GOESSCIIE COURANT, Donderdag 1 NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per A wartaal I isf./,75; Franco per Post f J,90. 1 Gewone Advertentiën worden a SO ets. de geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelr RUSLAND. Petersburg den 15 Junij. Brieven nit de Krïm berigten, dat de zuidelijke kust van dat Schiereiland in deze lente, tot half Mei, aan dezelfde koude vvtérs- gesteldheid onderworpen geweest is als ons Noorden waardoor de wijnstok en andere boomvruchten zeer ge leden hebben. Even treurig zijn de berigten uit Bes sarabie, waar gedurende de geheele lente eene besten dige droogte heeft geheerscht, ten gevolge waarvan de graanvelden zicli dan ook in een slechten staat bevin den. In Archangel was het, op het laatst van Mei, bij ruwe temperatuur en veel sneeuw, nog geheel win ter. De landman kon, wegens den hard bevroz-n grond, geen veldarbeid verrigtende boomen vertoonden nog geene knoppen en de zee was met eene dikke ijskorst overdekt. Over soortgelijke nadeelige verschijnselen van het klimaat wordt uit de meeste onzerzoowel noor delijke als zuidelijke provinciën geklaagd. DU1TSCHLAND. Frankfort, den 22 JunijDe predikant Dowiat, een der ijverigste woordvoerders voor de zaak van het Duitsch-katholicismus, is voor eenige dagen oir Mair.tz naar New-Yoik vertrokken, ren einde mede te werken tot de vorming van vrije Katholijke gemeenten in de Ver. Staten. Te Koningsbergen maakt een nieuwe apostel der matigheid, een tweede pater Mat hewgroot opzien. Hij is een man uit de hoogere standen, zekere baron v. Selden, zoo men zegt, een uitstekende redenaar. De invloeddien hij vooral op de lagere standen uit oefent moet zeer groot zijn. Eene onvoorziene omstandigheid heeft liet Rus» sische gouvernement dezer dagen op het spoor gebragt van eene vereeniging van dieven van hoogen rang, die zich aan de grofste onregtvaardigheden ten koste der arme soldaten of beambten, in het leger van den Kan- knsus schuldig maakten. Twee luitenant-generaals, ver scheidene divisie kommandanren, kolonels en subalterne officieren zijn in hechtenis genomen, als beschuldigd van de meest schandelijke ontvreemdingen en bedriege rijen. Zoo is ook onlangs eene aanzienlijke som ont stolen aan de kas der bank van leening te Petersburg; de schuldigen waren de directeuren zeiven, een senator,, een staatsraad e. a. Een andere diefstal van 46,000 roebels werd gepleegd door den president van eene der regtbanken van de hoofdstad. ENGELAND. Londf.n, den 28 junij. De koningin heeft vader Mathew, de beroemde apostel der matigheid, een pen sioen van 300 p. sr. 's jaarlijks toegestaan. Toen lord John Russell er hem berigt van gaf, zeide hii dat de koningin hem dit bewijs van hare goedheid gaf voor de vele pogingen, welke hij gedaan had om de zeden te verbeteren en de dienstenwelke hij daardoor aan zijne landgenooten bewezen had. Uit eenen brief van Montreal, gedateerd 28 Mei 1847, blijkt, dat men aldaar ongeveer 100,000 land verhuizers verwachtte, doch dat men vreesde, dat de ziekte daaronder eene verschrikkelijke verwoesting aan rigten zoudedaar van de 10,000 reeds aangekomene eene menigte is overleden. FRANKRIJK. Parijs, den 27 Junij. Het hof der pairs beeft gis teren deszelfs arrest geslagentot liet in staat van be schuldiging stellen van den pair Despans Cubièresde heeren Parmentier en Pellaprabenevens den pair en gewezen minister Teste; de drie eerstenter zake van, in 1842 den minister van openbare werken te hebben omgekocht, om hun de concessie eener zoutmijn re verleenen, en den laatste, ter zake van te dier gelegenheid aanbiedingen en geschenken te hebben aangenomen, rot het verrigten eener handeling van zijne fuuctiën, voor welke hem geene betaling was toekomende. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 25 Junij. De Hooge Raad, burgerlijke kamerheelt bij onderscheidene arresten heden wederom toegewezen de vorderingen van vaders van zeven kinderen, die één' hunner zonen krachtens de wet van Nivóse XlIIde jaar, ten koste van den Staat wenschen te zien opgevoed. De Raad heeft daarbij onder anderen oesiiscdat de ouderdom van vijftien jaren, die één der aangewezene zoons had bereikt, nog voldoende isom In t onderligt krachtens die wet te genieten. De Hooge Raad, Kamer yan Strafzaken, heeft heden, bijeen zeer belangt ijk arrest, uitspraak gedaan in de zaak van Mejttfvrouw van Bierenhuisvrouw van P. Wets de Swart, uitgeefster der Vlisstngsche Courantdie zich in cassatie had voorzien tegen een arrest van lier Hof in Noord- Braband. De Raad heeft in deze, onder anderen, uitgemaakt, dat, hoezeer de Tweede Kamer der Sraten-Generaal door de meerder heid der leden, voor wat betreft de besluiten, van dal staatsligchaam uitgegaan, naar buiten werkt, nogtans eene beleediginv, gerigt aan de meeste ieden van dat kollegleregtens niet kan gezegd worden te zijn toe gevoegd aan itet geheele ligchaamen dat het Hof, door de in deze als bewezen aangenomen daadzaken te qualificerende overtreding, voorzien bij art. 375 Wetb. van Strafr., in verband met art. 2 der wet van 16 Mei \%i<j{Staatsbl. no. 34) en die artikelen daarop toe te passen, die artikelen alzot. verkeeid heeft toegepasr. Op deze gronden heeft de Raad het arrest van het Hof in Noord-Braband vernietigdalsmede het vonnis der Regt- bank te Middelburg en ten principale verklaard, dat de in deze als bewezen aangenomen daadzaken niet daarstellen, maar redenen en beleedigende uitdrukkingen, die geener lei telastelegging van eene bepaakte en omschreven daad, maar var. eene aangeduide ondeugd beltelzen, gerigt tegen een staatsligchaam, uit meer dan één persoon bestaande, wanbedrijf, voorzien bij art. 375 strafregt, en is de requirante van alle regtsvervolging te dier zake ontslagen. Al de kosten te dragen door den Staar. Wij laten hier een uittreksel volgen van hefgeen de Imstcrdamsche Courant mededeelt over de gebeur- tenissen in Vriesland De berigten uit Vriesland melden verscheidene bij* zordetheden, nopens de onlusten, die te Leeuwarden, Harüngen en Franeker hebben plaats gehad. Het detachement van het 3de batt. 3de reg. infan terie, dal van Leeuwarden op Vrijdag namiddag te Harlingen tot herstel der rust aankwam, was 80 man sterk, en toen zich onder het volk het gerucht ver spreidde, dat zoowel deze soldaten, als de schutterij en de vrijwillige rustbewaarders, van scherpe patronen voorzien waren, maakten de meesten zich langzamer hand uit de voeten. Drie der belhamels zijn den vol. genden morgen gevankelijk te Leeuwarden binnenge* bragt. Tengevolge eener proclamatie beeft men bij den burgemeester eenige geroofde goederen terugge- bragt, onder anderen eeq pakje, gewikkeld in eene spaansche obligatie. Te Leeuwarden droegen de ongeregeldheden een bijzonder ernstig karakter» Grutters, bakkers, winke liers enz. moesten hunne waren aan het toomelooze graa uw prijs laten; wel kwamen terstond de schutterij, policie en garnizoen op de been, doch hunne pogingen waren langen tijd vruchteloos; zelfs werden zij met steenen geworpen, waarop de orde eerst eenigzins wederkeerde, toen de soldaten van hunne vuurwape nen gebruik maakten. De stedelijke regering vaardigde vervolgens eene proclamatie uit, waarbij aan ieder ver boden werd, zich zonder wettige reden (ter beoordee ling van het bestuur), van 10 ure des avonds tot 4 ure des nachts, op straat te bevindentevens werd den tappers gelast hunne tapperijen van des avonds 9 ure tot des morgens 7 ure gesloten te houden. De bewegingen te Franeker waren minder ernstig en zijn spoedig bedwongen door eenige der naar Harlingen marcherende militairen. De officier van justitie bij de arrondissements regt» bank teSneek. schijnt naar Bols ward te zijn ontboden; de reden daartoe was echter niet bekend. Sedert eenigen tijd zou tr echter eene bedenkelijke stemming heer- schen onder de arbeiders daar ter stede. Het stedelijk bestuur heelt de broodzetting van 50 op 30 cents verminderd, en bepaald, dat de prijs van de gort niet hooger dan 15 cents per kop zou'mogen gesteld wor den. Dit schijnt veel te hebben bijgedragen, om daar tot nog toe de rust te doen bewaren. - Ook het Algemeen Handelsblad treedt in bijzon derheden over die bewegingen De stad Leeuwarden schijnt in een kamp veranderd te zijn en op alle pleinen en voorname plaatsen zijn troepen gebivouakkeerd. Bij ai deze bewegingen heeft men geen blijk bemerkt van eenige andere klagte, dan die overae duurte van het brood; van daar dat bijna ieder bakker, die slechts brood uitdeelde, verder geheel ongemoeid is gelaten. Ook te Dokkum en in de omliggende dorpen zijn eénige ongeregeldheden uitgebarsten, werwaarts solda ten uit Leeuwarden zijn gezonden. Het dagblad Overijssel bevat de volgende be rigten van zondag avond, half negen ure Gedurende den dag is liet (te Leeuwarden) rustig gebleven, hoezeer men elk oogenblik berigten ontvangt, dat de rustverstoorders zich meer en meer over het land verspreiden, waardoor veel ongerustheid wordt te weeg gebragt. Er hebben zich 240 jonge lieden van den eersten rang aangeboden, die op het stadhuis vergaderd zijn geweest, om zich te vereenigen tot een corps als rustbewaarders. Zij zouden bedongen heb ben vrij en onaf liankelijk te mogen handelen, hewelk hun, zoo men zegt, zou tpegestaan zijn. Verdec wordt alles zoo veel mogelijk bewaakt, zoowel door de militaire- als burgerwachten. Er waren 3 gekwet- sten, waarvan één, zijnde een schipper, ten gevolge zijner wonden overleden is. Om het dringende der omstandigheden maakt het detachement kavallerie, hetwelk der benaauwden bur- gerijen van Vriesland ter bescherming gezonden wordt, zoo veel spoed, dat het den afstand van Deventer tot Zwolle, zünde 6 uren, in éénen dagmarsch heeft af gelegd. Gisteren morgen (27 Junij) ten 12 ure rukte het te Zwolle binnen, en zocht de kwartieren op. Reeds heden ochtend (28 Junij) ten half 8 ure is het met allen spoed verder gereisd. Gisteren is op nieuw versterking uit Deventer aan gevraagd. Wij kunnen met zekerheid meldendat het ge rucht door liet Handelsblad medegedeeldals zouden ook te Haarlem ongeregeldgeden hebber, plaats gehad, van alle waarheid is ontbloot. (A\ R. C.j Utrecht den 29 Junij. Uit Arnhem meldt men onsdat ep aanstaanden Donderdag het vonnis aan den kapellaan Gepkens zal worden voltrokken. Amsterdam, den 29 Junij, Het zal voorzeker een ieder, wien de eer en goede naam zijns Vaderlands ter harte gaat, niet dan aangenaam zijn te vernemen, dat onder de geleerden, die bij de vereeniging van de Britsche Maatschappij ter bevordering der wetenschap, pen te Oxford tegenwoordig zijn, zich twee onzer vaderlandsche hoogleeraaren bevinden, namelijk de Heer van der Hoeven, van Leyden, en de Heer Mulder van Utrecht. Met niet minder genoegen, zoo wij hopen, zal door velen vernomen worden, dat op de laatste algemeene jaarlijksche vergadering van de Britsche en vreemde Maatschappij tot vernietiging der slavernij {British and foreign anti-slavery Societyden 17 Mei te Londen gehouden, onder eene menigte corresponderende leden van dat genootschap in onderscheidene deelen der we reld, in ons Vaderland benoemd zijnde Hoogleeraar J. Ackersdijckte Utrecht; Dr. A. S. Rueb, te "Utrechtde Heer J. S. Mollette Amsterdam, en de Heer M. Groen van Prinstererte 's Hage. Men ziet hieruit, dat er in ons Vaderland toch ook nog en kelen gevonden worden, die, ook buiten s' lands, bekend staan, als zich de zaak der uienschhcid aan te trekken*

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1