer tegenwoordig geen geld Hoe schoon zoude hier anders de gelegenheid zijn, om de hongerigen en behoeftigenmet hunne kindei én een broodje te doen verdienen! Het kan er niet af. Van den 50 boeren is er pas 1die het doet. De andere 49 beknibbelen veeleer het ge Vtfone dagloon van den werkmandie voor hen wroet en slaaft. De boter en kaas is re goedkoop. -— Arme boeren {Prov. Friess. Cr.j De Engelsche stoombooten welke van Londen op Harliiigen varen, brengen van tijd tot tijd, in de laatste havenzeer veel rijst aan. Zwolle den 22 Julij. Heden morgen heeft voor de arrondissements regtbank alhier gediend de zaak van den landbouwer G. R. en zijne vrouwwonende in de,gemeente.Dalfsen - welke beklaagd waren als hebben de drie achtereenvolgende marktdagenstukken boter hier ter markt gebragt, alwaar brokken steen waren ingewerkt; het O. M. heeft jegens hen geëischt, voor beiden eene gevangenisstraf van zes maandenen eene geldboete ieder van 25. Het vonnis zal lieden over acht dagen worden uit- gespruiten, {Pr. Oy. en Zw. Cr.) Op de markt te Zwolle zijn de aardappelen ver leden Vrijdag Julij) verkochr tegen/1,90 lietned. mud. HeLlendoorn, den i3 Jhlij. Op heden fs. het kerkje etc., der afgescheidene Hervormde gemeente al hier, in publieke veiling, verkocht. Eene aartzien-1 lijke massa der leden van die gemeente met derzalver leeraar aan het hoofd, ten getalle s.c. 120140 per sonen, zijn voornemens, in de laatste helft der vol gende maandnaar Amerika te vertrekken, meest lieden tot de landbouwende en arbeidende klasse behoorende, waaronder hoogbejaarde, zwakkelijke, zelfs gebrekkige menschen worden gevonden. Verkoopingen van hunne' voorvaderlijke erven, enz., is sedert eenigen tijd aan de orde van den dag, en de voorbereiding van hun Vertrek. Tilburg den 19 Julij. Als een blijk van vlug heid en sterkte in hoogbejaarde menschen, dient ver» melding, dat zekere lieer Anthonij Mutsaer;inboor ling dezer stad, welke te Heerentouwt inBelgie woon» aclitig is, niettegenstaande hij den ouderdom van 9c jaren heeft bereikt, nog in den Joop dezer dagen, op één' dag te voet van daar naar hier is gekomen, en alzoo in minder dan 13 ureneen* afstand van ruim 10 uren heeft éfgelegd. Vlissingen den 22 Julij. Naar- men verneemt, moet liet hier ter reede liggend'fregat Prins van Oranje met het eind dezer maand gereed gehouden worden, om naar zee te kunnen vertrekkentot het doen van eenen krnistogt. Met dit fregat verliest men hier het laatste schipdat nog tot groot voordeel der ingezete» nen strekteen eenige levendigheid verschafte in-onze overigens thans zoo stille stad. De sluiting van het dok, hetwelk de terugkeering der schepen binnen deze havens verhinderd, is een groot nadeel voorliet algemeen, en het is te Impen dat zij niet langer dure dan volstrekt vereischt wordt tot de uit te voeren werken aan de groote doksluis. Wij zien daarom met blijdschap, dat de af» damming der zelve voorspoedig gaat, en bereids zoo ver gevorderd isdat men een begin heeft kunnen maken met het uitmalen van het water tusschen de dammen* geschiedende dit met stoomwerktuigen. VOOR BOOMKWEEKERS ontkenen wij 't volgende uit de jongste nommers van 't Maandschrift voor Tuinbouwdat te Dordrecht uitkomt. Zekerlijk is bij uitgestrekte plantsoenen 't planten met de kluit te kostbaar en tevens in ieder geval on raadzaam, uitgezonderd bij die weinige boomsoorten, welke hun voedsel nabij den stam zoeken en alzoo, niettegenstaande zij eenige jaren vast hebben gestaan, hunne haarwortelen weinig verspreid hebben. Doch de afkapping van gewortelde opgaande hoornen bij de verplanting, is eene verkeerde praktijk. Tegenover de vrees van bij de planting met den top J>5 der boor men door loswaaijing nier te zien aanslaan (welke vrees echter op zware kleigronden, die spoedig na de omwerking weer vast worden, veel vermindert) staaf dat de afknotting steeds vele slagtofers maakt. En hoe kan liet anders de boomen die men uit eene kweekerij ontvangt, hebben grootendeels digt opeen gestaan en bezitten daardoor alleen oogen of botten a3n de toppen; behoudt men deze bij de planting, dan zullen de daaruit gemakkelijk ontspruitende bladen vele voedende sappen opslorpen, waardoor de steeds eenigzins verminkte wortelen in hunne werking wor den te gemoet gekomen en gemakkelijk zullen aanslaan; terwijl men bij eene afkapping niets anders bezit dan een boom, welks wortelen verminkt zijn en alzoo dè bekwaamheid niet bezitten om dadelijk vele sappen op te nemen, welks top verwond, uit welke wonde de nog in 't hout aanwezige en in omloop komende sappen eerst zullen wegvloeijen, daar zij geene gevormde botten vinden om hun scheppend vermogen op uit te oefenen. Veelal ziet men dan ook in onze streken zulke boQUt-n in den zomer magere looien maken, die spoedig afsterven, daar de oude sappen weggevloeid

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1