N". 58. Donderdag 22 I84T.y GOESSCIIE COURANT. I imn De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f ./,75; Franco per Post f d,90. J f Gewone Advertenti'én worden a 20 ets. de regeï\ I geplaatstGeboorte-, Huwelijks- en Doodbérigten l'iy \van d 6 regels d f d,20, beh.aj.ve het Zegelregt. j m E U WSTIJ 1N G E JNT i DUITSCHLAND. Keulen, den 15 July. De vereeniging voor Duit sche statistiek te Berlijn neemt in uitgebreidheid en belangrijkheid toe. Reeds zijn uit derzelVer boezem vijf stukken van belangrijk statistieschen aard uitge gaan. Den 16 dezer zal te Stuttgart eene vereeniging plaats hebben van een zestal uitgevers, welke de ver bai delingen der kamer in druk willen uitgeven ten einde de censuur tegen te werken. Zij hebben reeds voorloopig beraamd, dat deze onderneming hen een deficit van 2 k 3000 florijnen zal veroorzaken. Om der zaakswille zouden zg zich echter dit verlies ge troosten. Keulen, den 18 Julij. Ons dagblad deelt het verslag van den heer Camphausen aan den gemeente raad mede over de wijze, waarop hij zijn mandaat als afgevaardigde bij den landdag heeft vervuld. Deze vergadering heeft belangrijke beslissingen genomen, doch de kwestie van de openbaarheid der zittingen en de waarborgen der individuele vrijheid in het midden ge laten. De afgevaardigde hoopt, dat de landdag spoe dig weder bijeenkomen zal, en eindigt zijne beoordee ling van den tegenwoordigen staat van zaken aldus De landdag had op zijn vaandel geschreven, Nood zakelijkheid van het regt. Alles doet ons hopen, dar de pruissisciie landdag dit opschrift nimmer zal vervangen doorHet regt van de noodzakelijkheid. Hamburg, den 15 Julij. Het hamburgsche schip J1 unseat, kapt. Strandhet eerste vaartuig, dat uil deze stad naar de Zuidzee ter walvischvangst werd uitgerust, is gisteren namiddag met eene bijkans volle lading (2300 ton traan), na eene reis van drie jaren, uit de Zuidzee hier weder aangekomen. EKGELAND. Londen, den 17 Julij. Ui: mededeelingen aan het Engelsche Parlement is gebleken dat gedurende het jaar 1846, in Ierland, niettegenstaande een groot gedeelte der bevolking zich in afsch dfingsgenootschap- pen heeft vereenigd en niettegenstaande den honger snood die er heeft geheerscht, nogthans het graan, dat tut sterke drank is verstookt, zou hebben geleverd 220 millioen Engelsche ponden meel. Deze hoeveel» beid zou voldoende zijn geweest om ongeveer een tnillioen ingezetenen met een pond brood daags te voor zien. Voor den drank, uit dit graan gestookt, heb ben de Ieren, in hunne diepe armoede, nog uitgege ven omstreeks 66 millioen guldens. VolksvriendA Londen, den 18 Julij. Gedurende tie laatste zes maanden zijn meer dan 100,000 landverhuizers valt Liverpoolmeestal naar de V.-Staten vertrokken. Er zijn berigten uit de V.-Sraten van 1 Julij. Er is eene vrij aanmerkelijke daling in de prijzen der granen de uitvoeren bleven altijd zeer aanzienlijk men kreeg van alle zijden de gunstigste tijdingen nopens der, oogstzoowel van koren als van aardappelen die in groote hoeveelheid geplant waren. Den 14 dezer, des morgens ten 11 ure, is te Favershain eene fabriek van buskruid, schietkatoen, enz. op het oogenblikdat al het volk aan het werk was, met een verschrikkelijken slag in de lucht gesprongen. Verscheidene mijlen in het rond voelde inen den schok en de huizen schuddeden op derzelver grondslagen. Een twintigtal vrouwen en kinderen meer of min verminktmaar nog levend zijn in de naburige huizen gebragt om zoo mogelijk in het leven behouden te worden. Tien lijken heeft men gevon den, waaraan geene uitwendige kwetsing zigtbaar was; ier wordt nog veel volk vermist. FRANKRIJK. Parijs, den 18 Julij. Het hof der pairs heeft Zaturdag avond zijn arrest uitgesproken in de zaak der mijnen van Goubcnans. Onmiddellijk daarna is hetzelve in de gevangenis aan de drie beschuldigden door den 1 griffier de Cauchij voorgelezen, en door de heeren Tate en Cubières niet kalmte aangehoord, als was hun gemoed m die vier dagen op dien slag voorbereid geworden. Dit vonnis veroordeelt: den lieer Teste tot vet lies van zijne burgerlijke regten, 94,000 fr. boete en storting van nogmaals 94,000 fr. ten behoeve der gasthuizen van Parijs, bij wijze van restitutie der ontvangene sommen den generaal Cu bières tot verlies van zijne burgerlijke regten en 10,000 fr. boete, den lieer Parmentier tot dezelfde straf als den heer Cubières, en allen solidair in de kosten. De heeren Cubières en Parmentier zijn onmiddelijk in vrijheid gesteld. De heer Teste zal naar een voor hein in gereedheid gebragt wordend vertrek op de con- ciergerie worden overgebragt. Toevallig is dit vertrek juis: geplaatst onmiddellijk onder de civiele kamer van het hof van cassatie, waar hij de drie laatste jaren als president zitting heeft gehad. Het is zeker dat de heer Pellapra op zijne beurt zich aan de regtspraak van het hof der pairs zal onderwerpen. Men had liern te H&vre een vrijgeleide gezonden. Hij moet zich heden in arrest hebben begevenzeker is 'net althans, vol- gens het Journal des Débats, dat hij reeds te Parijs is aangekomen. Parijs, den 20 Julij Men verzekert, dat de heer Teste door de voorlezing van zijn vonnis zoo zeer ge troffen isdat men een oogenblik gevreesd heeft voor eene hersenontsteking. De kneuzing door den kogel veroorzaakt, heeft de aanwending van bloedzuigers noodzakelijk gemaakt. Men is bevreesd, dat er een gezwel zal ontstaan. Gisteren avond heeft de Generaal Cubières zijne 10.000 fr. boete, benevens 1000 fr. voor proces bos tenen 1000 fr. als oorlogsiiende. inliet geheel 12,000 fr. doen betalen. De generaal is daarop onmiddellijk in vrijheid gesteld. Volgens het gebruik van de kamer der pairs, zullen de plaatsen van de heeren Teste en Cubières gedurende een jaar onvervuld blijven. Men zeat. dat de generaal Cubières zich naar St. Louis, in Missouri (Vereeniade Staten) zal bege- ven, waar zijn oom, die in 1815 derwaarts de wijle heeft genomen, belangrijke landbouw-inrigiingen bezit. BELGIE. Brussel, den 16 Juhj. Het te Antwerpen uit» komende handels orgaan verzekert, heden van zeer goe derhand te hebben vernomen, dat de Fransche Koning Lodewijk Philipshet voornemen heeft, om ren be hoeve van zijnen kleinzoon den graaf' van Parijs afstand te doen van den troon; dat Z. M. daartoe zou hebben beslotenom nog in persoon het zoo moetje, lijke vraagstuk betreffende hei Regentschap te rege. len en de verwikkelingen voor te komenwelke de behandeling dier vraag, na zijn overlijden, zoude kun nen doen ontstaan. Brussel, den 18 Julij. In den loop der aanstaande maand September zullen alhier twee congressen plaats hebben, welke door een aantal aanzienlijke en beroemde personen bezocht zullen worden. Het eerste is het pen- nentiair congres waarop onder anderen aanwezig zul- len zijn, de heer W. H. Suringarpresident der maat schappij tot zedelijke verbetering der gevangenen in Nederlandde secretaris dier maatschappij Mollet professor den Tex en advokaat von Baumhauer uit Utrecht. Uit Frankrijk komen de heeren Metzdi recteur der kolonie te Mettrayde burggraaf de Melun president der maatschappij van weldadigheid; baron de IVatteville en Victor Foucheruit Duitschland de heer Mittermayerpresident der stenden van Badenprins Biron van Koerlandenz.; uit Engeland IV. Russell en kolonel Jebb. Nog vele anderen van minder alge meene bekendheidhebben voorgenomen deze vergade ring bij te wonen. Ook is he: aantal groot, der personen welke deel zullen nemen aan het congres der voorstanders van het vrije liande'sverkeeromstreeks denzelfder. tijd alhier te houden. Men noemt als zoodanig den hertog dHIar- courtpair van Frankrijk en president der Fransche associatie voor het vrije handelsverkeer; Anisson-Du per f on, pair van Frankrijk Alphome de Lamartine; Lcon Faucher p Horace Say. Onder de Engelsche staathuishoudkundigen noemt men dr. Bsnvringdeneer IVilsonenz. Ook is de heer Cobden uitgenoodigd om aan het congres deel te nemen. In den avond van den 16 dezeris een verschrik kelijke brand uitgebarsten in de gebouwen der steen- kolenmijn te Marilhaye in de gemeente Seraingin dien oogenblik bevonden zich 156 werklieden in de schacht. De vlammen grepen met woeden om zicli heen en namen steeds toe in hevigheid; daar het aan wenden (Er bluschmiddelen van vele moeijefijkheden vergezeld ging. Alvorens het vuur de ladders vernield! lied, tiiogr het nog aan 39 werklieden gelukken, langs dezelve naar boven te klimmen; maar weldra was dit niet meer mogelijk; de vlammen hadden de ladders aan getast en zelfs de touwen vernieldwaaraan de ton hing, langs welke de werklieden zich diep in de schacht afla ten. Toen begon mep. te vreezen voor het lot der ove rige weiklieden en mtn wendde zich tot de overheden om meer doeltreffende hulp te erlangen en maatregelen van orde te nemen want (luizende personen, ouders, bloedverwanten en vrienden van die werkliedenenz. bevonden zich op de plaats des ongeluks. Ten twee ure in den morgen kwam een detachement gendarmerie te paard en eene compagnie pontonniers aldaar aan. De brand was ontstaan in het houtmagazijn en heeft zich spoedig medegedeeld aan de andere gebouwen va» het etablissement. De rook, die in de schacht drong, verstikte 20 of 25 mijnwerkershet gelukte echter dooc de-ari.. itn d'volgenden morgen ito werklieden te red. De schade ik aanzienlijk en van alle gebouwen is schier geen enkel overgebleven. Brussel den 20 Julij. Omtrent het ongeluk in de mijn van Marilhaye, verneemt men nog naderdat er van de 162 personen die zich in de mijn bevon den. 117 gered zijn; 41, waaronder 8 vrouwen, zijn er dood uitgehaald. Het lot van de 4 andere personen was nog o' bekend. Den 17 heeft er in de kolenmijn bij Frameries, eene gas-ontplofiing plaats gehad door de onvoorzigé tigheid van een arbeider, die daarvan het eerste slagt- ofFer is geworden. Van de 29 personen die aan het werk waren, hebben er 10 het leven verloren en zijn er 2 gekwetst. NEDERLANDEN. *s Graveniiage den 20 Julij. De discussien over het placet worden met ernst en kracht maar tevens mee bezadigdheid in de Tweede Kamer gevoerd, zoo wel voor als tegen. Volgens de meeste sprekers zal het geheele tweede boek van strafregtom de uitlating van het placet worden afgestemd. (Gelijk geschied is met 41 regen 15 stemmen.) Zan n voort den 20 Julij. Het Kerkgebouw der Herv. Gemeente alhier verkeert sedert eenige jaren in eenen bouwvalligen staat en is bovendien te klein. De pogingen, door kerkvoogden ter verkrijging der voor eene herstelling en veigrooting noodige gelden aange wend. hoe gunstig ook bij de Sijnode en de Provincie opgenomen, konden als ten vorigenjare ook nu weder niet niet den gewenschten uitslag bekroond worden. Het berigt daarvan was eene groote teleurstelling voor de gemeente, te meer daar zij verlangt naar het orgel, waarvoor haar, gelijk bekend is, ten vorigen jarevief duizend aid. geschonken zijn. Ook was het anderen, elders woonachtig, leed dat de algemeene wensch dec gemeente weder onvervuld moest blijven. Een vat! deze laatsten, wiens wil van onbekend te blijven wfj met moeite eerbiedigen, gevoelde zich gedrongen ont hierin te voorzien. Op den ai Junij 1.1. ontving de Predikant alhier eenen brief, hem doov eenen onbe kende «cbr.igr, inhoudende acht bankbiljetten iedervart duizend gUl. ter dispositie van Ds. Svvaluë, to|

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1