N". 55. Maandag 12 Juli/. GOESSCHE COURANT. jDe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf <1,75; Franco per Post f J,90. J (Gewone Hdverlenli'èn worden a °20 ets. de regeï\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtcn 1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. j NIEUWSTIJDINGEN. DIJ1TSCHL AND Weimar den 30 Junij. De voormalige woning van F. von Schiller is gisteren verkoent. Het een voudige bouwvallige gebouw dat zonder liet ge schiedkuhdig belang, 't welk er met rede aan geh cht wordt, ter naauwernood eene waarde van 3000 tb. heeftis door de stedelijke regering voor de som van 5025 tb. gemijnd. Frankfort, den 4 Julj. Lola Monies is bij hare aankomst te Bamberg met gefluit en beleedigingen or.t vangenzelfs heeft men niet steeiien naar haar rijtuig geworpen, zoodat zij verpligt was heul bij hare pisto len te zoeken. De logementhouderbij wien zij haren intrek heeft genomenheeft de deuren van zijn loge ment moeten sluiten Lola Monies is echter een paar uren later vertrokken. Men zegr, dat de Koning van Beljeren den commissaris der stad heeft bevolen, eene commissie uit de overheid te benoemen, die zich naar Bruckenau bij Lola Monies zal moeten begeventen einde haar verschooning te vragen wegens de beleedi- gingen eener vreemdelinge aangedaan. In een door het dagblad van Augsburg medege deeld berigt uit Rome, van den 24Sten Junij, wordt gemeld, dat de provincie Romagna bij voortduring her schouwtooneel is van gruweliiken partijhaat; dat de uit hunne ballingschap teruggekeerde demagogen zich op hunne oude vijanden met moord wrekenen dat op deze wijze in schier alle steden met uitzon dering van Rimini en Bologna, welke laaisten met Rome zich door rust en orde onderscheiden reeds ettelijke slagtoffers van den partij haat gevallen zijn. Te Imola en Faenza bedroeg het aantal der vermoor den in twee maandenniet minder dan 26. Den C2Sten Junijisde nieuwe Pauselijke ridderorde aan ver scheidene hoogaanzienlijke personen te Rome geschon ken. Naar men meldt, geeft de naam, welke die rid derorde draagt, te weren Pianote Rome stof tot veel geestige spotternij. Voor eenige dagen is de bliksem in de toren spits van eene der voornaamste mosktür. van Konstan tiflope) ingeslagen en bij die gel 'geilheid zijn twee personen door nedervaltende steenen gedooden ver scheidene anderen gekwetst. Daar inden loop van dit jaar reeds drie moskeen inde hooidstad door den blik sem zijn getroffen heeft ditals een onheilspellend voorteelten, een' ongunstigen indruk op het bijgeloo vjge volk en ook op den Sultan gemaakt. Frankfort den 7 Julij. In de omstreken van Praag heeft een onweder, gepaard niet eene wolkbreuk, den 25 der vorige maand, groote ongelukken veroor zaakt. Eene beek trad buiten hare oevers en over stroomde velden en tuinen, ontwortelde boomen en rukte zelfs een huis omver, waarvan de bewoonster met een van hare kinderen verdronk. Een katoen-fa- bi ikant leed daardoor eene sciiade van meer dan 10.000 fl. Frankfort, den 8 Julij. Onze protestatvsclie vrienden des lichts vierden Dingsdag 11. de nagedach tenis van den sterfdag van Joh. Iluss. die voor vier honderd jaar den marteldood onderging. Na afloop van de rouwplegtigheid, die opgeluisterd werd door de medewerking van een aantal leden van hier bestaande zangvereènigingen, had een feestmaaltijd plaats waaraan eenige honderd personen deel namen, en die tot 2 uren na middernacht duurde. Koblf.nts, den 7 Julij. Men verneemt, dat in den nacht van Zaturdag op Zondagde Synagoge te K'euznach door inbraak is beroofd geworden. De rijk geborduurde voorhang der thora benevens de zilveren sieraden, gezamenlijk ter waarde van 1000 tb., zijn ontvreemd. Ook spreekt men van een openbaar amb tenaar, die met de kas, ter waarde van 8000 th. de vlugt zou hebben genomen. Crefeld, den 7 Julij. Heden overhandigde eene deputatie, aan wier hoofd de opper rabbijn Bodenhei mcr stond, in naam van onze Israëlitische gemeente aan den gedeputeerde bij den landdag, den heer von Beckerath. een adres van dankzegging voor zijne edele pogingen, om de emancipatie der Joden te bewerken. Het adres was besloten in eene smaakvolle, zilverver- gulde doos van gotbischen vorm. De heer v. Beckc ralh verklaarde, dat hij dit geschenk alleen aannam, ten eir.de zijne kinderen later, wanneer, zoo als hij hoopte, verschil van geloofsbelijdenis de burgerlijke gelijkheid niet meer in den weg zou staan, zouden kunnen zien, dat hun vader eens voor de gelijkheid der Israëliten streed. De bloei van den wijnstok is door de laatste warme dagen spoedig en gelukkig afgeloopen en men kan als tamelijk zeker aannemen, dat, te oordeelen naar den tegenwoordigen stand der reeds gezette vrucht, de oogst van dit jaar een derde meer zal opleveren dan die van liet vorige, hoewel de kwaliteit van den wijn, uithoofde van den overvloed van druiven, waarschijn- lijk tuinder uitmuntend zal zijn. Gisteren ontlastte zich in de omstreken van Bonn een onweder, gepaard met hagelsteenen ter grootte van duiveneijereii, sommigen zelfs grnorer. Deze hagel steenen hadden den vorm van plat gedrukte kogels. Als men dezelve doorsneed, ontdekte men binnen in dezelve concentrische ringen, die afwisselend uitdooc, schijnend en ondoorschijnend ijs bestonden; meestal vond men vijf zulke ringvormige schichten. Daar het weder stil was, heeft deze hagel slechts eene betrek kelijk geringe schade veroorzaakt. ENGELAND. Londen, den 9 Julij. Een groot feest, dat ter gelegenheid der verjaring van de liefdadige instelling der slagers gegeven werd, zou bijna op eene treurige wijze afgeloopen zijn. Ten 6 nvt steeg een luchtbal met vier personen met eene wonderbare snelheid in de hoogte, doch kort daarna zag men denzeiven op 2 mij len afstands niet nog veel grooter snelheid weder da len. Het schijnt dat de sterke electriciteit der lucht gewerkt heeft op de, klep, welke opengaande, een ge deelte van het gaz, waarmede de bal gevuld was, heeft laten ontsnappen straks begon liet onderste gedeelte van den bal in de lucht te wapperen en tegen bet bo venste gedeelte aan te slaan waarop de bal van eene ontzettende hoogte om laag viel. Gelukkig is de val ten deele gebroken door het net, ln-twelk de stof van den bal vasthoudende, eene soort van parachute heeft d iargesreld. Op den grond komende zijn de luchtrei zigers door den hevige» schok uit liet schuitje gewor pen, doch door een wonderbaar toeval, is geen hunner van belang gekwetst. Volgens de New-Tork Herald bestond de be volking van Nieuw-Orieans in 1800 uit 9000 en thans uit 100,000 zielen. Cincinnati had toen 750 tlians 93 000 inwoners. FRANKRIJK. Parijs, den 7 Julj. Er wordt tegenwoordig in eene der voornaamste voorsteden eene buitengewoon groote modelbakkerij opgerigt, welke de beste kwaliteit van brood zal leverentegen een stuiver minder dan de gewone bakkerijen. In Frankrijk zijn 11,660 uitgewekenenwaarvan 6,272 Spanjaarden, 4,606 Polen, 604 Italianen en 178 Duitschers; 4,718 ontvangen ondersteuning. Dezer dagen zijn te Lyon twee voorname ma kelaars in hechtenis genomen, als schuldig aan misda dige handelingen om te weiken op den koers der open bare geldswaardige papieren. Men verneemt te dien aanzien dat de beide heeren eene soort van telegra fische linie hadden ingerigr waardoor zij vroeger dan anderen bekend werden gemaakt met de operatiën op de beurs te Parijs. Onder anderen hadden zij eenige torenwachters en klokkenluiders in de steden en ge meenten, tusschen Orleans en Lyon, in hunne dienst, welke lieden des nachts door middel van verlichte teekenen seinen overbragten. Alle avonden vertrok een persoon met den laatste» spoortrein uit Parijs naar Orleans met het laatste beursberigt, hetwelk onmiddel lijk van toren rot torennaar Lyon werd geseind. Het bedrog is echter al spoedig uitgekomendaar de verlichte teeltenen ook door de menigte werden gezien en aanleiding gaven tot de zonderlingste geruchten. Onder anderen, werd in de gemeente te Gien verkon digd dat de geestelijken onderling waren overeenge komen omop een gegeven teelten gelijktijdig ge beden en bezweringen te doen, welke zouden kunnen strekken om liet vallen van zoodanige zware stort regens voor te komen, als in het afgeloopen jaar tot de overstrooming der Loire aanleiding hadden gegeven. Ec heerschte in de genoemde gemeente nog al eenigespan- ning voornamelijk tegen den pastoor, tot dat de klok kenluider bekende, hoedanig de juiste toedragt dec zaak was en wat de lichten beteeltenden. De regtec- lijke ambtenaren hebben dft^r, zoowel als in andere plaatsen, alles, wat tot het overbrengen der seinen moest dienen, in beslag genomen. De zaak wordt naauwkeurig onderzoen. BELGIE. Brussel den 8 Julij. In onze omstreken wordt de gerst en zells de rogge reeds gemaaid. Men lean zich naauwelijks een denkbeeld vormen van het over® heerlijk gezigt, dat de zoo gunstig aangevangen oogst oplevert. O eer het algemeen beloven al de granen een veel grooter beschot dan ir. de vorige jaren. Koolzaad en hooi is er overvloedig. De aardappellanden over treffende grootste verwachtingen. In de omstreken van Kortrijk heeft men reeds brood gegeten van de nieuwe rogge. Een vreemdeling, die onder den naam van Leon Pohl in Belgie gekomen was, en zich voor rentenier uitgaf, was er in geslaagd zich in onderscheidene win kels, verschillende koopwaren, als kanten blondes en andere artikelen van waarde te doen afgeven door zicli als een geacctediteerd koopman voor te doen. De cor rectionele regtbank heeft hem uit dien hoofde wegens opligting en bedrog veroordeeld tot een jaar gevangenis en 50 fr. boete. Te Luik viel een armoedig gekleed man in flaaaw- le. Weder bijgebragt door eenige teugen wijn en water, gaf hij door ijsselijke stuiptrekkingen te kennen dat niet de dorst maar de honger hem kwelde. Nadat hij ettelijke boterhammen verslonden had, verhaalde hij, dat zijn kind van een dollen hond gebeten zfjnde, hij zich met hetzelve naar St. Hubert had begeven. Zijne middelen waren geheel uitgeput; om te eten had hij zijn laatste hemd verkocht, en nu had hij sedert 36 uren niets genuttigd. In een oogenblik hadden eenige dames en jonge lieden een twintigtal francs bljeengebragt waarmede zij den armen man, die nu zijn ziek kind op den spoorwagen konde plaatsendubbel gelukkig maakten. NEDERLANDEN. Arnhem den 9 Julij. Heden morgen is de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd aan Ch. Gepkens voltrokken. Reeds vroeg was bij overgebragt in de bewaarplaats van het hof. De hoofdwacht was bezet door een sterk detachement mineurs, en een de tachement van het 3de reg. had het schavot afgezet. Eene zeer groote menigte was op de groote markt en aan de ingangen der belendende straten verzameld. Ten 12 ure werd Gepkens op het schavot gebragt en van dat oogenblik tor aan de uitvoering der straf en het weder wegbrengen van denzeiven was alles stil. Alles is in c!e volmaaktste orde zonder de geringste Stoornis afgeloopen. Men verneemt dat Z. M., bij de vetandering van het vonnis van doodstraf inde door Gepkens nu onder gane, tevens bepaald heeft, dat, gedurende de 20 jaren zijner tuchthuisstraf, geene voordragt tot vermindering of kwijtschelding voor hem mag worden gedaan. Nijmegen den 9 Julj. Op de Maaksche Baan, tusschen deze stad en St. Anna, in de gemeente Ha- tert, schependom Nijmegen, is jl. maandag door de lands-ambteiiarc-n eene kar aangehouden, die met een

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1