Besturen en Administratien. bekendmaking. Belastingen. De ondergeteekenden vertrouwen. Sire! dat dft, hun eerbiedig doch ernstig, verzoek bij Uwe Majesteit niet onverhoord zal blijvenzij verwachten van Uwer IVlajesteits wijsheid eene spoedige beraming van mid delen 0111 hieraan te voldoenzij houden zich' verze leerd, dat geene medewerking van andere magten aan Uwe Majesteit zal ontbreken, waar zij, in overeen stemming met den wensch van zoo vele ingezetenen, den landbouw van den ondragelijken last der tienden, zou willen ontheffen. Jlmhenty 5 Junij 1847. Volgen 73 handteekeningen. Als een treffend bewijs voor de waarheiddat liet gebruik van sterken drank de voorname oorzaak is van de heerschende armoede, werd in het verslag der lied. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, eene bijzonderheid medegedeeld die waardig isom algemeen gekend te worden. De correspondent van het eiland Markenwaar voor 2 jaren zich het eerst eene kleine kroeg heeft gevestigdberigtte dat die eilanders, doorgaans forsche en gespierde mensclien h) hunnen afkeer die zij van den sterken drank betoo- 3ien, volharden, waardoor er zoo weinig armen zijn, dat van de 175 huisgezinnen, te zamen 800 zielen uitmakende die hetzelve bewonen, gedurende den af geloopen langen en zwaren winter slechts een vijftal gezinnen bedeeling hebben noodig gehad. Leeuwarden den 8 Junij. De cultuur van maïs, als surrogaat van tarwe neemt in deze provincie al meer en meer 10e. Reeds hebben voor eenigen tiid voorname grondeigenaars in dit gewest zeer smakelijk inaïsbrood laten bakken, hetwelk niet alleen voor de paarden maar ook voor den meusch een aangenaam en gezond voedsel opleven; intusschen schijnt het maïs meel, zoowel alleen als met tarwemeel gemengd, veel heter tot broodbereiding geschikt te zijn wanneer men er vooraf de olie uittrekt. De beste verhouding geeft maïsmeel en f tarwemeel. Dezelve schijnt op de zandgronden ook te willen groeijen. Assen den 11 Juni). Men verneemt, dat binnen korten tijd de scheiding der Markte te Rolde, tot stand zal worden gebragt en alsdan her eigendomsregt der aldaar gelegene zoogenaamde Hunnebedden aan de ge- zamemlijke Marktgenooten toebehoorende, bij loting aan een of twee hunner zal worden toegewezen, even als zuks voor eenige weken in eene naburige Markte met een dergelijk Ihmnehed heeft plaats gehad. Het zoude dus zeer vvenschelijk zijn, dat deze merkwaar dige gedenkreekenen der oudheid bij tijds door of na mens de Provincie wierden aangekocht, ten einde op die wijze eene geheele of eene gedeeltelijke sloping derzelve te voorkomen. Ontdekking van Guénonbetreffende hel melk gevend vermogen der koeijen. Omstreeks het einde van het keizerrijk leefde te Libourne, departement de la Gironde, een huisgezin, waarvan bijna al de leden landlieden warende oud ste zoon des huizes, een kind van veertien jaren, bragt dikwijls de eenige koe zijns vaders naar het land dartelde dan met haar et) speelde op deze wijze som wijlen geheele dagen. Op zekeren dag toen hij haar over de huid streek ontdekte hij, dat zich geelach tige roofjes er van afscheidden, welke er even als ze melen uitzagen. Duizenden hadden van te voren on getwijfeld hetzelfde verschijnsel gezien maar dit had hunne aandacht niet opgevvekr. Slechts aan buiten gewone geesten is het gegeven eene gewone zaak op te merken en er de beteekenis van na te sporen. Dit arme kind, dat misschien anders even als zijne voorouders zijn leven zou hebben doorgebragtwas Francois Guénon wiens naatn weldra bij alle land bouwers van Europa bekend zal zijn. Door deze eerste ontdekking heeft hij zich een weg gebaand tot alle an deren daardoor heefc hij een middel gevonden, om a ■priori het melkgevend vermogen eener koe te ont- d ekkenja zelfs te bepalen hoeveel en hoelang eene hem geheel onbekende koedagelijks melk kan geven. Guénon heeft zelf de geschiedenis zijner ontdekking au ongeveer de volgende bewoordingen mededeeld De geelachtige stof, welke ik op het achterste gedeelte der koe vond, trok mijne aandachtik herinnerde mij, anderen te hebben hooren zeggen, dat de koeijen uit wendige teekenen moesten hebben waaraan men hunne hoedanigheden en gebreken zou kunnen herkennen, even ais men aan den bast en de bladeren der planten hunne hoedanigheden en hunne levenskracht kent. Hieruit leid de ik af, dat, zoo er uitwendige teekenen bestonden, welke de goede of slechte hoedanigheden der planten stellig aantoonden, er ook uitwendige teekenen moesten bestaan om de goede en slechte hoedanigheden van een dier te herkennen. Ik geloofde een dezer teekenen ontdekt ie hebben, en meende mij door de. ondervinding te ver- gewissel)wat men er wel voor waarde en beteekenis aan hechten moest. Guénon volgde in deze om standigheden en zonder het zelf te weten, de loopbaan, welke bijna door al diegenen gevolgd wordrwelke iets ontdekkengelukkigdat zijne verbeelding hem niet bedrogen had hij was op den goeden weg en kon hem volgen zonder re dwalen. Weldra, nadat hij de koeijen van zijne naburen met die van zijnen vader vergeleken had, kon hij zich overtuigen, dat er eene zekere be trekking bestond tusschen de afscheiding van de melk en die der rootjes, zooals hij ze zeer eenvoudig noemde. Doch dit was slechts het begin zijner ontdekking een minder scherpziende geest zou waarschijnlijk niets meer gevonden hebben, maar Guénon liet niets voor bijgaan zonder er naauwkeurig acht op te slaan; het duurde dus niet lang of hij merkte eene nieuwe daad zaak op, veel belangrijker dan de eerste; hij ontdekte dat al de koeijen, op liet achterste gedeelte van huil ligchaam eene soort vart meetkunstige teekening had den, door regtloopende harige s'reepen gevormd, welke van de borst af en in eene halfcirkelvormige lijn zich opwaarts naar achteren begeven. Deze teekenen, door den ontdekker ecussons genaamd, zijn van zeet ver schillenden vorm en men weet niet zeker of hun aan tal bepaald is. De ondervinding heeft evenwel geleerd, dat de ccusson bijna alle koeijen dezelfde is, die dage lijks ongeveer dezelfde hoeveelheid melk geven en dat de koeijen minder melk geven, naarmate de ecusson minder regelmatig en uitgebreid is. Na vele naspo- ringen ontdekte Guénon, dat men de ecussons in acht klassen kon verdeden en iedere klasse weder in acht ordes, welke op hunne beurt de trapsgewijze vermin dering van liet melkgevend vermogen der koeijen daar» stellen. i- Toen deze ontdekking voor de eerste maal werd bekend gemaakt, ontmoette zij, zoo als gewoonlijk, slechts spotters of ongeloovigen. Men wilde niet aan nemen, dat een eenvoudige boer een nieuw grondbe ginsel zou hebben gevonden, waarvan de geleerden zelfs liet bestaan niet gekend hadden. Heden, nadat men tien jaren lang in Frankrijk de waarheid zijner gezegden beproefd heefr, za! niemand de ontdekking var, Guénon meer betwisten. Men iteeft aangenomen, dat er bij de koeijen uitwendige reekenen bestaan, welke met naauvvkeurigheid de waarde der melkkoeijen aan wijzen het is erkend, dat deze teekenen met een be- wondcrenswaardig vernuft door den boer van Libourne zijn ontdekt en gerangschikt: Misschien zalmen, 11a nieuwe studiën, de classifica tie kunnen vereenvoudigen en haar gemakkelijker ma ken, maar her beginsel zelf zal onveranderlijk blijven; en hetgeen men in het belang van den akkerbouw het meest verlangen moet is, dat de kennis er van alge meen worde en dat al de landbouwers zich haasten dit beginsel in hunne stallen toe te passen. Men begrijpt ligteUjk, hoeveel belang de melkver- koopers er bij hebben, om eene goede in plaats van eene middelmatige of slechte koe te fokken maar het is niet zoo algemeen bekend welk een verschil de goede keuze van melkgevende dieren, in de algemeetie in komsten van den landbouw oplevert. Er zijn ongeveer vijf millioen zes honderd duizend koeijtnwelke gemiddeld 5 a 25 liters melk per dag geven; de koeijen, welke 25 liters geven, zijn de minst talrijke 5 Guénon gelooft zelfs dat de gemiddelde op brengst van al de koeijen vereenigd, geen 33,600,000 liters per dag te boven gaat, welke tegen 10 cents ge rekend 3,360,000 trans dagelijks opbrengenwanneer men dus de koeijen van eene mindere soort langzamer hand verwijdert, en slechts jonge koeijen van een be langrijk melkgevend vermogetï fokt, zal bet niet moeije lijk zijn binnen weinig jaren ze gemiddeld 10 liters per stuk te doen opbrengen en dien ten gevolge eene dageltjksche vermeerdering van inkomen van 2,240,000 francs of eene jaarlijksche som van 817,600,000 francs verkrijgen. Zie hier, zonder overdrijving, de aanstaande resultaten, welke door de ontdekking van Guénon zullen te weeg gebragt wordenin de toekomst kan er veel meer uit voortspruiten. Guénon beeft Frankrijk de middelen verschaft om ieder jaar een aanzienlijk voordeel te be halen en dat door de gewone middelen welke wijs- geeren bezigen, namelijk opmerking, volharding, ver nuft en juistheid van oordeel. Zijn verstand heeft zich slechts op een enkel onderweip geoefend; maar hij heeft naauwelijks geloofbare moeijelijkheden overwonnen, en ten slotte eene zaak-van het hoogste belang daargesteld. CN. R. Co BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, gezien hebbende liet schriftelijk verzoek van WILLEM ADRIAAN ANEMAETKastelein wonende binnen deze, Stad, om in het Huis Wijk E No. 79, staande aan het einde van de Voorstad dezer Stad, op de zoogenaamde Hoogte, Kadastraal Sectie C. No. 154, te mogen daarsteilen, een Bak oven; benevens het daaromtrent gegeven berigt van Heeren Generale-Brandmeesters, van den 9 dezer maand. Gelet op bet Koninklijk Besluit van den 31 Januarij 1824, ^Staatsblad No. 19), mitsgaders op het besluit van Hun Eci. Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 7 October 184a, No. 17, Provinciaal Blad No. 98). Overwegende dat tot het opmaken van het Proces- Vetbaa! de commodoet incommodo, gevorderd bij art. 4 van vvelgcmeld Koninklijk Besluit, de bewoners der naastgelegene huizen, in hunne belangen moeten wor den gehoord, en dat het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant, benevens de eige naren. bewoners en gebruikers der nabij gelegene Eigen - domuien, zijn opgeroepen om op Zaturdag den 26 dezer maand, des namiddags te een ure, voor Burge meester en Wethouders, in hunne gewone vergader kamer, ten Stadlntize, te verschijnen, ten einde, ter zake voorsciireve in hun belang te worden gehoord; en dat te gelijker tijd, aan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden, om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in liet Proces Verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Stads-Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 12 Junij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MoHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. de F O U \V Jz. HIIDDENPRIJZEN, tuut bc ttaïgciïbc Qirfiïiclew te Van den .1 tot den dB Junij d84-7. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Tarwe/17,37. Rogge/15,75. Vroege Gerst/10,25. Late Gerst 0,00. Boekweit 0,00. Haver 5,92. Witte Boonen 0,00. Witte Erwten 00,00. Groene Erwten 00,00. Graauwe Erwten 1 00,00. Tarwe Meel/" 19,37. Rogge Meel f 17,40. allen per Madde. Boter f 0,72 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- scheKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 c.?. Witte Brood 443 cs. Tarwe Brood 28 cs. Rogge Brood 26' cs. Ossc- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vlecsch 60 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleescli 35 cs. Versch Varken-Vleesch 90 cs. GerooktVarken-Vleesch 1,00 cs. allen per Ncd. Pond. Vroege Aar lappelen. f 0,00. Late Aardappelen ƒ8,00. de Mudde. jenever f 65,00. per Vat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout f 7,50. per Wisse. Groote Takkebossen 14.50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkn]-n f a,60. de 100 Ponden. Turf 0,70 de dubb. Mudde. Kool Olie f 40,00. Lijn Olie 40,00. het Vat Koolzaad 00,00. Lijnzaad f 0,00. de Miulile Kaarsen 65. het Ned. Pond. ADVERTENTIEN. Heden beviel voorspoedig van een welge schapen ZOON, MAATJE MARIA de WIJS, geliefde Echtgenoote van Goes, J. KOOMANAz. den 15 Junij 1847. Eenige Kennisgeving. Op Woensdag den 23 Junij 1847, des MjhWltefe avonds ten 6 ure, zullen de Weduwe en StÊmÊfim Erven van wijlen WICaWLAA® SCS8S1?- FEB&in de Herberg bij M. Minnaar, te iWol- p haar Is dij k op daaitoe bekome Regterlijke autori satie, publiek presenteren te verkoopen een WOON HUIS, SCHUUR en ERVE, staande en gelegen op den Dorpe Oostkerkein fVolphaarlsdijk, bekend ter grootte van 0894 Ellen zeer geschikt voor Winkel en andere Nering. Informatien zijn intusschen te bekomen ten Kan- tore van den Notaris E. P. Lenshoekte fVolphaarlsdijk. Te Goes, bii F. Kleeuvvens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2