JV. 57. Maandag 19 GOESSCIIE COURANT. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 V is f d,75; Franco per Post f J,90. J Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doödberigten I van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt% t mEUWSTIJDIJNGKN. DU1TSCHLAND. Munchen, den 12 JulyMen verhaalt, dal de Koning van BeLjeren in den laatsten tijd besloten heeft, in zijn Walhalla van beroemde Duitschers 00K het stand beeld van Luther te plaatsen. (R.C.j Frankfort, den 14 Julij. In Wiesbaden berin den zich thansvolgens de lijst van vreemdelingen niet minder dan 6000 badgasten, de bedienden enz. medegerekend. De kern van het gezelschap vormen de Engelschen, die eclner eene zeer afge rokkene levens» wijs leitien en zich zelden in de speelzaal vertoonen. Ook te Bad Kissingen heeft de bank weinig te doen hoewel de doorluchtige gasten nu en dan mede een goud stuk wagen. Doch de personen van hun gevolg, vooral de Russen durven onder het oog van hunnen gebie der niet aan hunne zucht voor het spel botvieren, hoé- wel men van Keizer Nicolaas hetzelfde zegt, dat eens van Louis XIV beweerd werd, namelijk dat hij het spel onder zijne grooter. begunstigde, om door de ruïne van hun vermogen, hunne magt te fnuiken. De russische bisschop var. Nischni Nowgorod en Arsamas, heeft in de gewelven van het Petschers kische klooster ongeveer 2000 oude, tot nu toe ge heel onbekende oorkonden gevonden, meestal uit de 16de en 17de eeuw, waarvan sommige betrekking heb ben op Peter den Groote. Het baart in Stlezie eenig opzien, dat de ko ning van Holland voortgaat hier zoo vele goederen aan te koopen. Het bedrag derzelve gedurende de laatste zes jaren wordt op. ongeveer een milüoen th. geraamd, behalve de groote landgoederen, die hij reeds vroeger bezat en welke eene nog veel grootere waarde hebben. Reeds behoort hem een aanzienlijk gedeelte van den kreits Munsterberg en men onderhandelt, vol- gens zeggen, nog over andere landerijen, zoodat ein delijk een klein vorstendom moet ontstaan, welks kern het voormalige klooster Heinrichau vormt. Deze goe deren zijn alle in het vruchtbaarste gedeelte var. Silezie gelegen. XI De werkzaamheden aan den spoorweg tusschen Verona en Milaan, alsmede naar den kant van Padua, worden met den grootsten ijver voortgezet; op som mige punten werkt men zelfs bij nacht. Om zich een denkbeeld van de buitengewone werkzaamheid te ma ken moet men wetendat alleen op de sectie tusschen Vicenza en Verona meer dan 13,000 arbeidslieden on ledig zijn. De geheele linie van Milaan naar Venetie moet binnen twee jaren voltooid zijn. Op sommige plaatsen worden belangrijke werker, ondernomen. Zoo wordt b. v. een eindeloos lange muur36 voet hoog en ia voet breed langs de Etsch gebouwd, 0111 de wateven van deze rivier, die dikwijls zeer hoog stijgen, den toegang tot den spoorweg te beletten. Frankfort, den 15 Julij. Naar men verneemt bestaat er geschil tusschen de twee groote duirsche mogendheden, betreffende de nieuwe wet op de druk pers, zoodat het waarschijnlijk nu wel bij het oude, alzoo bij de censuur, blijven zal. Het plan dat de regering van Zweden reeds in liet jaar 1841 opvatte, om een kanaal van Helsingborg naar Landskroon te laten graven, waardoor de door togt door de Sond bij Elseneur en Kroonenburg niet tneer de eer.ige in- en uitgang der Oostzee zou zijn, zal nu werkelijk uitgevoerd worden. De kosten der Oostzeevaart zullen door dit plan zeker verminderen, daar Zweden, volgens a'le berekeningen, met de hef fing van der tegenwoordige Sondtollen, nog een a3n zienlijk voordeel zal trekken. Denemarken daarentegen zal zijne voornaamste inkomsten verliezen. De Sond- tol brengt aan dit rijk tegenwoordig ongeveer 2 millioen th. op. (X- X.) Eene keizerlijke ordonnantie bepaalt den wettigen intrest in het koningrijk Polen op 3 pCt. jaarlijks en tevens de straffen op de overtreding van deze veror dening vastgesteld. Iemand, die betrapt wordt, mee» genomen te hebben, wor.lt gestraft met eene aanzien lijke boete, In geval echter van herhaling van misdrijf, is de straf, de eerste keer eene gevangenis van 10 tot 12 jaren, en de tweede keer. ballingschap in Siberië. Eene andere ordonnantie verbiedt aan de landbouwers om andere granen te verkoopen dan diewelke op hunne eigene landerijen gegroeid zijn alsmede om eene grootere hoeveelheid re verkoopen, dan hunne lande rijen gewoonlijk opbrengen. - In het begin van Mei II. verzocht een jong mensch te Weenen, behoorende tot eene der eerste familien der stad, aan het bankiershuis Stammetz Meijer en Co., eeucredietbrief van ao 000 op Bres- tan, Berlijn, Ma wd nburg, Dresden, Leipzig en Frank fort a/M.welke steden mer elkander en met Weenen, door middel van spoorwegen verbonden zijn. Het be •doelde huis gaf dien brief en ontving het bedrag van dei.zelven in klinkende specie. In zoodanig geval is het volgende gebruik aangeno men. De bankier, die zulk ecu credietbrief geeft, zet onder aan denzei ven her adres van een zijner corres pondenten in ieuer van de steden, waar de circulaire betaalbaar is. Daarop laat hij door den persoon, wien liet crediet wordt geopend, even zoo vele briefjes on derteekenen als er correspondenten in den credietbrief zijn vernield, aan ieder van welke hij zulk een briefje zendt, ten einde de correspondent zich zou kunnen overtuigen, dat de toonder van den credietbrief de regte persoon is en geen ander. Voorts moet ieder van deze correspondenten, zoodra hij iets op dezen credietbrief betaalt, deze som op liet stok zelf afschrijven, ten einde de overige correspondenten daaruit kunnen zien, hoeveel er reeds op is betaald. Weinige dagen na het afgeven van dezen crediet brief ontving liet huis StammetzMeijer en Co. van dezelfs correspondent te Breslau een berigr. dat door dezen op meergemekien credietb ief betaald was aan den heer F. eene som van f 18,000, en twee dagen later een tweede brief van den correspondent te Ber lijn, mede kennis gevende, dat door hein op denzelfden credietbrief betaald was eene som van f 18.000. Men begreep maar al te wel, dat deze twee som men niet hadden kunnen worden opgenomenzonder gebruikmaking van een valschen credietbrief, en er werden alzoo onmiddellijk koeriers naar Maagdenburg, Dresden, Leipzig en Frankfort gezonden, ten einde nog andere betalingen op denz.'ifden credietbrief te voorkomenliet was echter reeds te laat, want voor de aankomst van deze boden bad de bedrieger reeds in ieder van de genoemde steden eene dergelijke som opgenomen. Hetgeen deze kwestie vooral belangrijk maakt is, dat de.valsche credietbrieven, door middel van welke de bedrieger zulke belangrijke sommen heeft weten te bekomen, in zijne handen gebleven zijn en alzoo niet tegen hem kunnen getuigen; ook weet het huis Stam metz, Meijer en Co. niet, wie van de zes correspon denten, op den echten credietbrief heeft betaald en wie op de valsche, en wie alzoo regt heeft op het rem boutsement van de betaalde som. De zes correspondenten van het huis Stammetz heb ben dit luiis voor de regthank gedagvaard tot terug gave van de betaalde sommen. Het huis Stammetz heeft aangeboden bij de oostenrijkschc bank de som van 20,000 te deponeren, welke het bij de afgifte van den credietbrief heeft ontvangen en tevens aange voerd, dat zijne zes correspondenten bedrogen waren, namelijk, dat zij allen hadden betaald op den valschen credietbrief en dat de bedrieger den echten bewaard heeft, 0111 denzelven te New-York aan te bieden aan den een of ander, aan wien de bandteekening van het huis bekend is. Men ziet het vonnis van de regtbank met gespan nen verwachting te gemoet. Vrijdag aanstaande zal Berlijn een nieuw en on gewoon schouwspel beleven. Eene algemeen geachte schrijfster zal in eene openbare zitting voor de regtbank verschijnenen wel als beschuldigde. Het geld: hier geene aanklagt wegens communismus of het dragen van manskleederen, echtbreuk of onzedelijkheid, maar eene woordelijke beleediging van de stedelijke regering, die deswege gemeend heeft eene actie re moeten instellen. (Dir onvolledig berigt der Sp. Ztg.t wordt opge. helderd door een schrijven uit Berlijn, dat luidt als volgt:) Mevrouw Bettina v. Arnim, welke, ten gevolge van eene waarschuwing van de stedelijke reger'ïng, we gens uitoefening van het bedrijf van uitgeefster, het burgerregt moest hebben, docli die ter verkrijging van hetzelve geene stappen verkoos te doen, heeft deswege een brief aan het bestuur gezonden, geschreven met rooden inkt, ten einde zoo als zij zich uitdrukt de inkt nu niet meer in tegenwoordigheid der regering zou behoeven te blozen. Wegens deze uitdrukking zal zij nu teregt staan. Men herinnert zich bij deze gelegenheiddat de stedelijke regering, een paar jaar geleden, zich over een regterlijk ambtenaar bij deszelf* president beklaagdeomdat deze persoon, wegens ze kere zaak, aan dezelve een luimigen brief in versmaat gezonden had, waarover hij door zijn superieur ernstig werd onderhoudenmet verzoekom de magistraat voortaan alleen in proza te schrijven. ENGELAND. Londen, den 15 Julij. Te Maitland waren zo» vele vliegen dat iedereen, welke zich op reis begaf een sluijer om het aangezigt droeg. De uitgever van de Maitland Mercury zeide, twee paarden gezien te hebben aan welke de vliegen in de hoeken der oogen gaten geknaagd hadden ter diepte van een lialven duim. FRANKRIJK. Parijs, den 14 Julij. De heer Thiers zal binneil weinige dagen naar Italië vertrekken, waar hij stukken gaat verzamelen, ten einde zijne Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijkwaarvan het 7de deel den i5den Julij zal verschijnen, te voliooijen. Het dagblad Ic Sud van Marseille behelst een brief van 16 Maart van het eiland Bourbon, waarin eene vrij zonderlinge plaats voorkomt, nopens het ver- missen van het schip le Berceau. „Ik zal u, zegt de schrijver, iets zeer zonderlings verhalen, waaraan gij misschien geen geloof zult slaan, omdat het mag- netismus eene groote rol daarin speelr. De heer Dum randbevelhebber van de stoomboot Archimedes die de geiieele kust van Madagascar langs gezocht heeft, zonder eenig spoor van de vermoedelijke schip breuk van de Berceau te vinden, heeft met eene som nambule een gesprek gehad over het vergaan van dit vaartuig. Deze vrouw verhaalde hem namelijk dat dit schip, ten gevolge van een orkaan, op de kust vati Madagascar vergaan wasen dat de kapitein, een ge deelte van zijn scheepsvolk en eene dame (de echt genoot van den chirurgijn-majoor) op liet Zand-eiland schier van honger bezweken. Het vreemdst was nog dat zij alle scheepstermen gebruiktetrots den geoe- fendsten zeemanzij heeft zelfs op de kaart den weg aangewezendien de Berceau sedert zijn vertrek vatl Bourbon gehouden heeft. De uitslag van dit gesprek is geweestdat de Archimedes sedert eenige dagen vertrokken is om aan de schipbreukelingen op het Zand- eiland hulp te gaan brengen. Parijs, den 15 Julij, In de kamer der afgevaar digden verhaalde mendat de heer Agenor de Casm parin, oud afgevaardigde van Corsica, het staatkundige leven verlaten en protestantscli zendeling wilde worden. Men herinnert zich dat de heer Casparin vroeger in de kamer der afgevaardigden verklaard heeft, dat, in dien de regering den verkoop van protestantsche bijbel* belettedehij zelf verkooper van dusdanige bjjbels zon woiden, en met dit doel van stad tot stad zou gaan om het ministerieel verbod te trotseren. Handelsb Het hof heeft heden in geheim commité zitting gehouden, ten einde de beraadslagingen voort te zetten over de conclusiën, in de zitting van eergisteren door den procureur-generaal Delangle tegen de heeren Cu» bilresTeste en patmentier genomen,

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1