N°. 54. Donderdag 8 Julij. m GOESSCIIE COURANT. <v"" %v: De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f d,75; Franco per Post f J,90. J (Gewone Advertenti'èn worden a 20 els. dereg'ël^k geplaatst. Geboorte-, Jluwelijks- en Doodherigten 1 van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt, J JÏIEU YYSTJJDING1<!N< DU1TSCI1LAND. Frankfort, den Julij. Men schrijft uit Weenen, dat de aartshertog Johann erne scheepslading aar lap pelen uit derzelver vaderland, Chili, laat komen, om die tot pooters te gebruiken. Op verschillende plaat sen blijven de boeren weigeren de heerendiensten te ver- rigten, zoodai men de militaire magt heeft moeten te hulp roepen. De prijzen der granen waren dalende. In de poolsche gouvernementsstad Snwalki is eene belangrijke hoeveelheid thee, die uit Pruissen in Polen binnen gesmokkeld was, openbaar verbrand. Thee is overigens de eenige waar, die door de Russen als geconfisceerd goed, niet verkocht maar vernietigd wordt en voor welke de kroon 15 sgr. per pond be taalt. Men komt alzoo overeen om ene goede hoe veelheid zeer slechte thee binnen te smokkelen en de vlugt te nemen, zoodra de grenskommiezen opdagen. Alles is echter behoorlijk afgesproken de regering betaalt de premie voor de verbrandde bedorven thee, en Joden en Christenen varen er wel bij. Frankfort den 5 Jul ij. In Beneden Beijeren heeft de graanoogst reeds een aanvang genomen en belooft bij uitstek gunstig te zijn. Men zal zich een denkbeeld kunnen maken van den overvloed van ooft, vooral van de appelen in deze streken, als men weet, dat de stedelijke houtvesterij 75.000 staken heeft laten gereed maken, om te dienen tot ondersteuning der onder hunnen last bezwijkende takken der vruchrboomen; dat in de mark Sachsenhausèn op een oogst, genoegzaam voor 2500 stukvat appelwijn, gerekend wordt, en dat een naburig landeigenaar 8000 malter appelen aan den boom tegen x fl. het malter verkocht heeft, waarvan de prijs voorleden jaar was 6 a 8 fl. De wijnstok zal, door de vele regens tijdens den bloeitijdniet zooveel opleveren als men gedacht had. De prijzen der granen zijn hier dalende. Breslauden 28 Juni). Gisteren had in tegen woordigheid van Z. M. den Koning en Z. K. H. den Prins van Pruissen de onthulling plaats van het ge- denkteeken voor F/ederik de Groote. Aan liet voet stuk van het standbeelddat door verschillende rege- menteïi militairen afgezet was, stonden eenige invaliden, uit den tijd van Frederikwaaronder men vooral een' veteraan van 109 jaren oud opmerkte voorzeker de eenige van alle levende Sileziërsdie nog Oostenrijks onderdaan geweest is. ENGELANB. Londen, den 1 Ju lij. Tegenwoordig zijn er in Ierland meer dan 2.900.000 personen die aan huis verzorgd worden hetwelk meer dan het derde van de bevolking uitmaakt. Desniettemin is de toestand van l)et land gunstiger; de koorts heeft gedeeltelijk hare verwoestingen gestaakt en de levensmiddelen zijn over vloedig en goedkooper in prijs. De oogsr doet alles goeds verwachten en de aardappelen zijn over liet al gemeen in een' goeden staat, Blarney is de eenigste stad van Ierlandwaar de honger geen slagtoffer weggerukt en waar de koorts geene verwoestingen aangerigt heeft. Men zegtdat Tom Poucemedegesleepr dooi de kracht van liet voorbeeldop het punt is een huwelijk aan te gaan. Zijne verloofde, dwergje van xéjarigen ouderdom is dertig duimen langen weegt negentien en een half pond. Heeft hij wel nagedacht bij het nemen van zulk eene ligte vrouw De ge- zamentlijke zwaarte der beide echtelingen zal niet meer bidagen dan vijftig ponden. De Morning Post verhaaltdat onlangs twee Engelschen een schaakpartij speelden voor de som van 60,000, Onder de toeschouwers werden eveneens weddenschappen aangegaan wier gezamentlijk bedrag over de f 240,000 beliep. Onlangs stierf te New-York de oude predikant der herdoopersllerweymisschien de ouüste bur ger van Amerika, in der. ouderdom van 112 jaren. Voor een jaar was hij uit het binnenland te New-York gekomen, 0111 diiar te prediken, en maakte destijds door middel der dagbladen bekenddat hij in eene kerk eenige bijzonderheden uit den revolutie-oorlog van 1776. welke hij bijgewoond had, wilde mede- dtelen. Ofscnoon de oude man arm en het entrée- fii zijnen voordeele waswaren er echter niet meer dan 40 a 50 personen opgekomen. Met een stok in de hand beklom de uijarige grijsaard nog geheel kras den kansel en onderhield zflne toehoorders een geheel uur met luider stem er, in tamelijk zamejjliangende voordragten sloeg nu en dan vol vuur met de vuist op den lessenaar. Hij wilde hoofdzakelijk doen be grijpen, dat het niemand anders, dan de satan zelf ge weest was, die de Engelschen in 1766 in het land ge zonden had hij was van gevoelen, dat hij zijn eten lie ver aan een' hond, dan zijn leven aan eer.' Engelschman wilde toevertrouwenkortom, hij scheen nog steeds te midden der revolutie te leven. Hij had in deze revolutie niet alleer. deel genomen, maar hij kon zich ook nog 'zeer goed den Franschen oorlog herinneren, welke voor 88 jaren met den slag bij St. Abraham eindigde. Destijds was hij 24 jaren oud. Hoe veel verschil bestond er niet tusschen dien tijd en het tegenwoordige! Geen wonder dan ook, dat de oude man zich niet regt te huis kon gevoelen. Van anderhalf millioen tot twintig millioenen inwoners en van eene verachte kolonie tot een werelddeel, is toch geen kleine sprong, en waar ter wereld heeft zulk een sprong in één menschenleven plaats gehad Londen, den3 Julij. Een koopman in rariteiten, de heer Evans, had voor f 1200 een degen verkocht, welke de admiraal Nelson zou gedragen hebben in den slag bij Trafalgar, waar hij gesneuveld is. De echt heid van dezen degen is betwisttot bewijs voor de echtheid werd door den heer Evans een brief in den Times geplaatst, van eene dame Smith, waarin zij ver klaart dien degen var. lady Hamilton ontvangen te heb ben, wier gehechtheid aan Nelson bekend is. Deze brief is valsch bevonden, en hierop heeft de Times den heer Evans verweten, dat hij zeif rariteiten ver vaardigde en voor onbehoorlijke sommen verkocht. De heer Evans heeft daarop een actie van schade en interessen ingesteld tegen den aanval op het crediet van zijn beroep. De heer Humfrey heeft echter door talrijke getuigenissen aangetoond, dat lord Nelson nooit een degen droeg maar een sabel wanneer hij een zee slag leverde, en overigens de degen in kwestie hem nooit had toebehoord. Na eene korte beraadslaging is de eisch aan den heer Evans ontzegd, en hij in de kosten verwezen, die nog meer bedragen dan den ver koop van den degen. Op de reede van Jamaica zijn onlangs, aan boord van een schip, schilpadden-eijeren door kunstof van zelfuitgebroeid. Kapitein Garraut van het schip Ant, had aan de kusten van Goat-Island een schilpadden-nest ontdekt. Hij nam 52 eijeren weg, leide ze in eene met zand gevulde kast, en ongeveer 14 dagen later krab belde de eene jonge schildpad voor de andere na uit het zand te voorschijn. Vervolgens deed hij ze in een vat met zeewateren geen enkele stierf, FRANKRIJK. Parijs, dene, Julij, Zonder het Palais Royal, de aandeelen in verschillende maatschappijen de renten de landgoederen en de waarden in portefeuille mede te rekenen: zonder de eigendommen der Koningin Maria /lmelia erbij optesommen; zonder de zelfs de 1,300,000 francs te rekenen welke de hertogin van Orleans en de graaf van Parijs jaarlijks ontvangenbeloopen de jaariijksche inkomsten van Lodewijk Philipsvier en twintig millioenzeven honderd en twaalf duizend fres. Volgens den National zou het ministerie niet al leen de forten van Cbatillon Vanves en Ivry, maar in weerwil der bepalingen door de wet en de kamers gemaakt, ook al de forten, welke de hoofdstad om ringen van wapenen voorzien. Sedert eene maand is de weg van la Fère tot hier met wagens vol kanon nen en affuiten als liet ware bezaaidwelke meestal in het boscli van St. Denis worden afgeladen. Lieden die van Marseille te Lyon zijn aange komen, vei halen dat de hoeveelheid der sedert eenigen tijd in eerstgemelde plaats aangevoerde granen zoo aan zienlijk is, dat men voor het oogenblik niet weet wat er mede te beginnen deze hoeveelheid wordt op niet minder dan 5 7 millioen mudden berekend. Zelfs goed gemeubileerde vertrekken staan vol met zakken graan, in afwachting van derzelver verzending naar hec binnenland. De haven is meer dan vol, en de ont schepingen gaan met veel moeijelijkheden vergezeld, omdat er geene genoegzame plaats is voor de schepen. De pakhuizen en de entrepóts zijn opgevuld en kunnen niets meer bergen. De prijzen blijven steeds dalende.- Een rijk grondeigenaar te Clermont, departement Oise, heeft bij testament zijn geheele vermogen, dat meer dan een millioen francs bedraagt, aan zijne dienst meid vermaakt. De familie van den overledene, eene der rijkste uit die streken, heeft voorgenomen dit te betwisten, ill de hoop dat de dienstmaagd de zware proceskosten niet zou kunnen betalen. Maar de over ledene had dit voorzien en haar dus, kort voor zijn overlijden, eere portefeuille met xoo,ooo francs aan banknoten, ter hand gesteld. Men zegt, dat het meisje geen gebrek zal hebben aan advokaten, om hare zaalc te beple'ten. Uit Rijssel schrijft men dat in eene voorname fabrijk de stoommachine eensklaps stilstond te ver-r geefs zocht tnen overal naar de oorzaak maar alia stukken waren in goeden staateindelijk ontdekte men eene rat in de buis der luchtpomp. Zoo werd dus eene machine van honderd paardenkrachten door* eene rat gestoord. In berigten uit Algiers, welke over Spanje te- Parijs ontvangen zijn, leest mende volgende bijzon derheden „Terwijl Abd-él-Kadernadat hij naar Marocco ge weken was, pogingen aanwendde om Frankrijk tot het sluiten van den vrede met hem over te halen en zelfs» om daartoe ie gerakende bemiddeling van de Spaan- sche regering inriep, ontving Abd-el-Rhaman het he rige dat de Emir van nu af zijne strijdkrachten tegea hem gebruiken en hem van den troon stooten wilde. De Keizer nam daarop het besluitom zich van eert zoo gevaarlijken gast te ontdoen. On; dit doel te be reiken, maakte hij gebruik van de gelegenheid, dat da belastingen in het landschap Riff door eene kleine, ten dien einde afgezondene legermagt geïnd zouden worden en beval den Kaïd cl-Amarliet hoofd dier troepen dat hij Abd-cl'Kader zou op'igten. Deze was roett aan het hoofd van 500 ruiters en 200 man voetvolk» „Den 14 Jnnij beproefden de Maroccaansche troe pen bet bevel van den Keizer uit te voeren; maar zif werden met kracht door de troepen van den Emir te» ruggeslagen na zevpntig man verloren te hebben. Den volgenden dag deed El-Amar nogmaals eene poging m' maar de Maroccanen werden andermaal geslagen en gedurende den daarop volaenden nacht werd hunne Ie»' gerplaats door Abd-cl-Kader aangevallen ingenomen en uitgeplunderdterwijl den gevangen genomen kaïd het hoofd vverd afgehouwen." Een der Fransche dagbladen deze bijzonderheden me«' dedeelendcmerkt daarbij liet volgende op Het is bekend, dat men slechts weinig vertrouwen kan op de waarheid van verhalendie van de Arabie ren afkomstig zijn en ook deze tijdingen vereischen dus nog bevestiging. Maar indien zij met de waarheid overeenstemmen, dan is Abd-eUKader op dit oogen blik meester van Riff, dar is van de uitgestrekte Ma roccaansche provincie die aan Algerie grensthem kan in da: geval allerlei bijstand van de zeezijde toe gezonden worden, dien hij dan ook voorzeker ontvan gen zalterwijl zijn invloed in het rijk van Marocco aanmerkelijk toegenomen zal zijn." De National beweertdat al de officieren van het leger in Alcrie, die zich met verlof te Parijs bevon« den, last ontvangen hebben om terstond naar hunne

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1