COURANT. GOESSCIIE Maandag 5 Julij. N°. 53. JillSU WSTIJDING15 N» NOORD-AMERIKA. Als eene bijzonderheid van den oorlog welke de Amerikanen uit de Vereenigde Staten tegenwoordig tegen de Mexikanen voerenaieldt men deze omstan digheid dat in elke stad van eenig gewigtdie dooi de Vereenigde S'aten bemagtigd isdadelijk een En gelsch dagblad het licht ziet. Men heeft tot negen bladen getelddie op deze wijze eerst onlangs ontstaan zijn: te Matamores geefi men the Flage niiie Tarn- pico, the Sentinel; te Vera-Cruz the Eagle en the Chronicle; te Monterey in Californiethe Californian; te jalapa the Starmen geef: er insgelijks uit te Chi huahua, te Yerba-Neuva en te Monterey in Nieuw Léon. Het eerste nummer van het blad the Star ver scheen op den 25 April te Jalapa dus zt-s dagen na de inbezitneming dezer staddoor de Anglo-Ameri kanen. AmstCour.) DU1TSCHLAND. Frankfort den 1 Julij. De staadsraad Erdmann% hoogleeraar aan de hoogeschoo! te Dorpat, die tegen woordig eene reis in her zuiden van Rusland doet, heeft ten noorden van Odessa 83 fossile geraamten en beenderen van verbazen 1 groote dieren gevonden na melijk de geraamten van 6 olifanten x rhinoceros 2 dieren behoorende tot het ras van het rundvee, 4 herten, x antilope, 61 beeren, 2 hyena's, enz., als mede het geraamte van een geheel onbekend herkaau- wend dier. Deze fossiliën werden gevonden onmidde lijk onder eene kalkachtige steenbedding. De ontdek king is vooral daarom merkwaardig, dewijl men tot nu toe in Rusland weinig of gecne overblijfselen van die ren uit het antidiluviaansch tijdvak gevonden heeft. BELG I E. Brussel den 1 Jtilij. De Commerce Beige maakt gewag van een ongeluk door den bliksem in het Lim- burgsche veroorzaakt, dat afwijkt van de werking, welke dit hemelvuur gewoo ilijk schijnt te oefenen. Meestal toch worden hoog gelegene punten getroffen, hier had het omgekeerde plaats. Van Bree wordt namelijk aan het genoemde blad geschreven dat een tiental werklieden, dezer dagen bezig waren in eene groeve of put steenen voor den aanleg van een naburigen weg te bereiden toen er een onweder opkwam. Acht diet lieden begaven zich weg; twee bleven werken. Toen hunne makkers te rugkwamen von-ien zij beiden door den bliksem gedood. Omstreeks Brussel worden thans koren-halmen in geene geringe hoeveelheid ontmoer, die verscheiden aren drageneen landmandie gezegd wordt alle geloof te verdienen, had verhaald er zelfs acht, elk van 80 graan korrels voorzien gevonden te hebben. Uit Frankrijk wordt dit jaar iets dergelijks ook van den wijnstok ge schreven men vindt daaraan takjes die tot acht wè'. gevormde druiftrossen dragen. Komen er geene onge vallen dan moet het allervruchtbaarst worden. Brussel den 2 Juli). Bij besluit, gedagteekend Londen 28 Junij, heeft koning Leopold den termijn van vrijen invoer van meel en grutten verlengd tor 1 April 1848 en van vee tot 1 September 1847. - Zekere dame te Antwerpen had op straat een fraai gelitbographieerd bankbiljet van 1000 francs ge vonden. Zij vertoonde het haren man. die het aan een kassier liet zien. Deze zeide hem, dat het niets deugde; doch om zijne lieve wederhelft niet te bedroeven, zeide de man, dat het goed was en dat zij er mede doen kon wat zij wilde. Ijlings gaat zij naar een juwelier, besteedt 100 francs en geeft hem het biljet in betaling. Deze gaat het wisselen, doch verneemt insgelijks dat het niets deugt. In de grootste verlegenheid verzocht de dame hem nu ten haren huize zijn geld te ontvan gen, hetgeen ook werkelijk geschiedde. Doch pas had zijden winkel verlaten, of de vrouw van den juwelier ontwaart, dat zij een gouden ketting mist. Het aan- bieden van het valsche bankbiljet gaf achterdocht. De dame werd alzoo aanstonds naar den commissaris van politie gebragt, gevisiteerd, ondervraagd en eindelijk weder vrijgelaten er had eene huiszoeking plaats, doch de gestolen ketting werd niet gevonden. Voor de cor rectionneele regtbank geroepen, is zij, na het hooreti der getuigen, vrijgesproken. Bij menschen geheugen is de oogst te Aalst zoo schoon niet geweest als dit jaar, zeggen alle landbou- weis als uit eenen mond. Alleen het vlas laat iets te wenscheu over. Wat de hop betreft, deze staat uitmuntend, en zal, even als al het overige, het vlas uitgezonderd, een huirengevvonen oogst opleveren. Men heefteen aanvang gemaakt met het koolzaad te maaijen. Het hooi zal slechts eene gewone opbrengst geven en wordt tot iioogen prijs verkocht. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 2 Juli). De heden ons toege komen berigten uit de noordelijke Provinciën behelzen niets nieuws. Tot gisteren morgen (1 Julij) was in Friesland alles rustig gebleven. In den namiddag van den 30 Junij is het detachement Dragonders onder kommahdo van den Ritmeester von Nouhuis. sterk 50 man, te Leeuwarden gearriveerd. Te Harlingen waren tien 30 Junij drie Engelsche stoombooten als naar gewoonte met het inladen van vee, boter en kaas begonnen zonder overlast te lijden, - Een buitengewoon nommer van de Prov. Gron. Courant van 30 Junij berigr, dat het tot den ochtend van dien dag te Groningen rustig is gebleven. Het houdt wijders in de proclamatien van het stedelijk be stuur tot herstel der orde uitgevaardigd en een kort verslag van het gebeurde op Maandag avond, van dezen inhoud: De ongeregeldheden van Maandag avond zijn ge volgd op eenen drukken, roerigen dag; ten negen uur verzamelden zich eenige jongens met luid gedruisch op de markt, waarhij zich al spoedig eene ontelbare massa aanslootde geheele groote markt was letterlijk gevuld met menschen, waaronder verreweg het groot ste gedeelte nieuwsgierigen. Dringen schreeuwen smijten met steenen en meerdere baldadigheden vielen er voor en het stadhuis werd met een geduchten over val van het gemeen bedreigd, zoodat het noodzakelijk werd, de militaire magt te hulp te roepen. Toen her haalde waarschuwingen en vermaningen tot rust niet baatten, en de toestand inderdaad hagchelijk begon te worden, heeft men op de menigte moeten vuren, met dat ongelukkig gevolg, dat vijf personen, waaronder nieuwsgierige toeschouwers van die opschudding, ge dood en eenigen, men zegt van zeven, gekwetst zijn. Dadelijk daarop werd de markt ontruimd en verspreid den zich de volkshoopen langs de straten, alwaar zij aan onderscheiden huizen, door het inslaan van glazen en het veroorzaken van meerdere schaden, hunne bal dadigheid botvierden. Bij dezen volksoploop zijn in tie behuizing van den Heer F. E. Niewold, een der aanzienlijkste graanhandelaren, al de glasruiten en ook eenige meubelen verbrijzeld en heeft men gepoogd dit huis te plunderen. Het gelukte aan de krachtige hou ding van de schutterij en militairen, ook weldra de straten te zuiveren en ten één uur des nachts was al les reeds rustig. Er hebben eenige arrestatiën plaats gehadwaar onder van twee personendie zich vermoedelijk aan diefstal henben schuldig gemaakt." Men ziet dat dit berigt geheel overeenkomstig is met de vorige berigten. Alleen hebben wij met ge- noegen hieruit opgemerkt, dat het getal gedoodden en gekwetsten minder groot is geweest dan de particuliere brieven vermeld hadden. Andere berigten luiden omtrent de rust op som mige plaatsen op het platte land minder gunstig. Te Groningen is, volgens een schrijven van 30 Ju. nij, de rust weder hersteld. Er zijn ettelijke perso nen gearresteerddie zich tegen het verbodna 10 ure op straat hadden begeven. De justitie heeft twee personen in hechtenis genomen, in wier woning men twee zilveren lepels vond, die men vermoedt, dat bij de onlusten ontvreemd zijn. 1847, 1 m In den namiddag van den 29sten is weder een der zwaar gekwetsten overleden. Het aantal dezer onge- lökkigen moet groöter zijn dan men aanvankelijk meende. Men leest.het volgendein deProv. Gron. Courant onder dagteekening van 1 Julij: Heden tegen den middag maicheerde alhier binnen een detachement dragonders, onder bevel van den isten luitenant Leuvesleinsterk 43 manschappenen ko mende van Deventer; :o manschappen van dit detache ment zijn te Assen achtergeb'even, om aldaar te wor den afgelost door het detachement van den luitenant Timans hetwelk heden morgen wederom derwaarts vertrokken is. Morgen worden de achtergeblevene man schappen ook alhier verwacht. Arnhem, 1ten 2 Julij. Gisterenis de justitie welke den vorigen dag naar Apeldoorn vertrokken was, tot onderzoek van den aldaar plaats gehad hebbenden brand, van daar teruggekomen. Bij hare komst aldaar, was de eigenaar der papierfabriek R.alwaar de brand was geweest, even te voren vertrokken. Uit de op name blijkt, dat de brand in den aanvang ontdekt zijnde, spoedig was geblusclit en kenteekenen opleverde, die tot ongunstige vermoedens hebben geleid. De fabriek was zeer hoog verzekerd. Men leest het volgende in de Arnh. Courant: De executie van den kappellaan Gepkens is, naar wij vernemen, thans bepaald op Vrijdag dett 9 dezer. Reeds heden (1 Julij) zoo wordt ons verzekerd, zou dezelve hebben plaats gehad, ware het niet, dat het verwachte eskadron dragonders, om bij die gelegenheid de orde ie bewaren, tegenbevel had bekomen en r.aar Zwolle was opgezonden, om de daar heerscheude gis ting te beteugelen. I11 elk geval wordt ook hier ka- valerie te gemoet gezien. Beusiciiem den 1 Julij. De paardenmarkt alhier, die van den 18 tot en met 26 Junij met groote koop lust voortduurde, was dit jaar buiten verwachting le vendig en met paarden bezet. Ruim 2000 van allerlei soort zijn daar aangebragt en meestal verkocht, en vele voor goede prijzende beste voornamelijk aan iranscne, helgische en engelsche kooplieden, zoodat deze markt in belangrijkheid eer toe dan afneemt. De hengstenmarkt, welke de twee eerste marktdagen plaats heeft, neemt daarentegen merkelijk af. De schapen en varkensmarkt, die den laatsten dag gehouden wordt, was, wat het eerstgemelde vee aangaat, overvloedig bezet. Maastricht, den 1 Julij. Het schijnt, dat se dert eenige dagen sommige lieden er behagen in schep, pen, verontrustende berigten over den toestand dec aardappelen-planten te verspreiden. Men is zelfs zoo ver gegaan van een landbouwer te St. Pieter te noemen, bij wien men zich van het bestaan der aardappelen- ziekte zou kunnen overtuigen. De heer Baumhauer hoogleeraar in de natuur- en scheikunde aan ons Athe naeum heeft zich aan de zaak laten gelegen liggen en zich bij gedachten landbouwer, Claessens genaamd, vervoegdom onderzoek te doen. Het is ons aangenaam te kunnen berigten, dat het verspreide gerucht volstrekt valsch bevonden is en dat de aardappelen bij den Heer Claessens gebleken zijn, in den volmaaksten staat van gezonden groei, zonder eenig teelten van ziekte, te wezen. Het gezag van den Heer Baumhauer is liter volkomen, daar de jeug. dige hoogleeraar eene bijzondere studie gemaakt heeft van de verschrikkelijke ziekte, die sedert twee jaren zulk eene plaag voor de arme lieden geweest is. De ongerustheid, welke men onder het publiek tracht te verspreiden, dient men derhalve van zich te weren. Breda, den 3 Julij. Hier inde omstreken onzer stad, blijft de stand der veldgewassen gunstig. Da gelijks ziet men al meer nieuwe vruchten en groenten ter markt brengen. De nieuwe aardappelen dalen mer kelijk in prijs wat den smaak betreft, deze is redelijk, (ten minste veel beter dan oude aardappelen, die duur en slecht zijn) en wanneer wij dit gunstige weder nog eenigen tijd houden, zullen zij spoedig tot volkomen wasdom en rijpheid gekomen zijn. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j \isf .1,75; Franco per Post f J,90. J Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten 1 van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt,

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1