t- heerschte, zulk eene gisting in de kruiken te weeg bragt, dat twee der kurken lossprongen en het bier over de tafel van den president heenschuimdedie veel moeite had, otn de door dit toeval gestoorde orde te hand» haven. Op den Noorder spoorweg is weder een oflgelufc voorgevallen. Een wachter -van Boisseux-au-Mont, afgemat van vermoeijenis, sluimerde op den weg, toen hij plotseling het schel geluid van de naderende loco motief hoorde nog half dom melig door den slaap staat hij op, loopt voort en stoot tegen een der waggons van den trein aan, met zooveel kracht, dat hij op het zelfde oogenblik dood achterover sloeg. LI. maandag had er een droevig ongeluk te Luik plaats. Een jong mensch mishandelde, naar men zegt, zijn paarddat plotseling op hol geraakte en eerst in zijne vaart door de kast van eenen winkel gestuit werd. Een kind van negen jaar, hetwelk tegen het huis aan stond, is zoodanig gewond geworden, dat het nu reeds aan de gevolgen daarvan overleden is ook de berijder zelf is nog niet bulten gevaar. NE DER LAIN DEN. 's GravenHage den n Junij. Sedert eemgen tijd logeerde alhier in het hótel de V Europe zeker chevalier Henri de St. Marc baron de Pontz, een man, die op eenen grooten voet leefde en liet zwak had van niet re betalen wat men van hein te vorderen had. Den 14 dezer is deze persoon in hechtenis ge- li om en, als verdacht van zich te hebben schuldig ge maakt aan poging tot opligterij. - Zekere J. van Dijk, die zich bezig hield met liet vervaardigen van brieven, welke hij aan de huizen der ingezetenen rondbragt en niet afgaf zonder betaling van briefport,, is gisteren in dit zijn bedrijf gestoord, daar hij in hechtenis werd genomen, kort nadat hij. zich had weten meester te maken van een paar para» pluiëndie in den gang geplaatst waren van zeker huis op de Prinsengracht alhier. Amsterdam, den 19 Junij. Naar wij vernemen, zal op aanstaanden Donderdag 24 Junij, met veel pleg tighenl de eerste steen gelegd worden van het gebouw voor liet stoomgemaal der Haarlemmermeer, onder Sloo» ten, dat den naam zal dragen van van Lijnden. Wij lezen liet volgende berigt van den Heer mr. Ij. IV. Tydemanin de Leidsehe Courant De dagbladen vernielden thans, meer of minder uit voerig, het adres aan den Koning, om wettelijke maat regelen tot afschaffing der tienden, op hetlandhuishoud' kundig congres te Arnhem voorgesteld, bij acclamatie aangenomen en door vele leden onderteekendin de eerste plaats door mjjnen booggeachten ambtgenoot Ac» kersdijk uit Utrecht. Ik was daar ook tegenwoor dig en heb dat adres niet medegeteekend; niet uit eenige voorliefde voor het Tiendrechtmaar om dat ik oor deel, dat men van den wetgever niet moet verzoeken, wat men als recht kan eischen en door den rechter verkrijgen en ik het Kon. besluit van 22 October 1814 niet anders kan beschouwen dan als inconstitu tioneel en onwettig en dus commc non aventi. Utrecht, den 17 Junij. De catalogus der voort brengselen van inlandsche nijverheid en kunst, op de tentoonstelling alhier, bevat wel slechts 319 nummers, doch onder hetzelfde nommer vindt men dikwijls van lp tot 40 voorwerpen vermeld, zoodat het getal Nos. op de catalogus beteeken:: het getal der inzenders. Na hef afdrukken van den catalogus is dat getal bijna tot 500 geklommen. Stelt men nu, dat de inzenders, door elkander gerekend elk tien voorwerpen hebben inge zondendan zoude men 5000 voorwerpen hebben. Het getal is in alle gevallen groot en de ingezondene stuk ken zLjn zeer belangrijk zoodat elk onbevooroordeeld zal erkennendat de industrie in Nederland naauweljjks iets te wensehen overlaat, ten minste niet voor andere natiën behoeft onder te doen. Breda, den 18 Junij. Gisteren tegen den avond barstte een hevig onweder boven onze stad los, ver- gezeld van hevigen bliksem en donderslagenheden morgen dreef weder eene onweersbui over deze stad, duch ontlastte zich hier niet. Echter vernemen wij, die zij in het naburig dorp Leur zeer hevig moet ge weest zijn. daar de bliksem *111 den houtzaagmolen van den heer Rjmland geslagen isen nog al aanmerke lijke schade aan de wieken veroorzaakt heeft. Geluk kiglijk is het gebouw niet in brand geraakt; en de knecht, in den molen aan zijn werk bezig zijnde, is door den schok van een trap geworpen, doch er met den schrik afgekomen. Tjel, den 18 Junij. Volgens geloofwaardige mede- deeling zouin de omstreken van Bergen op Zoom dezer dagen, met het gewenschte gevolg, zijn toege pasttegen den voormalig der longziekte in eene stal runderen, het-zuiveren der stallen met hotitznur en het daarmede insmeren der beesten achter de ooren en om. .de hoorns. Mogt dit eenvoudig middelden landbouw van deze zoo schadelijke ziekte bevrijden. (T. Weekbl.-) Zwolle den 14 Junij. Wederom had alhier de duurte der eetwaren een nieuwe tak van nijverheid doen ontstaan namelijkLI. Zaturdag acht dagen werden aan het bureau van policie overgelegd twee stukken roode steen, te zamen wegende 26 lood, welke waren gevon den in twee stukken boterieder van 50 loodden vorigen dag hier op de markt gekochtin de hoop van de schuldigen op heeterdaad te betrappenwerd deze zaak geheim gehouden, en jl. Vrijdag werden alle stukken boter op de markt naauwkeurig onderzocht -doch in orde bevonden terwijl men ook zeker meent te zijn, dat de heimelijke verkoopster der vorige boter er zich niet bevond. —f Bij voortduring wordt er in de Zuiderzee veel ansjovis gevangenen dit geeft aan onderscheidene visschers-dorpendie in 'tafgeioopen jaar door eene 'ongunstige vangst zeer ten .achteren' waren geraakt', veel voordeel. Sommige visschers. in de Utrechtsche gemeenten Bunschoten en Spankenburg, vingen in de afgeloopene week meer dan 50,000 van die vischjes. Het fuik-visschen vooral, dar in Maart begon, duurde tot inde tweede week van Mei, hetwelk niemand voor z,oo langen tijd heugt Leeuwarden den 16 Junij. De bcrigren om trent den toestand der graangewassen enz. luiden steeds geer gunstig. Met koolzaad staar uitmuntend in den bloei en de plantin zijn krachtig en groot. De tarwe en gerst staan alle: best. De rogge staat zeer schoon en belooft eenen ruimen oogst; hier cn daar merkt men echter op dat er geele bladeren 0111 de halm zitten en op sommige plaatsen bespeurt uun eenigen roestsedert eenigen tijd stuift de rogge allerbest hetgeen mede een goed voorteelten en volstrekt nood zakelijk voor de vruchfzeiring is. Dat men wederom op de aardappelplanten dezelfde ziekte heeft waarge- nomen, als de beide voorgaande jaren, is. voor zoo* verre ons bekendonwaartot nog toe hebben wij geene zieke planten gezien. In de vroegrijpen is evenwel op sommige plaatsen de krul en vooral in de zoogenaamde stoelematters welligt dat men dit onge mak met de ziekte van de beide vorige jaren beeft verward. (P. F. C.) GESCHIEDE. UN VIGE EIJZON VER HE VEN. GOE DKOOPE TIJ DEN. In de rekeningen der Stad Ttoorn vindt men dat de Burgeineesleren in liet jaar 1464, op liet Raadhuis dei- stad, drie stuivers verteerden, terwijl zij eene» aanzienlij ken gast in hun midden moglen aanschouwen. Later nog eens, toen dezelfde Heer, de lieer van Chaiiloys, daar was, leest men van twee stuivers en een half Dit is ons nu wel teregt een nieuwigheijtschrijft Vehus in zijne dagen reeds MeeuwTS Pieters fUi.vriEKS werd in 1459 van wegc de Noord-Hollandsche zeesteden (behalve Amsterdam) naar den Koning van Venemarken gezonden en ter ver goeding van onkosten en reisgeld ontving hij de som van twee ponden Vlaainsch. (ia gulden De Burgemeester van Enk-huizenFrancuscüs in 1513 van Parmer finde naar Hoorn willende rijden vraagde men hein 36 stuivers; dan zulk eeue som niet in de stads rekening durvende brengen legde hij dien weg te voet af. In 1460 werd te Alkmaarten overstaan van Sche penen, eene burgerwoning verkocht, voor de som van 8: a: 8 Zeker scheepstimmerman werd van de Rijp naar West- Zaandam ontboden om een groot schip te bouwen, maar omdat bi) 3 stuivers bedongen had en van dat loon met wilde laten vallen, werd de bouw gestaakt, en hij af gedankt Een man ging van Grajt naar Alkmaar. Dit is eene afstand van wel vier uren. Ilij verkocht daar ter plaatse gekomen, 32 eijeren voor één stuiver, en drie kop boter ook voor één stuiver. Weder te huis komende vroegen hem zijne huren wat hij ontvangen had en hij liai eenen goeden marktdag gedaan, was het getuigenis van allen. Wetenswuit de Gesch. v. N.-TIoll Besturen en Administratien. Gelet op art. 2 en 14 der Instructie voor de Be taalmeesters in de Arrondissementen, vastgesteld bij Koninklijk besluit van den 1 dezer, No. 76, alsmede op Zijner Majesteits besluit van den 16 dezer, No. 53. Brengt bij deze ter kennis van de gewestelijke en plaatselijke Ambtenaren, Collegieo, Administratien en verdere belanghebbenden in deze Provincie. i°. Dat, te rekenen van den ijulij dezes jaars.door de Betaalmeesters in de Arrondissementen, in voege als zulks vroeger bij de Ontvangers par ticulier heeft plaats gehad, voor iedere stor ting van welken aard ook, zal worden afgegeven eene quitantie met strook; en dat voormelde quitantien niet geldig zullen zijn, en alzoo niet ais bewijs van storting of anderzins zullen wor den toegelaten, wanneet dezelve niet uiterlijk binnen drie dagen na de afgifte geviseerd zijn, door of van wege den Burgemeester van de Hoofdplaats van het Artondissement, alwaar de quitantie is gedagteekend. 2'. Dat de betaalsrollen voor pensioenen gedurende drie maanden, niet inbegrip van de maand waarin die zijn gedagteekend, ten behoeve der belang- hebbenden, bij de Betaalmeesters geopend blij ven, terwijl dit voor alle andere betaalrollen slechts het geval zal zijn tot en met den laat- sten dag van de maand waarin de betaalsrol is ingekomen. Geschiedende voorschreve mededeeling tot informa tie en narigc der belanghebbendenonder opmerking tevens aan de zoodanigen, welke bij het medegedeelde opzigtens he betaalsrollen in het bijzonder belang heb ben, dat 2ij aan zich zeiven de vertragingen zullen hebben te wijten, die noodwendig het gevolg zijn moe ten van nalatigheid in de tijdige invordering van het hun aankomende, nu iedere betaalsrol, behalve die dei- pensioenen, telken maand wordt afgesloten, en alzoo voor iedere onbetaalde post eerst weder eene nieuwe betaalsrol zal moeten worden opgemaakt. Middelburg den 31 Mei 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, brengen ter kennis van de Ingezetenen: Dat, ten gevolge van verleend ontslag en opgevolgde benoeming, de Directie over den Brand in deze Ge. meentethans is zamengesteldals volgt CENERALE-BRANDMEESTERS. De Heeren Jacobus Walraven van KerkwijkPresident. Jan de FouwWz. Mr. Jan Louis Hubert us Liebcrt. ordinaire I onder brandmeesters. brandmeesters. GROOTE-SPUIT. De Heeren Jacobus Steketee Nicolaas Vervenne Nz. De Heeren Tennis van Uije Pieterse. Jacobus Bal. NIEUWE-SPUIT. JohannnesCornelis de Beste. Govert Buijze. Govert Kle/nkerke. Leendert Paardekooper, KEET-SPUIT. Marinus Dekker. Jan Temperman, NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND J.B. JViecking. Marinus Johannes Ila- rinckMz. VOORSTADS-SPUIT. A. Magnin. j Johannes Pieter Burger. Johannes DekkerLz. Adriaan Zandee En zal aan dezeóp de gewone wijzepubliciteit worden gegeven. Gedaan ten Siadhuize van Goesden 12 Junij 1847. Burgemeester en Wet houders voornoemd J. C. van der MEER MOllR, Ter ordonnantie van dezHvcn, De Stads-Sicretaris L. de FOUW, Jz. ADV ERTENTIEN De Ondergeteekende maakt door deze aan zijne geëerde Stad- en Lnndgcnoo- ten bekend, dat luj het beroep van SCHR'iJiN- WEUKEU is begonnen uit te oefenen in de GanzepoortstiaatWijk C. N° 198 verzoekt door hen met Werk begunstigd te worden, belovende eene prompte en civiele bediening. Goes, 21 Junij 1847. S. de WINTER PCz. Te Goes, ui| I7. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2