AANBESTEDING. OPENBARE VERKOOPINGEN. zetten. Ontleend u'vt liet Literatur-Blatt van IlIDDENPItHZES, wan bc uolgcnbe 3iiifu-!cii te Ifiaee. Du Wolfgang Memel. 1847, N°. 1. Men schrijft uit Newport. CRhode Island Kapt. lowersschip Albatrosdie Dingsdag hiear aankwammeldthet geluk te hebben gehad ander maal dat wonderdier te hebben gezien, hetwelk ge woonlijk zeeslang wordt genoemd en wel terwijl hij zich bij windstilte 5 mijlen van de kust in zee bevond. Het volgende berigi werd mij door kapt. Powers be. reidvaardiglijk medegedeeld het is zoo belangwekkend, dat ik niet kan nalaten, u hetzelve ter openbare bekend making toe te zenden. Het luidt aldus: De wind had gedurende den dag zwak uit hetN. O. gewaaid en was des namiddags bijna aeheel gaan liggen, toen een der matrozen, die, om eenig werk aan de ra van het vooropzeil te verrigten h> de mast was ge- klommenop eenen afstand van nagenoeg een vierde zeemijl aan de lijnzijde een groot zwemmend dier ont- waarde. Ik steeg met een voortreffelijken verrekijker voorzienterstond naar boven en plaatste mij bij de dwarsstangen van den grooten topmast. Toen bet dier nader bij bet schip kwam, was ik in staat, om de eigenaardigheid van zijn vorm naativvkeurig waar rê ne men en al zijne bewegingen gade te slaan. Bij mijn aanschouwen lag het stil op bet vlak der zee, met den kop en bijna de gelieele iengte des ligchaams boven wa ter. In deze positie bleef het Ongeveer 15 minuten, zonder zich zigtbaar te bewegen en echter werd het steeds nader tot het schip gedrevenhet bevond zich klaarblijkelijk in eene voortgaande beweging. Hierop veranderde het eensklaps van rigting, zoodat zijn lig» chaam schuins tegen onze boeg kwam te liggen daarna lag het weder geheel stil, terwijl wij door den stroom er ligte beweging der lucht zeer zachtkens in zijne on- middelijke nabijheid werden gedreven. Daar de zee ongewoon ellen en stil waskonde het gezigtdat ons thans werd aangeboden niet gunstiger zijn en de goede gelegenheid, om daarvan gebruik te makenwerd dan ook door de geheele manschap begeerig waargenomen. Volgens schatting kon de lengte van het zeemonster niet veel minder dan 70 voet zijn. De kop scheen verreweg het grootste en afzigteüjkste gedeelte des lig- cbaams te wezen en had eene eironde gedaantehet einde der bovenkaak had een regthoekigen stompen vorm, doch de benedenkaak verschilde weinig van die eener gewone slang. Omtrent 10 voet van het uiterste vooreinde des kops vertoonde zich aan beide zijden een dunne huidlap of vleesch-oor van circa 4 voet lengte c-n 1 voet breedte; juist voor dezelve en bijna daar onder zag men een groot cirkelvormig oog van donkere kleur met horizontalen oogappel, omgeven door een witten kring. Onder de keel en schier in gelijke lijn met het oog waren twee ontzaggelijke vinnen zigtbaar, die de hoofdsteunsels schenen te zijn voor de voor uitgaande beweging van 't ontzaggelijke ligchaam. On geveer 8 A 10 voet verder naar achter en nabij de op. pervlakte van het water waren twee andere vinnen zigt baar deze waren circa voet lang, doch tevens smal en zeer dunzij lagen horizontaal in het water en werden nu en dan golfgewijs op- en nederwaarts be wogen. Ik vermoed, dat zij te houden zijn voor hulp. werktuigen om het ligchaam regrs of links te wenden. De middellinie van den rug scheen ons toe uitermate knobbelig te zijn, en op gelijke afstanden van a of 3 voet vertoonden zich wigvormige doorschijnende ver hevenheden van donker roode kleur, ten getale van on geveer 154, achter welke de mg alsdan wederom ge heel effen werd, zoover zulks althans konde worden opgemerkt. Deze enkele horens of pieken waren na genoeg 8 duim lang en 4 duim dik, loopende naar bet einde spits toe. Het einde des ligchaams liep uit in een beenachtigen staart van ca. 4 vt. lengte en wit- achtigen kleur. Het gansche ligchaam scheen omto gen met een bekleedsel of harnas, dat donker bruin gekleurd en in regelmatige gordels rondom het lijf ver deeld wasdeze gordels openden er. sloten zich een weinig gedurende de beweging, gelijk wij konden op merken, wanneer het dier met den kop naar de zee lag. Omstreeks 3 ure waren wij zoo nabij elkanderdat men eenige bezorgheid begon te voeden voor de vei ligheid van het schip. Ik steeg naar beneden en beval de lange roeiriemen uit te leggen ten einde bet vaar tuig met den achtersteven naar het dier te keeren en alzoo eene botsing met hetzelve te vermijdennaardien het juist nabij de zijde digt voor den boeg lag. In dit hagchelijke oogenblik ontstond er eene verwarring en ongerustheid, die moeijelijk zijn te beschrijven. Want «aauwelijks waren de riemen uitgestoken of eene vrees- selijke beweging werd onmiddellijk onier den voorste ven opgemerkt. Ik vloog naar voren en zae óver boord, maar bespeurde niets dan een diepen kuil en bruisend schuim zoo wit als versch gevallen sneeuw. Of de slang, bij hare aanraking met het schip, verontrust was, dan of zij door het gedruisch der in het water slaande riemen werd gestoord, kan ik niet beslissen. Ter stond daarna hield de beweging op en kwam bet zee monster met den kop vooruit, in bijna perpendiculaire rigtingweder te voorschijnwaarbij de kop zoo ge weldig met de waterlijnen van de boegspriet in aanra king kwamdat zij braken en de kluiversteng digt bij den ijzeren beugel afbrak. De stoot was zoo hevig, dat het geheele schip schudde en de zeelieden verbleek ten. Had ik mij op dit oogenblik niet vastgehouden aan den stag van de voorstengdan zoude ik ongetwij feld over boord zijn gevallen. Onmiddelijk daarop ver wijderde het dier zich langzaam van ons en verdween uit onze oogen. Het was nu bijna 4 uur, de wind begon zich te verheffen en wij zetteden het schip landwaarts in be weging. Van den Leviathan was niets meer te zien hoewel alle oogen aan boord nog langen tijd scherpmaar hem uitzagen waar bij w-as gebleven. Of deze bewo ner der peillooze diepte dezelfde isdie reeds zoo dik wijls door anderen is gezien en beschrevendan wel of men hem voor eenen nituwen bezoeker onzer wa teren moet houden ben ik niet in staat te beslissen. Alleenlijk kan ik zeggen, dat zijn verschijnen nieuw en in dé hoogste mate belangwekkend wasdat het dier geheel verschillend was in grootte vorm en kleur van alles wat ik gedurende nnjn 25jarig zeeleven van zeebewonende dieren ooit met mijne oogen heb aan schouwd. James Powers. EXTRACT uit de Registers van den Bur< gerlijken Stand der Stad Goes, gedurende de maand Mei 1847. gehuwd: Cornells Legerstee cn Naatje Vccnman. Pieter den Beer cn Adiiana Taveniet. Cornells Johannes Maximiliaan Magnin en Johanna Willemijna de Munter. Marinus de Dreu cn Leuntje Gee me. Anthonij Snoef en Wilhelmina Jobse. Frans Rcijerse en Juzina je Kcijzcr. geboren Den $den. Pieter Cornellszoon van Samuel de Winter en Cornelia Maria Magielsc. den gden. Johan Fredrikzoon van Pieter Dirk Rijkaart cn Sara tlaffner. den iidenGcertruidadochter van Mari nus Klemkerk en Theuntje de Heer. den lasten. Maria, dochter van Maria van der Hielen, den ijsleat. fier- mina, dochter van Ulke Gaukes Hazcwindus en ITer- mina Jans Domeni. Dus 2 van het mannelijk- en 3 van het vrouwelijk geslachtin het geheel 5. overleden: Den n3den. Huberdina Maria Moe li her, oud 27 jaren. Danieloud circa 2 jaren zoon van Jacobus San der se en Cornelia Maas. den ylen. Matthiola Johanna Noel, oud 40 jaren, den Ca en. Johanoud 10 maan den zoon van Marinus van der L'vdc en Pieternella Adriana Ootegem. - Anna van Klinkoud 71 jaren, huisv. van Jacob van der Schraaf. Nico laas Kats* man oud circa 60 jaren, den jdtn. Fransoud circa 2 maandenzoon van Jacoba Kraamtr, den listen. Dingenis Pieteroud 2 jarenzoon van Leijn van Lie en Catharina Maria Fortuin. - Philippus Ferdinandus Cornellsoud 64 jaren, den ejden. 1 an netje Magielseoud 76 jarenwed. van Cornells Bos. den 10 den. Pieteroud t o dagen, zoon van Ar ij Otte en Catharina Klaasse. - Adriaan Kwaakoud 70 jarenden i^den. Johannes, oud 6 maanden, zoon van Pieter Visser en Janna van de Vreede. denigden. Pieteroud 3 jarenzoon van Maarten Reijnhout cn Klazina Klooster, den i6den. G er ar dus Semijn oud 50 jaren, den 1 ejden. Car el Mulder, oud 67 jaren, den losten. Francoisoud 7 maandenzoon van Geeraard Timmerman cn Jannetje Wisse. Cornelia Ossewaardeoud 67 jarenwed. van Johannes Oos terdag. den listen. Marinus Kloostermanoud 47 jaren, den lasten. Pieter Richardoud 60 jaren den 24sten. Maria Jacomina oud 5 jaren dochter' van Johannes de Graag en Fiancina de Jonge, den lésten. Ccmelia. oud 1 jarendochter van Izak Okkó en Anna Bos. den listen. Jozina Corneliaoud 9 maanden, dochter van Pieter van Gorp en Catharina Tiendriks Cornelia, oud 16 maanden, dochter van Adriaan Verberkmocs cn Dirkje Schippers, den iqsten. Adriaanoud 18 maandenzoon van Frangois Lo- dewijk Goossen en Pieternella Adriana Dekker, den posten. Maria Catharina. oud 5 weken, dochter van Johannes Oort en Maria Catharina Reijnhout. Den nsten April 1847, is te Gouda overleden Johanna Heiligendorp oud 58 jaren. Dus 16 van het mannelijk en ji van het vrouwe lijk geslachtin het geheel 27. Van den dó tot den 3d Mei 3847. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe/38,75. Rogge/16,50. Vroege Gerst/10,25. Late Gerst ƒ10,25. Boekweit 0,00. Haver 6,50. Witte Boonen ƒ0,00. Witje Erwten 00,00. Groene Erwten 34,20. Graauwe Erwten 1 00,00. Tarwe Meel f 20,75. R°gge Meel 18,15. allen per Mudde. Boter 0,83 cs. Noord-Hollandsche Kaas '50 cs. Stolk- scheKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 er. Witte Brood 47 cs. Tarwe Brood 30 es. Rogge Broo.1 27 cs. Osse- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleesch 60 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch. 35 cs. Versch Varken-Vleesch 90 cs. GerooktVarken-Vieescir 1,00 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen. f 0,00. Late Aardappelen 7,75. de Mudde. jenever 65,00. per Vat. IJpen Hout 7,50. Ësschen Hout f 7;5°* Ptr Wisse. Groote Takkebossen f 14.50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f 2,60. de 100 Ponden. Turf 0,70 de dubb. Mudde. Kool Oüe f 40,00. Lijn Olie f 40,00. het Vat Koolzaad 00,00. Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65. het Ned. Pond. ADVERTENTIEN. De DIJKS-DIRECTIE van de Watering Ooster- Zwake, c. a. en Middel-Zwake c. a. zal op Vrijdag den 18 Junij 1847 des namiddags ten vier ure, in het Gemeentehuis te '.9 Gravenpolderonder nadere goedkeuring aanbesteden Het Bouwen van een STEETVE1V SEA TIE SLCISmet de daarbij behoorende wer ken in den te rectificeren Zeedijk van den Boonen-Poldermet het opwerken van dien Zeedijk over eene lengte van onge veer 73 Ellen benevens het Uitbreken der Oude IIOUTEN SLUIS en het Bou wen eener SLUISWACHTERS WONING. alles met inbegrip der daartoe vereischt wordende watertalen. Het Bestek en de Conditiën zullen ter lezing liggen in het Gemeentehuis voornoemd, terwijl twee dagen voor en op den dag der besteding, telkens des mor gens ten tien ure, locale aanwijzing zal gedaan wor den en intusschen nadere informatien te bekomen zijn, bij den Ontvanger-Griffier dezer Wateringen C. P. LENSHOEK Hz. te Zwake. Op Dingsdag den 15 Junij 1847, des avonds Riiiiiii: ten zeven urein het Koffijhuis Bellevue Jraagolllllllll 4 *1 faiSEsii binnen de Stad Goes van een Hecht en Sterk WOONHUIS en ERVE, zijnde eene BROODBAKKERIJ staande en gelegen op den Iloek van de Lange Kerkstraat aldaar Wijk C. N°. 25 en daarbij behoorende HOUTSCHUUR staande aan de KreukelmarktWijk A. N°. 139 aankomende de Weduwe en Erven A. VAM DE VELBIS. Informatien zijn ten Kantore van den Notaris A. Smallegakge te Goes, te bekomen. MOp Donderdag den 17 Junij 1847, des mor gens ten elf urein de Herberg bij de we duwe van Jacob Bruinooge, te Borsselen, van eene welbeklante BROODBAKKERIJ cn WIN KELHUIS, staande en gelegen op het Dorp van Borsselen. Is inmiddels UIT de HAND te KOOP. Informatien zijn te bekomen bij Jt. re Kok en Izaak Naai je te Borsselenalsmede ten Kantore van den Notaris A. Smallegange te Goes. En op Vrijdag den 18 Junij 1847, des morgens ten elf ure in natemelden Herbergvan een in den jare 1846 geheel nieuwr gebouwd WOONHUIS SCHUUR en ERVE, staande en gelegen op hel Dorp Ovezandzijnde eene HERBERG en WIN KELIERS-AFFAIRE. Is inmiddels UIT de HAND te KOOP. Informatien zijn te bekomen bij den Eigenaar en bew oner Arriaan van Hertum en ten Kan tore van den Notaris A. Smallegangevoor noemd. Te Goes, Bit F. Kleeowens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2