jv'. 48. goes s cue coiiranT» Donderdag 17 Jump NIEUWSTIJDING KNi De uitgave a I en Donderdags y'if .1,75; Fro De uitgave de%er Courant gese/iiedt Maandags\ avonds. De Prijs per Kwartaal J ranco per Post f J,90. J i-JJH V XJ Gewone Jdverlenli'èn worden a °20 ets. de reeftJH geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodheriglen van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zeg el regt. DUITSCHLAND. Berlijn den 6 Junij, Met eene gronte spanning ziet men alhier het begin van liet grnote Polen-proces te gemoet. Het lokaal voor de openbare zittingen hiertoe bestemd, is zeer groot, en alleen in de zoo genoemde bank der aanklagers zijn 300 zitplaatsen. Ook de stenographen hebben eene afzonderlijke plaats. De inleiding tot de akte van beschuldigingwelke als een meesterstuk geroemd wordt, beslaat niet minder dan 50 vellen druks en geeft eene uitvoerige geschiedenis van den laatsten opstand der Polen. De kosten in dit reuzenproces zijn ontzettend grootmaar ook zijn er van Staatswege niet minder dan voor 12 millioenen tha le rs aan goederen, enz., ten gevolge van dezen opstand, in beslag genomen. Frankfort, den 7 Junij. Te Kroonstad zijn van den 13 tot den 29 Mei, 556 schepen aangekomen en men verwacht nog meerderein gêer.e 30 jaren heeft men daar zoo vele schepen gezien. Al het verscheep» bare graan en mee! wordt op 6 millioenen tzw. begroot. Bijzondere brieven uit Petersburg bevestigen, dat het weder daar den laatsten Mei nog zoo ruw en koud wasdat men bestendig pelsen droegen nog geen spoor van bladeren aan de boomen te zien was. Men berekendedat 800 h 1000 schepen noodig zouden zijn, om den dkitr aanwezigen voorraad van granen te laden. Hanover den 10 Junij. Sedert 17 Aptil zijn hier 42 paarden, na behoorlijke keuringgeslagt en gegeten. Daags voor pinksteren alleen werden vier paarden ge dood en verkocht. Sedert de kostelooze spijsuitdeelingen zijn opgehouden haalt de onbemiddelde klasse dagelijks ongeveer 1000 pond zure ragout, tegen 4 gr. her pond. De paarden worden dooreen met 5 tot 30 th. betaald. Meestal zijn het onbruikbaar geworden kavalerie of boeren-paardenwelke wegens een of ander uitwendig gebrek of uit gemis aan voeder verkocht worden. In de herbergenwaar veel voerlieden komen worden de eigenaars van onbruikbaredoch overigens gezonde paarden, bij aangeplakte biljetten uitgenoodigd, dezelve te verkoopen. FRANKRIJK. Parijs, den 13 Junij. De stedelijke raad heeft eene som van 700,000 francs toegestaan, voor de brood- bons gedurende de eerste veertien dagen der maand Junij. In den avond van den s8sren Mei is de sacris tan der gemeente van Chevanceaux, kanton van Mont* lires, door den bliksem gedood geworden; Hij dacht het onweder te doer, bedaren door de klok te luiden doch begreep niet, dat hij daardoor juist de electrieke vloeistof tot zich trok. De bliksem sloeg door liet gewelf van de kerk heen en doodde den sacristijn, ter wijl zijn zoon, welke zich daarbij bevond, hevig werd gewond, en de derde ldokkeluider, op eene wonder bare wijze gespaard, zoo spoedig mogelijk de plaats des ongeluks ontvlugtte. BELGIE. Brussel, den 14 Junij. Heden heeft de zetting van het brood alhier weder eene nieuwe verhooging ondergaan. LI. Zaturdag, tusscben 8 en 10 uren des avonds, hebben er te Antwerpen talrijke zamenscholingen voor de winkels van verscheidene bakkers plaats gehad, Eene menigte lieden eischte met vreesselijk misbaar en groot geschreeuw brood tegen de zetting van den dag, want het was eerst den volgenden morgen dat eene nieuwe en hoogere zetting van het brood in werking zoude komen. Daar de bakkers echter niet zoo veel brood in voorraad haddenbegonnen de verzamelde lieden hoe langer hoe onstuimiger te worden glazen in te werpen en bedreigingen uit te schreeuwen. De bur gemeester, benevens verscheidene agenten van policie, kwamen op de plaats aan, waar de meeste lieden hijeen waren en noodigde hen uit om zich rustig naar huis re begeven hen verzekerende dat de broodzetting niet verhoogd zou worden. Maar dit was alles vruch teloos het volk begon weder uiet steenen te werpen en wilde niet uiteengaan. Eindelijk kwamen er ver scheidene gendarmes te paard aanzetten, doch het volk, op het gezigt dier militairen nog meer opgewonden, begon de steenen uit de straat te halen en daarmede te werpenzoodat een der gendarmesaan de slaap van het hoofd zwaar gewondvan het paard stortte. Er werd nu order gegeven, dat de militairen, in geval van wederstand, zich van hunne wapenen zouden mo gen bedienenhetgeen dan ook ten gevolge had dat twee der oproermakers gewond werden. Eerst na twaalf uren des nachts ging de menigte eenigzins uiteen, doch verscheidene bakkers, welke geen brood meer in voor raad haddenhebben den ganscheii nacht en gisteren den geheelen dag door gebakken. Op last van het stedelijk bestuur zijn de prijzen der drie minste broodsoorten niet verhoogd geworden. Sterke patrouilles en vele agenten van policie heb ben gisteren de stad doorkruistmaar de rust is niet weder gestoord. Verscheidene gevangennemingen zijn reeds bewerk* stelligd. NEDERLANDEN. 'sGravenhage, den 13 Junij. Allerwege in den omtrek dezer residentie staat de oogstvoornamelijk der aardappelen, v«oi treffelijk en is er een zoodanige over vloed derzelve gepoot, dat men algemeen verzekert de zelve dit jaar steeds voor f 1,50 het Ned. mud te zullen kunnen-koopen. Hier ter stede (*s Hage^ verkoopt men de vijfkop nieuwe aardappelen reeds voor 40 ets. Amsterdam, den 14 Junij. Gisteren avond is alhier het eerste marktschip, gevoerd door schipper van Keen, uit het Westlandmet eene lading nieuwe aardappelen aangekomen, inhebbende ongeveer 70 mudden, waarvan eenige verkocht zijn voor 15. Het schip was bij zijne aankomst met vlaggen versierd. Men verwachtdat nu spoedig meerdere ladingen van de langgewenschte nieuwe vrucht zullen volgen. Amsterdam, den 15 Junij. In de vorige week mogten wij aankondigendat liet bronzen standbeeld van Willem den Zwijger, met liet gieten waarvan men in liet etablissement der Heeren P. van Vlissingen en Dudok van Ileel, in den. aanvang dezer maand een begin bad gemaaktuit den vorm losgemaakt werd. Wij konden er toen bijvoegen, dat het beeld, zoo verre hei zigtbaar wasaan de verwachting beantwoordde. Thans hebben wij het genoegen "e kunnen melden dat het sedert eenige dagen geheel van den vorm ont daan, uit den gietkuil geligt en in een der loodsen van gemelde fabrijk opgezet is en dat het in allen deele, wat betreft den uitslag van hetwerk.de meest gespan neii verwachting overtreft. Ofschoon het nog eene beschavende hand vercischt om hier en daar een aan* kleefsel van klei, of een spoor der naden van den vorm weg te nemen, en de schakeringen in de kleur, door het vuur veroorzaakt, weg te wisschen, staat het nu reeds daarprachtig ontzagverwekkend en sierlijk tevens. Geen wonder, dat onze kunstlievende Koning, toen Z. M. laatstleden Vrijdag het standbeeld bezigtigde, ruim een half uur voor het gedetikteeken van zijnen grooten voorzaat vertoefde en herhaaldelijk met innig welgevallen de vervaardigers zijne bewon dering te kennen gaf. Zoo is de grootsche conceptie van onzen Roijer op eene waardige wijze verwezenlijkt, De edele houding, de sierlijke golving der ploovjen, de fijne teekening van alle deelendes ligchaams, maar bovenal het verhevene gelaat en de ernstige, diepe blik schijnen leven te geven aan het brons. Het is bekenddat het nog geruimen tijd aanhou. den zal voor men het beeld op de daartoe bestemde plaats te 'sGravenhage zal kunnen oprigten. Bij de aanbesteding van het voetstukwelke -onlangs heeft plaats gehad, is-toch als voorwaarde gesteld, dat het werk in Maart 1S4R gereed zoude moeten zijn. Wij hopen echier dat de Ileeren van Vlissingen en Dudok van Heel, de beminnaren der kunst reeds vroe ger inde gelegenheid zullen willen stellen om dilutees* terstuk te bezigtigen en te bewonderen. Rotterdam, den 11 Jumj. Gisteren iverd alhier door een werkman aan de Handelmaatschappijin de Boompjes, een bankbiljet van 1000 frs. gevonden; de eerlijke man heeft er dadelijk aangifte van gedaan zon der dar de eigenaar tot nog toe hetzelve is komen terug vorderen. Als tegenhanger van dezen eerlijken vinder, is het volgende alhier gisteren mede gebeurd. Een mo» lenaar, bij een-' bakker op den dijk meel afladende, ver* loor onder het uitreiken van het geleibiljet eenige munt* biljetten dit zag een gaauwe vriend en zette den voet er op: dezelve opgeraapt hebbende, verwijderde hij zich. Toen de molenaar later zulks ontdekte, en men daaromtrent nasporingen deedgaf eene oude vrouw genoegzame aanwijzingen, zoodat de policie dezen on- vriendelijken kwant al spoedig uitvonddie met dit bedrag alreeds een' handel in dekensten gerflve der landverhuizers, begonnen had; doch door de tusschen- komst van deze kreeg nu de deken-leverancier het goed terug en de muntbiljetten werden aan den eigenaar we der ter hand gesteld* De Arnhemschc Courant deelt het adres mede tot afschaffing der tienden, hetwelk uit den boezen* van het dezer dagen te Arnhem vergaderd geweest zijnde Iandhuishoudkundig congres aan den koning is opgezonden Aan Z. M. den Koning. Sire De ondergeteekenden, ter gelegenheid dat zij al$ Landhuishoudkundig Congres te Arnhem zamengeko* men waren om de belangen van den landbouw te be* spreken, levendig getroffen door de onoverkomelijke bezwaren, welke de voortduring van het tiendregt der ontwikkeling en uitbreiding van den landbouw in den weg legt, meenen zich verpligt, roet gepasten eerbied, Uwer Majesteits aandacht op deze lioogstbeiangrjjke aangelegenheid te moeten inroepen. In het tijdperk dat wij beleven, waar de aanwen ding van elk middel, dat aan ledige handen arbeid etl aan eene behoeftige bevolking brood kan verschaffen, door de menscltlievendheid, evenzeer als door voorzig- tigheid, wordt aanbevolen, is het meer dan immer piigt ook den weg te bereiden, die daarhenen kan leiden. Dat het tiendregt werkelijk een beletsel is voor de uitbreiding van den landbouw, dat het des te zwaar der drukt, naarmate de landbouwer ijveriger en onder nemender is, dat het moedeloosheid te weeg brengr, waar inspanning van krachten vereischt wordt, en in stilstand den eenigen waarborg tegen schade doet vin den, dit alles is reeds herhaaldelijk zoo onomstoo* telijk bewezen en door de daadzaken bevestigd, dat elk verder betoog overbodig mag heeten. De ondergetekenden verlangen, Sire 1 dat dit belet sel worde weggenomen zij wenschen vrijheid voor den landbouwer, zoo als die aan alle andere ingezete nen, bij de uitoefening van hun bedrjjf, is verzekerd; zij beschouwen die vrijheid als eene, aan de landbouw verschuldigde vergoeding, wegens de onlangs ingetrok ken bescherming, maar zij verlangen niets, dat niet tevens vereenigbaar is met eerbied voor den eigendon* of toepassing van het heilige beginsel van billijke schade vergoeding, waar hei algemeen belang onteigening mogt vorderen. Dit tweeledige doel is reeds sedert lang, id bijna alle staten vali Europa bereikt, en Nederland vindt, in dit opzigt, zelfs in Spanje en Portugal een voor beeld. Overal zijn hebzucht en eigenbaat geweken voor billijkheid en staatsbelang; nergens is het regb een voorwendsel gebleven tot onregtvaardigheid. Wat elders gebeurd is, kan ook in Nederland ge schieden voorgelicht door de ondervinding van ande ren, is de laak des nederlandschen wetgevers met wei nig moeite te volbrengen. Gebiedend gevorderd door de dringende behoeften der landbouwers, zal eene wet tot afschafing der tienden, met geestdrift, met W65 juicliing, door de bevolking worden ontvangen.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1