GOESS CUE C OHRA NT. Donderdag 10 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Drys per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f J,90. F Gewone Adverlenli'ên worden a 20 ets. de regel f geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodberigten 1 \van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zege/regt,J NI EU YVSTIJ D 8 N G EN DUITSCHLAND. Berlijn, den 31 Mei. Den aSsten dezer had al hier de tweede maaltijd van paardenvleesch plaats aangerigt door de vereeniging tegen het kwellen van dieren. Er hadden zich wedei omtrent 60 personen tot deelneming aangemelden nu voor de eerstemaal dames zonder vooroordeel. Het was een zeven-jarig wagenpaard dat de stof tot het diner leverde. De spijzen daarvan toebereid vond men voortreffelijk het gebraad had veel overeenkomst met gebraad van herte» of ree-vleescii. Het komt er nu op aan het paardenvleesch meer algemeen in te voeren, en hiertoe zijn reeds door de vereeniging de noodige maatregelen genomen. Het oprigten eener openlijke paar.lt nslagterij zal eerstdaags bewerktstelligd worden, en dan degele- geoheid gegeven zijnom zich gemakkelijk en goed koop een gezond en smakelijk vleescii re verschaffen. Hoe sterk liet verlangen daarnaar begint te worden blijkt hieruitdattoen het bekend was geworden, dat de vereeniging weder een paard 0111 te slagten had aangekocht, de aandrang der vleeschbegeerende menigte zoo groot werd, dat inkorten tijd omtre >t 200 ponden van het 4 centenaars wegende paard, als voor het diner zelf niet noodig waren uitgedeeld. Bij de tweede luchtreis van den heer Green welke gisteren plaats had, heeft onze medeburger, die gewed had, zijne partij door zijn bedaard en koel bloedig gedrag beschaamd. Behalve dezen nam nog een ander heer plaats in den gondel; eene kat, welke men medenam, werd van eene hoogte van eenige dui zend voeten aan een valscherm uit den gondel gewor pen en zweefde langzaam naar beneden. Frankfort den 5 Junij. In eene vergadering van den landdag te Darmstad heeft zich een parle mentaire strijd omwikkeld, die denkelijk eerlang met pistolen zal beslist worden. De viijlieer v. Gagern (".11 der meest geachte leden in de kamer van geilepu- t.erden en zoon van den bekenden nederlandsclten ge neraal majoor, gaf zijne verwondering te kennen, van oen hofgeriebtsraad Georgiuit Opper Hessen, in de vergadering aan te treffen, daar deze door de openbare meening als een gewetenlooze regter van instructie in ce bekende staatkundige processen gebrandmerkt is, ;i in wien men zelis den vrtjwilligen dood van den ueesrelijlte IVeidigdie in dezelve gewikkeld was, toe schtijft. Georgi, onderligt van het gebeurde, beeft den beer V. Gagern op pistolen uitgedaagd, op een af stand van drie schreden, hetgeen laatstgenoemde echter heeft van de hand gewezen met de aanmerking, dat zulks al het karakter van een gepremediteerden moord Jteefr. Men kwam daarop overeen om den afstand op zes passen te bepalen. Men zegt, dat de lieer v. Gagern naar zijn geboorteland vertrokken is, om tegen een eventueelen ongunstigen afloop van het duel de noodige schikkingen te maken. Koningsbergen den 2. Junij. Dezer dagen is hier eene aaneenschakeling van misdaden aan lier licht gekomen, welke men voor eene fabel zou houden, werd liet geval niet van eene zeer geloofwaardige zijde medegedeeld. In het dorp Alr-Piilau, gelegen bij de haven Pillau, woonde een molenaar met zijn ongehuw- den zoon en eene huishoudster, daar zijne vrouw over leden was. Vader en zoon trachtten beide naar liet bezit van deze vrouw, en de vader hield zich lang voor den begunstigden minnaar, tot hij eindelijk zijn zoon in een tête a tête niet deze persoon betrapte. Ten einde zich te wreeken, klaagde hij zijn zoon als een dief aan; deze wordt gearresteerd, bekent zijne misdaad doch verklaart te gelijk, dat zijn vader een gevaarlijke dief is. Ook van deze verklaring wordt de waarheid bevestigd; waarop de vader weder zijn zoon beschuldigt, dat deze den molen, tijdens den vori g-en eigenaar, in brand had gestoken. De zoon drukt eindelijk het zegel op deze misdaden door de bekente nis, dat zijl] vader zijne eigene vrouw, die gezegd werd zich door zelfmoord van het leven te hebben beroofd, met eigen handen had opgehangen. Beide misdadigers zitten in hechtenis, De uitvoer van slagtvee naar Engeland, onder vindt thans even veel afkeuring als vroeger die van aardappelen en granen. Eenige dagen geleden was een israëlitisch makelaar bijna liet slagtoffer van deze stem ming des volks geworden, bij gelegenheid, dat hij de inscheping van 120 gemeste runderen inde Rijnhaven te Bieberich leidde. Het waste vergeefs, dat hij aan toonde deze dieren in Zwitserland gekocht te hebben: de policïe kon hem slechts met moeite uit de handen van het verbitterde gemeen redden. De berigten uit Hongarije over den aldaar heer- schenden hongersnood luiden verschrikkelijk. Er zijn graafschappenwaar de armere klasse zich voedt met gras, wortelen en champignons, ten gevolge waarvan reeds onderscheidene gevallen van vergiftiging zijn voor gekomen die lievige ziektens of den dood ten gevolge hadden. ENGELAND. Londen, den 31 Mei. De officieren der lijfwacht openden de vorige week in het Regentspark hunnen grooten bazar tot ondersteuning der noodlijdende Ieren en Schotten. Inde kramen waren dames van deneer sten rang als verkoopsters. Onder de eerste bezoekers behoorden de Koningin en prins Albeit. Men rekent op eene rijke opbrengst, daar de inkomsten van éénetl dag alleen meer dan 3300 p. st. bedroegen. De hertog van Devonshire trad aan de kraam waarin de mar kiezin van Londonderry als koopvrouw zat en verzocht haar om haren handschoenzij trok dien van hare hand en de hertog betaalde met eene banknoot van 100 p. st, Hierop begaf hij zich naar de overige kramen, en betaalde iedere kleinigheid met eene handvol goud. Een koopman in granen alhier bragt, eenige we ken geleden, een monster ter markt van eene lading tarwe van Amerikadoch daar hij meende beteren prijs ill Frankrijk dan 111 Engeland te maken, weigerde hij 110 voor elk quarter aan te nemen, waarop hij de lading naar Havre zond, waar zij juist aankwam toen het te iaat was. De markt was daar overvloedig voorzien en de prijzen waren aan het dalenzoodat bet vaartuig met granen dadelijk de terugreis ondernamen aldaar Maandag aankwam; maar er waren geene koopersaan de markten indien de eigenaar thans wil verkoopen, zal hij niet meer dan 75/ voor de tarwe krijgen zijnde 35/ minder, dan hij 4 weken geleden had kunnen be dingen. Londen den 6 Junij. Een hevige brand heeft eer- gisteren nacht alhier gewoed en het grootste gedeelte der machinen-fabriek van de iieeren Maudslay Zonen te Southwark. vernield. De verliezen door dezen ramp veroorzaaktworden op 10,000 p. st. geschat. De lieeren Maudslay Zonenhielden meer dan 1200 werklieden bezig. Mad. Weiss met hare 48 kleine danseressen, die voor de vreesselijke Lijnch regrsoefening der Bos- tonners naar New-York gevlugr was, heeft op nieuw moed gevat ui nieuwe uitstapjes naar de meer verwij derde steden der Unie'gedaan. Toen zij met hare kinderen den beroemden wate'rval van Niagara bezig tigde, vielen twee der kleine danseressen in liet water. De plaats was diep en gevaarlijk, en de kleinen waren voorzeker verloren geweest, wanneer niet een vissclier, die dè&r juist zijne netten uitwierp, haar gegrepen en gered had. Men berekent, dat mad. Weiss tot nu roe in de steden der Vereenigde Staren, welke zij bezocht heeft, reeds een half millioen francs zuiver, na aftrek van alle onkosten, gewonnen heeft en dat, wanneer zij vooral de zuidelijke steden bezoeken mogt. zij nog meer dan een miilioen kan winnen. Zij heeft het be sluit genomen, haar leven in Amerika te slijten en staat thans iu onderhandeling omtrent den aankoop van eene prachtige bezitting in New York. Zij is het reizen moede en wil, na afloop van dit jaar, de geldwinnende kinderen aan eenigen schouwspel ondernemer of ande ren spekulani tegen eenen behoorlijken prijs overdoen, om voortaan hare dagen in behagelijke rust door te brengen. FRANKRIJK. Parijs den 2 Jtinj. Er zijn bier twee belang rijke documenten gevonden. Het eersre, gedagteekencf den 17 Maart 1815, aan Lodewjk XV11I gerigt en door dezen op zijne v]ugr naar Gent veigetenbevat het plan om zich van de gezamenlijke leden der familie van Napoleon meester te maken. Het tweede, van den cósren April 1815, past dit plan op de Bourbons toeis aan Napoleon gerigten door dezen in het paleis Elysée Bourbon bij de reis naar Rochefort ver geren. Beide geschriften hebben een' en denzelfden maker, eenen baron, die het thans tot minister, pair en hertog gebragt heeft. Volgens de Gazette des Tribunaux zijn bij de regtbank van koophandel van de Seine, gedurende de 5 eerste maanden van dit jaar failliet verklaard in Jan. 109, Febr. 84, Maart 107, April 123, Mei 130, totaal 553 firma's. De vijf eerste maanden vau het vorige jaar wijzen slechts een getal van 406 fail lieten aan. BELGIE. Brussel, den 2 Junij. Een bakker dezer stad heeft de proeven in praktijk gebragtwelke op bevel van den minister van justitie zijn bevolen hij verkoopt namelijk het brood, vervaardigd uit tarwemeel en rijst, tegen 5 centimes minder het kilo, dan het brood van tweede kwaliteit, alhoewel het even goed is, zoo al niet beter van gehalte en smaakdan het brood van eerste kwa liteit. Gisterenmorgen kwam een Engelschmandie ee als een echt gentleman uitzag, in de pistool-schijfscliie- rings-inrigtina buiten de Namensche poort, en na aldaac verscheidene pistolen te hebben afgeschoten, keerde hij den tromp van eene op nieuw geladen pistool tegen zijn eigen voorhoofd. De knecht stortte zich geluk kig nog spoedig genoeg, op den ongelukkige, en ont wapende hem. De woedende Engelschman vloekte en raasde en snelde voort, onder de verzekering, dat htj zich dan wel ergens anders van kant zoude maken. Men schrijft uit Verviers, van den 30 Mei 5 De reizigers, welke te 7 uren met den laatsten treint van Aken kwamen, werden door hevige kreten ver schrikt, zoodat de machinist bij het begin van het station reeds de locomotief deed stil houden. De re den daarvan was de volgende Eene moeder met hare beide kinderen bevond zich in een der rijtuigen, waar van het portier slecht gesloten waswant terwijl zij daarregen leunden, sloeg her open, en de twee kinde ren werden op den weg geworpen. De moeder dacht een oogei biik later slechts twee lijkjes te zien, maar gelukkig is zij er met de vrees afgekomen, en hebben de kinderen slechts eenige ligte kneuzingen ontvangen. NEDERLANDEN. 'sGraveniiage den 8 Junij. In de zitting vat» de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren, is ingekomen een wets-ontwerphoudende intrekking van den accijns op het gemaal van de Rogge, en ver hooging van eenige andere belastingen ten einde inliet daardoor te ontstaan verlies voor de schatkist te voor zien. De voornaamste bepalingen dezer wet zijn De accijns op het gemaal van de rogge wordt afge schaft. Te rekenen van den dag, waarop deze wet in wer king komt, wordt geen restitutie bij uitvoer van rogge* meel of roggenbrood verleend. De belasting van het gemaal zal voortaan ook in Lim burg niet meer bij admodiatie, maar bij collectie worden geheven. De vrijdom van accijns voor tarwe en spelt tot bees tenvoeder bestemd, wordt opgeheven. De rijks opcenten op den accijns van binnen- en buitenlandsch gedistilleerd en van wijnen worden vermeerderd met 25 opcenten. Deze vermeerderde opcenten zullen ten aanzien van s*

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1