Besturen en Adminislratien. DANK- EN BEDE-DAG. Koninklijke Nederlandsche Loterij. S. Hoogstdezelvc daardoor een blijk gegeven, dat Z. K. H--de ijverige pogingen van het bestuur dier ver. niging, tot bereiking van liet loffelijk doel derzelve wenscht in de hand te werken. 'sGravenhage, den 11 JunijDe Hooge Raad, burgerlijke kamer heeft bij arrest van hedenuit spraak gedaan in de zaak van Willem Heijmans tegen den Staat der Nederlanden. Dit was het eer. ste arrest in de zaak van zeven-kinderen, en het gold daarbij alzoo de belangrijke vraagof door de wet van 31 Maart jl. houdende intrekking der wet van 29 Nivóse XlIIde jaarbetrekkelijke de Opvoeding van een* zooti van huisgezinnenuit zeven kinderen bestaandede regten waren komen te vervallendie de vaders uit kracht der Nivóse wet hadden verkre gen; of, met andere woorden, of aan de wet van 31 'Maart jl. eene terugwerkende kracht kon worden ge geven? De Hooge Raad heeft bij een uitvoerig en belangrijk arrestdie vragen ontkennend beantwoord én mitsdien den Staat veroordeeld, 0111 voor de op. voeding van den behoorlijk aangewezen zoon van den eischer gedurende vier jaren zorg te dragen, of anders aan zijnen vader gedurende dien tijd, eene jaarlijksche toelage van J 250 toe te kennen, terwijl de Staat wij. ders is veroordeeld in de kosten. De Raad heeft uitgemaakt, dat aan de wet van 31 Maart jl. geene terugwerkende kracht kan worden gegeven; dat de wetgever niet bij ntagte was, om regten, uit de wet verkregen, te vernietigen; dat dit ia strijd zou zijn met art. 162 der Grondwet; dat zoodanige bedoeling in elk geval ten onregte aan den wetgever zou worden toegeschreven, doch dat in casu bovendien zoo wel uit den inhoud der wet van 31 Maart jl.als uit het voorgevallene vóór het tot srand brengen derzelve, kennelijk blijkr, dat de wetgever die bedoeling niet ge- bad heeft. Eerstdaags zullen de oude zestehalven en schel lingen ingewisseld worden en daarentegen nieuwe 25 centsstukken worden uitgegeven. Reidet)den to Junij. In den kruidtuin onzer Hoogeschool zal over eenige weken bloeijen eene Agave Americana, bij ons te lande, doch verkeerdelijk, be k'end onder den naam van honderdjarige Aloc. Dit Voorwerp is een der grootste en stevigste gewassen van die soort, welke men in de laatste vijf en twintig jaren in ons land gezien heeft, zijnde de middellijn, xè rekenen van dè uiterste punten der bladen, meer dan 12 Rijnl. voeten, en de hoogte, gemeten van de oppervlakte van den grond tot aar. den top, ruim 7 voe ten. Bij eene gunstige weêrsgesteldheid en geregelde omwikkeling der bloemen, is er reden om te verwach- ten, dat dit prachtig verschijnsel, in onzen Akademie- tuin in vorige jaren meermalen opgemerktzich ook nu alhier in al deszelfs luister zal herhalen. Reeds begint zich de top van den bloemstengel uit liet hart der bladen te ontwikkelen. (L. C.) Even als in eenige streken van Duitschland, op den 29Sien Mei hagelsteenen zijn gevallen hetwelk bij de heerschcnde warmte een vreemd verschijnsel js, zoo hadden wij gisteren morgen tusschen elf en twaalf ure, bij een N. N. \V. wind eene bui, waarbij hagelsteenen en sneeuw nedervielen. Deze hagel heeft echter hier geen nadeel aait het veldgewas veroorzaakt, gèlijk in Duitschland het geval is geweest. Her veld gewas staat in onze omstreken buitengewoon goed; Zaturdag verwacht men reeds nieuwe aardappelen ter markt. (U. C.) Amsterdam, den 12 Junij. Volgens liet Haw dekblad hebben de drie alhier gegevene voorstellingen van Mile. Kachel dit jaar opgebragt: de iste ƒ2295, de 2de f 2583,50, de 3de f 3145, totaal f 8023,50. Wij kunnen er bijvoegen, dat de drie representation, door haar verleden jaar gegeven, de iste 2740,50, de 2de 3491, de 3de ƒ2962, totaal ƒ9193,50 heb ben opgebragt, een verschil van 1170 meer dan thans; terwijl deze alstoen nog gevolgd zijn door twee repre- sentatiën ten bedrage van f 5986,50 (de iste f 2582,50 en de 2de 3404). Volgens liet dagblad Overijssel was de sterkte der Koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid op den ïsten Junij 1847 als volgt: in de gewone Koloniën 2666; Ommerschans 2401; iste gest. Veen- huizen 2031; 2de gest. Veenhuizen 2185; 3de gest. Veenhuizen 2320; Wateren 102; algemeene directie 37, totaal 11,742. Goes den 14 Junij. Gisteren viel in den tuin van het Gasthuis alhier eene duif, (Isabelle Hoogvlie ger) gemerkt op de linker vlerk niet een rood stempel waarin een anker en het woord Bruxelles met het nummer 10; nog eenige letters, welligt de naam des eigenaars of het kantoor van waar afgezonden, waren onleesbaarhieronder nog een ornament in 't zwart met het nummer 11; op de staart twee blaauwe stempels jnet een kruis. Men meent deze voor eene van haren koers geraakte postduif :e moeten aanzien. PLAATSVULLING Is de gezondheid de eerste stap tot moed, dan is de gymnastiek de tweede stap 0111 ligchaamssmarten voor te komen. Jean Paul» Ik weet zelf niet, welke van beiden den tnenschen tot onderhoud van het ligchaam noodzakelijker is, voedsel, of ligchaams-oefening. Acicerman, over de ziekten der geleerden. Leert vroegtijdig der jettgd heer van het ligchaam, heer van den wil te worden; zorgt voor eene gelijkmatige veredeling van geest en ligchaam, en er zal een gezond en krachtig geslacht uit voortkomen. Heerschen deze beginselen in eenen staat, zoo zal hij dubbel groot zijn, Werner. Pro Justitia. De REGTBANK voor het Arrondissement Goes, Provincie Zeeland. Gehoord het requisitoir van her Openbaar Ministe rie bij gemelde Regibank betrekkelijk bet bepalen der Vacanrie van den eersten Jul ij tot en met den'laatsteu Augustus dezes jaars ingesloten. Gezien Art. 17 en 18 der wet op de zamenstelling der Regterlijke magtmitsgaders act. 11 en volgende van het Koninklijk Besluit van 14 September 1838. Heeft na voorafgaande deliberatie goedgevonden te regelen, zoo ais geregeld worden bij deze, hare zittin gen gedurende den bovengenoemden tijd der Vacantie, en te bepalen dat dezelve zal plaats hebben, gedurende de maand julij: Op Zalurdag den tienden Julij. Maandag den twaalfden Ju'lij. Zalurdag den vicrenl wig tig sten Julij. Maandag den zesentwin/igsten Julij. gedurende de maand augustus; Op Zalurdag den zevenden Augustus. Maandag den negenden Augustus. Zaturdag den eenentwintig sten August. Maandag den drieën I w in l igsten August. Zullende respectiveltjk de zittingen ten tien ure een aanvang nemenen eerst de spoed vereischende Bur gerlijke- en Handelszaken en daarna die betreffende 's Rijks Belastingen en Strafzaken worden behandeld, en na de Vacantie de gewone zittingen weder worden in acht genomen. Gedaan in eene algemeene vergadering van de Ar- rondissements-Regtbank voornoemd, den 29 Mei 1800 zeven en veertig. F. N. van der BILT, President. Gezien bij mij Officier In kennisse van mij Griffier, van dezelve Regtbank, P. v. DALEN, de KNOKKE van der MEULEN, Subs. Subs. Opc. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien Herinneren hiermede de Ingezetenen derzelve Stad en Gemeente, aan het bepaalde bij Zijner Majesteits Besluit van den 1 Augustus 1831 No. 72, dat de Dankdag of Godsdienstige Viering der overwinning te Waterloo, altijd op den derden Zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaats hebben. En daar deze dag dit jaar op den 20 der loopende maand invalt, worden de In- en Opgezetenen uitge- noodigd, om door plegtige viering deszei ven en eene algemeene deelneming aan de openbare Godsdienstoe feningen,' van hunne dankbaarheid jegens het Opper wezen te getuigen, wegens den in de Velden van Waterloo bevochten zegeen bij die gelegenheid, de belangen van het Rijk en die van het Koninklijk Huis, aan de goedheid des Allerhoogsten op te dragen. Zullende deze, opdat niemand onwetendheid voor wende, worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in dezer Stads Courant. Gedaan ten Sradhuize van Goes, den 12 Junij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, L» DE F O U W, Jz, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, en ressorte van dien, gezien de Cir culaire van Zijne Excellentie den Staatsraad Gouver neur dezer Provincie, van den 6 Februari) 1847, A. No. 784, iste Afdeeling, (Provinciaal Blad No. 16), mitsgaders de missive van de Districts Commissie tot AANMOEDIGING en ONDERSTEUNING van de GEWAPENDE DIENST, alhier gevestigd, van den 7 dezerNo. 37, brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente. Dat op Woensdag den 23 Junij eerstkomende, aan de huizen der Ingezetenen, de gewone jaarlijksche in zameling ten behoeve van gemeld fonds zal geschieden. Door gestadigen verkoop van gedeelten van het ka pitale fonds,-waartoe het Hoofd Bestuur zich heeft verpligt gezien, ten einde zoo wel de deelgeregtigden van het primitive fonds, als die uir den strijd met België, op den duur te blijven ondersteunen, zijn de inkomsten zoo zeer verminderd, dat veel deelgeregtig den, niet dan bij plaatsvervanging in het fonds kun nen worden opgenomenvan hier de dringende nood zakelijkheid, 0111 mildelijk bij te dragen tot instandhou ding van eene inrigting, welke de hoop en het ver. trouwen uitmaakt van zoo vele oude krijgslieden, die aan het behoud van het Vaderland bühne gezonde ledematen ten offer gebragt en der betrekkingen van hen die daarbij bun leven gelaten hebben. Dat ieder derhalve, gevoelende de nuttige en wel. dadige strekking van dat fonds en het pligtmatige om hetzelve in stand te houden, naar vermogen daartoe bijdrage, om alzoo het lot te helpen verzachten van de verminkte helden des Vaderlands en de nageiatene weduwen en vveezen der gesneuvelden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 12 Junij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secreiatis. L. DE F O U VV, Jz. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorte van dien maken bij deze aan de Ingezetenen dezer Gemeente bekend Dat het Kohier derPERSONELE BELASTING, litt. A. No. xover het dienstjaar 1847op den 4 Junij jl. door Zijne Excellentie den StaatsraadGou verneur dezer Provincie executoir verklaard, op lieden ter invordering aan den Ontvanger van 's Rijks Beias- tingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk, na be- komene kennisgeving van zijnen aanslag, verpligt zijn, dien, overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoen, op straffe van anderzins daartoe te zullen worden ge dwongen; terwijl die genen welke hun Aans'ag-Biljet niet zullen ontvangen hebben, zich van een dubbeld van hetzelve kosteloos ten Kantore des Ontvangers zul len kunnen voorzien, en zij die zouden vermeenen dat de aanslag niet overeenkomstig is met hunne op gave of met de plaats gehad hebbende tauxitieop. neming en telling, zich deswegens schriftelijk, met in achtneming der voorschriften ten dien aanzien, we. gens de Directe Belastingen in het algemeen bestaande, door tusschenkomst van den Controleur der Divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruike lijke wijze. Gedaan te Goes, den 12 Junjj 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Si cn iaris L. de FOUW, Jz. iLMLLU—1_!i. prijzen van f iooc en daarboven. Trekking der Eerste Klasse. 7de Lijst. No. 9204 een Prijs van 1250. No. 20144 een Prijs van 1000. ADVERTENTIEN. De tegen den 18 dezer aangekondig- de Besteding van de Z E E S L UI S in den BOONEN-POLDER voor de Wateringen van Ooster- en Middel-Zwakec. a,, is uïtgesïeld tot nadere aankondiging. Te Goes, bij F. Klkeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2