49. Maandag SI GOESSCIIE COUR De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J is f .1,75; Franco per Post f J.90. J NIE« WSTIJDING EN. ZWITSERLAND. Bern den 12 Juni/. Gisteren heeft een ver schrikkelijk ongeluk een aantal werklieden getroffen die bezig waren niet her oprigten van een bonten steilaadje voor eene nieuwe brug over de Aar. Ten gevolge van onvoorzigtighèid en ook door den sterken wind, stortte dit gevaarte om, gedeeltelijk op de nood brug en het overige in het water, waardoor vele werk lieden gedood of gevaarlijk gekwetst werden. Een en dertig zwaar gewonden werden naar het hospitaal gebragt, waarvan drie onder weg overleden; drie an deren waren reeds bij de instorting door de balken ver pletterd geworden zes verdronken in de Aar. Een der werklieden ontkwam den dood slechts, door van eene hoogte van 50 voet aftespringen. Een ingenieur wordt nog vermist. De schade, door dit ongeluk veroorzaakt, wordt door deskundigen op 4050,000 fr. geraamd. DU1TSCHLAND. Berlijn den 18 Juni). Voor eenigen tijd hebben de joden re Koningsbergen besloten den Sabbath lag voortaan op den Zondag te vieren'; maar de policie dier stad heeft verboden aan dit besluit gevolg te ge ven, onder voorwendsel, dat alle veranderingen in de leering en oefening van de Joodsche eeredienst verbo den zijn. De Pruissische Landdag beraadslaagt thans over het vraagpunt van de volle vrijmaking der Joden; wordt dezelve in hun voordeel beslist, dan zal men moeten gedoogen, dat zij den Sabbathdag vieren op den dag, welken zij zouden verkiezen. Keulen den 16 Juni). Van de Moez 1 komen de gunstigste berigten in omtrent den toestand van de vruchten en der. wiji stok. Ooft is er in overvloed, en indien de helft dei aan de boomer, hangend.* appe len en peeren tor rijpheid komen, weet men naauwe- lijfes de steunpalen bij te brengen, die den last der boomen moeren helpen dragen. Frankfort, den 12 Juni). Het huis Oelrlchs te Bremen heeftwegens de toeriemer.de landverhuizing uit. Duitschland naar Australië, eene regelmatige paket- vaart ttrsschen Bremen en Adelaide in Zuid-Australie, over de Kaapstad, ingerigt. Het zal van Junij af alle twee maanden ten minste een schip naar Adelaide af zenden. Zuid-Australie is de jongste en bloeijendste ko« kolonie van dat werelddeel; Adelaide werd in 1835 gesticht, en de bevolking bedraagt reeds 25,000 inwo ners, waarvan een vijfde gedeelte uit Duitschers bestaat, wier nationaliteit verzekerd isen welke door de En» gelsche regering op gelijken voet met de Eugelsche onderdanen behandeld worden het land is buitengemeen vruchtbaar en de voornaamste voortbrengselen bestaan uit wol, tarwe, koper en lood; de ijverige arbeider is daar zeer gezochten de handel met Engeland en zijne koloniën bloeitzoodat de uitvoer daarheen in liet jaar 1845 reeds 148.459 p. st. bedroeg. Zuid Australië mag. volgens de bestaande wetten, nimmer i als kolonie van misdadigers gebezigd worden hetwelk zeer veel tot den bloei dezer landen heeft bijgedragen. Ook van de wilden is weinig le vreezendaar zij van een' vreedzamen aard en vee! minder in getal zijn, dan de volkplanters; zij leven in kleine stammen van 2 tot 300 man en zeer ver van elkander. Bij een onweder op den 3 dezer, sloeg de blik sem in liet huisje van een wachter aan den Thuring- schen spoorweg en volgde voorts den draad van den electro-magnetisclien telegraaf, tot in de wachtkamer van den telegraaf te Halle, waar echter niets als een ligt gedruisch vernomen werd de draad was gesmolten. In pruisseh wachten ruim 1800 kandidaten der theologie op eene plaats. Gelukkig is het aantal stu denten in deze faculteit, welke aan de Pruissische I100 gescholen in dit halfjaar zijn ingeschreven250 tuinder dan in het vorige semester. ENGELAND. Londen den 15 Ju 11 ij. De Times van eergisteren behelst onder zijne correspondentie-artikelen een brief van den 12 uit Southampton, met de letters J.H.JV. onderteekend en waarin geschreven ivordr, dat de aard appelziekte zich in de nabuurschap dier plaats ver toond heeft, en clat men er verscheiden berigten van omvangt, De schrijver had er dien ochtend zelf een aardappelstruik gezien, waaraan de blijken dier ziekte zich onbetwistbaar vertoonden, en die uit een oord kwam, waar men zegt, dar deze teekens algemeen zyn. Een daar wonende geneeskundige verklaarde, dat de ziekte in alles den gang volgde, dien zij in 1845 en 1846 gewoon was tetienien; de stengel werd liet eerst even onder den grond aangetast en de bladen werden bruin. Londen, den 17 Juni).' Uit de tabellen van de sterfte in Engeland Dlijkt, dat een soldaat, welke de muren eener belegerde stad beklimt, of op het slagveld tegenover den vijand staat,'minder kansen heeft om gedood re worden, dan de bewoner van zekere fabriek steden in Engeland, zoo als Manchester, Liverpool, enz. De kans, 0111 bij de belegering van Antwerpen te sneuvelenstond als 1 tot 68bij de belegering van Badajoz als t tot 54bij den slag van Waterloo als 1 tot 30. De sterf ie voor eenen werkman te Li verpool siaat als 1 tot 19, voor den wever van Man chester als 1 tot 17 en voor deu messeinaker te Shef field als 1 tor 14. In Schotland wordt tegenwoordig het galvanis nuis, met het best gevolg, aangewend om de boomen van insecien te bevrijden. Een ring van koper en een var. zink de eerste aan den voetde ander aan den top van den boom geplaatst en door een koperdraad aan elkander verbondenmaken den ganschen toestel uitieder insectdat bij het opkruipen den koperen ring raaktbekomt een schok die hem doodc of op den grond terugwerpt. Volgens den Gateshead Observer zal het met de locomotieven gedaan zijn. De lieer TV. Martin beweert namelijk eene uitvinding gedaan te hebben, waardoor de locomotieven op non-activiteit konden ge steld worden. Hij gebruikt noch coke noch stoom maar keert weder terug tot den handen-arbeid. Twee of drie personen, die aan een rad draaijen, zullen dell trein met de snelheid des bliksems in beweging brengen. Een zekere Wilkinsoneen vrij bejaard man welke in het graafschap Schclley (Texas) woonde, was de voogd van een jong en schoon meisjehetwelk door verscheidene jonge lieden ten huwelijk werd gevraagd; eindelijk werd zij aan een hunner verloofder werd een feestmaal gegevenen allen zaten vrolijk bij elkan der toen de plotselinge ongesteldheid van verscheide- nenargwaan verwekteen men begon te vermoeden, dat er vergiftiging had plaats gehad. Bij hétontvan gen dezer tijding, zegt de Louisiana Courierwaren reeds twaalf gasten overleden en van de 48 anderen waren er 18 in een wanhopigen toestand. De jong getrouwden en de overige leden der familie deert niets; de 011de Wilkinson heeft de vlugt genomen. Zekere Heer Lodgers heeft een geschrift in het licht gegeven, tot aanbeveling van een plan, om door Europa en Azië een ijzeren spoorweg naar China te maken. Hij stelt voor, dien weg te doen 'oopen over Parijs, Mnr.chen, VVeenen, Belgrado, Konstantinopel, door Syrië Persië, Beeloochistan Seinde, Calcutta liet Birmannische Rijk, het noorden van Cochin-China, tot Canton. FRANKRIJK. Parijs, den\ 3- Junij,- Eene vreesselijke ramp heeft de stad Nogent-le-Ratron in droefheid gedompeld. Zon dag jl. ging eene dame met hare drie dochters en eene vriendin op de rivier uit varen. Het ranke bootje sloeg om, doordien de moeder zich voorover bukte, ten einde een' hoed, die van eene der dochters in het water ge vallen was, op te halen, met dat ongelukkig gevolg, dat twee der vier meisjes het leven in het water vers loren. Dubbel beklagenswaardig is liet verlies van een der meisjes, clat, reeds gered zijndeandermaal te watec ging, ten einde hare moeder te redden en in die poging haar graf in de golven vond. Een zonderling voorval viel bij een onlangs plaats gehad hebbenden brand alhier voor. De vlammen dreigden tot liet naburig huis over te slaan, zoodat men zich beijverde, alles wat voor de hand lag, kleederen, matrassen, linnengoederen, enz., uit het raam te werpen. Een soldaat, welke dit reeds verscheidene malen gedaan had, vond eindelijk iets, dat bij meende een pakje linnen te zijn, in een servet gewikkeld, en wierp hetzelve het raatn uit. De per sonen, welke buiten stonden, zagen spoedig dat het een kind was. Men beijverde zich om het op te nemen; het lag op een hyop huisraad en gelukkig was hetonge- deerd. De baker had hetzelve laten liggen en washec huis ontvlugtzonder een oogenblik aan liet kind te hebben gedacht. Parijs, den 14 Juni). De lieer de Cormenin beeft eene prijsvraag uitgeschreven betrekkelijk het verschaf fen der noodige levensmiddelen voor de toenemende bevolking, en spreekt volgenderivijze over deze kwestie: Een der gewigtigste onderwerpen, welke tegenwoordig de aandacht der landhuishoudkundigen verdienen, is de verhouding tusschen de voortbrenging en de con- sumtie der levensmiddelen. Gesteld, dat de bevolking van Frankrijk in 138 jaren verdubbelt, zullen er reeds na 34Ï- jaren 10 mill, inwoners meer zijn, of 46 mill, inwoners. O111 stellig te weten, hoeveel deze 10 mill, inwoners meer aan eetwaren zullen gebruiken, neme men liet geringste cijfer der cousunitie, namelijk hectoliters en 20 liters per hoofd, hetwelk derhalve voor 36 mill, inwoners 115 mill, hectoliters bedraagt, en voor de io mill., die er na 34I jaar meer zullen zijn, ecu toevoegsel van 31 a 32 mill, hectoliters ver. eisclir. Volgens opgaven van den invoer der granen, gedurende 26 jaren, bedraagt dezelve 31 mill, hecto liters, en uit cie opgaven van de invoering van vee ge durende 14 jaren blijkt dat dezelve geduiende die tijdsverloop 114 mill. frs. gekost heeft. Hieruit volgt, dat Frankrijk gemiddeld jaarlijks ten lioogste de noo dige hoeveelheid eetwaren voor de tegenwoordige con- sumtie van 36 mill, inwoners voortbrengt. Maar in dien nu in plaats van 36 mill. 46 mil!, menschen aioeten gevoed wordenen indien deze vermeerdering van bevolking tot liet laatste cijfer eene vermeerdering van granen ten bedrage van 31 A 32 mill, hectoliters behoeft, moeten de middelen opgespoord worden, waar-i door zich Frankrijk dit meerdere bedrag kan verschaffen. In den loop van verleden jaar, ontdekte de spoor weg-maatschappij va 11 Versailles (regter zijde), dat er een belangrijk bedrog ten haren nadeele plaats had, in de uitgave der plaats-billetren. Het vermoeden viel op twee beambten der administratie, en een onderzoek had plaats. Er werd huiszoeking gedaan en men vond in de woning dezer beide beambten eene som van 30,000 francs. De twee beschuldigden hebben alles reeds be kend en zijn doprde jurij, de één tot drie en de andere tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. - Men, weet, dat Parijs, vooral in deszelfs buiten- deelen en omstrekenoveral met steengroeven onder mijnd is. Gelijk dit zuidwaarts naar den kant van Montrouge in groote uitgebreidheid het geval is, is zulks ook noordwaarts aan den kant van Montmartre. Wegens liet gevaar, waarmede hierdoor de gebouwen en derzelver bewoners bedreigd werden, was onlangs eene commissie benoemd, 0111 den toestand aldaar te onderzoeken. Deze heef: thans bevonden, dat, wil men niet een deel dezer sterk bevolkte gemeente levend zien begraven, niet alleen alle verdere arbeid in die groeven gestaakt, maar ook de reeds bestaande uitho- lingen zorgvuldig gevuld en gedempt moeten worden. -BELGIE. Brussel den 15 Juni). Een grappig voorval heeft gisteren voor de correctionele regtbank plaats gehad. Vijf kruiken, nu*: Diester-bier stonden op de balie als corpora delictitoen de warmtewelke in de zaal

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1