PUBLIEKE VERPACHTING, ~lijr ÜT NED, LOTERIA Hoogezand den 20 Junij. Het gezegende voor- regt in alle streken van Europa, van een verblijdend vooruitzigt op een' rijken oogstdrijft alle gevoelige harten tot dankbaarheid. I11 onze omstreken deelen wij ook in dat genotWij gaan den zwarten weg 0,p en aan alle kanten zijn wij, verder dan ons oog reikt, omringd van de heerlijkste koren- en aardappel, yelden. Hoe rijk zijn de halmen der roggede gerst toont reeds volgroeide aren; de boekweit staat met den bloeiknop gereed; de haver wast heerlijk op; de aar» dappelen staan voorbeeldeloos schoon. A üKERIKA* Besturen en Adrainistratien. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, brengen bij deze ter kennis van de Koninklijke Nederland,sche Loterij. ADV EB TENTIEN Goes 24 Junij 1S47. Te Gües, ui) F. Kleeuwens Ck Zoon. een meer dan gewoon sieraad dezer hoogescliool noe men en wie hem in vervolg van tijd ook moge op- volgen eene zware taak zal deze opvolger hebben om hem in deszelfs talenten en tot in buitenhndsche gewesten doorgedrongen roem te evenaren. Zacht ruste het gebeente des wakkeren mans Voorzeker Telkens wanneer men uit vroeger en later tijd de namen diergenen opnoemen zal, op welke, zoo de Nederlan den in het algemeen, als deze hoogeschool in het bij zonder, roemen mogen, zal aan den naam var. Petrus van Limburg Brouwer door elkeen', die meer dan alle- daagsche verdiensten regt weet te beoordeelei? en te schattenonder die namen eene aanzienlijke plaats ge geven worden. Gezond en frisch prijken al deze levensmiddelen. Vervolgen wij onze natuurwandeling langs Veendam, de Wildervank, Pekela en terug over de Borgercom- pagnie, dan hebben wij duizenden van bunders gezien, die om den prijs van rijkdom wedijveren. Zelfs de ongeveeligste mensch wordt gedrongen, bij het gezigt van zooveel zegen, liet oog ten Hemel te heffen en te stamelen Menschenvaderschenk aan uwe kinderenwat zij biddend van U vet langen Zegen het welgelukken ■van hunne rijke verwachtingenschenk hun voedsel en daardoor vernieuwde slof om U lief te hebbent 'GronCour. Onder de ingezondene stukken der Rotterdam- sche Courant leest men Onder het nieuws in de Rotterdamsche Courant van den reden dezer las ik, hoe op verscheidene rogge velden in België de halmen tot eene zekere hoogte opschieten, en dan splijten in twee loodregt staande stengels, die ieder eene volkomen gevormde aar dragen, met bijvoeging dat, volgens eene aldaar heerschende overlevering, dit verschijnsel slechts eenmaal in elke eeuw, of in enkele zeer overvloedige jaren plaats vindt. Dit geeft mij aanleiding om mede te deelen, als be vestiging van die meening, dat in het nommer van den 14 September 1741 der Hollandsche Historische Cou rant, gedrukt en uitgegeven bij Reinier Boitet, te Delft, een nog opmerkelijker berigt gevonden wordt. Daüir toch wordt gewag gemaakt van een' korenhalm, op het landgoed van den ridmeester von Zieten gevon den, waarvan de hoofdaar nog 26 zijaren had van een' lraverstruik, den 19 Augustus 1741 op het land van den secretaris Tarnow te Rostok gevonden, die 39 halmen en ook zoo veel aren had, alle uit eene enkele haverkorrel gegroeid, waarbij men voegt, dat, de kor rels geteld zijnde men liet getal van 5023 korrels gevonden badbuiten en behalve eenigedie door rijpheid reeds uitgevallen waren zoodat eene enkele haverkorrel 5023 maal vermenigvuldigd was. Einde lijk vertoont diezelfde Courant nog eene afbeelding van een' korenstruikdie niet ver van Mugelen bij het dorpje Krotswits, in Saksen, gegroeid en nacht en dag bewaard is, tor dat het koren 'teenemaal rijp was. Deze struik had behalve drie hoofdarennog twintig zijaren. Met deze herinnering geloof ik der redactie, en ook den liefhebbers van zeldzaamheden in het rijk der na tuur geene ondienst te doen. S. In de Vilster Esch, bij Ommen, heeft men eene ltoren-aar gezien met zes rijen koren gewoonlijk telt men er vier. Ook meldt men, dat op enkele plaatsen rogge-halmen gevonden zijn, die twee takken, elk met eene welgevormde aar, uitschieten; iets hetwelk hoogst zeldzaam gebeurt. (Gron. Cour 11. 'Vervolg vein No. 42.) Getrouw aan liet plan dat wij ons voorstelden, om namelijk de Nieuwe fVer del, of Amerika, dat we*- rclddeel, waarop geheel Europa eenen verbaasden blik werptnu liet deszelfs reuzenschreden op den weg der beschaving hoortnu duizenden en tienduizenden derwaarts stevenen in vluglige schetsen meer ter ken nis te brengen van hel publiek dat dagbladen leest, of wel van hen die de lust bekruipt daarheen den steven te wenden zoo doet zich bij onsals van zelve, de vraag op: wie was de man, die aan de oude we reld die aan Europa Azie en Afrika de mare ver kondigde de aarde heeft nog een deeleen weste lijk halfrond, een vastland dat in grootte, dat in schoonheid dat in rijkdom elk ander hekend wereld deel welligt overtreft Een schoolknaap zal die vraag beantwoorden hij zal u wijzen op Chrislojfel Columbus als" op den man die dat wonder wrocht. Wij zeggen een wonder en wij zeggen niet te veel. Bijna vier eeuwen zijn er verloopen sedert deze Co lumbus stout weg beweerde dat in het westen een groot land moest liggen en voor vier eeuwen dreef men den spot met hem die er van sprak 0111 dat land te gaan opzoeken, zoo men al geloofde dal het bestond. Onder de geleerden zelfs die de wijd ver spreide sporen van aardrijkskundige wetenschap na- vorschtenheerschte de diepste onkunde nopens de landen ten westen v8h den Allantiseben Oceaan. Des zelfs eindeloos water werd met verbazing en vrees be schouwd. Hetzelve scheen de wereld als met een chaos te begrenzen, door welke de verbeelding niet koude heendringen en op welken de moed der stoutste waag halzen schipbreuk leed. De Oceaan zoo redeneerden de bekwaamste aardrijkskundigen loopt rondom de uiterste kust der bewoonde wereld en al wat aan gene zijde ligtis onbekend, Geen mensch heeft daarom trent inet gewisheid iets te weten kunnen komen, om het rnoeijelijke en gevaarvolle van een logt op hemom zijne groole donkerheid zijne geweldige diepte en uit vrees voor zijne gedrochtelijke visschen en woeste orkanen. Geen zeeman, durft op zijn diep water ver schijnen zij, die zulks deden, stevenden slechts langs de kust en schroomden van dezelve af te steken. Of schoon de golven van dien Oceaan zich als hergen ver heffen blijven zij nogtans in hun geheel als zij braken, konde geen schip duren. Zoo redeneerden de geleerden zoo redeneerde de domme menigte maar anders dacht Chrislojfel Columbusdie zich met al den ijver, met al het vuur, dat het genie kenmerktop de wetenschappen toe legde en vasthield aan zijn geloof, dat aan gene zijde van dien schrikkelijken Oceaan niet alleen land moest zijn maar ook dat er mogelijkheid bestond der waarts te stevenen en dat Jond te bereiken. Het Por- tugesche hof, aan hetwelk hij zijne denkbeelden en plannen mededeeltwant hij was een Portugees beschouwt 's mans vooruitzigt als een wild spel der verbeelding. Thans wendt hij zich tot Spanje, waar Ferdinand en Isabella op den troon zitten. De scherzinnige koningin leent een gunstig oor aan den mandie door anderen voor een gelukzoeker wordt uitgekreten; de koning, koel en onzijdig, bemerkte weldat 's mans ontwerpom eene nieuwe wereld te ontdekkenop wetenschappelijke en practische gronden steunde; hij was grootsch genoeg van ziel 0111 liet grootsche der onderneming te waarderen doch hij besloot, om het oordeel der geleerdste man nen in te roepen en zich naar derzelver uitspraak te gedragen. Te Salamanca de hoofdzetel der geleerd heid in Spanje, zoude de bijeenkomst plaats hebben; al wat Spanje in geleerdheid uitnemends bezat zoude in het Dominicaner klooster van H. Stephanas rendez- vouz geven en Columbusde vreemdeling de ge lukzoekerde waanzinnige zachtst genomen, de dolle waaghals, zoude als zeeman en als beoefenaar der wetenschappen tegen die allen zijne stelling te verdedigen hebben dat aan gene zijde van den schrik- inboezemenden Oceaan zich een onmetelijk groot land moest bevinden en dat hij Columbus zich sterk maakte dit land te zoeken en te vinden. Godsdienst en wetenschap waren toen ten tijde en vooral fn Spanje naauw verbonden. De schatten der geleerdheid waren in de kloosters bewaard gebleven en de hoogleeraarsplaatsen werden uitsluitend met kloosterlingen bezet. Wel onderscheidde dit tijdvak zich door geleerdheid maar deze ging gepaard met toenemenden, blinden godsdienst-ijver; de Inquisitie was in Spanje gevestigd en men stelde zichdoor al wat naar ketterij smaakte aan haat en vervolgzucht bloot. Geen wonder alzoo dat het m eerend eel der geleerde junta, of vergadering, voor welke Columbus te Salamanca zijn plan zoude verdedigen vooringe nomenheid tegen hem medebragt. Men helt steeds over 0111 zich iemand wiens zaak onderzocht moet worden als een schuldige of bedrieger voor te stellen; Columbus verscheen voor al die hooggeleerden in een zeer ongunstig licht, als een onbekend zeeman, die van geenerlei geleerde instelling lid was, geenen acht baren tabbaard droeg: sommige leden der junta hiel den hein voor een gelukzoeker of dweeper vol her- schenschimmen anderen voedden dien bitteren afkeer van alle nieuwigheid ten nadeele der gevestigde leer. [FFordt Fervo/gd.) belatmhi b ben den Dat de Stipletoir Kohier, wegens het PATENT- REGT over het 4de kwartaal des jaars 1846 op 1847, voor deze staddoor Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie executoir ver klaard den 11 dezer maand aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen, ter invordering volgens de wet toegezonden is. Wordende ieder belastingschuldige mitsdien ver maand en gelastom na bekomene kennisgeving van gemelden Ontvanger, zijn verschuldigde overeenkom stig de bepalingen der wet, te voldoen, op straffe van da'artoe anderzints te zullen worden gedwongen. Terwijl die genen, welke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangen of verloren hebbenzich van een dub beid van hetzelve ten Kantore van den Ontvan ger zullen kunnen voorzien en zij die zouden vec- meenen dat hun Aanslag te hoog of niet overeen komstig is met hunne opgavezich deswegens met in achtneming van de voorschriften ten dien aanzien, wegens de Directe Belastingen in het algemeen be staande door tusschenkomst van den Controleur der Divisie, kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal dezen worden afgekondigd en in de Stads courant gep'aatst. Gedaan te Goes, den 23 Junij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. DE F O U W Jz. PRIJZEN VAN iooc EN DAARBOVEN. Trekking der Tweede Klasse. lste Lijst. No. 14150, een Prijs van 2500. No. 11523, een Prijs van f 1000. 2de Lijst. No. 14912, een Prijs van ƒ1250. No. 4211 een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 3475 een Prijs van ƒ20,000. No. 12997, een Prijs van 1250. No. 19675 en 13630. ieder een Prijs van f 1000. 4de Lijst. No. 14558 een Prijs van 1000. 5de Lijst. No. 3841 een Prijs van 5000. No. 9276, een Prijs van 1000. 6de Lijst. No. S80 en 12057, ieder een Prijs van f 1000. Op Woensdag den 30 Junij 1847, des voormiddags ten half tien ure in de Herberg bij P. Koster te IVaarde van eene H O F 8 T L I) E in Fal- kenisse onder FFaardegroot ruim 52 Bunders, om dadelijk in gebruik te nemen. De Pachter kan al het BEESTIAAL BOUW- en MELKGEREI en ook de VRUCHTEN re VELDE, volgens tauxatie overnemen. Nadere infórmatien zijn te bekomen bij de IJeer f. carp re au te IJzendjhe en No taris Kakebeeke te Krabbendijhc Men verlangt eenen bekwamen L, O 4S P- J®W©ETO, eenigzints met Bediening hekend; vaste middagkost en salaris naar bekwaamheid zich te vervoegen onder letter Xbij de Boekverkoopers F. Kleeuwess Ij Zoon aliiier. Ten Kantore van J. P. BURGER in de Voorstad, is in de thans trekkende Tweede Klasse op No. 3SJ1A, gelrokken de Kapitale Prijs van 50©®. Aan bovengemeld Kantoor zijn nog te bekomen DEELE en GEDEELTEN van LOTEN.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2