N\ 56. Donderdag 15 Jidij* V *1847* GOESSCHE TÊttBÊÊBÈfr COURAN NIEUWSTIJDING EN De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per R wartaal I is f .1,75; Franco per Post f J,90. J Gewone Advert ent i'én w or den a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 \van J óregels a f J,20behalve hel Zegelregt, J DU1TSCHLAND. Berlijn, den n Jidij. De Koning derNederlan den heeft in Silezie voor 160.000 daalders wederom aangekocht de goederen Reindöifel, Viehhöfe en Dy* ringsgnt. Frankfort, den 8 Jidij. Ook in Dresden zijn dezer dagen proeven genomenin hoe ver paarden vieesch tot voedsel kan verstrekken, en heeft men he vonden dat het nier alleen daartoe met vrucht kan worden gebruikt, maar dat het, behoorlijk toebereid, zeer goed en aangenaam van smaak is. Op sommige plaatsen inden Palts heeft de rog- geoogst reeds een'aanvang genomen; de oudste lieden herinneren zich niet, dat ooit de rogge van zoogoede hoedanigheid is geweest. Uit Frankenland schrijft men dat in de lage streken reeds wintergranen en vroege gerst gesneden worden, en de berigteu uit alle deelen des lands luiden gunstig omtrent den oogst. Frankfort den 11 Julij. De Algem. A. Ztg. van 7 dezer deelt een schrijven uit Londen mede dd. 25 Junij, waarin weder van twee zeer gewigtige uit vindingen melding gemaakt wordt. Groot opzien, zegt de schrijver maakt onder de ingenieurs de roe passing van horizontale, onder water loopende schep raden voor sioombooten, door Simpson Eene pip f, die dezer dagen met een 10 voet lang model genomen is, leverde een resultaat, waardoor deze nieuwe uit vinding verreweg de voorkeur verdient, niet alleen bo ven de gewone schepraden, maar ook hoven alle rot nu toe aanbevolen archimedische schroeven en propel» Iers. Binnen eenige dagen zal eene Theems boot, van dezen toestel voorzien, een togt naar Gravesend on dernemen en ik zal u den uitslag mededeelen. En nu van eene andere, nog veel gewigtiger uitvinding. Het is nog niet lang geleden, dat het denkbeeld van een net van elektro-magnetische draden, dat over de voornaam ste punten van onzen aardbol loopt en als een zenuw stelsel van onze planeet, dar ligchaam der menschheid, alle bewegingen van elk bijzonder lid op hetzelfde oogenblik aan het gehcele ligcliaam mededeelt, als een droom der verbeelding beschouwd werd. Welnu: op dit oogenblik heeft zich hier eene maatschappij gevormd, die niets minder op het oog heeft, dan het gelijktijdig drukken van een algemeen dagblad in de meest belang rijke steden der aarde. De redacteur te Londen speelt op een instrument in den vorm van klavier en op 'het zelfde oogenblik trekt gij in Augsburg uit uwen cor responderende!! toestel een eindeloos langen, met een regel gedrukt en strook, dien gij, geheel ongelijk aan onze al breeder en breeder wordende dagbladen, oprolt. Na Londen komt Parijs, Berlijn, Hamburg enz. aan de beur: en binnen een uur hebben alle hoofdsteden .elkander hunne berigtën medegedeeld. De bewerktui ging en de behandeling der toestellen is allereenvoudigst ieder kan, zonder voorafgaande oefening, zijne berigten ill die taal mededeelen, welke hij verkiest. De bekende duitsch katholieke geestelijkeJoh. Ronge van Breslau, moet op zijne reis van Bremen naar zuidelijk Duirschland en de rijnstreken, dezer da gen door deze stad gekomen zijn, doch slechts bij eenige vertrouwde vrienden een bezoek afgelegd heb ben. Waarschijnlijk heeft hij verkozen incognito hier door te reizen, om alle mogelijke manifc-statien van de zijde der protestantsche inwoners te vermijden, gelijk zulks bij zijne aanwezigheid alhier in 1845 het geval was en hetgeen toen veel ergernis aar. de katholieke bevolking gaf, ja zelfs de openbare rustin gevaar bragt. ENGELAND. Londen den 7 Julij. Men spreekt in de gvoote wereld zeer veel van een huwelijksplandat op het punt moet staan van verwezenlijkt te worden. De hertog van Wellington zoude namelijk in den echt tre den met de rijkste erigename van het Vereenigde Ko ningrijk miss Burdett Coutts. Deze miss, die zoo vele schitterende partijen van de hand gewezen heeft is door het denkbeeld van hertogin van Wellington te worden verleid; deze eer heeft haar de 78 jaren va» den doorUichtigen krijgsman doen vergeten. In de oogen der Ensclsche aristocratie zal hetgeen geringe roem zijn, op Aspley House te troonen, en eene popu lariteit te deelen, welke al de staatkundige gebeurte nissen sedért de laatste 30 jaren weérstaan heeft. De aanstaande herrogin van Wellington zal weldra 40 jaren oud zijn, en men zegt, dat haar persoonlijk vermogen niet minder dan 2 miliioen J. bedraagt, onverminderd het aandeel, dat zij in liet bankiershuis van Coutts Co. bezit. Heden nacht heeft boven deze stad en de om streken een allerhevigst onweder gewoed. Het don derde onophoudelijken het licht was niet van den hemel af. Te 2 uren in den nacht deed een verschrik kelijke donderslag alle gebouwen daverenalsof zij zouden instorten. De electrieke vonk die deze ios barsting veroorzaakte, is te Greenwich in een huis geslagen, dat eensklaps in volle vlam stond. Het vuur deelde zich weldra aan de naburige meest houten huizen medewaarvan erin weerwil der snel aan» gebragte hu'», dertien geheel eene prooi der vlammen zijn geworden. Het was gelukkig, dat het onweder de gansche bevolking wakker hield, anders waren ver scheidene personen in hun bed door de vlammen ver rast. Londen, den 10 Julij. In de Illustrated Lon don News vindt men het volgende verhaal van eene door den bekenden letterkundige Albert Smith gedane luchtreis. Sedert 15 October 1783, toen de vermetele markies d' Arlandes en de heer Pi last re de Rosier zich het eerst in eeui luchtballon waagden, hebben er weinige opstijgingen plaats gehad, welke zoo zijn afgeloopen als die van Dmgsdag II. in de Vauxhall-Gardens. Be- geerig 0111 Londen des nachts van eene groote hoogte te zien, maakte ik mijne schikkingen met den heer Gypsum0111 met hem eene luchtreis te doen, welke 11. Dings dag avond omstreeks 11 ure zoude plaats heb ben. Het weder was zeer zoe) en de weinige wind die er was waaide uit het zuid-oosten. Het zwerk werd nu en dan door bliksemstralen verlicht, de voor boden van het onweder, dat later boven de hoofdstad losbarstte. Behalve de eigenaar van den ballon zouden noch twee lieeren Coxwell en Pridmore mijne reisgezellen zijn. De ballon was zeer fraai en grooter dan die men gewoonlijk voor opstijgingen bezigr. Het vuur werk dat wij medenamen hing 30 a 40 voet lager, hetgeen ik al dadelijk als zger gevaarlijk beschouwde. Daarbij was er zoovee] drukte en verwarringdat ik al terstond onaangenaam werd aangedaan. Eindelijk was alles gereed om te vertrekken. Wij namen eeni- gen voorraad mede, her orchest begon te spelen en de ballon steeg met eene buitengewone snelheid om hoog. De eerste poging 0111 de vuurwerken af te steken mis lukte, maar bij de tweede slaagden wij. hetgeen een zeer schoon gezigt voor de onder ons gelegene tuinen moet hebben opgeleverd. Wij stegen al meer en meer, tot dat wij eene hoogte van 7000 voeten bereikt haddentoen de heer Coxwell die belast was met het touw, dat aan de klep beves tigd was aan den heer Gypsum berigtte dat de ballon zeer begon uit te zetten door de buitengewone verdun» ning van de buitenlucht op de hoogte, welke wij be reikt hadden. Onmiddellijk werd er bevel gegeven om de klep te openenten einde eenig gas te laten ont snappen. Men dient te wetendat de klep geplaatst is boven aan den ballonwaaraan een touw gehecht is dat binnen door denzelven gaatterwijl de klep na geopend te zijn weder gesloten wordt door een stalen veer. De heer Coxwell trok aan dit touw en onmid dellijk daarp hoorden wij een geraas, zeer gelijkende naar het ontsnappen van den stoom uit een locomotief, doch niet zoo luid terwijl liet benedengedeelte snel ineen kromp. De heer Gypsum riep uit: goede hemel! wat is er gebeurd waarop de heer Coxwell antwoord* de: de klep is afgetrokken, wij verkeeren in doodsge» vaar. Op hetzelfde oogenblik begon de ballon ineteene verbazende snelheid te dalen, terwijl een groote lap zijde boven onze hoofden fladderde. Twee heeren van ons gezelschap hieven angstkreten aan, te midden waar» van men den raad gaf0111 den ballon van ballast te bevrijden, waarom ik dan ook twee zakken zand,die ik op mijn schoot had, weg witrp. Spoedig volgden eenige andere zakken en alles war slechts eenigzins zwaac was. De wind begon heviger op re zetten en om onzen angst nog te vermeerderen kwamen wij te mid» den van de juist uitbrandende vuurwerken, zoodat kleine stukjes papier telkens tegen liet net van den ballon vlogen. Het begon ook sterker te lichten en de ge- heele toestel schudde op eene vreesseiijke wijze. Hoe lang wij aldus dalende bleven weet ik niet, doch naar mijne gissing moet het 2 minuten hebben geduurd. Ik schrijf het behoud van ons leven alleen daaraan toe, dat het bovenste gedeelte van den ballon zeer hecht was, en het onderste gedeelte, de losse zijde, als een parachute werkte. Spoedig zagen wij de hui zen endaken duidelijker voor onze oogen en hoorden het volk roepen. Wij waren zoo in het net verward, dat ik duidelijk inzag, dat wij, zoo wij inde Teems vielenonvermijdelijk moesten verdrinken. Weldra ondervonden wij een hevigen schok en bemerkten nu, dat wij op den grond waren. Eene groote menigte mensclieii omringde ons 0111 ons bijstand te bieden. Het is onbegrijpelijkdat wij gedurende eene mijl zijn ge» daald zon Ier gas en er desniettemin heelhuids zijn af* gekomen. Op last van den hertog van Wellington moeten de deserteurs nier meer op de sedert 1842 gebruikelijke wijze gemerkt wordenomdat dit merk ligt uitwisch» baar is. Zij moeten voortaan weder met naalden wor den gemerkt, onder toezigt van een geneesheer, die verantwoordelijk is dat de letter D. onuitwischbaar op de huid zigtbaar blijve. Men leest in de Morn. Chronicle dat Prinses Sophia der Nederlanden de geheele week ongesteld is geweestgisteren was zij echter veel beter. FRANKRIJK. Parijs, den 10 Juhj. In de pairskamer is gisteren nog het verhoor begonnen van den' heer Parmentier 't welk heden is voortgezet. Heden is het verhoor van den iieer Teste begonnen. Het berigt van de in hech tenisneming der drie beschuldigden is heden bevestigd. Parijs, den n Juhj. Het dagblad la Patrio, van gisteren avond, berigt: Men verzekert, dar de heer Pellapra zich heden morgen aan het paleis du Luxem bourg gevangen heefr gesteld. De belangstelling van het algemeen in het proces Cubières blijft even groot. Het verhoor van den lieer Teste is gisteren afgeloopen. Het getuigenverhoor zat Maaudag beginnen. De Koning heeft een der schilderijen van den Nederlandschen schilder van Schendel gekocht, die op de laatste tentoonstelling te Parijs geweest zijn. De vermaarde gieter, de heer Soyerdie in het verleden jaar door den koning der Nederlanden tot ridder benoemd is, bevindt zich thans in staat van faillissement. Na de omwenteling van 1830 werden de gro' tste werken voor de hoofdstad en voor het gouvernement aan hem opgedragen. Onder anderen waren de kanonnen ter zijner beschikking gesteld, van welke het bronsweik voor het monument van Napoleon. bij de invalieden moest gegoten worden. Zoodra de minister, vernomen hebbende dat de heer Soyer zijne betalingen gestaakt had, zich vergewist had, dat die kanonnen niet meer in de werkplaatsen van den gieter aanwezig waren, haastte hij zich de justitie daarvan kennis te geven. Doch toen deze den heer Soyer wilde arresteren, had hij eerst den tijd gehad om zich door de vlug't re redden. Men schat de waarde der ont« vreemde kanonnen op meer dan 1 co,000 fr.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1