OPENBARE «KOOPiG. Koninklijke Nederlandsche Loterij. eene bijdrage ter vernieuwing van de Kerk der lïerv. gemeente te Zandvoort van N. N." Den edelen ge ver dank Gode de eer Zoover onze berigrgever. Wij willen zijne mede- deeling niet plaatsen zonder op Zandvoort te wijzen als op een toonbeeld van hetgeen Christelijk mildda digheid vermag. Gij betreedt het nederige visschers- dorp en iedere woning zal u lier getuigenis afleggen van dezen en dien, die de erkentelijkheid harer bewo ners verdiende. Ginds verrijst de Bewaarschool zij is uit liefdegiften gesticht en blijft door liefdegiften j» stand. Moesten wij de sommen noemen, die er daar voor behoeftigen en nuttige inrigtingen besteed zijn, wij zouden vreezen de bescheidenheid der gevers ie kwetsen. En wij zouden het bovenstaande niet ge schreven hebben, ware het niet in de hoop, dat me. rtige rijke, die elders, waar hij velen tot nut kon zijn, zijne rijkdommen zorgvuldig bewaart, door zulke voor beelden gedrongen worde om ook voor velen veel te zijn. MaandblHervorming Men schrijft ons van den Helder van den 15 Julij, bet volgende Gisteren is alhier binnengekomen Zr. Ms. instructie vaartuig Uraniaonder bevel van den luitenant ter zee iste klasse J. J. van der Moorebegeleid door den luitenant ter zee 2de klasse eerste oflieier G. Tichelman aan welks boord ziclt bevinden 25 adelborsten van hei derde studiejaar, Na 'srijks maritime etablissementen, de militaire forten en Kijkduin te hebben bezochtzal hetzelve naar Amsterdam opzeilen. UtrCt.j Texel den 17 Julij. Zondag avond heeft zekere van den Herberg werkende aan den Prins Hendrik», polder, het ongeluk gehad, een meisje van 18 jaren dood te schieten. Hij was voor eenige jaren te Amster dam, wegens diefstal aan strand, correctioneel veroor deeld, doch na zijne teiugkomst uit de gevangenis, jiaar het scheen verbeterd en daarom als veldwachter aangesteld. Na alvorens eene getrouwde vrouwmet welke hij leefdegeslagen te hebben geraakte hij in twist met zijne buren, en nam hij zijn geweer, het» welk hij op zijne tegenpartij aanlegde. Deze weerde den tromp af, terwijl het scltot viel, en onder de zaam- gevloeide menigte het meisje in de linkerdij trofzoo dat het een half uur daarna den geest gaf. Men heeft van den Herberg daarop dadelijk gebonden en aan de justitie overgeleverd. (Utr. Ct.~) Er hebben, Zaturdag middag en avond tot des nachts twee ure, te Nijmegen ergerlijke tooneelen plaats g diaddiezoo er geene krachtdadige maativegleri genomen worden aldus schrijft men ons liet voorspel kunnen zijn van ergere ongeregeldheden. Een schipper lag er met zijn schip aan den wal, en wilde aardappelen ladenmet zeide, dat hij drie gulden voor liet mud had gebodenhet gepeupel schoolde zatneti en dreigde der, schipper in den mast te zullen ophan gen een der belhamers trok zijn mes en sneed ceti zak aardappelen open. De schipper zocht eene wijk plaats bij eenen burger in de stad, Hendriks genaamd. Voor diens huis schoolde het janhagel re zamen en drong er zelfs binnen. De heer burgemeesrer Bijle veld verscheen zelf en vermaande in het vriendelijke, om uit een te gaan doch wel verre van daar aan gehoor te gevenbleef het volk razen en tieren en boorde men niet alleen ergeliike uitdrukkingenmaar onk de bedreigingen, dat er Maandag (den 19 Julij, zijnde alsdan eene drukko markt) meer zoude gebeu ren. Als men in aanmerking neemt, dat de boeren reeds een paar marktdagen niet veilig met hun eerwa ren op de markt konden zitten, en daarbij den zeer slechten geest van het volk voegtdan is men niet zonder ongerustheid. Vele landlieden uit het Sche pendom blijven uit vrees reeds met hunne groenten te huis. (Uit Arnhem meldt men, dat het volk vooral de opkoopers bedreigtdie den prijs der aardappelen trachten te doen stijgendoch dat de burgemeester beloofd beeft, dat men de aardappelen tegen 1,50 de mud kan bekomen't welk een heilzamen indruk beeft gemaakt. (Utr. Cr Leeuwarden, den 17 Julij. Onlangs is eender beide schepenwelke jaarlijks van Harlingen ter wal visch- en robbevangst worden afgezonden feruggeko- iüen; dit schip, Dirkje Adama genaamd, kommandeur Hoekstraheeft eene zeer gelukkige vangst gehad, be staande in 9500 robben het andere schip had volgens berigtbereids 5000 robben en een halve visch. In Frankrijk zijn de proeven om rijsrmeel met tarwemeel bij de broodbereiding te vermengen volko men gelukt. Men neemt gemalen rijst en tarwe meel; bet brood is veel witter van kleur en fijner van smaak. Deze vermenging geeft voordeelen liet dus gebakken brood is zeer in trek. De Java rijst schijnt daartoe het best geschikt te zijn. Middelburg, den 21 JulijHier en daar, ook in'ons eilnnd, worden up sommige akkers weder spo ren der aardappelziekte opgemeikt. Dit verschijnsel moet echter niemand bevreemden, veeleer zou het ver wondering moeten wekken indien zij nergens meer waargenomen werd. Doch evenmin behoeft voor als nog hare verschijning ons sterk te verontrusten, daar dergelijke epidemien, hetzij onder menschen, dieren of plante, niet plotseling of spoorloos verdwijnen, maar steeds langzaam uitslijten. En zoo als de aardappel ziekte zich thans doet opmerken, heeft men hoop, dat die ziekte dit jaar riet hevig en niet uitgebreid zal zijn. Goes den 22 Julij. Gelijk op andere plaatsen zoo worden ook alhier in de boonen en erwten schadelijke insectenen in de aardappelen het vroeger kwaad ont dekt. Voor zoo verre onze mededeelingen gaan is het nog niet algemeen bepaalt het zieh incest bij de vroege, en heeft het nog meer het loof, dan de vrucht zelve aangedaan. Men heeft zeer gave en smakelijke aardappelen gedolven van stoelenmatterswaarvan liet loof geheel besmet was. De pollen zijn over 't alge meen rijk beladen. De overige vruchten als tarwe gerst, rogge en vlas beantwoorden aan de goeie ver wachting. Men is reeds druk bezig aan het. zaad snijden en dorschen. Men gewaagt alleenlijk van eenig kwaad in de oude meede. Aan de ingedijkt wordende schorren aan het ZyPe (Zeeland), heelt de vorige weck een zeer treu rig ongeval plaatsgehad. Vijf werklieden, des avonds te voren van daar naar het eiland Tholen vertrokken, begaven zich weder naar het werk; doch bij het door waden der zoogenaamde Bruinjeskreek, welke het schor van het eiland afscheidt, en welke kreek nog al eene aanmerkelijke breedte heeft, waren zij op eenmaal door het snel opkomende water zoodanig omgevendat er aan geen ontkomen te denken vielen zij allen zijn verdronken. Onder de ongelukkige!1 was een huisva der van 7 kinderen, de overigen waren 4 jongelingen. Wij ontkenen aan het Verslag van de Provinciale Staren van Zeeland het volgende: Wegen. „Eerstdaags zal worden overgegaan tot de aanbesteding van den veerdam en steiger bij Wolphaars- dijk en van de herstelling des pontdams bij Kortgene, ter verbetering der communicatie voorde eilanden Noord en Zuid-Beveland. Tot liet verkrijgen van eene min nelijke overdragt der gronden voor de hiermede in ver band staande wegs-verbeteringvan af gemelden veer dam tot het gehucht Wissckerke benoodigd, is bereids de vereischte beschikking door ons genomen. Wij vermeenen dit hoofddeel van ons verslag niet te mogen eindigen, zonder nog te gewagen van de ge» concessionëerde spoorbaan, aan wier daarstelling zoo vele verwachtingen zich hechten. Is die daarstelling nog niet aangevangen, zulks kan ons, bijeenig naden ken, ook in verband met de omstandigheden en voor vallen in andere Rijken, niet bevreemden. Aan een denkbeeld, grootsch als dat van den Zeeuwsch Lim- burgschen Spoorweg, kan in wording en verwezenlij king geene gelijke snelheid te beurt vallen. Voor de laatste ziet het zicli overgebragt in bet gebied des ge wonen levens, en, heeft de geringste onderneming met bezwaren en hindernissen te strijden, eene zoodanige als deze kan nog veelminder dien kamp ontgaan. Haar uitgebreide ontvang vordert niet alleen kracht en inspan' nirtg, maar ook volharding en tijd, en ongeschikt ver beiden wij de uitkomst, welke door de steeds voort gezet wordende aanwending dier middelen zal kunnen worden teweeg gebragt; intusschen ons verheugende, dat deze onderneming weder een blijk van 's Konings welgevallen heeft mogen ontvangen, in het toestaan, bij Zr. Ms. besluit van den 16 Mei jl.no. 50, van de uitgifte op erfpachtregt, voor een tijdvak van 99 jaren, in te gaan op den dag waarop de vverkzaambe den voor den spoorweg op het terrein zullen aanvan gen, van de aan- en opwassenaan den Staat behoe vende en zullende ontstaan in zekere gedeelten van het Sloe en de Oosterschelde. Het verzoek der concessionarissendat het spoor mogt worden bepaald op gelijke breedte als dat der ba nen in Pruissen Beigie en Fiankrijk in echter naar aanleiding van 's Konings kabinetschrijven van den 16 Mei jl., r>o. 51door Zijne Excell. den Minister van Binnenlandsche Zaken afgewezen, met te kennengeving, dat in de hoofdafmetingen, welke voor den aanleg van den spoorweg bij de acte van concessie zijn omschre ven geene verandering kan worden gebragt. Gelijk tijdig is daarentegen gunstig beschikt op een ander ver zoek, dat, met wijziging van het 6de lid van art. 51 der verleende concessie aan de onderneming en niet uitsluitend aan de Regering de keuze moge worden gelaten om de tarieven te verminderen ingeval van eventuele technische verbeteringen in de exploitatie van den weg waaromtrent aan de concessionarissen de toe zegging is gegeven, dat zij op de verlangde wijziging kunnen rekenen en later deswege uiet hen zal worden overeengekomen. Armwezen en instellingen van weldadigheid. In bet getal weezen en bedelaars, voor rekening van ad» niinistratien dezer provincie in de gestichten der maat schappij van weldadigheid verjileegd, is, ten gevolge van ontslag en sterfteeene beduidende verandering voorgevallen. Op ultimo December 1846, bedroeg liet getal der weezen 26 en dat der bedelaars 127. •Voor verpleging van dezelve, mitsgaders voor die, welke in den loop van 1846 ontslagen of overleden zijn is eene som van 9658,41 uitbetaald. Niettegenstaande de behoeften groot waren, was het •getal der personen, dat zich vrijwillig ter opzending naar de zoo even genoemde gestichten aanmeldde, zeer gering, in vergelijking van vorige jaren, en heeft zich, sedert de laatste gewone bijeenkomst, tot tien personen bepaald. Het getal der personen, welke, wegens bedelarij door den regïer veroordeeld, derwaarts uit deze provincie, is opgezonden, stond gelijk met dat van het vorige jaar. Het getal personen in dt-ze provincie, hetwelk door al de instellingen van liefdadigheid te zamen ondersteund is, bedraagt 29.922. De uitgaven voor onderstand, met inbegrip der administratie-kosten, hebben beloopcn de som van f 406,257. En deze uitgaven zijn bestre den. 1. door inkomsten van bezittingen, ad ƒ129 131; 2. uit collecten, giften en inschrijvingen, ad 92,596; en 3. door subsidien uit de plaatselijke kassen en van andere ii stellingen, ad 175,334. Waai bij wel moet worden in het oog gehouden, dat noch onder het getal personen noch onder de ontvang sten en uitgaven zijn begrepen de cijfers voorkomende in de tabellen der leenbanken, spaarbanken, zieken en begrafenis bussen en weduwen- en weezen-fondsen, alzoo deze in de beschouwing geen deel van den ar. menlasr uitmaken. Her ks steeds aangenaam te kunnen mededeelen, dat de vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraam, vrouwen en? tot het vet vaardigen van vrouwelijke hand- werken bi; voortduring de weldadige ondersteuning genieten van H. M. onze geliefde Koningin, en dar, de te Middelburg gevestigde vereeniging van laatsrge. noemde ook een ondubbelzinnig blijk van belangstelling van H. K. H. de Prinses van Oranje heeft mogen on dervinden. prijzen van f iooc en daarboven. Trekking der Hier de Klasse. lste Lijst. No. 14721 eon Prijs van 1000. 2de Lijst. No. 5699, een Prijs van 25,000. No. 16928, een Prijs van f 1250. No. 7405 3812 en 17546 ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 20368, een Prijs van J 1000. 4de Lijst. Geene. 5de Lijst. No 13279, een Prijs van ƒ2500. No. 9194, een Prijs van 1250. No. 3503, een Prijs van 1000. 6de Lijst. No. 20499, een Prijs van f 5000. No. 19466, 1531 1 en 2937 ieder een Prijs van f 1000, ADVEItTENTIEN. Ter voldoening aan Art. 38 van het Welhoek van Koophandel wordt bekend gemaakt dat bij akte verleden voor den Notaris C. H n ree uk mo es te Hulst, den 4 Maart 1847, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 12 April 1847 No. 83, is tot stand gebragt eene 1VAA3I- K.WWZE YEItfNOOTgCHAP tot het fóctXt&iCW y enz. in de Gemeente Ilon- tenisse, onder den naam van Domein Meestoof, welke akte met het besluit is geplaatst in de Staats~ Couranten van den 16 en 17 Jnnij 1847, Nos. 140 en 141. MOp Maandag den 26 Julij 1847 des avonds ten 6 urezullen de Kinderen en Erfgena men van JFAKf KEPOETKR en A WIS IA Hi" A WK LEEUWin de Heiberg bij M. van Maris, te Rappelle publiek en aan de meestbiedende pre senteren te verknopenTwee WOONHUIZEN met EB VEN, staande op het Dorp Kappelleen 67 Roeden73 Ellen WISSEBOSCH en WEGELING, gelegen aldaar in de Weehneet. Information zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. Smallegange te Goes. Te Gues, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2