N". 50. 'Donderdag 24 184' GOESSCHE COURANT. t - f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ I en Donderdags avonds, De Prijs per Kwartaal 1 \isf dj5; Franco per Post f J,90. J I Gewone Advertenti'èn worden it 30 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d 6 regels ii f d,20, behalve het Zegelregt 5 NIEUWSTIJDINGEN. DU1TSCHLAND. Breslau, den 15 Junij. Uit vele plaatsen onzer provincie worden thans wgder hoogst bedroevende tijdingen betrekkelijk zware overstrooniingen vernomen. Zij zijn het gevolg der aanhoudende regens en- wolk breukendie in de dagen van den uden tol den I3den dezer hebben plaats gehad, en alltrwege be ken en rivieren hebben doen opzwellen. Uit YVurtha schrijft menReeds is de hier voorbij snellende Neisse zoodanig gerezen dat zij buiten Itare oevers treedt, en op dit oogenblilc (den I3den, des avonds ten 7 ureblijft zij, nog altijd wassende. Reizigers, die over Glatz van Landeck komenmelden dat ook de Biela het land overstroomt. Uil Ratibor luiden de berigten nog treuriger. De Oder had aldaar den 13<len een schrikwekkende hoogte bereikt en bleef aanhou dend rijzen. Op verscheidene plaatsen heeft deze ri vier bereids hare dijken doorbroken en srort zich brui schend en schuimend over geheel het Oderdal. Alle laag liggende akkers, weilanden, tuinen en dorpen liggen blanken de onwederstaanbaar aandringende golven verspreiden wijd en zijd onuitsprekelijke ellen de. De dorpen Deng, Zawada, Schickovyits Tharze, die aan den Hertog van Ratibor belmorenstaan met vele andere zoo diep onder waterdat alle land gemeenschap afgesneden is. Om aan de ongelukkigen hulp toe te brengen worden in aller ijlop last van het bestuur der hertogelijke goederenhonderden van brooden gebakken en den noodlijdenden aangevoerd. Ook de Klodwitz heeftnaar hetgeen uit Glewitz geschreven wordt, hare oevers overschredenen heb. ben deze overstroomingen het postverkeer met Oos tenrijk gestremd, zoodat den i3den en i4den geener lei brieven of dagbladen uit YVeenen te Breslau aan gekomen zijn. ENGELAND. Londen, den 17 Junij. In een dorp bij Londer. liep het ongerijmde gertichidat Koningin Victoria om de duurte der levensmiddelende moorden van Pharao en Herodes willende hernieuwen alle kin .deren, beneden de 5 jaren, zou doen ombrengen. Eene ligtgeloovige vrouw heeft bereids de hulp der policie voor haar vier en een halfjarig zoontje ingeroepen. De policie zoekt naar de bron, waaruit dit gruwe. lijk vertelsel is voortgekomen. Laatstleden Zondag is te Knowsley een akelig geval gebeurd. Een mandie naderhand gebleken is door overdreven godsdienstigheid krankzinnig gewor-» den te zijn, is in de woning eener portierster van Kn.ows- leyhall een landgoed van Lord Derbygedrongen heeft een jong meisje uir dezelve in het park vervolgd en haar daar zoodanig met slagen op liet hoofd mis* handeld, dat toen men hem eindelijk overmande, haar hoofd haar, dat hij vasthield, rnet de geheele huid des hoofds hem in de hand bleef. Met de bloedige scalp in de hand is hij vervolgens, als een wilde, voor de vensters van het huis komen dansen, waar men hem eindelijk gevangen heeft. Het arme meisje is den vol- genden morgen overleden niet aan de ontvelling van haar hoofd, maar aan eene uitstorting van bloed op de hersenendoor de slagen of den val veroorzaakt. FRANKRIJK. Parijs, den 9 Junij. Uit Havre schrijft men onder dagteekening van 18 Junij, dat den vorigen avond aldaar het driemastschip Induskapt. Fabrcsvan Marseille, was binnengeloopen. Het schip welks inhout uit teek-hout (een houtsoort van Pegu) bestondwas in 1718 in Engeland gebouwd, en dus thans 129 jaren oud. Tijdens den oorlog, die bijgelegenheid deronaf- liankelijk-verklaring der vereenigde Siaten uitbrak, werd het vaartuig in 1778 door de Franschen genomen, en toen het uit de kolonie terug kwam is het vervolgens genationaliseerd, zoodat hei thafts in de haven van Mar stille te huis behoort. De eerste tuinier in den tuin der koninklijke maat» schappij van tuinbouw in deze hoofdstad, heeft mid delen trachten uit te vinden om toereikend en met weinig kosten te voorzien, in liet gebrek, dat in groote steden des winters aan groenten heerschr. Zijne eerste proeven heeft hij genomen met kool en spinagie. De bladeren worden langzaam in de zon of met vuur ge» dr/ogd, in eene warmte van 30 A 40 graden, en kun* lienaldus bereid,, een onbepaalden tijd bewaard wor denterwijl zij hunne natuurlijke gedaante en geur hernemen wanneer men dezelvevóór het gebruik, eenige uren in laauw water te weeken legt. De com missie uit genoemde maatschappijdie benoemd was geworden om deze uitvinding te onderzoeken, erkende dat men op die wijze zeer smakelijke, gezonde en goed» koope spijzen kan verkrijgendie weinig minder ir. kwaliteit zijn dan zulke groenten in versclien staat en bovendien alle voedende eigenschappen behouden. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den at Junij. Sedert eenige dagen bevindt zich in ons land de Deensche Dichter en Romanschrijver C. Andersen, Door onze eer ste Letterkundigen .-als de Heer J. van Lennep te AmsterdamProf Geel te L< ydenis hij op de vlei- jendste wijze ontvangen. Gisteren avond hebben eenige geletterden alhier den Deenschen reiziger een colla tion in het Ilótel de 1' Europe aangeboden. Amsterdam den 19 junij. Bij de jaarlijksche vergadering der Nederlandsche Handelmaatschappij de vorige week gehouden is geblekendat de sclie. pen, die in liet jaar 1846 goederen voor dezelve heb ben aangevoerd, een aantal van 179 hebben, bedra gen dat door de Maatschappij is verkocht voor een bedrag van ƒ44.340,000; dat is uitgezonden voor een be drag van ƒ8.545,000; dat is betaald voor retour-vrach ten f 10,722,000; voor uitgaande vrachten f 175,000; voor assurantie 1,096,000, en dat een en ander op nieuw een bewijs oplevert, dat dit nandelsligchaam de nationale belangen van handel, scheepvaart en fabri catie steeds krachtig ondersteunt. Tevens heeft nier« doen opmerkendat ook door de maatschappij in den jongsren, nog niet geweken, nood der fabrijkarbeiders in Gelderland en Overijssel, met kostbare maatregelen, lenigend is te gemoet gekomen. Uit Maastricht schrijft men ons van 19 Junij t Het volgende opmerkelijk noodlottig voorval greep gisteren alhier plaatsEen alhier in garnizoen liggend soldaatgenaamd Jacob Marksvroeg in het begin der week vier dagen verlof, om zich naar het stadje Sittard te begeven zijnde dit zijne woonplaatsals reden opgevende, dat zijn vader, een schoenmaker, aldaar gestorven was, en hij hem mede wilde ter aarde bestellen Gereedelijk werd hem dit verlof toegestaan, en vertrok hij derwaarts, Te Sittard echter aangekomen, vind hij zijn vader welvarendezoo zelfsdat deze na dat de verloftijd verstreken was, zijn zoon tot voor de poorr dezer vesting terug geleidde. Na van zijnen zoon afscheid te hebber, genomen eh weder huiswaarts keerende, passeerde hem een rijknecht, die te paard gezeten, een ander paard los aan den teugel met zich voerde, welk laatste paard op eens een zijsprong maakte, achteruitsloeg en den armen schoenmaker derwijze een slag aan het hoofd toebragt, dat hij als levenloos op den grond zeeg. Spoedig daarop door de toesnellende lieden opgenomen en naar het gasthuis gevoerd, is hij heden morgen overleden. Hij laat eene vrouw en on* derscheiden jonge kinderen na." Amsterdam den 22 Junij. Men verneemt, dat de werken voor de beide, tot droogmaking van het Haarlemmer-Meer, in het noordelijk gedeelte van het- zelve, nog op te rigten groore stoom-pompwerktuigen de Crucquius en de Lijndenmet kracht worden voort gezet. Voor het eerste dezer werktuigen zijn de palen, waatop de grondvesten gebouwd moeten worden, mèt alle inspanning geheid, en bij de Lijnden is men zoo verre gevorderd, dat met de metselwerken een aanvang gemaakt kan worden, waartoe men voornemens is, Don derdag den 24 dezer, des middags teil 12 ure, met eenige plegtigbeid den eersten steen te leggen. Meil verwacht, dat deze plegtigbeid, waartoe enkele hooge autoriteiten zijn genoodigd, bij gunstig weder, vele belaiig'stellenden eli nieuwsgierigen zal trekken. Amsterdam, den 23 Juuij. Men verzekert ons dat het den Koning dezer dagen zou hebben behaagd, kwijtschelding van de doodstraf te verleenen aan Chris tiaan Gepkcnsdie. gelijk bekend is, bij arrest van het provinciaal hof in Gelderland, veroordeeld is tot de strafe des doods, wegens poging tot moord mee voorbedachten rade, en dat de kapitale straf zou zijn veranderd in die van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en twintig jaren tuchthuisstraf. Vlaardingenden 22 Junij. Heden namiddag ten één ure is alhier aangekomen Zr. Ms. stoomschip Cerberus komniandant luit. ter zee der iste kl. P. A. M. Ilinlopenhebbende den i8den dezer de hol- landsche haringvloot op de hoogte van Hitland ver» laten, met 911 ion haring aan boord, waarvan mcÉ den meesten spoed de gewone geschenken aan den Koning en de Leden van het vorstelijke huis zijn af gezonden. De eerste verkoop had daarop A 700 per ton plaats de ontvangene berigten omtrent de vangst zjjn zeer Voldoende, Eene nntzagchelijke menigte verwelkomde aan het met vlaggen versierde hoofd der haven, het stoom» schipbij het ten anker komen. Het gebulder van het kanon werd door een krachtige juichtoon, een kreet van blijdschap voor liet tegenwoordige, van ver wachting voor de toekomst beantwoord. Geve de Voorzienigheid na zoovele jaren van beproeving, dit jaar der groote visscherij eenen ruimen zegenopdat deze belangrijke aloude nijverheids tak wederom bloeije, alzoo de zorgen en verhezen der reederijen vergoede. De haringvloot dit jaar uitgerustbestaat uit ng schepen, als van Vlaardingen 68, Maassluis 14, Delfshaven 1 Zwartewaal 6, Middelharnis 4, Dor drecht 1 Enkhuizen, de Rijpen Amsterdam ieder7, Hardingen den 14 Junij. Nadat er nu wekelijks bestendig drie stoombooten van de haven dezer stad op Londen in de vaart zijn, is het opmerkelijk, dal ec van de voortbrengselen van den Frieschen bodem, etl wel voornamelijk van boter, koeijen, schapen, groen ten, granen, enz. zooveel overvloed wordt aangevoerd, dat er bijna geenc boot vertrekt, zonder nog veel ach» ter te laten, dat niet kan worden ingenomen, hoe groote massa's er ook in die verbazende scheepsholten kun nen geborgen worden. De lage vrachten bevorderen nog den aftrek, daar het, ten gevolge der mededinging tusschen de verschillende maatschappijen, welke deze booten in de vaart hebben gebragt, moegelijk valt te beslissen, of die vaart tot dusverre winst aan brengt. In elk geval is het voor deze provincie van groot be lang, zulk een gereed middel tot afzetting van hare vruchten te bezitten. Groningen, den 21 Junij. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 51 jaren, aan eene zeer hevige ziekte van maar weinige dagen, de heer P. van Lim burg Brouwerridder der orde van den Nederlandschen leeuw, doctor in de geneeskunde en letteren, hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte enz., lid vail het Koninklijk Nederlandsch Instituut en van een aantal geleerde genootschappeu. Inderdaad, eet! onberekenbaar verliesin de eerste plaats voor zijne hem hartelijk beminnende betrekkingenin de tweede plaats voor de Gioningsche hoogeschool, en voor heel het gemeenebest der letteren, zoo in als buiten ons vaderland. Groningen en de wetenschappen zien ziefi in hem .een' man ontrukt, die met eene veelzijdige ge leerdheid, met de grootste vlugheid, scherpzinnigheid, vernuft en geest, eene onvermoeide, verbazende werk zaamheid paarde, en die in den strengsten zin des woords een geheel voor de studie levende geleerde heeten mogt. Hiervan kunnen zijne veelvuldige, inheC Latijn, Fransch en Hollandsch uitgegevene schriften (waaronder inderdaad klassieke werken voorkomen) de luisterrijke blijken geven. Men mogt hem met regt

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1