Koninklijke Nederlandsclie Loterij. •korpsen terut? te keeren. Deze maatregel zou genomen zijn ten gevoige van de boven vermelde tijdingen. Parijs den 5 Julij. Men verspreid hier het ge- Tuchtdat de Kroonprins der Nederlanden zich her waarts zou begeven. Men zegt, dat hei hof toebe- reidselen maakt om hem te ontvangen. BELGIE. Brussel den 5 Julij. Indien het gunstige weder van gisteren en heden nog eenige dagen blijft aanhou» den dan moet er weldra eene sterke daling in de granen plaats grijpen. Van alle kanten wordt het koolzaad, dat voortreffelijk isingeoogsten binnen weinige da gen begint men in de omstreken van Brussel de rogge te maaijen. Het hooi is overal goed binnengekomen. Een aantal nieuwsgierigen gaat naar het gehucht Kromveld een stuk rogge bewonderen, waarop geene enkele aar minder dan zes reijen korrels heeft. De graaf Meeus heeft door den heer van Schen del eene groote schilderij doen vervaardigen, welke dert brand voorstelt van het kasteej van Argenteuil. Dit sprekend stuk zal grootelijks den roem verhoogen, dien deze Nederlandsche kunstenaar zich vooral in de licht- schakeringen verworven heeft. Een onbeschaamde dief kwam den 24 Junij aan de pastorij van Heers (Limburg) aan de meid den sleutel der kerk vragen, om een gebed ter eere van St, Gillis te gaan doen. Van denzelven voorzien, ontsluit hij de kerk, breekt met een' koperen kandelaar de armbus open, waarin gelukkig maar eenige francs waren, en gaat daarna, als een man van orde en fat soen, na de kerk wedtr gesloten te hebben, den pas toor bedanken en hem den sleutel terug brengen. De dief werd nagespoord; hij is bïkend, en heeft, naar men zegt, reeds vijf jaren tuchthuisstraf achter den rug. Een voerman die eene kar met takkebossen reed, legde zijne hand op een van dezelve. Aanstonds voelde hij eene ligte prikkelinghij schreef dit toe aan een doorndoch naauwkeurigcr toeziendebespeurde hij een adder 0111 een tak geslingerd, die met vurige oogen op hem staarde. Daar de pijn snel toenam, vervoegde hij zich bij eenen'geneeskundige, die hem raadde eenige druppels sal ammoniac in veel water op re lossen voor uit en inwendig gebruik. Den volgenden morgen was de geheele arm reeds gezwollen en de piin allerhevigst. Sommige landlieden in de nabijheid derbosschen. wier vee dikwijls door den adder gebeten wordt, bezigen in zoodanig geval onder anderen een vrij zonderling mid del. Hetzelve werd den lijder te raad gegeven, die dan O' k den volgenden moigen besloot het aan te wen den, Hij kocht een jor.gen liaan, sneed het arme dier den buik open, stak er terwijl het nog leefde zijne hand in en drukte er sterk op, om de aanraking meer onmiddelijk te maken. Het was nu 7 uur en de haan woog anderhalf pond. Weldra begon de haan, schoon levenloos, zigtbaar te zwellen; ten twee ure ging hij aan 'net rotten, en een paar uren later begon hij zoo kwalijk te rieken dat men hem van de wonde afnemen en het huis uit werpen moest, omdat de lijder den stank niet langer Iconde uithouden. Maar nu waren ook de pijn en de gezwollenheid aanmerkelijk verminderd; zelfs hadden sommige deelen van den arm reeds hunne gewone be weging weder; en wat merkwaardig is, de haan woog nu vijf pond. Ongetwijfeld moet het nog warme en vloeibare bloed het vergif van den adder de waterach tige deelen uit het vleesch van den arm hebben op geslurpt. Sedert eenige dagen staan de aardappelen in de omstreken van Brusselschoon nog op verre 11a niet rijp, ten prooi aan eene soort van plundering van den kant der bedelaars, aan welke de toegang tot de stad verboden was, de gendarmerie brengt hen bij hoopea voor den regter van instructie. NEDERLANDEN. Haarlem den 6 Julij. De 2de luit. Bookmaker is gisteren met een detachement van twintig man van het 2de regiment dragonders van hier naar Naarden vertrokken alwaar men middelen van voorzorg niet overbodig schijnt te achten. Amsterdam den 6 Julij. Gisteren is de verkoo ping ten einde gebragt van het eerste gedeelte van het prachtige en vermaarde kabinet platen en plaatwerken, nagelaten door wijlen Z. Exc. den Minister van Staat, Jan Gijsbert baron Verstolk van Soelen. De totale opbrengst van die verkooping waaraan twaalf zittingen waren gewijd, beloopt de aanzienlijke som van acht en veertig duizend acht honderd vijftien gulden vijf en zeventig cents 48,815.75.) Rotterdam den 6 Julij. Men leest in de Amst Courant „Van den 28 Jnnij tot en met den 2 Julijzijn aan de aardappelen-markt alhier aangevoerd 89 vaartuigen mgt WestlandscheRijulandsche en Katwijksche aard. appelen, inhoudende p. m. 17,000 mudden, waarvan de prijs in het begin der week is geweest 5 a 6. Vrijdag 3.25 f 3,75; de kwaliteit is tot lieden uit muntend en geen spoor van ziekte is te ontdekken. Zaturdag 11. was aan de wekelijksche maikt re Hoorn, reeds gebragt nieuwe gerst; de kwaliteit liet wel iets te wenschen over, doch waarschijnlijk was zij te vroeg geoogst. Voor het overige staan de meeste veldgewassen jr» den omtrek van Hoorn zeer goed; alleen de hooibouw hat veel te wenschen overhet Weder was voor het inhalen daarvan niet voordeelig, doch erger waren de menigte muizen welke dezen ge- heelen zomer veel vernielenals een bewijs hoeveel deze dieren den landman schaden kunnen, kan strek ken, dat een voorname boer onlangs op zijn land had doen graven 1000 kuilen (dit schijnt de beste wijze hen inagtig te worden), en dat des morgens na de gra ving iedere kuil door elkander een twintigral muizen bevatte. De ziekte neemt ook hier en daar nog al eenig vee weg, doch dit wotdt weder gecompenseerd door den goeden prijs der kaas, welke Woensdag en Donderdag op de wekelijksche markten te Hoorn, Kok huizen, Medemblik 24 k 24! per 50 Ned. pond mogt gelden. Hardingen den 4 JulijAlles is hier ter stede thans in de volmaaktste rust en ordein de omstreken dezer stad heeft inen echter veel last en schade van benden mannen en vrouwendie hier en daar rond- loopen om geld af te persen. Inden afgeloopen nacht had eene dier benden bet voornemen0111 liet kasteel Wenaldum\n de grietenij Baradeel te plunderen; zulks verraden zijnde, had men hier ter stede adsistemie dei- gewapende maat ingeroepen en tot dat einde een kor poraal met zes man ontvangen, die in de tuinen van gemeld kasteel behoorlijk in alle stilte hebben posr gevat. De zoogenaamde misnoegden, die zich in een nabij zijnd bosch bevondenschijnen zulks vernomen te hebben zoodat zij niets van zich hebben doen hor» ren. Heden middag vertrokken van hier eenige dra gonders om in de omstreken te patrouilleren. De kennis heeft hier weinig te beteekenen de uitgestane vrees oefent dienaangaande nog een le ongunstigen in vloed uit. Morgen ochtend vertrekken van hier 30 mander uit Leeuwarden alhier ter adsistentie gekomen infan terie, en blijft er dus van dit corps slechts 25 man voorloopig alhier in garnizoen; deze maatregel wordt als niet voorzigtig beschouwd. Eere zij der burgerij, die als rustbewaarders en schut ters de dienst niet ijver en naauwgezetiieid waarnemen en alles bijdragen ter handhaving der rust en goede orde. Groningen, den 3 Julij. Heden morgen zijn door de poücie en gewapende magt een zestal personen ge vankelijk herwaarts gebragt, die in de gemeente Martim, in deze provincie, niet geweld spek, brood enz. moeten geëischt hebben. Biide regtbank alhier is dadelijk een regter V3n instructie benoemdbepaaldelijk beiast met liet onderzoek der jongste gebeurtenissen; welk onder zoek dan ook dadelijk en onafgebroken plaats had en nog heeft. Naar men zegt heeft een onzer graanhan delaren aan de algemeene armen de som van 1000 ten geschenke gegeven. Onderscheidene der gekwetste personen verkeerer» nog steeds in den bedeiikelijksten staat. Te Leeuwarden zijn de vrijwillige rustbewaar ders den 3 dezer op liet stadhuis bijeengeroepen, en door den burgemeester plegtig bedankt voorde gedane diensten. Het geheele korps blijft intussclien nog geor ganiseerd, en behoudt zijne wapenen en scherpe pa tronen. Den 1 dezer zijn in genoemde stad weder een 5otal dragonders binnengekomen. Naar men meldt, zal te Hariingen eene Rijks-kanonneerboot ge stationeerd worden, en zal de oorlogstoomboot Cerbe* rusbemand met 160 mariniers, ter dispositie van den gouverneur van Friesland gesteld worden. - In den nacht van den 1 op den 2 Julij heeft te Groningen 'de begrafenis van de vijf personen, die bij liet dempen van het oproer van Maandag jl. aldaar het leven verloren hebben, onder bedekking van eene aanzienlijk gewapende magt, maar voor het overige met gepaste stilte en rust, plaats gehad. Zwolle den 4 Julij. De bewegingen hier ter stede, die in den aanvang ernstige ongerustheid baar den, hebben thans ten eenemale opgehouden. De tij dige en gepaste maatregelen des bestiiurs, de tegemoet koming aan de arme en arbeidende klasse verleend, en zeker niet minder de plotselinge aanzienlijke daling der graanprijzen, hebben de gelukkigste uitwerking gehad; zelfs de marktdag, Vrijdag jl., is zonder eenige stoornis afgeloopen, en overal heevscht eene volkomene rust en orde. zoodat alle bezorgdheid voor verdere on« geregeldheden schijnt te zijn geweken. 's Hertogenbosch, den- 5Julij, Men weet, dat de aardappelen, wanneer zij aan het licht en de vrije lucht blootgesteld zijn, uitwendig eene groene kleur erlangen, welke derzelver smaak bederft, zoodanig dat zij oneetbaar en zelfs schadelijk voor de gezond heid worden. Een geleerde, de heer Gandschaud heeft van deze verandering in de aardappelen een af zonderlijk onderwerp van nasporiugen gemaakten derzelver uitkomsten zijn der aandacht waardig. Voor eerst moeten de groen gevvordene aardappelen noch voor menschen noch voor veetot voedsel gebruikt worden. Vervolgens vermeerdert de wijziging, welke zij door de aanraking met de lucht en het licht onder gaan hebbenderzelver levenskracht en de kracht van derzelver spruiten; zij zijn dus niet alleen even goed, maar zelfs beter dan de anderen, 0111 als zaad gebruikt te worden. Dit is eene gewigtige daadzaak waarop de landbouw wel acht mag slaan. Eene andere daad zaak welke niet minder verdient bekend gemaakt te worden, is dat diezelfde groene aardapp den hunne na tuurlijke kleur en al hunne voedende hoedanigheden te» rugknjgenwanneer men ze, voor eenen zekeren tijd, in eene geheel donkere plaats nederlegr. Goes den 8 Julij. Bij Zr. Ms. besluit van den 17 Junij jl. is goedgekeurd het plan eener Ntgoiialic van vier en twintig duizend gulden tegen eene jaar- lijksche rente van vjer pCt., voor de verbetering der communicatie tusschen Noord- Zuid-Beveland. waarvan liet kapitaal, ten advenante van negentig pCt.vóór den i November 1847, moet worden overgestort, bij den betaalmeester in de hoofdplaats van dat gewest, doch de rente eerst aanvangt meiden 1 Januarij 1848; dat de inschrijving tot deelneming in voorschreven ne gotiate zal kunnen geschieden ter provinciale griffie en hij de districts commissariaten in Zeeland, van Donderdag den 8 Julij aanstaande tot en met Woensdag den 14 daaraanvolgende (de Zondag uitgezonderd), van 's morgens negen tot 's middags twaalf ure; en dat, tot zekerheid van de jaarlijks te doene aflossing en in» ferestbetaling dier negotiatie, de inkomstenen middelen der provincie Zeeland speciaal zullen worden verbonden. PRIJZEN VAN IOOC EN DAARBOVEN. Trekking der Tweede Klasse. lste Lijst. No. 2684, een Prijs van ƒ1000. 2de Lijst. Geene. 3de Lijst. No. 15235 een Prijs van 1250. No. 9641 eri 19244 ieder een Prijs van f 1000. 4de Lijst. No. 12025, een Prijs van ƒ5000. No. 12617, i9442 en 15041, ieder een Prijs van ƒ1000. 5de Lijst. No. 17526, een Prijs van 2500. No. 4576, een Prijs van 1000. 6de Lijst. No. 892, een Prijs van 25,000. No. 15014, een Prijs van f 1250. No. 7387 17573 en 16013, ieder een Prijs van f 1000. ADVERTENTIEN. Bij acte op den 24 Junij dezes jaars ten overstaan van den Notaris GerriT Daniel Boerlage residerende te UithoornAr rondissement Amsterdam behoorlijk geregistreerd is tusschen de ondergeteekenden GUËLLELMUS GE- ORGIÜS JOSEPHÜS D'HANENS, Commissionair en Expediteur en JOIIANNES ALEXANDER RU DOLPH van VOORTHUIJSENbuiten beroep, wonende te Sas van GendProvincie Zeeland aangegaan eene VENNOOTSCHAP ter zake van de bereids door den eerst ondergeteekende uit geoefend wordende dJotntnXSSXS" CM (&Xpc- bittC HftiiCM f deze Vennootschap, welke met 1°. Junij dezes jaars eenen aanvang heeft genomen is aan gegaan voor eenen onbepaalden tijden zal gedreven worden onder de firma van Cr. D'HANESS en VA.AC VOWltTlHJUSEI®, waarvan de zetel provisioneel is gevestigd te «Sas van Gendbeide de Vennooten zullen de teekening dier firma voeren dezelve zal niet anders mogen gebezigd worden dan tot handelin gen de Commissie- en Expeditie Zaken onmiddelijk betreffendeingeval van ontbinding der Vennootschap, zal de liquidatie der loopende zaken door beiden ge lijkelijk worden uitgevoerdterwijl bij overlijden van der Vennooten de zaken onder dezelfde firma een door den langst levende der Vennooten voor eigen rekening zai worden voortgezet. Amsterdam28 Junij 1847. G. D'HANENS. J. A. R. van VOORTHUIJSEN. Te Goes, bij F. Kleeuvvens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2